
Detta eleganta salladsset från Nicolas Vahé är tillverkat i vackert acaciaträ. Perfekt för att servera alla typer av sallader med stil, från fräscha grönsallader till matiga pastasallader. Ett stilfullt tillskott till dukningen.

Vill du duka med stil och samtidigt hålla rent och snyggt på bordet eller köksbänken? Då är den snygga skedhållaren från Nicolas Vahé ett bra val för dig. Skedhållaren är tillverkad av stengods och passar perfekt för att placera dina skedar, palettknivar och andra köksredskap på, istället för att lägga dem direkt på bordet eller bänken. Ett litet men viktigt redskap som hindrar tomatsås, soppa och dressing från att stöka ner, samtidigt som den vackra bruna glasyren ger en touch av retrostil till inredningen.

Gör dina kulinariska alster ännu mer smakrika med den här avokadooljan från Nicolas Vahé, i en praktisk storlek på 25 centiliter. I oljan finns en delikat och uppfriskande avokadosmaj, som ger dina rätter en ny dimension. Tack vare sin höga rykpunkt är den här fransktillverkande oljan dessutom idealisk för matlagning på hög värme – perfekt för stekning eller sautering. Ska du göra en sallad? Ringla över lite avokadoolja för en smakrik finish, eller blanda den i en hemmagjord marinad för att ge maten en lätt och fräsch touch. Oljans hållbarhet och kvalitet säkerställs av den snygga burken, som skyddar mot solljus och oxidering. Förvara mörkt och svalt för att bevara maximal smak.

Håll dina köksredskap organiserade och lättillgängliga med Hala redskapskruka från Nicolas Vahé. Krukan är tillverkad av grönglaserat stengods, ett material som både är tåligt och har ett elegant uttryck – perfekt för att samla allt från träslevar till vispar på köksbänken.
Den blanka glasyren framhäver krukans djupgröna färg och ger ett stilrent uttryck som passar lika fint i moderna som i klassiska kök. Tack vare sin rymliga storlek är krukan både dekorativ och praktisk, så att du får både ordning och stil i köket.
Använd Hala redskapskruka som en vacker detalj vid spisen – ett snyggt och funktionellt sätt att hålla dina köksredskap i ordning.

Vacker kruka i munblåst klarglas och läderdetaljer. Perfekt att plantera blommor i, använda som pennställ, förvara smycken eller servera godis och kakor. Du kan även placera ett värmeljus i och använda den som ljuslykta. Det genomskinliga glaset framhäver växter på ett mycket vackert sätt och läderremmen ger krukan en rustik känsla. Placera tillsammans med fler krukor i andra storlekar för en elegant atmosfär. Finns tillgänglig i tre storlekar.
Design With Light är en ljusserie av Maria Berntsen känd för sin eleganta och noggranna skandinaviska design. Med rena linjer och vackert klarglas har serien blivit en symbol för skandinavisk designtradition. Maria kombinerar blåst glas med enkla läderdetaljer och skapar en stilren atmosfär. Varje produkt blir en vacker del av inredningen.
Material: Munblåst glas och läder.
Diameter: 11 cm
Höjd: 10,5 cm
Tål ej maskindisk.

Lägg till en touch av färg och funktionalitet till ditt matbord med Hala skålset från Nicolas Vahé. Detta set innehåller sex små skålar i tre olika färger: Grön, gul och mocha, som ger en lugnande och harmonisk estetik till dukningen. Skålarna är mångsidiga och kan användas till många ändamål, till exempel för servering av soja, oljor, dressingar eller dip.
Det låga djupet gör Hala-skålarna perfekta för att doppa sushirullar utan att förstöra dem, och de passar även utmärkt för flingsalt, snacks eller tillbehör till andra rätter. Med sin eleganta design tillför skålarna både stil och praktisk användning till dina måltider, och deras olika färger gör dem lämpliga för en avslappnad men samtidigt genomtänkt dukning. Skålarna tål dessutom diskmaskin, vilket gör dem lätta att rengöra efter användning.
Oavsett om det är för vardagsbruk eller speciella tillfällen är Hala-skålarna det perfekta valet för dig som vill kombinera funktionalitet och estetik.


När du ska servera en läcker sallad till dina gäster kan du med fördel använda dessa salladsbestick från Hardanger. Setet innehåller en gaffel och en sked, båda med bra grepp. Materialet håller högsta kvalité och du är garanterat ett bestickset som håller under många år framöver. Om du vill säkra ett fulländat uttryck på middagsbordet kan du kombinera besticken med andra element från Hardanger.

En skärbräda i akacia från Nicolas Vahé. Den gör sig även bra för att servera ost, tapas eller andra små förrätter och snacks att samlas runt med vänner och familj. Skaftet är försett med en ögla av läder så att du enkelt kan hänga upp skärbrädan efter användning.
Nicolas Vahé är ett märke och namnet på grundaren som gick från jobbet som kock på en restaurang med 3 Michelin-stjärnor till att sälja mat men också köksprodukter under sitt namn. Hans produkter har genomgående hög kvalité med en stilren design som håller länge.

