
Detta stilrena diskställ från HAY är tillverkat i rostfritt stål och har en modern design. Med sin praktiska bricka samlar det upp överflödigt vatten och håller köksbänken torr. Diskstället är både funktionellt och en snygg detalj i köket.

Praktisk och vacker torkbricka från serien Dish Drainer, som är formgiven av designern Shane Schneck för danska HAY. I serien finns även ett tallriksställ i stål och ett besticksställ i silikon. Alla delar kan köpas var för sig, men är designade för att även kunna fungera tillsammans. Idén bakom serien Dish Drainer är att använda kontrasterande färger, former och material för att addera ett visuellt intressant element till vardagliga köksprodukter.
Brickan är 42 x 32,5 centimeter och har en smart räfflad design så att du enkelt kan placera disken – perfekt för att torka din disk på ett stilrent och kompakt sätt.

Diskstället från serien A Tempo av italienska Alessi är det ultimata valet när det gäller att organisera din disk på ett elegant och praktiskt sätt. Med sin klassiska design i polerat rostfritt stål kommer detta ställ att tilltala din estetiska känsla. Diskstället är lämpligt för tallrikar, glas och bestick eftersom det erbjuder gott om utrymme för att torka disken. För att göra diskningen ännu mer praktisk kan du kombinera stället med A Tempo-brickan. Denna bricka är utformad speciellt för diskstället och fungerar som en perfekt bas där överflödigt vatten samlas. Detta förhindrar att vatten droppar ner på bordet och lämnar märken. Observera att A Tempo-brickan säljs separat och om du vill ha den fulla visuella och praktiska effekten av diskstället är det värt att överväga att köpa skålen också.

Det här diskstället från det danska designmärket OYOY kommer väl till pass när du torkar disken. Att diska går inte att undvika, så varför inte göra det lite roligare med fina tillbehör? Diskstället finns i två färger, silver eller mässing, och har en stilren design som ser vacker ut i köket. Den passar perfekt ihop med diskmattan från OYOY, så att du kan skapa din egen vinnande kombo på diskbänken.

Snyggt och funktionellt diskställ som ger ett varmt och naturligt uttryck i köket. Diskställets övre del är avsedd för tallrikar och skålar medans den lilla hyllan nedanför passar utmärkt för glas, koppar och andra småsaker. Diskstället är tillverkat i hållbart bambu som ger en elegant och trevlig känsla. Du kan absolut ha det dekorativa diskstället stående framme men skulle du vilja så är det lätt att fälla ihop och det tar då minimal plats att förvara.
Specifikationer:
- Material: bambu
- Praktisk diskställ
- Lätt att vika ihop
- Mått: 42 x 35 cm

Dayra diskställ från Dorre har en praktisk hopfällbar design som passar perfekt i det mindre köket. Diskstället rymmer både glas, tallrikar och bestick, samtidigt som det inte tar någon plats i skåpet mellan diskningarna. Ett bra val för dig som vill ha någonstans att ställa disken och samtidigt hålla ordning på den bänkyta som finns. Utfällt mäter diskstället 47 centimeter på längden men hopfällt är det bara 27 centimeter långt.

Det här diskstället från det danska designmärket OYOY kommer väl till pass när du torkar disken. Att diska går inte att undvika, så varför inte göra det lite roligare med fina tillbehör? Diskstället finns i två färger, silver eller mässing, och har en stilren design som ser vacker ut i köket. Den passar perfekt ihop med diskmattan från OYOY, så att du kan skapa din egen vinnande kombo på diskbänken.

Disksetet från Zone är en smart och stilren lösning för mindre kök där utrymmet är begränsat. Setet inkluderar en silikonskål med ett unikt bubbelmönster som ger ett halkfritt underlag för disken. Två stapelbara tallrikshållare och en medföljande bestickhållare hjälper till att organisera disken effektivt och spara plats.
Det kompakta och praktiska designen gör det enkelt att ställa undan setet när det inte används. Denna genomtänkta kombination av funktionalitet och utrymmesbesparing gör disksetet till ett perfekt tillskott för kök där varje centimeter räknas, utan att kompromissa med stil och praktiska detaljer.

Praktiskt tallriksställ i stål från serien Dish Drainer, som är formgiven av designern Shane Schneck för danska HAY. I serien finns även en torkbricka i melamin och ett bestickställ i silikon. Alla delar går att köpa var för sig, men är designade för att kunna fungera tillsammans. Idén bakom Dish Drainer-serien är att använda kontrasterna i de olika delarnas färg, form och material för att addera ett visuellt intressant element till vardagliga köksprodukter.
Tallriksstället är 9,5 centimeter brett, 29 centimeter långt och 10 centimeter högt. Placeras med fördel på en Dish Drainer torkbricka – smart och stilren diskförvaring.

Vi vet alla hur det är att behöva ta tag i diskandet, en tråkig uppgift men likväl nödvändig. Diskstället från Dorre gör det hela lite lättare och mer överskådligt, då du bara kan låta de våta tallrikarna, glasen m.m. torka på stativet. Det är tillverkat i förkromat järn och det ingår en praktisk plastbehållare för bestick samt en bricka som samlar upp överblivet vatten.
Disa diskställ mäter 48 cm på bredden, 28 cm på djupet och 10,5 cm på höjden, så den tar ganska lite plats på köksbordet. Stället passar perfekt i det mindre köket i vilket du vill spara plats.
Om Köpa.se | info@kopa.se | © 2026 Köpa.se – Alla rättigheter förbehållna. | Ansvarsfriskrivning | Generella tips | Foton från Freedigitalphotos.net eller iStockphoto.