
Orrefors More Nick & Nora glas är en klassisk modell som passar perfekt för att servera drinkar som martini och cosmopolitan. Glasen är tillverkade för att tåla maskindisk, vilket gör dem praktiska att använda både till vardags och fest.

Detta unika glas har den typiska Martiniglas v-formen och en anmärkningsvärd design. Glaset är framtaget till firandet av Nobelprisutdelningens 90 års jubileum och är en symbol för elegans och beundran. designen är tidlös och har ett estetisk utseende som du kan använda för att servera läckra martinis eller champagne. Glaset har en kapacitet på 23 cl.

Metropol-serien från Orrefors karakteriseras av sina skarpa kanter och sin signatur droppen i skaftet. En elegant och tidlös design som kan dekorera varje matbord. Du hittar också vinglas, ölglas och karaffer i serien så du har ett helt komplett set av den unika designen. Glasen är munblåsta kristallglas från glasverket i Småland och du kommer att välkomna den skandinaviska designen till hemmet med denna serie.

Upplev elegansen och den skandinaviska designtraditionen med Orrefors Highball Glas. Dessa glas är en hyllning till det klassiska hantverket och modern innovation, formgivna av den namnkunniga Lena Bergström. Varje glas i detta 4-pack är munblåst i Småland, vilket garanterar en unik kvalitet och skönhet som bara kan komma från Orrefors’ expertis.
Den oregelbundna geometrin i serien Carat reflekterar ljuset på ett sätt som får kristallglaset att gnistra och livar upp varje dryck, från saftiga smoothies till sofistikerade cocktails. Dessa glas är inte bara en fröjd för ögat utan också praktiska, då de tål maskindisk och gör eftermiddagsdrinken eller middagsbjudningen till en enkel affär.
Orrefors är en ikon inom svensk glaskonst, grundad 1898, och har vunnit erkännande för sin överlägsna kvalitet och estetiska design. Varje verk är ett verk av mästerlig hantverksskicklighet och innovation, skapat i samarbete med framstående designers. Orrefors förenar tradition med modern innovation för att skapa glasföremål som inte bara uppfyller praktiska behov utan också fungerar som konstverk.

Med de fina och eleganta glasen från Nachtmann kan du servera Gin & Tonic till vänner och gäster med stil. Glasen är tillverkade i kristall och har en kapacitet på 64 cl. Du får hela 4 glas och är således alltid redo att bjuda över vännerna på en hemmagjord drink. Gin & Tonic är en klassisk cocktail vars popularitet bara stiger och som kan blandas på flera olika sätt. Ett elegant serveringsglas är ett måste, vilket är precis vad Nachtmann förser dig med.

Upplev den ultimata kombinationen av tradition och innovation med Orrefors Carat Old Fashioned Glas. Dessa glas är en hyllning till den klassiska glasslipningen som gjort Orrefors berömt världen över. Designade av den erkända Lena Bergström, erbjuder Carat-serien en modern twist på det traditionella, där den oregelbundna geometrin i slipningen fångar ljuset och får kristallglaset att gnistra som aldrig förr.
Perfekt för en mångsidig användning, från en svalkande vatten till en rik och aromatisk cocktail, är dessa glas inte bara en fröjd för ögat utan också praktiska. De är diskmaskinssäkra, vilket gör eftermiddagsstädningen till en enkel uppgift. Varje glas är noggrant blåst och formad i hjärtat av Småland, vilket garanterar en kvalitet och hantverksskicklighet som är svår att överträffa.
Orrefors representerar essensen av svensk glasblåsningskonst. Sedan starten 1898 har de blivit berömda för sin exceptionella kvalitet och estetiskt tilltalande design. Varje skapelse är resultatet av expertkunskap och nyskapande, framtagen i nära samverkan med ledande designers. Genom att väva samman gammal tradition med ny innovation, frambringar Orrefors glasprodukter som inte enbart möter vardagliga funktioner men även står som objekt av skönhet och konst.

Orrefors More glas är ett klassiskt designat glas med en tunn kant för att din drickupplevelse ska bli så njutningsfull som möjligt. Kollektionen är designad av Erika Lagerbielke.
Erika Lagerbielke har under två decennier ritat glas som fångat både kritikers och konsumenters hjärtan. Bland succéerna finns t.ex serviserna Intermezzo, Merlot och Difference som alla är prisbelönta. Färger och slipade detaljer är utmärkande för Lagerbielke, inom både konstglas och kollektion.

Upplev elegansen och den tidlösa designen med Orrefors Carat Double Old Fashioned Glas. Denna exklusiva dryckesbehållare är skapad av den berömda formgivaren Lena Bergström och är en del av den prestigefyllda Carat-serien. Glaset är inspirerat av traditionell glasslipning och har en modern twist med sin oregelbundna geometri som fångar och reflekterar ljuset på ett spektakulärt sätt. Det är inte bara en njutning för ögat utan också praktiskt, då det är designat för att vara diskmaskinssäkert. Detta gör det till ett perfekt val för allt från vardagliga juice och smoothies till de mest sofistikerade cocktails.
Orrefors är en ikon för svenskt glashantverk sedan 1898, känt för sin kvalitet och design. Varje glasföremål är ett mästerverk av hantverk och innovation, skapat i samarbete med framstående formgivare. Orrefors förenar tradition med modern teknik för att skapa både bruksföremål och konst.

