Köpa.se Logo
x
556 860
PRODUKTER
x
1 539
KATEGORIER
Fiberglasmatta 52 x 31,5 cm.

Denna flexibla silikonmatta är perfekt för bakning och matlagning. Den tål både höga och låga temperaturer, vilket gör den användbar i ugnen och frysen. Mattan är tillverkad av kraftigt silikon och är enkel att rengöra.

220 kr

Köksredskap
Bakmattor
Silikonmattor
Baktillbehör
Bagaren och KockenKöp produkten hos Bagaren och Kocken
Liknande produkter
Donuts bakform
206 kr
Bagaren och Kocken

Silikomart kakform av högkvalitets silikon som tål temperaturer från -60°C till -260°C. Med denna form kan du baka upp till 6 fina donuts per gång.

Varje form har en diameter på 7,5 cm., och är därför perfekt till donuts men kan självklart användas till annat, så som is. Dessutom tål formen att användas i ugnen, frysen och mikrovågsugnen.

Corallo silikonform 24,5 cm
331 kr
Bagaren och Kocken

Formen på Corallo silikonform från Silikomart är perfekt för att skapa eleganta, böljande desserter. Den består av två delar som ger ett fint resultat både för mousse och för bakade mjuka kakor. Snyggt, gott och enkelt – vad mer behöver man i köket?

Corallo silikonform är 24,5 centimeter lång, 9 centimeter bred och 9 centimeter hög. Den klarar temperaturer från -60°C till +230°C och tål ugn, frys, mikro och diskmaskin.

Intreccio silikonform 21 cm
336 kr
Bagaren och Kocken

Intreccio silikonform från italienska Silikomart har en elegant design som påminner om sammanvävda trådar, vilket ger dina bakverk en intressant look som tilltalar både öga och gom. Formen är tillverkad av silikon som tål både låga och höga temperaturer (från -60°C till +230°C) och klarar ugn, mikrovågsugn, frys och diskmaskin. Den kommer alltså väl till pass både för frysta bakverk, mousse och bakade varianter. Formen har en diameter på 21 centimeter och är 7 centimeter hög.

Silikonmatta Hjärtan Macarons
145 kr
Bagaren och Kocken
En smidig och praktisk silikonmatta med små fina hjärtan. 
Bakark 30x40 cm, silikon
199 kr
Bagaren och Kocken

Blomsterbergs bakark är ett oumbärligt hjälpmedel i köket när du vill uppnå bästa möjliga bakningsresultat. Det är tillverkat av högkvalitativt silikon, och garanterar jämn värmefördelning för jämn bakning av dina favoritrecept. Bakarket kan användas i ugnen vid temperaturer upp till 220°C, vilket gör det perfekt för allt från kakor och bröd till pizza och pajer. Du kan även använda det när du gör choklad eller godis, och för att göra det ännu mer mångsidigt tål det även att placeras i frysen.

Bakarket är halksäkert och går snabbt att torka av efter användning. Det flexibla materialet gör det lätt att rulla ihop och förvara när det inte används, samtidigt som det gör att bakverken släpper enkelt utan att fastna.

Silikonmatta 40x60 cm
293 kr
Bagaren och Kocken

Praktisk och otroligt funktionell silikonmatta från Blomsterbergs. Använd den till exempel vid knådning av deg, som godismatta eller i själva ugnen som bakpapper. Silikonmattan tål temperaturer i intervaller från -20 och upp till 220 grader. Du kan därför använda den i både frys och ugn. Samtidigt tål den maskindisk. 

Som de andra produkterna från Blomsterbergs är mattan tillverkad i professionell och stark kvalitet, så att du kan leva ut din inre konditor eller bakmästare hemma i köket. Blomsterbergs är skapad av den populära Mette Blomsterberg, som är bäst känd från TV-programmet 'Det søde liv'.

Bakmatta i silikon - 2-pack
179 kr
CoolStuff
Ta ditt bakande till nästa nivå med dessa återanvändbara silikonmattor! Ett miljövänligt alternativ till engångs bakplåtspapper - perfekt för alla kommande bakningsprojekt. Säljs här i ett 2-pack.
Silikonbakform Stora Madeleine
129 kr
Bagaren och Kocken
Silikomart bakform i högklassigt silikon
Tål temperaturer från - 60 -till +260 grader

9 st Madeleinekakor
6,8 cm, Höjd 4,5 cm

Rymmer totalt 0,27 liter

Tillverkad i italien
Bakmatta Silikon
299 kr
Partyhallen.se
Smidig bakmatta i silikon som passar utmärkt till bakning av rulltårta och sockerkaka! Med non stick silikon är denna bakduk ett givet val för alla bakfantaster som vill ha ännu smidigare bakning, perfekt silikonmatta i härlig färg för riktigt läckra rulltårtor och sockerkakor att njuta av. Bakmatta Silikon omfattar en turkos rörlig non-stick silikonmatta till bakning av rulltårta och sockerkaka. Bakmattan är ca 27 cm bred och 36 cm lång och passar för en standard ugn. Kan användas i ugn, mikro, kyl och frys. Tål -20 till +230 grader. Info om Bakmatta Silikon: - Matta för bakning. - Mått: ca 27 B x 36 L cm. - Material: Platinasilikon.
Air Mat Silikonmatta
249 kr
Bagaren och Kocken

