Köpa.se Logo
x
556 860
PRODUKTER
x
1 539
KATEGORIER
Torrano Pendel 15 cm, svart

Torrano-lampan från Globen Lighting är en stilren pendellampa med en rund form och en elegant marmorfinish. Den skapar en spännande kontrast och blir en iögonfallande detalj i rummet. Lampan finns i flera färger och har metalldetaljer i borstad mässing.

1199 kr

Inredningsdetaljer
Taklampor
Bagaren och KockenKöp produkten hos Bagaren och Kocken
Liknande produkter
Cobbler Pendel 25 cm, vit
858 kr
Bagaren och Kocken

Vacker pendel i skomakarstil från Globen Lighting. Cobbler-lampan är inspirerad av stilen från slutet av 1800-talet med plisserat glas och metalldetaljer. Cobbler mäter 25 cm i diameter och 13 cm på höjden. Den finns i tre olika färger: vit, rök och klar. 

Tillför en romantisk känsla i hemmet med denna unika taklampa med tidlös och unik design. Den fina pendeln har detaljer i mässing och mattsvart, som skapar en vacker kontrast. Lampan har en svart textilsladd som mäter 120 cm.

Ray pendel 16 cm, svart
606 kr
Bagaren och Kocken

Med sin enkelhet och moderna elegans kommer denna lampa från Globen Lighting utan tvivel dra åt sig uppmärksamhet och intresse. Ray är en vacker pendel som mäter 16x16x11-15 cm. lampan är utrustad med en vågig skärm av metall som ger ett grafiskt uttryck samtidigt som den sprider ett härligt lugn med sin unika form.

Ray är designad av Patrick Hall och utrustad med en 350 cm lång svart textilkabel med strömbrytare och E14-fattning. Därutöver är den stilrena pendeln multifunktionell då skärmen kan arrangeras på tre olika sätt, vilket innebär att du kan få till precis det uttryck du önskar. Här rekommenderas en L1775 glödlampa.

 

Torrano Pendel 15 cm, brun
1233 kr
Bagaren och Kocken

Med sina runda form och hård marmor skapar Torrano-lampan en spännande kontrast som gör den särskilt lämpad som mittpunkt i rummet. Det kraftiga materialet gör den till en exklusiv inredningsdetalj i alla hem. Torrano från Globen Lighting finns i 4 olika färger: svart, vit, brun och grön.

Den unika taklampan är designad av Patrick Hall och har en lampskärm av opalvitt glas med metalldetaljer i borstad mässing. Lampan levereras dessutom med en 350 cm lång genomskinlig kabel med tänd/släck-knapp. Torrano mäter 15 cm i diameter och 40 cm på höjden.

Globen Lighting Omega pendel 15 cm, svart
523 kr
Bagaren och Kocken
Stilren och unik Omega pendel från Globen Lighting som passar perfekt ovanför matbordet eller köksön. Lampskärmen är tillverkad i metall med en veckad design som bidrar till att lampan blir unik. Den vackra pendeln mäter 15x15x7 cm och har E14-fattning. Därutöver är lampan utrustad med en 350 cm lång svart kabel med strömbrytare och Europlug. Det rekommenderas att använda en L201 ljuskälla (ingår ej). Omega fungerar bra själv men kan även hänga tillsammans med andra i ett av hemmets alla hörn, i fönstret eller där du önskar.
Torrano pendel, 30 cm, grå
1924 kr
Bagaren och Kocken

Med pendeln Torrano får du en exklusiv inredningsdetalj som skänker vacker belysning och samtidigt verkligen tar för sig i rummet. Lampan är tillverkad av solid grå marmor med vit marmorering, med svarta metalldetaljer och en kupa i mattvitt glas. Finns i två olika storlekar. Perfekt för att skapa en lyxig atmosfär i både vardagsrummet, sovrummet eller köket.

I den större storleken har lampan en diameter på 30 centimeter, en höjd på 60 centimeter och en 120 centimeter lång transparent kabel och vajer samt en svart takkopp. Kronkoppling för takanslutning medföljer ej. Lamphållare: 1 x E27, max 60 watt. Rekommenderad ljuskälla: L224. 

I den mindre storleken har lampan en diameter på 15 centimeter, en höjd på 40 centimeter och en 350 centimeter lång transparent kabel med brytare och stickkontakt. Lamphållare:  1 x E14, max 40 watt. Rekommenderad ljuskälla: L169.

