Köpa.se Logo
x
556 860
PRODUKTER
x
1 539
KATEGORIER
Merlot Öl- och vattenglas 60 cl

Njut av din favoritöl med stil i detta eleganta ölglas från Orrefors Merlot-serie. Glaset är tillverkat av munblåst glas och har en tidlös design som passar både till vardag och fest. Det kan även användas som ett vackert dricksglas till middagen.

458 kr

Drinkglas
Ölglas
Bagaren och KockenKöp produkten hos Bagaren och Kocken
Liknande produkter
Metropol Rödvinsglas 61 cl
468 kr
Bagaren och Kocken

Metropol-serien från Orrefors bjuder på munblåst kristallglas från glasverket i Småland och med dessa vinglas med en kapacitet på 61 cl kan du nu njuta av ditt vin med elegans. Vinglaset har unika skarpa kanter och dess storlek är anpassad för rödvin. I skaftet är glaset dekorerat med Metropol-seriens ikoniska svarta droppe som ger glaset dess unika design.

More Bistro vinglas 31 cl 4 pack
549 kr
Bagaren och Kocken

Orrefors More Bistro vinglas är en hyllning till den enkla njutningen av vin. Designad av Erika Lagerbielke, erbjuder detta 31 cl glas en generös vinupplevelse trots sin kompakta storlek. Dess välformade kupa framhäver vinets aromer och smaker, vilket gör det till ett utmärkt val för såväl stjärnrestauranger som hemmamiddagar. Tillverkat i kristallglas, är det här vinglaset inte bara en fröjd för ögat utan också för vinälskaren. Det tål maskindisk, vilket gör det praktiskt för daglig användning. Med sin tidlösa design och funktionella elegans, representerar Orrefors More Bistro det bästa av skandinavisk designtradition.

Orrefors står som en bastion av svensk glasblåsningskonst sedan starten 1898, berömd för sin exceptionella kvalitet och estetiskt tilltalande design. Varje skapelse är resultatet av skickligt hantverk och nyskapande, framtaget i partnerskap med ledande designers. Orrefors är en smältdegel där gammal tradition möter ny innovation, vilket resulterar i glasprodukter som inte bara är funktionella utan även tjänar som estetiska konstföremål.

Metropol Ölglas 46 cl
463 kr
Bagaren och Kocken

Med detta ölglas från Orrefors får du ett unikt och elegant glas att servera öl i. Glasen gör upplevelsen att dricka sin kalla öl mycket bättre. Glasen är ett erkänt stycke av skandinavisk design och Metropol serien är känt för sin svarta signatur droppen i skaftet som ger det munblåsta kristallglaset ett estetisk uttryck. Att servera öl har aldrig varit vackrare eller mer elegant.

More Champagneglas 18 cl 4-pack
499 kr
Bagaren och Kocken

Orrefors More glas är ett klassiskt designat glas med en tunn kant för att din drickupplevelse ska bli så njutningsfull som möjligt. Kollektionen är designad av Erika Lagerbielke.

Erika Lagerbielke har under två decennier ritat glas som fångat både kritikers och konsumenters hjärtan. Bland succéerna finns t.ex serviserna Intermezzo, Merlot och Difference som alla är prisbelönta. Färger och slipade detaljer är utmärkande för Lagerbielke, inom både konstglas och kollektion.

Nobel Ölglas 39 cl
1080 kr
Bagaren och Kocken

Detta ölglas är en del av Nobel-serien från Orrefors och har en prisvärd design. Framtagen i till Nobelprisutdelningens 90 års jubileum år 1991 så har serien i två årtionden lett till beundran över hela världen. Ölglasets unika design är prytt av det långa skaftet som skiljer det från andra ölglas.

Carat vinglas 44 cl. 2 pack
449 kr
Bagaren och Kocken

De vackra Carat glasen från Orrefors är designade av Lena Bergström och har blivit en folkkär klassiker av slipad kristall. Glasen är mycket mångsidiga och har ett unikt romantiskt uttryck som även sprider en känsla av lyx kring dukningen. Glasen rymmer 44 cl. och tål diskmaskin.