Silikonmattan från Silikomart är tillverkad av den renaste silikonen, vilket är ett non-stick belagt material. Dessutom tål formen temperaturer ner till -60°C och upp till +230°C. Använd den till exempel vid knådning av en deg eller när du gör sötsaker. Silikonen som används följer livsmedelsstandarderna, är helt giftfri, luktfri och utan smak och är därför den renaste formen av silikon som finns. Den tål även att rengöras i diskmaskin.

Silikomart Silikonform Grace Butterflies
109 kr
Bagaren och Kocken

Silikomart GRACE är en silikonmatta utformad för att gjuta eleganta fjärilsdekorationer i tuile, choklad eller isomalt. Med två olika motiv – en fjäril med öppna vingar och en med vikta – får du möjlighet att skapa livfulla, tredimensionella detaljer som ger både rörelse och lätthet till dina desserter.

Perfekt som final touch på små bakverk som Dolce Tartufo eller Mini Goccia, men även lika effektfull på större tårtor. Mattan är tillverkad i 100 % silikon och tål temperaturer från –60 °C till +230 °C. Den non-stick-behandlade ytan gör att även tunna dekorationer släpper lätt – utan att gå sönder. Självklart är mattan diskmaskinsäker och tillverkad i Italien med fokus på kvalitet och hållbarhet.

Slickepott med Chokladtermometer
279 kr
Bagaren och Kocken

Silikomart silikon slickepott med inbyggd chokladtermometer, bra hjälpmedel vid uppvärmning av såser, vaniljkräm och temperering choklad.

Termometern och slickepotten kan användas var för sig.

Mäter från -40 ° C till 160 ° C 

Mått: 32 x7 cm 

 

 

Bakduk i Glasfiber/Silik Graderad 60x40cm
233 kr
Bagaren och Kocken
Bakmatta i glasfiberförstärkt silikon.
Praktiskt måttgraderad med ett stort antal olika mått.
Även olika omvandlingstabeller som kan vara nyttiga att ha vid baket finns tryckta på mattan.
Kavla ut degen på mattan.
Klarar att ligga i frysen, och klarar att följa med in i ugnen.
Glatt yta som gör att degen inte fastnar.
Måttskala i cm.
Du slipper att få intorkad deg på köksbordet.
Går att diska i diskmaskin.

Mått: 60 cm x 40 cm.

Macaron Silikonmatta Brun
199 kr
Bagaren och Kocken

Ett måste för den hängivne macaronbagaren, en silikonmatta med färdiga rundlar, en liten kantupphöjning och ett spår i för lättare släppförmåga
Mattan har 48 st rundlar.



Produkter som tillverkas av silikon tål höga temperaturer: -60 º C till + 220 º C

 

Mått: 3 x 30 x 40 cm

Tål maskindisk.

Genoise silikonform 18 cm
199 kr
Bagaren och Kocken

Letar du efter den perfekta formen för tårtbottnar? Då är Silikomart Genoise ett bra val för dig. Den är tillverkad av högkvalitativt silikon som tål både låga och höga temperaturer, från -60°C till +230°C, och klarar ugn, mikrovågsugn, frys och diskmaskin.

Genoise silikonform ingår i serien Classic, som kännetecknas av sina enkla och rena former. Där kan du baka kakor som blir en perfekt grund för såväl en klassisk jordgubbstårta som för mer avancerade kreationer.

Air mat Eclair & Choux silikonmatta
539 kr
Bagaren och Kocken

Silikonmattan från Silikomart fungerar utmärkt till exempelvis franska éclairs. Mattan är tillverkad av silikon, som är ett non-stick elastiskt material, vilket gör det enkelt att lossa de små kakorna då de inte fastnar. Formen har ett mönster, det är därför enkelt att göra lika stora kakor. Dessutom tål formen temperaturer hela vägen ner till -60°C och upp till +230°C.

Produkten tillverkas i Italien, precis som Silikomarts andra produkter, därför har man höga krav på både kvalitet och utveckling. Silikonen som används följer standarderna för att användas tillsammans med livsmedel, är helt giftfri, luktfri och utan smak och är därför den renaste formen av silikon som går att hitta.

Om Köpa.se | info@kopa.se | © 2025 Köpa.se – Alla rättigheter förbehållna. | Ansvarsfriskrivning | Generella tips | Foton från Freedigitalphotos.net eller iStockphoto.