Köpa.se Logo
x
556 860
PRODUKTER
x
1 539
KATEGORIER
Eva Solo Skål med Lock Nova

Denna eleganta skål med lock är perfekt för att servera sylt, marmelad eller socker på frukostbordet. Skålen är tillverkad i porslin och har ett praktiskt lock med en öppning för skeden.

329 kr

Skålar
Bagaren och KockenKöp produkten hos Bagaren och Kocken
Liknande produkter
Skål 0,5 L Legio Nova
149 kr
Bagaren och Kocken

Uppdatera din bordsdukning med en vacker skål i vitt porslin från Eva Solo! 

Skålarna från Legio Nova-serien är det perfekta vardagsporslinet. Inte bara för sin vackra design utan också för den höga kvalitén och smarta formgivningen. Denna eleganta skål finns tillgänglig i tre olika storlekar och alla har designats för att passa med grytlock från Eva Trio, så du enkelt kan förvara middagens rester i kylskåpet utan att behöva använda folie! 

Denna modell har en volym på 0,5 liter och passar utmärkt när du vill servera en trevlig sallad till middagen eller ställa fram nötter till fördrinken. Den eleganta räfflade designen på skålens utsida blir en fin inramning till dina serveringar och bidrar garanterat med lite extra karaktär till ditt hem!

Det slitstarka porslinet tål att användas i ugn, mikrovågsugn, frys och diskmaskin.
 

Specifikationer
Färg: Vit
Material: Porslin
Volym: 0,5 l
Tål ugn, mikrovågsugn, frys och diskmaskin 

Nordic Kitchen kanna, 1,4 liter, sand
599 kr
Bagaren och Kocken

Den här serveringskannan från Eva Solo rymmer hela 1,4 liter, men har en kompakt och stilren design som ger den ett nätt uttryck. Kannan är tillverkad av rostfritt stål, med en praktisk hällpip och ett ergonomiskt handtag i oljat ekträ som förstärker den eleganta, nordiska looken. Snygg på bordet och enkel att servera ur – pricken över i:et i varje dukning.

Kannan är tillverkad av rostfritt stål och passar för servering av både varma och kalla drycker. Tack vare den blanka ytan är den mycket enkel att rengöra. Bör diskas för hand. Om du vill kan du då och då olja in handtaget, för att bibehålla ekträets egenskaper på bästa sätt.

Nordic Kitchen bricka 35 cm, svart
999 kr
Bagaren och Kocken

Elegant och praktisk serveringsbricka i serien Nordic Kitchen från Eva Solo – perfekt för att ta med morgonkaffet ut på balkongen, eller kanske servera frukost på sängen? Brickan har en rymlig design med höga kanter, vilket säkerställer att det du ställer på den stannar på plats samtidigt som de solida handtagen ger extra stabilitet när du bär. Brickan är tillverkad av plast och FSC®️-certifierad bambu, två tåliga material som står i vacker kontrast till varandra. Praktisk för servering men även fin som dekorativt inslag i inredningen, till exempel för att arrangera prydnadsföremål, ljusstakar och blommor.

Nordic Kitchen Skål, 0,5 liter
159 kr
Bagaren och Kocken

Skål i rustikt stengods som passar perfekt för mindre portioner, såsom frukost och snacks.

Skötselråd:
Tåligt material som klarar allt från maskindisk, frys, ugn till mikrovågsugn.

Nordic Kitchen Saltkar med lock
340 kr
Bagaren och Kocken

En minimalistisk form och en funktionell design är utgångspunkten för Nordic Kitchen-serien, vilket tydligt visas i seriens saltkar med lock. Det eleganta saltkaret av svart stengods med ett löst lock av oljad ek bör stå framme, även när det inte används. Saltkaret rymmer 0,4 liter och är 7,7 cm. högt och 10,5 cm. i diameter.

Locket som ingår har en hygieniskfunktion som gör att stekos och andra partiklar från matlagningen inte kommer ner i saltet. Du kan också använda kärlet för att förvara andra kryddor i eller andra tillhörigheter som till exempel smycken. Kärlet tål att rengöras i diskmaskin men locket ska rengöras för hand.

Legio Nova Smörlåda
244 kr
Bagaren och Kocken

Nu kan du servera smöret på ett fint sätt för dina gäster. Den minimalistiska smörlådan från Legio Nova serien passar i varje hem. Den tål maskindisk, ugn, mikrovågsugn och frys. Den är 10 års garanti på porslinet.

Legio Nova Äggkopp
199 kr
Bagaren och Kocken

Frukost sägs vara den viktigaste måltiden på hela dagen och med en vacker dukning som denna äggkopp från Eva Solo i vitt porslin förhöjs njutningen. Koppen har en inbyggd tallrik som man får plats med en tesked, salt, kaviar eller vad man önskar på sitt ägg. 

Mått: L 12,5 cm x B 10,5 cm x H 3,5 cm. 

Tål maskindisk. 

10 års porslinsgaranti.  