Elixir Connoisseur 28 cl 4-pack
1499 kr
Bagaren och Kocken

Dessa vinglas från Orrefors är en del av Elixir-serien. Elixir kom till marknaden under 1969 och glasen har varit mycket populära sedan introduktionen. Du får hela 4 glas som rymmer 28 cl. Glasen har en vacker och unik form som gör det möjligt att servera både vit- och rödvin i dem. De är lika allsidiga som de är eleganta och dekorerar därför varje dukning. Så bjud in vännerna på vin och låt dem njuta av det i dessa vackra glas från Orrefors.

Merlot Champagneglas 33 cl
399 kr
Bagaren och Kocken

Den moderna formen på champagneglaset kombinerar både smaken och aromen från det mousserande vinet och ger en utmärkt smakupplevelse. Merlot serien är designad av Erika Lagerbielke och glasen är tillverkad av munblåst glas. Orrefors är svenskt och bjuder på en vacker skandinavisk design som är tidlös och skapad för de finaste vintillfällena.

Metropol Coupe 24 cl
469 kr
Bagaren och Kocken

Denna Coupe är en del av Orrefors moderna glas-serie Metropol. Glasen kännetecknas på deras skarpa kanter och den ikoniska svarta droppen i skaftet. Glasen från Metropol-serien är tillverkade av munblåst glas på glasverket i Småland och er designande av Erika Lagerbielke. Coupeglasen kan användas till mousserande vin och champagne men även till en elegant servering av desserter.

Metropol Vitvinsglas 40 cl
477 kr
Bagaren och Kocken

Med detta vinglas från Orrefors Metropol serien får du ett vinglas med en kapacitet på 40 cl. Glaset är perfekt till vita viner och Erika Lagerbielke som har designat dem, fokuserar på att frambringa smak och arom. Dessutom karakteriseras Metropol-serien av den svarta droppen i skaftet som ger liv till det munblåsta kristallglaset från glasverket i Småland.

Merlot Vinglas 57 cl
349 kr
Bagaren och Kocken

Vinglaset från Merlot är ett klassiskt glas som kan användas vid alla tillfällen. Glaset har en kapacitet på 57 cl och kallades tidigare för 60 cl i Orrefors Merlot-serien. Glaset är designat av Erika Lagerbielke och har klassiska och tidlösa former som framhäver både smak och arom.

Metropol Dricksglas 23 cl
454 kr
Bagaren och Kocken

Metropol-serien från Orrefors karakteriseras av sina skarpa kanter och sin signatur droppen i skaftet. En elegant och tidlös design som kan dekorera varje matbord. Du hittar också vinglas, ölglas och karaffer i serien så du har ett helt komplett set av den unika designen. Glasen är munblåsta kristallglas från glasverket i Småland och du kommer att välkomna den skandinaviska designen till hemmet med denna serie.

More Pinot vinglas 60 cl, 2 stk.
249 kr
Bagaren och Kocken
Upplev elegansen och kvaliteten hos Orrefors More Pinot vinglas, en hyllning till den klassiska bourgognemodellen. Dessa glas är designade av Erika Lagerbielke och är inspirerade av insikter från professionella sommelierer och krögare, vilket gör dem till ett uppskattat inslag både på stjärnrestauranger och vid familjemiddagar. Med en volym på 60 cl är de perfekt anpassade för att framhäva de mjuka och fruktiga tonerna i ditt vin, samtidigt som de lyfter fram kryddigheten. Tillverkade av kristallglas och tål maskindisk, vilket förenklar skötseln och bibehåller glasets skönhet över tid.

Orrefors representerar det yppersta inom svensk glasdesign sedan starten 1898, hyllad för sin exceptionella kvalitet och estetiska uttryck. Varje skapelse är resultatet av skickligt hantverk och nyskapande, framtaget tillsammans med ledande designers. Genom att sammanväva gammal tradition med ny innovation, frambringar Orrefors glas som inte enbart är funktionella utan även står som skulpturala konstverk.

