
Detta eleganta snapsglas från Orrefors Nobel-serie, designat av Gunnar Cyrén, är en stilfull detalj till dukningen. Glaset finns i flera färger och kan kombineras för en personlig touch.

Med mjuka, räfflade linjer känner vi igen Sigvard Bernadottes designprägel. Den ikoniska stilen är en vacker detalj på snapsglasen som är tillverkade av gnistrande kristallglas. Ett glas för snaps eller likör som du kommer vilja skåla med vid speciella tillfällen!
Här är det sex stycken inkluderade snapsglas. Perfekt för det lilla sällskapet.

Vackra kristallchampagneglas från Orrefors serie Helena. Glasen passar lika bra till vardags som till det oförglömliga ögonblick.

Med sin tidlösa design och läckra detaljer i rostfritt stål är denna kaffebryggare från Witt enkel att matcha in i ditt kök och blir ett fint komplement till frukostbordet. Kannan rymmer 1,5 liter och har en kapacitet för 12-15 koppar, vilket ger gott om utrymme för den större familjen eller när du har nära och kära på besök! Tack vare egenskaper som programmerbar timer med digitalt display, droppsäker ventil och uttagbar filterhållaren blir den garanterat en tillgång i vardagen.
Classic-serien från Witt består av kaffebryggare, brödrost och vattenkokare. Produkternas tidlösa design kompletterar varandra väl och blir tillsammans en snygg helhet i ditt kök!
Finns även tillgänglig i svart.
Specifikationer
Färg: Vit
Kapacitet: 1,5 l (12-15 koppar)
Programmerbar timer med digitalt display
Uttagbar filterhållare
Vattennivåindikator
Droppsäker ventil
Värmeplatta
Släddfärg: svart

Imponera på dina gäster med moderna shotglas i kaxig design!
Från Orrefors kommer serien City, en kollektion designad av Martti Rytkönen fylld med stilrena barglas. Det är med en fantastisk känsla för urban elegans som seriens shotglas formgivits, vilket vi tydligt kan se på det läckra mönstret. De asymmetriska skär längs med sidorna som ger ett modernt och lyxigt intryck, perfekt för dig är ute efter en servis med en harmoniskt balans mellan elegans och skandinavisk design!
Det vackra kristallglaset gör att du med fördel kan duka upp med detta praktiska 2-pack till dina vänner och servera kyld snaps under midsommarfirandet eller smakrika shots till nyårsfesten. För det är väl få glas som bjuder in till lika mycket gemenskap som ett shotglas? Och om du vill ha en enhetlig bordsdukningen går det alldeles utmärkt att matcha med övriga glasprodukter från Orrefors!
Specifikationer
Färg: Klart glas
Material: Glas
Höjd: 8,5 cm
Kapacitet: 5 cl
Design: Martti Rytkönen
2-pack!

Dessa Orrefors champagneglas är designade av Gunnar Cyrén och har en hjärtevärmande historia. Efter att han gick bort 2013 hittade hans söner ett stort antal skisser av dessa distinkta och färgglada glas, och därmed föddes serien The Sparkling Devil. Ett nytt glas lanseras årligen tills serien är klar. Nu kan du njuta av dessa festliga glas i ditt hem, medan designerns anda lever vidare. Varje glas rymmer 19 cl, är munblåst i Kosta och handmålat med 22 karats äkta guld. Använd dem för bubbligt innehåll eller helt enkelt som dekoration.

Detta eleganta champagneglas är en del av Orrefors moderna glasserie Metropol. Glasen är designande av Erika Lagerbielke och är en ikonisk skandinavisk serie. Det som kännetecknar Metropol glasen är deras skarpa kanter och den ikoniska svarta droppen i skaftet. Glasen är tillverkade av handblåst glas i glasverket i Småland.

Champagneglaset från Orrefors Nobel-serie är designad av svenske Gunnar Cyrén till Nobelprisutdelningens 90-års jubileum 1991. Serien har genom åren blivit beundrad för sin elegans och unika design. Med detta champagneglas får du en känsla av extravagans och du kan dekorera det stora middagsbordet med Nobel-glasen.


