Köpa.se Logo
x
569 056
PRODUKTER
x
1 542
KATEGORIER
Ritzenhoff Sommertau Italian Limoncello vinglas

Dessa eleganta vinglas från Ritzenhoff är designade för att njuta av italiensk Limoncello. Glasen är tillverkade av högkvalitativt kristallglas och har ett vackert, somrigt motiv som för tankarna till citronlundar och Medelhavet.

629 kr

Glas (dricksglas)
Vinglas
Dricksglas
Bagaren och KockenKöp produkten hos Bagaren och Kocken
Liknande produkter
Ritzenhoff Sommertau Limoncello 2025 vinglas, 2-pack
629 kr
Bagaren och Kocken

Låt sommaren leva vidare – i varje glas. Sommertau Limoncello 2025 från Ritzenhoff är ett 2-pack vinglas i kristall, prydda med färgstarka motiv inspirerade av citron, solsken och italiensk zest. Perfekta för sommarens limoncello, spritz eller ett glas vin i kvällsbrisen.

Den ikoniska Sommertau-serien har blivit en kär favorit bland designälskare, och 2025 års utgåva fortsätter i samma färgstarka anda. Med 54,4 cl i volym och tillverkade i Tyskland med Ritzenhoffs höga kvalitetskrav, är dessa glas inte bara vackra – de är också tåliga och diskmaskinssäkra.

Ritzenhoff kombinerar över 100 års glastradition med djärv, modern design. Resultatet? Glas som både sticker ut på bordet och håller för livet.

Sommersonett vinglas 2-pack, NO:6
399 kr
Bagaren och Kocken

Somersonett-serien med vinglas är en riktig favorit bland tyska Ritzenhoffs produkter. Serien har flera olika mönster, skapade av olika designers som gemensamt låtit sig inspireras av de underbara färgerna och dofterna i Italien. Oavsett vilka mönster du väljer har glasen samma form, så att du kan mixa och matcha för att skapa din egen unika uppsättning. Ett bra val för rosévin, eller varför inte för en härlig sommardrink?

Glasen är 22,5 centimeter höga, har en diameter på 9,3 centimeter och är tillverkade av högkvalitativt kristallglas. Tål maskindisk. Familjeföretaget Ritzenhoff är baserat i Tyskland och har producerat kristallglas av hög kvalitet ända sedan 1904. Med fokus på hållbarhet, kvalitet och design har de blivit en favorit hos många vindrickare världen över.

Ritzenhoff Glanzlicht vitvinsglas, 2-pack
229 kr
Bagaren och Kocken

Lyft varje måltid med Glanzlicht från Ritzenhoff – två eleganta vitvinsglas i kristall som kombinerar stilren form med tidlös finess. Den tunna glaskanten, den välbalanserade formen och det klara kristallglaset framhäver vinets karaktär och aromer på bästa sätt.

Med en volym på 36,2 cl är glasen perfekta för torra, friska vita viner men passar lika bra till rosé eller frizzante. Glanzlicht-serien är utformad för att ge en sofistikerad känsla till både vardagsmiddag och festdukning – och den diskreta designen gör att de smälter in i alla typer av hem.

Ritzenhoff har tillverkat kristallglas i över 100 år i Marsberg, Tyskland – och är idag synonymt med både kvalitet och designglädje. Glanzlicht-serien finns även som rödvins- och champagneglas för dig som vill ha en enhetlig och elegant dukning.

Sommersonett vinglas, 2-pack, NO:3&4
399 kr
Bagaren och Kocken

Sommersonett-glasen är en riktig favorit bland de tryckta glasen från tyska Ritzenhoff. Vinglasen har en elegant design, där inspirationen är hämtad från Italiens underbara färger och dofter. Serien är framtagen av flera olika designers, men med samma form på glasen. Du kan med andra ord mixa, matcha och samla för att skapa din egen unika uppsättning vinglas med olika motiv.

I det här setet ingår två glas och du kan välja mellan flera olika mönster. Glasen är 22,5 centimeter höga, har en diameter på 9,3 centimeter och är tillverkade av högkvalitativt kristallglas. Formen passar perfekt för till exempel rosévin eller för en härlig sommardrink. En fin present till dig själv eller någon du tycker om. Tål maskindisk.

Familjeföretaget Ritzenhoff är baserat i Tyskland och har producerat kristallglas av hög kvalitet ända sedan 1904. Med fokus på hållbarhet, kvalitet och design har de blivit en favorit hos många vindrickare världen över.

Sternschliff vattenglas, 2-pack
219 kr
Bagaren och Kocken

Set om två vattenglas i serien Sternschliff från tyska Ritzenhoff. Sternschliff-serien kännetecknas av sina detaljer med optisk effekt, som skapar ett vackert samspel mellan ljus och skugga. Utöver vattenglasen hittar du även matchande glas för champagne, vitt vin och rödvin i serien. Ett bra val om du letar efter en fin present eller vill uppgradera glasen i ditt eget hem.

