
Denna muffinsform från Silikomart är tillverkad av tåligt silikon och kan användas för att baka muffins, cupcakes eller matmuffins. Formen tål både höga och låga temperaturer och kan användas i ugn, mikrovågsugn och frys. Den är även enkel att rengöra i diskmaskin.

Silikomart Swing silikonform ger dina mjuka kakor en oemotståndlig spiralform som blir lika lekfull som god. Perfekt som lyxigt fika till kaffet, till födelsedagskalas eller andra festliga tillställningar. Formen tål dessutom både låga och höga temperaturer, från -60°C till +230°C, och passar lika bra till frysta desserter och mousse som till bakade varianter.
Formen är tillverkad av högkvalitativ silikon. Tål maskindisk, ugn, mikrovågsugn och frys.

Midi Buche silikonform från italienska Silikomart ger små kakor i portionsstorlek – perfekt när du vill bjuda dina gäster på lyxig efterrätt. Formen ingår i serien Classic, där fokus ligger på rena linjer som inspirerar till att plocka fram kreativiteten i köket och skapa nya, vackra och innovativa dekorationer. Den är tillverkad av silikon som klarar både låga och höga temperaturer (-60°C till +230°C) och tål maskindisk, ugn, mikrovågsugn och frys.

Cookie muffinsform från Dorre är ett optimalt val för både proffs och hobbybagare. Formen är tillverkad av silikon med förstärkta stålkanter, vilket för att den håller en hög stabilitet samtidigt som dina nybakta muffins släpper enkelt. När du är färdig med ditt bakningsprojekt kan formen diskas i diskmaskinen, så att du kan gå direkt på fikat med dina nära och kära. Formen finns i två storlekar, med plats för antingen 6 eller 12 muffins.

Med Silikomart Perla silikonform kan du enkelt baka runda mjuka kakor, tårtor, cheesecakes, mousser och andra desserter. Ett bra val när du vill få till den perfekta formen som du enkelt kan glasera och garnera med vackra dekorationer.
Formen är tillverkad av högkvalitativt silikon som tål både låga och höga temperaturer, från -60°C till +230°C. Tål ugn, mikrovågsugn, frys och diskmaskin.

Den här muffinsformen från Blomsterbergs är ett mångsidigt och praktiskt redskap för både bakning och matlagning. Formen är tillverkad av silikon med en stabiliserande stålkant, vilket gör det enkelt att få ut dina skapelser samtidigt som formen står stadigt under användning. Perfekt för att baka muffins, frysa glass, laga små omeletter i ugn och mycket mer. Formen tål värme upp till 220°C och frysning ner till -20°C, vilket gör den idealisk för en mängd olika recept och kulinariska experiment. Tål maskindisk.


Letar du efter den perfekta formen för tårtbottnar? Då är Silikomart Genoise ett bra val för dig. Den är tillverkad av högkvalitativt silikon som tål både låga och höga temperaturer, från -60°C till +230°C, och klarar ugn, mikrovågsugn, frys och diskmaskin.
Genoise silikonform ingår i serien Classic, som kännetecknas av sina enkla och rena former. Där kan du baka kakor som blir en perfekt grund för såväl en klassisk jordgubbstårta som för mer avancerade kreationer.

Plum Cake silikonform ingår i Classic-serien från italienska Silikomart och har en enkel form som uppmuntrar till kreativitet och vackra dekorationer. Formen är tillverkad av högkvalitativt silikon som tål temperaturer från -60°C till +230°C och klarar ugn, mikrovågsugn, frys och diskmaskin. Kapacitet 1550 milliliter.

Silikomart SF104 är en silikonform ur den välrenommerade Classic-serien – tillverkad i 100 % silikon med naturlig non-stick-yta för ett perfekt resultat varje gång. Formen har 8 håligheter à 50 x 50 x 50 mm, vilket gör den idealisk för både bakade och frysta desserter i portionsformat.
Med sin höga temperaturtålighet (–60 °C till +230 °C) fungerar SF104 silikonform lika bra i ugn som i frys, och den flexibla konstruktionen gör det enkelt att lossa även känsliga kreationer utan att de går sönder. Formen är diskmaskinsäker, livsmedelscertifierad och tillverkad i Italien – en garanti för lång hållbarhet och professionell prestanda.

