Köpa.se Logo
x
558 530
PRODUKTER
x
1 542
KATEGORIER
Kawaii skål 11 cm, cat pink

Denna skål från Tokyo Design Studio har ett gulligt motiv som gör måltiden lite roligare. Skålen är tillverkad i porslin och kan användas både i mikrovågsugn och diskmaskin.

89 kr

Skålar
Köksredskap
Porslin
Bagaren och KockenKöp produkten hos Bagaren och Kocken
Liknande produkter
Kawaii Owl skål 11,5 cm
119 kr
Bagaren och Kocken

Söt skål av modellen Kawaii Owl från Tokyo Design Studio, tillverkad av porslin. Skålen rymmer 300 milliliter, är 6 centimeter hög och mäter 11,5 centimeter i diameter. Perfekt för att servera snacks, tillbehör och små mellanmål. Tål maskindisk och mikrovågsugn.

Flower skål 400 ml, blå/vit
139 kr
Bagaren och Kocken

Ta både dukningen och matupplevelse till nästa nivå med Flower-skålen från Tokyo Design Studio. Med sin kapacitet på 400 milliliter är den här skålen perfekt för servering av smårätter, snacks, desserter och tillbehör. Det charmiga blommönstret i blått och vitt ger en elegant och livlig atmosfär och skapar en mysig känsla på bordet.

Skålen är tillverkad av robust porslin och tål både mikrovågsugn och diskmaskin, vilket gör den praktisk för vardagsbruk. Ett utmärkt val såväl till vardagsmiddagen som för mer festliga tillfällen – perfekt för att ge dina måltider en touch av japansk elegans.

Oavsett om du vill fräscha upp din dukning eller hitta en present till någon du tycker om är den skålen ett perfekt val. Kombinera gärna med fler mönster för en lekfull, unik och personlig dukning.

Seigaiha Blue skål 12 cm
191 kr
Bagaren och Kocken

Ge matbordet en touch av japansk elegans med Seigaiha Blue skål 12 cm från Tokyo Design Studio. Skålen är tillverkad av högkvalitativt japanskt porslin med lyxig matt finish som tål maskindisk och mikrovågsugn. Den har en diameter på 12 centimeter, är 5,5 centimeter hög och rymmer 300 milliliter.

Tokyo Design Studio Kacho risskål 400 ml
139 kr
Bagaren och Kocken
Med Kacho-risskålen från Tokyo Design Studio kan du göra dina dukningar ännu mer inbjudande och lockande. Skålen rymmer 400 milliliter, vilket gör den perfekt för att servera ris, soppa och andra tillbehör. Kacho-designen är inspirerad av japansk natur och blomsterkonst, med ett tidlöst motiv som ger en sofistikerad touch på bordet. Skålen är tillverkad av slitstarkt porslin som tål både diskmaskin och mikrovågsugn, vilket gör den praktisk för daglig användning. Den kompakta storleken gör den idealisk för små portioner, för desserter eller för tillbehör som en del i en större servering. En kombination av funktionalitet och estetik som blir ett vackert tillskott i köket. Låt den här eleganta risskålen bli en del av din servis och njut av den perfekta balansen mellan traditionell design och modern användbarhet.
Aisai Seigaiha skål 24,5 cm
519 kr
Bagaren och Kocken

Skål i serien Aisai Seigaiha från Tokyo Design Studio. Skålen är tillverkad av porslin och levereras i en fin presentförpackning. Den rymmer 1400 milliliter, är 7,5 centimeter hög och har en diameter på 24,5 centimeter. Tål maskindisk och mikrovågsugn.

Ohira Whale Tayo skål 500 ml
149 kr
Bagaren och Kocken

Ohira Whale Tayo skål 500 ml från Tokyo Design Studio har en gullig design med valmönster som gör den till en favorit hos både stora och små. Skålen är tillverkad av porslin och tål diskmaskin och mikrovågsugn. Perfekt för frukost, mellanmål, snacks, tillbehör och mycket mer.

Blue Karakusa skål 20 cm, blå/vit
219 kr
Bagaren och Kocken

Ta dina dukningar till nästa nivå med Karakusa-skålen från Tokyo Design Studio. Skålen kombinerar funktionalitet med tidlös japansk design och har en storlek som passar perfekt för allt från varma soppor till fräscha sallader.

Det vackra Karakusa-mönstret i blått och vitt är inspirerat av traditionell japansk konst – perfekt för att ge en sofistikerad och harmonisk känsla på bordet. Skålen är tillverkad av slitstarkt porslin som tål daglig användning, samtidigt som den behåller sin eleganta finish under lång tid.

Oavsett om du dukar för vardagsmiddag eller fest säkerställer den här skålen att dina rätter serveras med stil. Praktisk, tålig och snygg – med andra ord ett riktigt måste för dig som värdesätter både kvalitet och snygg design i köket.

Tokyo Design Studio Kawaii Blowfish skål, 300ml
85 kr
Bagaren och Kocken

Ge dukningen ett lekfullt lyft – Tokyo Design Studio Kawaii Skål Blowfish på 300 ml är en charmig liten skål som förenar japansk estetik med karaktärsfull design. Den blåvita ytan pryds av en glad blåsfisk, vilket gör varje måltid lite roligare, utan att tumma på kvalitet eller funktion.

Skålens storlek gör den perfekt till ris, små snacks, frukostyoghurt eller söta efterrätter. Med sin praktiska form och höga finish blir den snabbt en favorit både hos barnfamiljer och designälskare som vill addera en personlig detalj till sin dukning. Porslinet håller hög kvalitet och är både tåligt och diskmaskinssäkert – idealiskt för daglig användning.

