Köpa.se Logo
x
558 535
PRODUKTER
x
1 542
KATEGORIER
Smeg Glasskål till köksmaskiner 4,8 L

Denna glasskål från Smeg är ett praktiskt tillbehör till din Smeg köksmaskin. Med en kapacitet på 4,8 liter är den perfekt för att blanda stora satser av smet eller deg. Skålen tål maskindisk, vilket gör rengöringen enkel.

995 kr

Köksredskap
Köksmaskinstillbehör
Bagaren och KockenKöp produkten hos Bagaren och Kocken
Liknande produkter
Vattenkokare 1,7 l Krom
2295 kr
Bagaren och Kocken
En kromfärgad raket- och retroinspirerad vattenkokare från italienska Smeg. Vattenkokaren är en av Smegs vackra och funktionella köksmaskiner i retrostil. Skön och enkel att använda med hjälp av en del smarta innovativa lösningar. 

Tillverkad i rostfritt stål. 
 
Lock med push-öppning.
 
Kapacitet: 1,7 liter.
 
360º placering på bottenplattan.
 
Automatisk avstängning vid 100º.
 
Löstagbart kalkfilter i rostfritt stål. 
 
Gömt värmeelement. 
 
Gummitassar gör att vattenkokaren står stadigt.
 
Inbyggd sladdvinda.

Effekt: 2000-2400 W.
Skål till köksassistent, rostfritt stål
799 kr
Bagaren och Kocken

Om du är i behov av en ny skål till din köksassistent från SMEG är denna originalskål i rostfritt stål med kapacitet på 4,8 liter ett perfekt val. Det är också en bra idé att ha en extra skål på lager när det t.ex. både ska knådas deg till pizza och kaka. Skålen mäter 31,5 cm på höjden, 17,4 cm på djupet och 21,5 cm på bredden.  

Skålen är tillverkad i rostfritt stål och håller hög kvalité, är hållbar och slitstark. Den har ett ergonomiskt handtag och passar till SMF01/SMF02 köksassistent från SMEG. Köksassistenten och skålen har en elegant design som passar i alla typer av kök. Dessutom tål skålen maskindisk för smidig rengöring.

Assistent Original Black Diamond AKM 6230 BD
7490 kr
Bagaren och Kocken
Elegant och funktionell köksassistent - nu med receptbok!
 
Ankarsrum Assistent Original är en praktisk maskin som garanterat kommer göra din vardag lite lättare. Med den tillhörande receptboken får du smarta råd och tips på hur du lättast får ut en maximal upplevelse ur din assistent, samt 34 unika recept på allt från surdegsbröd till sockerkaka!
 
Assistenten drivs av 1500 watt och kan tack vare detta alltid arbeta med ett konstant varvtal. Den reglerar automatiskt varvtal efter belastning, vilket gör att du får mycket mer tid över till annat. Detta är en utmärkt assistent som gärna tar emot de tråkiga och tyngre uppgifterna i köket. Se nu till att börja dagen med nybakat bröd!
 
Designen är diskret med utstrålar också en personlighet som blivit så signifikant för Ankarsrum. Deras första assistent tillverkades redan 1940, och märket har alltid strävat efter utveckling och kvalité. I dag har köksassistenten blivit ett klassiskt inslag i det svenska köket, och en hjälpreda som alltid finns när till hands  
  
Tillbehör:
- Receptbok med 34 recept!
- Rostfri skål, 7 liter.
- Dubbelvisp med plastskål på 3,5 liter.        
Assistent Original Light Créme AKM6230
7490 kr
Bagaren och Kocken

Modern köksassistent med tidlös design. Ankarsrum har tillverkat köksassistenter som förvandlar det slitsamma arbetet i köket till en dans på rosor sedan 1940-talet. Denna klassiker har en uppdaterad motor med en effekt på 1500 Watt. Effekten gör att maskinen jobbar tyst oavsett storlek på degen till bröden, bullarna eller sockerkakan. Varvtalet regleras automatiskt beroende på hur hårt belastad maskinen är. Den rostfria bunken har en volym på 7 liter och rymmer degar på 5 kg och degvätska på 1,5 liter. Assistenten är dessutom försedd med steglös hastighetsreglering och överbelastningsskydd.

Den starka och stabila köksassistenten andas kvalitet rakt igenom och blir dessutom en snygg detalj i köket, där den står stadigt på bänken. Vred och fotratt i förkromat zink av bästa sort är funktionella och läckra.

Unna dig själv en assistent som tål att användas och förenklar de tuffa utmaningarna i köket under lång tid framöver.

Specifikationer: 

Volt: 220-240
Effekt: 1500 W
Höjd: 360 mm
Bredd: 268 mm
Djup: 400 mm
Vikt: 8,6 kg
Löstagbar sladd 

7 års motorgaranti   

Medföljande tillbehör:

- 7 liter rostfri bunke.
- Degrulle, degkniv, degskrapa, degkrok och jäslock.
- 3,5 liters vispskål i tritanplast, ballongvispar och mördegesvispar. 