Spana in Nick & Nora-glasen, en hyllning till klassiska cocktailglas från tidigt 1900-talet. Perfekta för ikoniska drinkar som Martini och Manhattan, har dessa glas en historia hämtad från kultfilmen “The Thin Man” från 1934, där Nicholas och Nora Charles föredrog att diskutera med dessa eleganta glas i handen.
Designade med hjälp av den världsberömde mixologen Stephan Hinz, erbjuder denna kollektion den perfekta storleken för alla typer av cocktails, från klassiska till kreativa, och ger en touch av barkultur direkt hem till dig. Med en höjd på 14 centimeter och en volym på 15 centiliter ger dessa glas den idealiska ramen för dina favoritdrinkar. Inte minst gör enkel rengöring i diskmaskinen dem till ett praktiskt val för varje tillfälle.

Intermezzo Double Old Fashioned-glaset kommer väl till pass när du vill servera olika drinkar och cocktails, med eller utan alkohol. Tack vare den vackra designen passar glaset dessutom perfekt när du vill sätta guldkant på dukningen under middagar med dina favoriter. Finns i två storlekar, 25 eller 40 centiliter.
Att bädda in guldpigment i Intermezzo-seriens klassiska bubbla har länge varit ett mål för Orrefors hantverkare och seriens formgivare Erika Lagerbielke. Nu finns den äntligen här – en matt guldskimrande droppe, inbäddad i det vackra kristallklara glaset. Glaset är munblåst i Sverige av skickliga glasblåsare. Tål maskindisk.

Upptäck LSA Nick & Nora Boris set med två munblåsta cocktailglas. Här är inspirationen hämtad från moderna former och rena linjer. De tidlösa profilerna och klassiska formerna är utformade för att hålla länge, ge mervärde och säkerställa användning år efter år.
Vi rekommenderar handdisk för att bevara glasens kvalitet och skönhet.

Njut av din Old Fashioned-drink i glaset med samma namn från Orrefors. Glaset är en del av Sofiero-serien som bl.a. innehåller drinkglas, skålar och vaser med klassiska djupa slipningar som genast för tankarna till en vacker upplyst diamant.
Detta Old Fashioned whiskyglas har en kapacitet på 25 cl (18 cl) och passar perfekt till den klassiska drinken innehållande bl.a. whisky och apelsinskal. Svenska Gunnar Cyrén stod bakom Sofiero-serien som designades 1961. Sedan dess har serien varit självklar i Orrefors sortiment och produkterna är alla tillverkade i äkta kristallglas.

Serien Street är den maskulina barserien skapad av formgivaren Jan Johansson. Konjaksglaset har kvadratiska klara slipskär, munblåst och i äkta kristall för högsta briljans.
Street har fått ikonstatus efter att glasen synts i den populära serien från Netflix House of Cards.
Specifikationer:
Höjd: 11 cm.
Bredd: 7,5 cm.
Vikt: 0,25 Kg.

Orrefors More glas är ett klassiskt designat glas med en tunn kant för att din drickupplevelse ska bli så njutningsfull som möjligt. Kollektionen är designad av Erika Lagerbielke.
Erika Lagerbielke har under två decennier ritat glas som fångat både kritikers och konsumenters hjärtan. Bland succéerna finns t.ex serviserna Intermezzo, Merlot och Difference som alla är prisbelönta. Färger och slipade detaljer är utmärkande för Lagerbielke, inom både konstglas och kollektion.

Orrefors More Bistro vinglas är en hyllning till den enkla njutningen av vin. Designad av Erika Lagerbielke, erbjuder detta 31 cl glas en generös vinupplevelse trots sin kompakta storlek. Dess välformade kupa framhäver vinets aromer och smaker, vilket gör det till ett utmärkt val för såväl stjärnrestauranger som hemmamiddagar. Tillverkat i kristallglas, är det här vinglaset inte bara en fröjd för ögat utan också för vinälskaren. Det tål maskindisk, vilket gör det praktiskt för daglig användning. Med sin tidlösa design och funktionella elegans, representerar Orrefors More Bistro det bästa av skandinavisk designtradition.
Orrefors står som en bastion av svensk glasblåsningskonst sedan starten 1898, berömd för sin exceptionella kvalitet och estetiskt tilltalande design. Varje skapelse är resultatet av skickligt hantverk och nyskapande, framtaget i partnerskap med ledande designers. Orrefors är en smältdegel där gammal tradition möter ny innovation, vilket resulterar i glasprodukter som inte bara är funktionella utan även tjänar som estetiska konstföremål.
Om Köpa.se | info@kopa.se | © 2025 Köpa.se – Alla rättigheter förbehållna. | Ansvarsfriskrivning | Generella tips | Foton från Freedigitalphotos.net eller iStockphoto.