Vattenglasen är 12,4 centimeter höga, har en diameter på 9,3 centimeter och är tillverkade av högkvalitativt kristallglas. Tål maskindisk. En stilren favorit som höjer nivån på dina dukningar.

Ritzenhoff är ett tyskt familjeföretag som grundades redan 1904. Sedan dess har de producerat kristallglas med fokus på hållbarhet, kvalitet och design, vilket har gjort dem till en favorit hos många människor över hela världen.

Lichtweiss vattenglas, 2-pack
123 kr
Bagaren och Kocken

Letar du efter bra vattenglas? Det här setet om två tumblerglas från Ritzenhoff har rena, eleganta linjer som gör sig bra på bordet både till vardags och till fest. Vattenglasen ingår i serien Litchweiss, i vilken du även hittar matchande rödvinsglas, vitvinsglas och champagneglas. Tumblerglasen är 9,3 centimeter höga, har en diameter på 9,3 centimeter och är tillverkade av kristallglas. Ett bra val för dig som värderar minimalistisk design och hög kvalitet. Tål maskindisk.

Ritzenhoff är ett tyskt familjeföretag som varit verksamt ända sedan 1904. Med fokus på hållbarhet och design producerar de än idag högkvalitativa kristallglas som har gjort dem till en favorit hos gourmander över hela världen.

Sommertau Hugo vinglas, 2 st
407 kr
Bagaren och Kocken

Lägg till en touch av elegans och stil till din sommar med vinglaset från Ritzenhoffs Sommertau-serie. Detta fina set, som levereras i en box med två glas, är utformat för att förvandla dina upplevelser av vin och uppfriskande sommardrycker. Oavsett om du njuter av en sval rosé på terrassen en solig eftermiddag eller serverar en uppfriskande sommardrink till dina gäster, kommer Sommertau-vinglaset att ge en touch av festlig lätthet och elegans till alla evenemang.

Sommertau-serien är inte bara glas - det är vackra konstverk som inspirerats av Italiens livfulla färger och ljuvliga dofter. Varje design är skapad av begåvade konstnärer och designers som delar en gemensam passion för att fånga essensen av sommaren i varje glas. Ritzenhoff är ett familjeföretag med rötter i Tyskland som går tillbaka till 1904. De har en lång tradition av att skapa kristallglas av högsta kvalitet.

Lichtweiss champagneglas, 2-pack
169 kr
Bagaren och Kocken

Set om två champagneglas från Ritzenhoff. De eleganta glasen ingår i serien Litchtweiss, i vilken du även kan hitta rödvinsglas, vitvinsglas och vattenglas. Ett bra val för dig som uppskattar en minimalistisk look och hög kvalitet. Glasen är 22,5 centimeter höga, har en diameter på 6,5 centimeter och är tillverkade av kristallglas. Tål maskindisk.

Ritzenhoff är ett tyskt familjeföretag, som ända sedan 1904 har tillverkat kristallglas av hög kvalitet. Med fokus på hållbarhet, kvalitet och design har företaget sedan dess hunnit bli en favorit hos många människor världen över.

Dricksglas i Hårdplast - 4-pack
149 kr
Partykungen
Om du ska ut på picknick i det gröna vill du såklart att det ska dukas fint utan att riskera att finporslinet slås i kras mot stock och sten. De här glasen pryds av eleganta detaljer och är gjorda av hårdplats vilket är ett mycket stryktåligt material. Perfekt för utomhusätande slarvpellar! 

Dricksglas i Hårdplast innehåller fyra stycken glas i hårdplast som mäter 11,5 cm.

  • Mått: 11,5 cm
  • Material: Hårdplast
  • Antal: 4-pack
Ritzenhoff Summer Breeze No 3 & 4 drinkglas, 2-pack
629 kr
Bagaren och Kocken

Lyft sommarens drinkar till nya höjder med Summer Breeze från Ritzenhoff – två generösa glas i kristall med lekfulla, tryckta motiv som väcker glädje vid varje servering. Med sin volym på hela 72 cl och eleganta, svepande form är dessa glas perfekta för fruktiga cocktails, fräscha mocktails eller en lyxig iste i kvällssolen.

Designen i NO 3 & 4 är både distinkt och charmig, vilket gör dem till samtalsstartare på festen och färgstarka inslag i dukningen. Samtidigt är de praktiskt diskmaskinssäkra och tillverkade i kristallglas av hög kvalitet – som alltid hos det traditionsrika tyska glasbruket Ritzenhoff.

Vill du ha en personlig touch i glasväg, eller letar du efter en unik present? Då är Summer Breeze-serien ett självklart val.

Sommersonett vinglas, 2-pack, NO:5&6
349 kr
Bagaren och Kocken

Sommersonett-glasen är en riktig favorit bland de tryckta glasen från tyska Ritzenhoff. Vinglasen har en elegant design, där inspirationen är hämtad från Italiens underbara färger och dofter. Serien är framtagen av flera olika designers, men med samma form på glasen. Du kan med andra ord mixa, matcha och samla för att skapa din egen unika uppsättning vinglas med olika motiv.