Med Mini Color silikonform från italienska Silikomart kan du låta dig inspireras till att skapa vackra färgpaletter och otaliga smakkombinationer. Formen rymmer sex kakor åt gången i praktisk portionsstorlek – perfekt när du vill bjuda nära och kära på lyxig dessert efter middagen.
Mini Color är en del av Silikomart-serien 3Design och passar för både bakade kakor, frysta desserter och mousse. Den är tillverkad av högkvalitativ silikon och klarar både låga och höga temperaturer, från -60°C till +230°C. Tål diskmaskin, ugn, mikrovågsugn och frys.

Söt blomformad muffinsform från Blomsterbergs. En mångsidig lösning för köket, perfekt för både bakade kakor och för kylda mousser och krämer att dekorera tårtor och kakor med. Formen passar även bra för frysta cheesecakes och glassdesserter, eftersom det är mycket enkelt att få ut de små mästerverken ur formen utan ansträngning. Formen rymmer sex stycken muffins, var och en med en diameter på 7 centimeter och en höjd på 3,5 centimeter. Tål maskindisk.

Dress silikonform från det italienska märket Silikomart är tillverkad av 100% silikon av premiumkvalitet. Den tål både höga och låga temperaturer (från -60°C till 230°C) och klarar ugn, mikrovågsugn, frys och diskmaskin utan problem. Den är enkel att rengöra och förvara, eftersom den alltid återgår till sin originalform även efter att den varit ihopvikt. Diameter 18,5 centimeter, höjd 4,7 centimeter. Kapacitet 1200 milliliter.

Dreamy silikonform från italienska Silikomart är tillverkad av 100% premiumsilikon. Den tål temperaturer från -60°C till 230°C och klarar utan problem ugn, mikrovågsugn och frys. Den är enkel att rengöra, tål maskindisk och kan förvaras effektivt eftersom den alltid återgår till sin originalform även när du vikt ihop den. Formen är 25 centimeter lång, 8 centimeter bred och 8 centimeter hög. Kapacitet 1200 milliliter.

Silikomart Puff silikonbakformen är som skapt till att från hembakade kokosboll / skumboll, skumtoppar, desserter och is till vackra kakor. Perfekt till kakor som till exempel ska täckas med glaze. En populär 3D-form som garanterar ett perfekt resultat varje gång, tillverkad av den höga kvalitet som vi förväntar oss från italienska Silikomart.
Tål både ugn, mikrovågsugn, frys och diskmaskin.
Kapacitet: 8 x 125 ml. (1000 ml.)
Diameter: 6,2 cm.
Höjd: 5,2 cm.

Silikomart GARDEN är en mångsidig silikonform med 9 kavitéer i ett organiskt, blommigt mönster – perfekt för dig som vill skapa bakverk och desserter med visuell wow-effekt. Varje hålighet mäter 60 x 40 mm, vilket gör dem lämpliga för mindre portionsdesserter eller dekorativa inslag.
Tillverkad i 100 % silikon med naturliga non-stick-egenskaper. Formen klarar temperaturer från –60 °C till +230 °C, vilket gör den perfekt både för ugn och frys. Den är livsmedelssäker, diskmaskinsvänlig och tillverkad i Italien – en garanti för lång livslängd och pålitlig kvalitet.

Silikonformen från Silikomart till bland annat kakor, glass och mousse och tål temperaturer ner till -60°C och upp till +260°C. Formen kan användas till all världens läckra desserter och det är endast fantasin som sätter gränserna. Formen är tillverkad av silikon som är ett non-stick elastiskt material, vilket gör det enkelt att få ut kakorna ur formen då de inte fastnar.
Om Köpa.se | info@kopa.se | © 2026 Köpa.se – Alla rättigheter förbehållna. | Ansvarsfriskrivning | Generella tips | Foton från Freedigitalphotos.net eller iStockphoto.