Upplev elegansen och den skandinaviska designtraditionen med Orrefors Highball Glas. Dessa glas är en hyllning till det klassiska hantverket och modern innovation, formgivna av den namnkunniga Lena Bergström. Varje glas i detta 4-pack är munblåst i Småland, vilket garanterar en unik kvalitet och skönhet som bara kan komma från Orrefors’ expertis.
Den oregelbundna geometrin i serien Carat reflekterar ljuset på ett sätt som får kristallglaset att gnistra och livar upp varje dryck, från saftiga smoothies till sofistikerade cocktails. Dessa glas är inte bara en fröjd för ögat utan också praktiska, då de tål maskindisk och gör eftermiddagsdrinken eller middagsbjudningen till en enkel affär.
Orrefors är en ikon inom svensk glaskonst, grundad 1898, och har vunnit erkännande för sin överlägsna kvalitet och estetiska design. Varje verk är ett verk av mästerlig hantverksskicklighet och innovation, skapat i samarbete med framstående designers. Orrefors förenar tradition med modern innovation för att skapa glasföremål som inte bara uppfyller praktiska behov utan också fungerar som konstverk.

Vackert snapsglas från Orrefors serie Nobel. Glaset är fint att duka fram med när det vankas fest.
Serien Nobel har prisats för sin elegans, sitt personliga formspråk och formgavs 1991 till 90 årsfirandet av Nobelmiddagen av Gunnar Cyrén.
Specifikationer:
Höjd: 16,2 cm.
Bredd: 4,1 cm.
Vikt: 0,25 Kg.

De vackra Carat glasen från Orrefors är designade av Lena Bergström och har blivit en folkkär klassiker av slipad kristall. Glasen är mycket mångsidiga och har ett unikt romantiskt uttryck som även sprider en känsla av lyx kring dukningen. Glasen rymmer 44 cl. och tål diskmaskin.

Med detta ölglas från Orrefors får du ett unikt och elegant glas att servera öl i. Glasen gör upplevelsen att dricka sin kalla öl mycket bättre. Glasen är ett erkänt stycke av skandinavisk design och Metropol serien är känt för sin svarta signatur droppen i skaftet som ger det munblåsta kristallglaset ett estetisk uttryck. Att servera öl har aldrig varit vackrare eller mer elegant.

Gunnar Cyrén är formgivaren bakom serien Nobel för Kosta Boda. Snapsglaset har vackra detaljer och skålas med varje år på Nobelmiddagen.
Specifikationer:
Höjd: 16,2 cm.
Bredd: 4,1 cm.
Vikt: 0,25 Kg.

Ljuvligt snapsglas med vackra detaljer från Orrefors serie Nobel. Snapsglaset är skapat av formgivaren Gunnar Cyrén för 90 årsfirandet av Nobelmiddagen år 1991.
Specifikationer:
Höjd: 16,2 cm.
Bredd: 4,1 cm.
Vikt: 0,21 Kg.

Detta unika glas har den typiska Martiniglas v-formen och en anmärkningsvärd design. Glaset är framtaget till firandet av Nobelprisutdelningens 90 års jubileum och är en symbol för elegans och beundran. designen är tidlös och har ett estetisk utseende som du kan använda för att servera läckra martinis eller champagne. Glaset har en kapacitet på 23 cl.

Med detta rödvinsglas kan du duka bordet som till en Nobelprisutdelning. Serien är nämligen skapad till Nobelprisets 90 års jubileum och utstrålar elegans. Glaset är tillverkad av munblåst kristallglas av hög kvalitet hos Orrefors glasverk i Småland. Glaset har en kapacitet på 20 cl och ett unikt skaft som fångar blicken.
Om Köpa.se | info@kopa.se | © 2026 Köpa.se – Alla rättigheter förbehållna. | Ansvarsfriskrivning | Generella tips | Foton från Freedigitalphotos.net eller iStockphoto.