I det här setet ingår två glas och du kan välja mellan flera olika mönster. Glasen är 22,5 centimeter höga, har en diameter på 9,3 centimeter och är tillverkade av högkvalitativt kristallglas. Formen passar perfekt för till exempel rosévin eller för en härlig sommardrink. En fin present till dig själv eller någon du tycker om. Tål maskindisk.

Familjeföretaget Ritzenhoff är baserat i Tyskland och har producerat kristallglas av hög kvalitet ända sedan 1904. Med fokus på hållbarhet, kvalitet och design har de blivit en favorit hos många vindrickare världen över.

Lichtweiss rödvinsglas, 2-pack
169 kr
Bagaren och Kocken

Set om två rödvinsglas i serien Lichtweiss från tyska Ritzenhoff. Glasen har en elegant minimalistisk look och du hittar även matchande champagneglas, vattenglas och vitvinsglas i samma serie. Rödvinsglasen är 22,5 centimeter höga, har en diameter på 9,3 centimeter och är tillverkade av kristallglas. Ett bra för dig som uppskattar kvalitet – eller kanske letar efter den perfekta presenten. Som pricken över i tål glasen att diskas i diskmaskin.

Ritzenhoff är ett tyskt familjeföretag som började producera kristallglas av hög kvalitet redan år 1904. Med fokus på hållbarhet, kvalitet och design har de sedan dess blivit en favorit hos många människor världen över.

Sommersonett Birds vinglas, 2 st
399 kr
Bagaren och Kocken

Tänk dig att sitta på terrassen en varm sommarkväll med ett glas svalkande rosé i handen - och vad är bättre än ett vackert vinglas när du sitter där och njuter av livet. Ritzenhoffs Sommersonett-serie är tillverkad i kristallglas och har skapats av flera begåvade designers med en gemensam inspiration från Italiens varma färger och aromatiska dofter. Sommersonett-vinglasen levereras i en ask med två glas. De tål även maskindisk.

Ritzenhoff har anor från 1904 och är ett tyskt familjeföretag som tillverkar kristallglas av högsta kvalitet. Deras fokus ligger på kvalitet och utmanande design - inte minst deras tryckta glas med vackra motiv.

Ritzenhoff Sommersonett No. 5 vinglas, 2 st
342 kr
Bagaren och Kocken
Tänk dig att sitta på terrassen en varm sommarkväll med ett glas svalkande rosé i handen - och vad är bättre än ett vackert vinglas när du sitter där och njuter av livet. Ritzenhoffs Sommersonett-serie är tillverkad i kristallglas och har skapats av flera begåvade designers med en gemensam inspiration från Italiens varma färger och aromatiska dofter. Sommersonett-vinglasen levereras i en ask med två glas. De tål även maskindisk. Ritzenhoff har anor från 1904 och är ett tyskt familjeföretag som tillverkar kristallglas av högsta kvalitet. Deras fokus ligger på kvalitet och utmanande design - inte minst deras tryckta glas med vackra motiv.
Ritzenhoff Sommerrausch No 3 & 4 vattenglas, 2-pack
429 kr
Bagaren och Kocken

Fånga känslan av en solig dag vid Medelhavet med Sommerrausch från Ritzenhoff – ett set med två uttrycksfulla vattenglas dekorerade med konstnärliga motiv inspirerade av Italiens färger och dofter. NO 3 & 4 är formgivna av olika designers som tolkat sommaren i sin mest poetiska form – med färg, lekfullhet och passion.

Med en volym på 50 cl och en låg, rundad form ligger glaset stadigt i handen och passar lika fint till vatten som till rosé, lemonad eller en fruktig sommardrink. Det tåliga kristallglaset kombinerar estetik med funktion och är diskmaskinssäkert – perfekt för både vardag och fest.

Ritzenhoff Sommersonett Nordic Summer vinglas, 2-pack
629 kr
Bagaren och Kocken

Sätt en nordisk prägel på sommarens dukning med Sommersonett Nordic Summer – två eleganta vinglas i kristall från designikonen Ritzenhoff. Denna unika utgåva i Sommersonett-serien förenar nordiskt ljus och estetik med det italienska temperamentet som genomsyrar hela kollektionen. Resultatet? Ett glas som fångar både enkelhet och glädje i varje klunk.

Med en volym på 54,4 cl är dessa glas perfekta till rosé, vitt vin eller fräscha sommardrinkar. Den smäckra formen ligger bekvämt i handen, och det diskmaskinssäkra kristallglaset gör att du kan njuta av dem ofta – utan kompromisser.

Om Köpa.se | info@kopa.se | © 2025 Köpa.se – Alla rättigheter förbehållna. | Ansvarsfriskrivning | Generella tips | Foton från Freedigitalphotos.net eller iStockphoto.