Vichy Capital Soleil Invisible Hydrating Protective Milk SPF30 300 ml
197 kr
DOZ Apotek

Vichy Capital Soleil Fresh Protective Milk SPF30 är en fuktgivande sollotion för ansikte och kropp som ger ett bredspektrat skydd mot solens strålar (UVA+UVB-strålar). Kan användas av hela familjen. Lätt konsistens som absorberas snabbt utan att kladda och lämna vita märken. Mycket vattenfast. Fräsch doft.

Köksmaskin och Glassmaskin, Créme
7290 kr
Bagaren och Kocken

I härlig retrostil á la Smeg får du här ett härligt paket innehållandes köksmaskin och glassmaskin. Perfekt för dig som älskar glass och att baka.

Köksmaskinen kommer med en stor skål i rostfritt stål som rymmer 4,8 liter. En pålitlig köksmaskin och du får hjälp med allt från att röra ihop en god bulldeg till att vispa grädden. Smeg köksmaskin är utrustad med tio olika hastighetssteg med softstart och du anpassar enkelt beroende på vad för uppgift som ska utföras.

Tillsammans med mixern får du även Smeg glassmaskin. Köks- och glassmaskin monteras enkelt ihop och sedan har du drygt 1 liter glass färdig på imponerande 20-30 minuter. Glassbehållarens inre material är i rostfritt stål medan det yttre, den magnetiserade adaptern och spateln, är i ABS-plast. Med Smeg glassmaskin gör du frusna desserter som glass, sorbet och frozen yoghurt. Vilken smak blir det? Endast fantasin som sätter gränserna!

Köks- och glassmaskin håller hög kvalitet och har god funktionalitet.

Vattenkokare 1,7 l Svart
1995 kr
Bagaren och Kocken
En raket- och retroinspirerad vattenkokare från italienska Smeg i en stilren svart färg. Vattenkokaren är en av Smegs vackra och funktionella köksmaskiner i retrostil. Skön och enkel att använda med hjälp av en del smarta innovativa lösningar. 
Tillverkad i rostfritt stål. 
Lock med push-öppning.
Kapacitet: 1,7 liter.
360º placering på bottenplattan.
Automatisk avstängning vid 100º. 
Löstagbart kalkfilter i rostfritt stål. 
Gömt värmeelement. 
Gummitassar gör att vattenkokaren står stadigt.
Inbyggd sladdvinda.
Effekt: 2000-2400 W.
kMix skål
1271 kr
Bagaren och Kocken

Extra 5 liters skål, som passar till köksmaskinerna i kMix serien.

Brödrost 2 Skivor Rosa
1995 kr
Bagaren och Kocken

Smeg rosa brödrost i härlig femtiotalsstil. Tillverkad av lackerad stålplåt.

Extra breda fack.
Självcentrerande guide i facken.
Steglös inställning av rostningsgrad från 1-6.
Återuppvärmningsfunktion.
Upptiningsfunktion.
Bagelsfunktion (rostar enbart på ena sidan av brödet).
Stoppknapp för att avbryta rostning.
Löstagbar smulbricka som samlar upp smulorna.
Sladdvinda under brödrosten för att förvara eller förkorta sladden.
Gummitassar gör att brödrosten står stadigt.

Fackens storlek: HxLxB 110 x 147 x 36 mm.
Brödrostens yttermått: HxLxB 198 x 310 x 195 mm.
Sladdlängd 90 cm. 

 

Smeg Köksmaskin SMF02PKEU 4,8L, pastellrosa
5495 kr
Bagaren och Kocken
Rosa köksassistent med unik design!   Med stark utstrålning, personlighet och unik karaktär bidrar denna köksassistent från Smeg med både praktisk funktionalitet och vacker estetik i köket. Ha den stående på köksbänken även när den inte använda och låt den härliga designen bli en del av kökets inredning. En utmärkt produkt som snart kommer att bli din nya bästa vän i köket!   Den prisbelönta köksassistenten från Smeg är utrustad med 10 olika hastigheter som ser till att maskinen har ett brett användningsområde och klarar av allt från att knåda degar till att mixa ingredienser. Den eleganta designen toppas här med en pastellrosa färg som givetvis kommer bil en naturlig blickfångare på köksbänken. Av säkerhetsskäl stängs motorn av automatiskt när motorarmen lyfts, eller vid eventuell överbelastning. Köksassistenten från Smeg är en produkt med det där lilla extra som garanterat kommer vara till stor hjälp i vardagen!    Specifikationer: - Färg: Pastellrosa. - Kapacitet: 4,8 liter. - Höjd: 37,8 cm (49 cm med motorarm uppfälld). - Bredd: 40,2 cm. - Längd: 22,1 cm.- Hastigheter: 10 st.  - Effekt: 800 Watt. - Tillbehör: Trådvisp (stål), flatblandare (aluminium), degkrok (aluminium) & plastlock till skål.
Vattenkokare, navy blue
1995 kr
Bagaren och Kocken

Dekorera ditt kök med denna vackra och effektiva vattenkokare från Smeg som rymmer upp till 1,7 liter vatten. Vattenkokaren har ett dolt värmeelement, avtagbart kalkfilter av rostfritt stål, gummifötter så att den står stadigt och lock med push-öppning. Vattenkokaren kan placeras hela 360º på basen och kan stå i alla vinklar för att fungera. Maskinen stänger automatiskt av sig vid 100ºC, eller om det saknas vatten i vattenkokaren.

