
Detta eleganta serveringsfat i rostfritt stål från Georg Jensen är en tidlös detalj för köket eller matbordet. Dess mjuka, böljande form ger ett sofistikerat intryck och gör det till en vacker inredningsdetalj.

Denna golvljusstake från Georg Jensens COBRA serie är en synonym med elegans. Formspråket är dynamiskt och levande, och staken skapar därför massor av mys och rörelse i hemmet - nästan som en pjäs. Den är tillverkad av plankpolerat, rostfritt stål, vilket garanterar hög hållbarhet, men också massor av allsidighet. Kombinationsmöjligheterna är därför oändliga.

Georg Jensen Indulgence fat är ett elegant och modernt fat som passar perfekt för att servera godsaker som jordgubbar, choklad eller ost. Fatet är designat av Helle Damkjær, som har skapat en organisk och sensuell form som utstrålar lyx och stil. Fatet är tillverkat av blankt rostfritt stål som är hållbart och lätt att rengöra. Med Georg Jensen Indulgence fat kan du njuta av livets goda stunder med en touch av skandinavisk design.

Georg Jensen Cobra Bestickset är ett elegant och modernt bestickset som består av en bordskniv, en bordsgaffel, en matsked och en tesked. Besticken är tillverkade av rostfritt stål med en spegelblank finish och har en distinkt kurvig form som ger dem ett unikt uttryck. Besticken är designade av Constantin Wortmann, som ville skapa en lekfull och dynamisk kollektion som inte tar design för allvarligt. Besticken är en del av Cobra-serien, som också innehåller porslin, glas och serveringsfat med samma vågiga stil. Besticken är inte diskmaskinssäkra.

Servera en lång räcka rätter med Sky-serveringsfat som passar utmärkt till mängder av olika rätter. Du kan t.ex. servera en frisk och läcker sallad eller kanske olika typer av kakor och små tillbehör. Fatet från Georg Jensen mäter 40 cm på bredden, 26,5 cm i djup och 3,5 cm på höjden. Det vita, minimalistiska porslinet gör att fatet passar till alla typer av dukningar.
Därutöver är fatet designat av Aurélien Barbry, som kombinerar skandinavisk design med funktionalitet och användarvänlighet i toppklass. Serveringsfatets skulpturella och organiska form bidrar till ett unikt uttryck som garanterat kommer dekorera ditt matbord.




Servera sallader eller snacks till dina gäster i detta vackra fat från Normann Copenhagen. Den vackra silhuetten ger Obi-fatet massor av karaktär. Skålen har designats av Simon Legald med syfte att användas i vardagen till frukostbordet, till frukt, sallad och mycket mer.
Obi-fatet har en diameter på 20 cm, en höjd på 4 cm och finns i fyra olika färger: ljusblå, grå, sand och blush. Från samma serie finns också skålar i olika storlekar samt porslinskoppar som du kan kombinera med. Tål maskindisk.

Georg Jensen Cobra bestickset är ett lyxigt och modernt bestickset som ger ditt bord en elegant och stilfull touch. Besticken har en organisk och kurvig form som skapar en dynamisk och harmonisk känsla. Setet innehåller fyra matgafflar och fyra matkniva alla gjorda av blankpolerat rostfritt stål av högsta kvalitet. Besticken är ergonomiska och lätta att hålla i och tål maskindisk. Setet kommer i en fin presentask som gör det till en idealisk gåva till någon du bryr dig om.

Med denna skål från Georg Jensen serverar du snack på ett elegant och innovativt sätt. Skålen vågiga form har tre fördjupningar som passar perfekt när du vill servera olika snacks samtidigt. Cobra-skålen har förutom sin unika design ett modernt samt elegant uttryck.
Den ikoniska Cobra-serien är designad av tyskfödda Constantin Wortmann och består av unika skålar, kannor, ljusstakar och mycket mer. Du får en perfekt kombination av inovation, funktionalitet och modern design. en charmiga skålen är tillverkad i rostfritt stål och har en blank finish, och mäter 27 cm i diameter.


Servera frukostbrödet i den vackra Cobra-korgen från Georg Jensen, tillverkad i blankt rostfritt stål. Den unika korgen kan också användas som fruktskål som står framme och dekorerar på antingen matbordet eller köksbordet. Korgen från Georg Jensen är designad av tyskfödda Constantin Wortmann och serien använder sensuella former som passar extra bra som designobjekt i hemmet.
Cobra-korgen leder tankarna till naturens strån som flätas samman likt en traditionell korg. De vackra linjerna och det hållbara materialet gör korgen till ett modernt och elegant element som passar fint i de flesta skandinaviska hemmen. Den blanka korgen mäter 24 cm i diameter och 7,6 cm på höjden.




Ha alltid salt och peppar på bordet med detta set från Georg Jensen som med sin tidlösa design passar in överallt. Salt- och pepparsetet är en del av Cobra-serien och tillverkad i blankt rostfritt stål som är både hållbart och ger ett modernt uttryck. De mjuka, ergonomiska linjerna dekorerar bordet - både i vardagen och vid festligheterna.
Du ser skillnad på salt- och pepparkvarnen tack vare de olika antalet hål, så det finns ingen risk att du tar fel. Det charmiga setet är skapat i samarbete med tyskfödde Constantin Wortmann och hans enkla design avspeglas verkligen i kollektionen. Salt- och pepparkvarnen mäter 10,3 cm på höjden.
Om Köpa.se | info@kopa.se | © 2026 Köpa.se – Alla rättigheter förbehållna. | Ansvarsfriskrivning | Generella tips | Foton från Freedigitalphotos.net eller iStockphoto.