Eva Solo Nordic Kitchen Äggkopp 2st
319 kr
Bagaren och Kocken
Eva Solo Nordic Kitchen Äggkopp 2st
Legio Nova skål 2,1 l
339 kr
Bagaren och Kocken

Legio Nova-skålen är ett elegant tillägg till varje uppläggning. Den ger inte bara ett estetiskt värde, utan är också funktionell, passande för både festligheter och vardagliga måltider. Med sin generösa storlek, erbjuder skålen en mängd olika användningsmöjligheter. Den kan användas för att servera sallader, pasta, grönsaker, eller användas som en fruktskål. Skålen är enkel att underhålla och rengöra. Den tål ugn, frys, mikrovågsugn, och kan diskas i maskin.

Skålen är kompatibel med Eva Trio grytlock, som finns tillgängligt för separat inköp. 

 

Tårtfat Legio Nova
829 kr
Bagaren och Kocken

Tårtfatet ger många möjligheter till vackra och festliga uppläggningar. Allra bäst passar fatet till att servera tårta, men det kan även användas till exempelvis tapas och andra smårätter. Fatet går att dekorera på otaliga sätt och kan göra en god måltid ännu festligare. Det är tillverkat i porslin och tål frys, ugn och mikro.

* Tål maskindisk, men vi rekommenderar handdisk.
* 10 års porslinsgaranti.

Höjd : 6,7 cm, diameter: 34 cm 

Skål 0,4l Legio Nova 4-pack
529 kr
Bagaren och Kocken
Mycket eleganta skålar från Eva Solos serie Legio Nova. Porslinsskålarna har de karakteristiska räfflorna på utsidan och passar utmärkt att servera frukostfilen, soppor eller goda efterrätter som t.ex. glass. 
Skålarna är i porslin och tål maskindisk. 
 
* Lätt att stapla – tar minimalt med plats
* Tål frys, ugn, mikrovågsugn och maskindisk
* 10 års porslinsgaranti  
 
Volym: 40 cl per skål.
Glaskaraff 1,3 liter
389 kr
Bagaren och Kocken

Var redo att alltid kunna servera kallt vatten till frukost, lunch, middag eller när som under dagen tack vare glaskaraffen från Eva Solo. Karaffen är tillverkad av hållbart borosilikat glas, och ett praktiskt lock av rostfritt stål ingår. Skruvlocket är tätslutande, så att du kan förvara karaffen liggandes i kylskåpet.

Dessutom har karaffen en praktisk hällkant, vilket gör den 100% droppfri så du slipper spill på bordet när du häller upp vatten. Glaskaraffen rymmer hela 1,3 liter och tål diskmaskin för enkel rengöring. Den eleganta karaffen är 30 cm. hög och 9,5 cm. i diameter.

Nordic Kitchen Skål, 2 liter
275 kr
Bagaren och Kocken

Skål i stengods i en rustik look ur Eva Solos stilrena serie Nordic Kitchen. Skålen har en praktisk storlek för att användas både som ett arbetsredskap i köket eller för servering.

Skötselråd:
Tåligt material som klarar allt från maskindisk, frys, ugn till mikrovågsugn.

Eva Solo Serveringsbricka 25 x 44 cm, borstat stål
899 kr
Bagaren och Kocken
Eva Solos serveringsbricka i rostfritt stål gör det enkelt att servera allt från frukost på sängen till uppfriskande drycker på terrassen. Den är tillverkad i ett enda stycke stål, vilket ger en slät, stilren och lättstädad yta. De lågt placerade handtagen ger ett stabilt och bekvämt grepp, även när brickan är fullastad. För extra stabilitet kan en halksäker silikonmatta, specialdesignad för Eva Solos stålbrickor, köpas separat. När brickan inte används kan den smidigt förvaras i en låda eller användas som en elegant bas för ljus, vaser eller andra dekorativa detaljer i hemmet.
Legio Nova skål 1,0 l
224 kr
Bagaren och Kocken

Legio Nova-skålen är ett elegant tillägg till varje uppläggning. Den ger inte bara ett estetiskt värde, utan är också funktionell, passande för både festligheter och vardagliga måltider. Med sin generösa storlek, erbjuder skålen en mängd olika användningsmöjligheter. Den kan användas för att servera sallader, pasta, grönsaker, eller användas som en fruktskål. Skålen är enkel att underhålla och rengöra. Den tål ugn, frys, mikrovågsugn, och kan diskas i maskin.

Skålen är kompatibel med Eva Trio grytlock, som finns tillgängligt för separat inköp. 

 

Nordic Kitchen sojaskål, 0,1 liter
149 kr
Bagaren och Kocken

Den här skålen är tillverkad av svart rustikt stengods som passar den avslappnade nordiska stilen och är diskmaskin-, frys-, ugns- och mikrovågsugnssäker för daglig användning. Perfekt som en sojaskål för sushi, dippar, såser eller små snacks. Mått: L 10,1 cm. B 7,2 cm. H 3,9 cm.

Om Köpa.se | info@kopa.se | © 2025 Köpa.se – Alla rättigheter förbehållna. | Ansvarsfriskrivning | Generella tips | Foton från Freedigitalphotos.net eller iStockphoto.