Vattenkokare, matt vit
2295 kr
Bagaren och Kocken

Dekorera ditt kök med denna vackra och effektiva vattenkokare från Smeg som rymmer upp till 1,7 liter vatten. Vattenkokaren har ett dolt värmeelement, avtagbart kalkfilter av rostfritt stål, gummifötter så att den står stadigt och lock med push-öppning. Vattenkokaren kan placeras hela 360º på basen och kan stå i alla vinklar för att fungera. Maskinen stänger automatiskt av sig vid 100ºC, eller om det saknas vatten i vattenkokaren.

Köksmaskin och Glassmaskin, Dolce & Gabbana
12495 kr
Bagaren och Kocken

I härlig retrostil á la Smeg får du här ett härligt paket innehållandes köksmaskin och glassmaskin. Perfekt för dig som älskar glass och att baka.

Köksmaskinen kommer med en stor skål i rostfritt stål som rymmer 4,8 liter. En pålitlig köksmaskin och du får hjälp med allt från att röra ihop en god bulldeg till att vispa grädden. Smeg köksmaskin är utrustad med tio olika hastighetssteg med softstart och du anpassar enkelt beroende på vad för uppgift som ska utföras.

Tillsammans med mixern får du även Smeg glassmaskin. Köks- och glassmaskin monteras enkelt ihop och sedan har du drygt 1 liter glass färdig på imponerande 20-30 minuter. Glassbehållarens inre material är i rostfritt stål medan det yttre, den magnetiserade adaptern och spateln, är i ABS-plast. Med Smeg glassmaskin gör du frusna desserter som glass, sorbet och frozen yoghurt. Vilken smak blir det? Endast fantasin som sätter gränserna!

Köks- och glassmaskin håller hög kvalitet och har god funktionalitet.

Signature Prism Knivblock med 6 Knivar
5639 kr
Bagaren och Kocken

Robert Welch Signature Prism Oak knivblock är ett fantastiskt redskap till alla kök, med sin funktionella och enkla design. Ett hantverk av massiv ek som hjälper dig att hålla ordning i köket samtidigt som knivbladen skyddas. Knivblockets öppningar är strategiskt placerade för att ge varje kniv maximalt med utrymme och därför göra det lättare för dig att ta upp en av dem. Setet består av ett och 6 knivar från den prisade serien Signature.

Innehåller: Knivblock i ekträ med plats för 6 knivar. Signatur Grönsakskniv / skalkniv 10 cm, Signatur Santoku-kniv 11 cm, Signatur Trancherkniv 23 cm, Signatur Brödkniv 22 cm, Signatur Kockkniv / allround-kniv 14 cm. Samtliga knivar från Robert Welch Signature levereras i en elegant presentask och tål maskindisk. De har 25 års garanti.

Grönsaksskärare till Köksmaskin 4,8l
1395 kr
Bagaren och Kocken
En riv- och skärtillsats som tillbehör till Smeg Köksmaskin 4,8l
 
Ytterhölje och matare i plast
Låsmekanism och cylindrar i rostfritt stål
Inkluderar:
4 cylindrar i rostfritt stål
Skärcylinder (Medium och fin)
Strimlarcylinder (Grov och fin)
 
Tål ej maskindisk
Köksmaskin och Glassmaskin, Créme / Stål
6790 kr
Bagaren och Kocken

I härlig retrostil á la Smeg får du här ett härligt paket innehållandes köksmaskin och glassmaskin. Perfekt för dig som älskar glass och att baka.

Köksmaskinen kommer med en stor skål i rostfritt stål som rymmer 4,8 liter. En pålitlig köksmaskin och du får hjälp med allt från att röra ihop en god bulldeg till att vispa grädden. Smeg köksmaskin är utrustad med tio olika hastighetssteg med softstart och du anpassar enkelt beroende på vad för uppgift som ska utföras.

Tillsammans med mixern får du även Smeg glassmaskin. Köks- och glassmaskin monteras enkelt ihop och sedan har du drygt 1 liter glass färdig på imponerande 20-30 minuter. Glassbehållarens inre material är i rostfritt stål medan det yttre, den magnetiserade adaptern och spateln, är i ABS-plast. Med Smeg glassmaskin gör du frusna desserter som glass, sorbet och frozen yoghurt. Vilken smak blir det? Endast fantasin som sätter gränserna!

Köks- och glassmaskin håller hög kvalitet och har god funktionalitet.

Om Köpa.se | info@kopa.se | © 2026 Köpa.se – Alla rättigheter förbehållna. | Ansvarsfriskrivning | Generella tips | Foton från Freedigitalphotos.net eller iStockphoto.