Cobbler Pendel 25 cm, rök
1199 kr
Bagaren och Kocken

Vacker pendel i skomakarstil från Globen Lighting. Cobbler-lampan är inspirerad av stilen från slutet av 1800-talet med plisserat glas och metalldetaljer. Cobbler mäter 25 cm i diameter och 13 cm på höjden. Den finns i tre olika färger: vit, rök och klar. 

Tillför en romantisk känsla i hemmet med denna unika taklampa med tidlös och unik design. Den fina pendeln har detaljer i mässing och mattsvart, som skapar en vacker kontrast. Lampan har en svart textilsladd som mäter 120 cm.

Pendel Fringe Svart
1343 kr
Bagaren och Kocken

Globen Lighting har tillsammans med WIS Design formgivit denna snygga och moderna taklampa! Den eleganta och spännande designen får Fringe tack vare de laserskurna fransarna i metall och sin vackert symmetriska form. Fransarna ger lampan ett stiligt utseende och i ett mörkt rum skapar de en alldeles fantastisk skuggbild. I kombination med sin mattsvarta färg och de läckra detaljerna i mässing är detta en lampa som garanterat drar till sig uppmärksamhet och beundran! Häng gärna lampan i den del av rummet där du vill skapa en hemtrevlig och varm atmosfär.

Går även att beställa i färgerna lejongul och vit.

Specifikationer:
Färg: Svart
Höjd: 36 cm
Diameter: 20 cm
Lamphållare: E27, max 60W
Designer: WIS Design
Kabel: 120 cm, svart
Ljuskälla ingår ej

Pendel Copernicus Svart
4407 kr
Bagaren och Kocken

Pendel Copernicus i svart från Globen Lighting är en exklusiv taklampa som med sin eleganta design lämpar sig lika bra i det moderna hemmet som i sekelskiftesvillan.

Inspirationen till de svartfärgade armarna i metall som skjuter ut är hämtad från astronomin. 12 stycken kupor i vitt opalglas som ger ett funktionellt och behagligt ljus.

Tre meter lång transparent kabel med vajer. 

Lamphållare: 12xG9 max 28W
Energiklass: A++ - E
Isola/IP: I/IP20  

Mammut bordslampa, 28 centimeter, svart
1862 kr
Bagaren och Kocken

Bordslampa i exklusiv design av modellen Mammut från Globen Lighting. Lampans fot har en skulptural form som ger den en robust känsla, samtidigt som de mjuka linjerna blir ett vackert inslag i varje rum. Foten matchas med en rund tillplattad kupa i mattvitt glas med en något överdimensionerad storlek, vilket ger lampan en lekfull och innovativ känsla. Perfekt som dekorativ belysning på soffbordet, på nattduksbordet eller i fönstret.

Lampan är 25 centimeter hög, har en diameter på 28 centimeter och har en 2 meter lång transparent kabel med brytare och stickkontakt. Finns i flera vackra färger. I färgerna svart och brun är foten tillverkad av marmor, och i färgen travertin är den gjord av kalksten i en varmbeige nyans. Lamphållare: 1 x E27 max 60 watt. Rekommenderad ljuskälla: L141.

Ripley 25 pendel, svart
1169 kr
Bagaren och Kocken

Pendeln Ripley från Globen Lighting har ett modernt och lekfullt uttryck som passar perfekt in i den moderna inredningen, men som även står sig fint över tid. Lampan är tillverkad av metall med en glaskupa i opalvitt glas och finns i flera fina färgval. Den har en 120 centimeter lång textilkabel samt en matchande takkopp i metall. Kronkoppling för takanslutning ingår ej.

Cobbler Pendel 25 cm, klar
1099 kr
Bagaren och Kocken

Vacker pendel i skomakarstil från Globen Lighting. Cobbler-lampan är inspirerad av stilen från slutet av 1800-talet med plisserat glas och metalldetaljer. Cobbler mäter 25 cm i diameter och 13 cm på höjden. Den finns i tre olika färger: vit, rök och klar. 

Tillför en romantisk känsla i hemmet med denna unika taklampa med tidlös och unik design. Den fina pendeln har detaljer i mässing och mattsvart, som skapar en vacker kontrast. Lampan har en svart textilsladd som mäter 120 cm.

Nero pendel, beige
697 kr
Bagaren och Kocken

Den unika Nero-pendeln från Globen Lighting är designad av Joakim Thedin, vars ursprungliga idé var att kombinera ett klot med en oval rörform. Det var viktigt för designern att skapa en elegant och passande form till en pendeln, och det var viktigt att mötet mellan klotet och röret skapade en perfekt samt intresseväckande kontrast.