Carat Highball Glas 35 cl 2-pack
359 kr
Bagaren och Kocken

Upplev elegansen och den moderna tolkningen av traditionell glasslipning med Orrefors Carat Highball Glas. Dessa glas är en hyllning till hantverksskickligheten och den tidlösa designen som Orrefors är världsberömt för. Skapade av den anmärkningsvärda designern Lena Bergström, erbjuder Carat Highball Glas en unik och oregelbunden geometri som fångar ljuset och får kristallglaset att gnistra och dansa med varje rörelse. Perfekt för att servera en mängd drycker, från uppfriskande juice och smoothies till sofistikerade cocktails, dessa glas är lika praktiska som de är vackra, tack vare deras diskmaskinsäkerhet.

Orrefors representerar essensen av svensk glaskonst, etablerad 1898, och är berömd för sin kvalitet och estetik. Varje skapelse är en hyllning till skicklighet och nyskapande, framtagen i harmoni med ledande designers. Genom att sammansmälta arv med samtida innovationer, skapar Orrefors objekt som tjänar både funktionella och konstnärliga syften.

Carat Old Fashioned Glas 21 cl 2-pack
366 kr
Bagaren och Kocken

Upplev den ultimata kombinationen av tradition och innovation med Orrefors Carat Old Fashioned Glas. Dessa glas är en hyllning till den klassiska glasslipningen som gjort Orrefors berömt världen över. Designade av den erkända Lena Bergström, erbjuder Carat-serien en modern twist på det traditionella, där den oregelbundna geometrin i slipningen fångar ljuset och får kristallglaset att gnistra som aldrig förr.

Perfekt för en mångsidig användning, från en svalkande vatten till en rik och aromatisk cocktail, är dessa glas inte bara en fröjd för ögat utan också praktiska. De är diskmaskinssäkra, vilket gör eftermiddagsstädningen till en enkel uppgift. Varje glas är noggrant blåst och formad i hjärtat av Småland, vilket garanterar en kvalitet och hantverksskicklighet som är svår att överträffa.

Orrefors representerar essensen av svensk glasblåsningskonst. Sedan starten 1898 har de blivit berömda för sin exceptionella kvalitet och estetiskt tilltalande design. Varje skapelse är resultatet av expertkunskap och nyskapande, framtagen i nära samverkan med ledande designers. Genom att väva samman gammal tradition med ny innovation, frambringar Orrefors glasprodukter som inte enbart möter vardagliga funktioner men även står som objekt av skönhet och konst.

Highball Glas 35 cl 4-pack
709 kr
Bagaren och Kocken

Upplev elegansen och den skandinaviska designtraditionen med Orrefors Highball Glas. Dessa glas är en hyllning till det klassiska hantverket och modern innovation, formgivna av den namnkunniga Lena Bergström. Varje glas i detta 4-pack är munblåst i Småland, vilket garanterar en unik kvalitet och skönhet som bara kan komma från Orrefors’ expertis.

Den oregelbundna geometrin i serien Carat reflekterar ljuset på ett sätt som får kristallglaset att gnistra och livar upp varje dryck, från saftiga smoothies till sofistikerade cocktails. Dessa glas är inte bara en fröjd för ögat utan också praktiska, då de tål maskindisk och gör eftermiddagsdrinken eller middagsbjudningen till en enkel affär.

Orrefors är en ikon inom svensk glaskonst, grundad 1898, och har vunnit erkännande för sin överlägsna kvalitet och estetiska design. Varje verk är ett verk av mästerlig hantverksskicklighet och innovation, skapat i samarbete med framstående designers. Orrefors förenar tradition med modern innovation för att skapa glasföremål som inte bara uppfyller praktiska behov utan också fungerar som konstverk.

Om Köpa.se | info@kopa.se | © 2025 Köpa.se – Alla rättigheter förbehållna. | Ansvarsfriskrivning | Generella tips | Foton från Freedigitalphotos.net eller iStockphoto.