Kawaii betyder ”söt” på japanska, och den här skålen lever verkligen upp till sitt namn. Den är lika fin att använda som att ge bort som present – en detalj som gör skillnad i varje kök.

Kawaii Ohira Whale risskål 14,5 cm
129 kr
Bagaren och Kocken

Kawaii Ohira Whale risskål från Tokyo Design Studio har ett charmigt mönster som adderar en extra touch av lekfullhet till din dukning. Skålen mäter 14,5 centimeter i diameter, är 6,5 centimeter hög och har en kapacitet på 450 milliliter – perfekt för att servera portioner av ris, sallader, snacks eller andra tillbehör. Tillverkad av porslin. Tål maskindisk och mikrovågsugn.

Nippon Blue skål 15,2 cm. 4 st.
549 kr
Bagaren och Kocken

Njut av spännande japanska rätter i de vackra skålarna från Tokyo Design Studio. Skålarna är mycket praktiska och hållbara då det tål både mikrovågsugn och diskmaskin. De är därför mycket enkla att rengöra. De fina skålarna är 15,2 cm. i diameter och 6,7 cm. höga. De kommer i en vacker presentask som gör setet utmärkt att ge till någon du håller kär.

Skålarna har en traditionell japansk-inspirerad design i porslin med unika motiv, där varje skål i setet är unik. Skålsetet finns som del av Nippon Blue- eller Nippon Black-serien.

Flora Japonica ramenskål 18 cm, ivy
141 kr
Bagaren och Kocken

Njut av ramen på äkta japanskt vis med ramenskålar i Flora Japonica-kollektionen från Tokyo Design Studio. Den här varianten har mönstret Ivy. Skålen är tillverkad av porslin, har en diameter på 18 centimeter och är 9 centimeter hög. Tål maskindisk och mikrovågsugn.

Blue Karakusa skål 550 ml, blå/vit
119 kr
Bagaren och Kocken

Addera en touch av japansk elegans på bordet med den här skålen i Karakusa-design från Tokyo Design Studio. Den eleganta skålen kombinerar traditionella japanska mönster med en modern look, vilket gör den till ett tidlöst komplement till både vardagsmåltider och festliga tillfällen.

Skålen finns i två praktiska storlekar, 400 milliliter och 550 milliliter, vilket ger dig full flexibilitet att använda dem för olika ändamål. Det intrikata djupblå mönstret med vita detaljer skapar en harmonisk balans mellan funktion och estetik, som gör att skålen garanterat väcker uppmärksamhet på bordet.

Blue Karakusa-skålen är skapad med fokus på kvalitet och design och passar perfekt ihop med andra produkter från Tokyo Design Studio. Ett utmärkt val när du vill skapa enhetliga dukningar inspirerade av japansk kultur.

Blue Sakura skål 13 cm, blå/vit
119 kr
Bagaren och Kocken

Gör dukningen lite extra elegant med Blue Sakura-skålen från Tokyo Design Studio. Skålen, som har en kapacitet på 400 milliliter, passar perfekt för servering av snacks, desserter och smårätter. Det delikata Sakura-mönstret, inspirerat av japanska körsbärsblommor, ger designen en tidlös skönhet som tillför en lugn känsla på bordet.

Skålen passar perfekt för såväl vardagliga som speciella tillfällen. Med sin nätta storlek är den väl lämpad för allt från söta frestelser till små tillbehör. En kombination av traditionell japansk estetik och modern funktionalitet som är både praktisk och dekorativ på bordet.

Vad du än serverar i den kommer skålen att vara en visuell njutning, som både framhäver rätterna du serverar och förhöjer stilen på ditt middagsbord.

Tokyo Design Studio Karakusa skål tayo, 500ml
119 kr
Bagaren och Kocken

Ge varje servering en sofistikerad touch – Tokyo Design Studio Karakusa Tayo Skål på 500 ml förenar japansk tradition med modern elegans. Den klassiska blåvita designen är inspirerad av det ikoniska karakusa-mönstret och ger en harmonisk känsla till bordet, oavsett om det gäller vardagsmåltider eller bjudningar.

Med sin nätta storlek (15,2 x 6,7 cm) är skålen perfekt för ris, mindre sallader, snacks eller förrätter. Den välbalanserade formen gör den lätt att kombinera med andra delar ur Karakusa-serien för ett enhetligt och stilfullt uttryck. Porslinet håller hög kvalitet och är både tåligt och vackert – ett självklart val för dig som uppskattar estetik och funktion i ett.

Skålen är ett utmärkt tillskott till såväl den minimalistiska som den mer lekfulla dukningen, och passar hemmakocken som vill skapa stämning med detaljer som håller över tid.

Kawaii Lucky Cat mugg 35 cl, blå
179 kr
Bagaren och Kocken

Mugg med motivet Kawaii Lucky Cat från Tokyo Design Studio. Muggen rymmer 350 milliliter, är 10,5 centimeter hög och har en diameter på 10,5 centimeter. Tål maskindisk och mikrovågsugn. Finns i flera färger.

Aisai Seigaiha skål 550 ml
149 kr
Bagaren och Kocken

Skålen i Aisai Seigaiha-serien från Tokyo Design Studio har en elegant matt finish som blir ett snyggt tillskott på bordet – oavsett om du eftersträvar en dramatisk, modern eller klassisk look. Skålen rymmer 550 milliliter, har en diameter på 13 centimeter och är 7 centimeter hög. Tål maskindisk och mikrovågsugn.

Om Köpa.se | info@kopa.se | © 2026 Köpa.se – Alla rättigheter förbehållna. | Ansvarsfriskrivning | Generella tips | Foton från Freedigitalphotos.net eller iStockphoto.