Köpa.se Logo
x
556 860
PRODUKTER
x
1 539
KATEGORIER
Sally Serveringsset rostfritt kniv spade 25 cm

Serveringssetet Sally från Dorre är perfekt för att servera tårta och andra bakverk med stil. Setet innehåller en kniv och en tårtspade i rostfritt stål, vilket gör fikastunden både vackrare och smidigare.

119 kr

Tårtspatlar
Serveringsset
Bagaren och KockenKöp produkten hos Bagaren och Kocken
Liknande produkter
Tåre tapasgaffel
69 kr
Bagaren och Kocken

Duka fram ett stilrent och modernt tapasbord med de futuristiska tapasgafflarna från Dorre "Tåre"-kollektionen. Gafflarna är enkla och skarpa till sitt utseende och de är perfekta till allt från charkuterivaror till ostar. Setet innehåller 4 st. och gafflarna tål diskmaskin. 

Dorre Classic dessertsked 6st
120 kr
Bagaren och Kocken
Duka till en läcker dessert med dessa eleganta dessertskedar från Dorres Classic-kollektion. Skedarna har ett enkelt utseende och är tillverkade av rostfritt stål och dekorerar snyggt varje bord.
Dorre Sallie serveringsset till tårta
309 kr
Bagaren och Kocken
Bjud över dina närmaste på eftermiddagsfika eller till födelsedagsfesten och bjud på en läcker tårta. Med detta set kan du servera tårtan på ett vackert och elegant sätt. Sallie serveringsset från Dorre består av en tårtspade och sex tårtgafflar, så att du har i princip allt du behöver för en elegant dukning. Den medföljande tårtspaden mäter 25 cm medan gafflarna mäter 15 cm. Samtliga delar är tillverkade i 18/10 rostfritt stål av hög kvalitet och tål maskindisk för enkel rengöring. Sallie serveringsset har dessutom en elegant och modern design som passar in i alla hem.
Classic dessertbestick
214 kr
Bagaren och Kocken

Njut av en härlig förrätt eller dessert med dessa eleganta och klassiska dessertbestick från Dorres Classic-kollektion. Setet innehåller 6 gafflar och 6 knivar av rostfritt stål med en längd på 18 cm.

Dorre Elisabeth dessertsked
144 kr
Bagaren och Kocken
De fina Elisabeth-dessertskedar från Dorre har en enkel design med fina vågformer på skaftet som gör att de sticker ut på ett elegant och diskret sätt. Setet innehåller 6 av de härliga skedarna som är tillverkade av högkvalitativt 18/10 stål och de tål diskmaskin.
Suvi skärbräda 36,5 x 24 cm
149 kr
Bagaren och Kocken

Suvi skärbräda gör det enklare att skära, hacka och riva. Den har nämligen en praktisk durkslagsdel, så att du bara behöver tippa den för att låta grönsakerna rinna av i diskhon. Perfekt för att effektivisera matlagningen och minska spill och slabb i köket. Tål maskindisk.

Tårtspade
152 kr
Bagaren och Kocken

Skär och servera kakor med stil tack vare tårtspaden från Nordic Ware. Tårtspaden är mycket praktisk och mångsidig, då den kan användas till att skära lagertårtor, bunttårtor och mycket mer. Samtidigt används den till att servera tårtan, då den enkelt kan hålla en bit, som du sedan enkelt kan flytta från tårtfatet till dina gästers tallrikar.

Tårtspaden har ett ergonomiskt handtag av solid bok som ligger skönt och stabilt i handen under användning. Själva spaden är av rostfritt stål av hög kvalitet och denna kombination av stål och trä ger ett stilrent och rustikt utseende. De rekommenderas att tårtspaden rengörs för hand.

Sheli smörkniv 4 st. 16,2 cm.
146 kr
Bagaren och Kocken

Dessa Sheli smörknivarna från Dorre är särskilt gjorda för att smöra olika smörgåsar till frukost. De har en vacker, elegant design med ett skönt ergonomiskt grepp. Du får här fyra smörknivar som mäter 16,2 cm. De är gjorda av 100% rostfritt stål och tål diskmaskin.

Denon PMA-900HNE + Bowers & Wilkins 606 S3 Stereoanläggning
19386 kr
Hifiklubben
Avancerad och råstark hifi-anläggning med inbyggd musikstreaming via HEOS och härligt musikaliskt hifi-ljud från det analoga utgångssteget.
Bistrot Teak tårtspade 27 cm, teak
349 kr
Bagaren och Kocken

Bistrot Teak tårtspade från Sabre Paris har en vacker kurvad form som gör den till ett utmärkt redskap när du ska servera alla typer av tårtor, kakor och pajer – både söta och salta. Tårtspaden är tillverkad av 18/10 rostfritt stål med teakhandtag och tål maskindisk vid max 45°C.