Nero-lampen har en modern design och ett grafiskt uttryck, vilket gör den perfekt till det moderna och minimalistiska hemmet. Den passar utmärkt över köksön, i fönstret eller liknande. Lampan har en 350 cm lång svart textilkabel och E27-fattning.

 

Iris pendel taklampa 25 cm, creme
1499 kr
Bagaren och Kocken

Iris från Globen Lighting är en stilfull och elegant takpendel som blir ett vackert smycke i taket. Med sin mjuka, organiska form och vackra cremefärg skapar den en harmonisk och inbjudande atmosfär i rummet.

Den handgjorda textilskärmen i bomull kompletteras med detaljer i mässing, vilket ger lampan ett exklusivt uttryck. För att skapa en behaglig och jämn ljusspridning är skärmen försedd med ett bländskydd i bomull, vilket dämpar insynen i ljuskällan.

Lampan har en 120 cm lång beige pärlemorfärgad textilkabel och en takkopp i mässing, vilket förstärker dess sofistikerade design. Observera att kronkoppling för takanslutning ej medföljer.

För att bibehålla dess vackra finish rekommenderas att den torkas av med en torr microfiberduk. Med sin kompakta storlek på 25 cm i diameter passar denna pendellampa perfekt i mindre rum, över en köksö eller som en del av en grupp av lampor i större utrymmen.

Utöver denna eleganta cremefärgade variant finns Iris även i andra färger, vilket gör det enkelt att välja en modell som bäst passar hemmets inredning.

Curve pendel taklampa 50 cm, grön
2699 kr
Bagaren och Kocken

Curve från Globen Lighting är en modern och elegant takpendel som kombinerar mjuka, rundade bågar med en skarpt triangulär skärm, vilket skapar en spännande och distinkt design. Med sin generösa diameter på 50 cm blir den en stilfull mittpunkt över matsalsbordet eller köksön, där den både fungerar som en funktionell ljuskälla och en smakfull inredningsdetalj.

Lampan är tillverkad av mattlackerad metall i en sofistikerad grön nyans, vilket ger den ett modernt och exklusivt uttryck. Den har en 120 cm lång svart textilkabel och en matchande takkopp i metall, som förstärker den genomtänkta designen. Observera att kronkoppling för takanslutning ej medföljer.

För att bibehålla dess stilrena finish rekommenderas att lampan torkas av med en torr microfiberduk. Den är designad för fast installation, och en monteringsanvisning medföljer för enkel uppsättning.

Med sin harmoniska gröna färg och välbalanserade former är Curve ett perfekt val för dig som vill ha en modern och karaktärsfull belysningslösning i ditt hem. Tack vare de högkvalitativa materialen och genomtänkta detaljerna blir den ett tidlöst inslag i din inredning.

Nero pendel, brun
925 kr
Bagaren och Kocken

Den unika Nero-pendeln från Globen Lighting är designad av Joakim Thedin, vars ursprungliga idé var att kombinera ett klot med en oval rörform. Det var viktigt för designern att skapa en elegant och passande form till en pendeln, och det var viktigt att mötet mellan klotet och röret skapade en perfekt samt intresseväckande kontrast.

Nero-lampen har en modern design och ett grafiskt uttryck, vilket gör den perfekt till det moderna och minimalistiska hemmet. Den passar utmärkt över köksön, i fönstret eller liknande. Lampan har en 350 cm lång svart textilkabel och E27-fattning.

 

Wüsthof Classic Skalkniv Böjd 7 cm
789 kr
Bagaren och Kocken
Ända sedan "fader" Abraham Wüsthof startade sin fabrik 1814 i Tyskland har familjen Wüsthof tillverkat kvalitetsknivar. Idag är det den sjunde generationen Wüsthof som styr företaget. Wüsthof är med sina 200 år av erfarenhet ett av de ledande märkena inom högkvalitativa knivar i världen. Alla deras knivar tillverkas i någon av deras tre fabriker i Solingen, Tyskland.   Wüsthofs serie Classic innehåller gedigna knivar för både hemmakockar och proffs. Bladet på knivarna är smidda i ett stycke av specialtempererat rostfritt stål för att uppnå en högre uthållighet. De håller sig också vassa längre tack vare Wüsthofs egna teknologi. Skaften är svarta och utformade för att ligga så skönt som möjligt i handen.

Om Köpa.se | info@kopa.se | © 2025 Köpa.se – Alla rättigheter förbehållna. | Ansvarsfriskrivning | Generella tips | Foton från Freedigitalphotos.net eller iStockphoto.