I RAW-serien hittar vi dessa vackra salladsbestick med stabilt grepp om grönsaker och sallad. Besticken passar perfekt in i den nordiska stilen och den ergonomiska designen bidrar till hög användarvänlighet. Kombinera med fördel besticken med andra element från RAW-serien och skapa fulländade uttryck på middagsbordet.

Nicolas Vahé har tillverkat ett set med grillverktyg i rostfritt stål och skaft i akacia. Setet består av grilltång, grillspatel och grillgaffel. En ögla bestående av läder följer med varje grillverktyg så att du kan hänga upp setet intill din grill för enkel åtkomst.
Nicolas Vahé är ett märke och namnet på grundaren som gick från jobbet som kock på en restaurang med 3 Michelin-stjärnor till att sälja mat men också köksprodukter under sitt namn. Hans produkter har genomgående hög kvalité med en stilren design som håller länge.

Sätt pricken över i på dukningen med de här vackra salladsbesticken från Nordhamn, som är handtillverkade av naturoljad teak. Salladsbesticken har en modern och balanserad design, med mjukt formade handtag som ligger bekvämt i handen och gör det både enkelt och bekvämt att servera sallad och andra godsaker. Redskapen har dessutom fint rundade kanter som är skonsam både mot råvaror och mot non-stick-beläggningar i stekpannor, plåtar och annat som du kan servera ur. Handdisk rekommenderas. Olja gärna in salladsbesticken med en neutral olja vid behov, till exempel paraffinolja.

En vacker och funktionell skärbräda i akaciaträ, designad för både matlagning och servering. Den robusta brädan har ett praktiskt saftspår längs kanten som samlar upp vätska från kött, frukt eller grönsaker och förhindrar spill på köksbänken. Med sin tidlösa och eleganta design passar den perfekt i alla kök – både som ett hållbart arbetsredskap och en stilfull serveringsyta.
Akaciaträ är känt för sin naturliga slitstyrka och vackra ådring, vilket ger skärbrädan både funktionalitet och estetisk attraktionskraft. Den släta ytan är skonsam mot knivbladen och hjälper till att bevara knivarnas skärpa längre.
Mått: 40 x 24 x 1,9 cm
För att bevara träets vackra finish rekommenderas handdisk och regelbunden behandling med träolja.

Ge dukningen en enkel och naturlig twist med Eya salladsbestick från House Doctor. Salladsbesticken är tillverkade av akaciaträ, vilket ger en klassisk och varm känsla på bordet som passar såväl till vardagsmiddagen som för mer högtidliga tillfällen. När du inte använder dem fungerar de dessutom fint som en snygg trädetalj i ett redskapsställ på köksbänken.

Ljuvliga salladsbestick som är producerade i vacker ek. Setet består av en salladssked och en salladsgaffel på 32 cm. Med sin enkla och nordiska design passar salladsbesticket perfekt tillsammans med de rustika och färgrika tallrikarna, muggarna och faten i lergods. Det rekommenderas att besticken diskas för hand och underhålls genom att smörjas in med matolja så att de håller längre.
Specifikationer
- Material: Ek
- Diskas för hand
- 32 cm långa
- Huvudena har en diameter på 8 cm och skaftet är 1,9 cm brett

Hala skålsetet i gult från Nicolas Vahé tillför ett fräscht och färgstarkt inslag till ditt bord. Setet består av fyra vackra skålar som är perfekta för en mängd olika måltider – från frukost och lunch till middagar och desserter. Skålarna har en slät yta som inte bara är behaglig att använda, utan också presenterar dina rätter på ett inbjudande sätt.
Deras ljusa, varma färg skapar en livlig atmosfär vid dukningen och passar bra både till vardag och fest. Oavsett om du serverar ramensoppa, nudlar eller en läcker dessert, kommer Hala-skålarna att framhäva dina rätter och göra dem ännu mer aptitretande.
De stilfulla Hala-skålarna i gult kombinerar både funktionalitet och skönhet – de är praktiska och kan enkelt diskas i diskmaskin, vilket gör dem idealiska för dagligt bruk. Beställ ditt set idag för att tillföra ett färgglatt och praktiskt inslag till ditt kök.

Vad kommer du baka med Nicolas Vahés stilrena degskärare med handtag gjort av akacia? Bakningen blir lättare med en degskärare när du vill separera degen till mindre delar eller när du behöver lyfta upp degen från bordet till plåten. Likaså underlättar degskäraren när du vill rengöra bordet från överflödig deg som blivit kvar efter bakning.
Nicolas Vahé är ett märke och namnet på grundaren som gick från jobbet som kock på en restaurang med 3 Michelin-stjärnor till att sälja mat men också köksprodukter under sitt namn. Hans produkter har genomgående hög kvalité med en stilren design som håller länge.
Om Köpa.se | info@kopa.se | © 2025 Köpa.se – Alla rättigheter förbehållna. | Ansvarsfriskrivning | Generella tips | Foton från Freedigitalphotos.net eller iStockphoto.