Bistrot-kollektionen från Sabre Paris har en lyxig minimalistisk design som är inspirerad av restauranger, terrasser och kaféer – gemytliga samlingsplatser där man träffar sina nära och kära för att njuta av god mat i gott sällskap. Besticken i serien är designade för att fånga den gemytliga känslan på ett troget sätt, men med en modern twist. Ett bra val för många typer av hem som passar perfekt in i den skandinaviska middagsdukningen.

Tårtspade 26 cm, vit
52 kr
Bagaren och Kocken

Den här praktiska tårtspaden från Dr Oetker passar perfekt för att skära och servera tårta, men även för att lossa tårtbottnar från bakformen. Den är tillverkad av plast, vilket gör att den är kompatibel med alla typer av formar, även non-stick. Tål maskindisk.

Tårtkniv och Spade Vit
99 kr
Partykungen
Hur många gånger har vi inte stått där med en kökskniv och stekspade och försökt skära upp tårtan som faller samman under knivens slöa egg? Alldeles för många gånger! Det är nu hög tid att införskaffa en riktig tårtkniv med tillhörande tårtspade och denna duo i vitt kommer uppfylla alla dina förväntningar om perfekt uppskurna tårtbitar. Med dessa i din ägo garanterar vi slutet på demolerade tårtbitar som vägrar överföras till en tallrik utan att bitar av den faller utanför och minimerar dina chanser att bli gift även detta år!

Tårtkniv och Spade Vit har ett vitt handtag i plast med känslan av prälemor, samt blad i rostfritt stål. Levereras parvis med en kniv och en spade.

Mått: Spade 23 cm, Kniv 30 cm.
Billy brödset, akaciaträ/rostfritt stål
209 kr
Bagaren och Kocken

Billy brödset från Dorre kommer väl till pass när du ska skära upp färskt bröd till middagen, brunchen eller den härliga helgfrukosten med familjen. Den stora skärbrädan rymmer enkelt ditt favoritbröd och de djupa skårorna fångar upp brödsmulor för att minska stök och spill på bordet. Den skarpa kniven låter dig enkelt skära igenom även de hårdaste skorporna. Skärbräda och handtag är tillverkade av akaciaträ, knivbladet är tillverkat av rostfritt stål.

Tårtspade
236 kr
Bagaren och Kocken

Skär tårtan med en snygg tårtspade - den perfekta presenten till brudparet eller ett snyggt tillägg till varje tårtbord. Spaden är tillverkad i ett stycke stål, med skärande kanter på båda sidor och ett elegant handtag som ligger bekvämt i handen.

Mått: L 27,2 cm. B 4,65 cm. H 5,7 cm. Väger 110 gram. Tårtspaden är lätt att rengöra eftersom den tål diskmaskin.

Sukai knivset (3 st), svart
309 kr
Bagaren och Kocken

Dorre Sukai knivset är ett knivset som kombinerar stil och prestanda för att ge dig en förstklassig upplevelse i köket. Setet består av tre noggrant utformade knivar som är perfekta för allt från att skiva och hacka grönsaker till att skära kött och bröd med precision.

Knivarna är tillverkade av högkvalitativt rostfritt stål, vilket ger både skärpa och hållbarhet över tid. De vassa bladen gör att du enkelt kan arbeta snabbt och effektivt, medan de ergonomiskt utformade handtagen ger ett bekvämt och säkert grepp, även vid längre användning. Den svarta, moderna designen gör att knivarna inte bara fungerar bra, utan också blir ett snyggt inslag på din köksbänk.

I Dorre Sukai knivset ingår tre viktiga köksredskap: en kockkniv, en brödkniv och en allkniv. Kockkniven klarar de flesta köksuppgifter, brödkniven skär igenom allt från bröd till skorpor utan att smula, och allkniven är perfekt för mindre, precisionskrävande uppgifter. Tillsammans gör dessa knivar det enkelt att ta sig an varje steg i matlagningen med kontroll och noggrannhet.

Med en kombination av slitstarka material och elegant design är Dorre Sukai knivset ett perfekt tillskott för både hemmakocken och den mer erfarne matlagningsentusiasten. Oavsett om det gäller vardagsmatlagning eller tillagning av en festmåltid, kommer dessa knivar att ge dig precision och njutning varje gång.

Classic såssked
90 kr
Bagaren och Kocken

Servera sås på ett elegant sätt tack vare sleven från Dorre. Den klassiska sleven har en vacker och tidlös design i rostfritt stål av hög kvalitet. Såsskeden mäter 21 x 6 x 3 cm och tål maskindisk för smidig rengöring. 

Du kan med fördel kombinera skeden med andra bestick från Dorre och på så sätt skapa en sammanhängande och vacker dukning, oavsett om soppan är till förrätt eller huvudrätt. Sleven har ett ergonmiskt handtag och en praktisk storlek som gör det lätt att servera.

Om Köpa.se | info@kopa.se | © 2025 Köpa.se – Alla rättigheter förbehållna. | Ansvarsfriskrivning | Generella tips | Foton från Freedigitalphotos.net eller iStockphoto.