Köpa.se Logo
x
558 535
PRODUKTER
x
1 542
KATEGORIER
Carat Ljusstake H 18,3 cm Mässing

Denna eleganta ljusstake från Orrefors Carat-serie, designad av Lena Bergström, kombinerar kristallglas med mässing. Ljusstaken har en modern design med inspiration från juveler och ädelstenar. Den höga foten gör att ljusstaken står stabilt och passar perfekt som en inredningsdetalj.

825 kr

Ljusstakar
Inredningsdetaljer
Dekorationer
Bagaren och KockenKöp produkten hos Bagaren och Kocken
Liknande produkter
Highball Glas 35 cl 4-pack
709 kr
Bagaren och Kocken

Upplev elegansen och den skandinaviska designtraditionen med Orrefors Highball Glas. Dessa glas är en hyllning till det klassiska hantverket och modern innovation, formgivna av den namnkunniga Lena Bergström. Varje glas i detta 4-pack är munblåst i Småland, vilket garanterar en unik kvalitet och skönhet som bara kan komma från Orrefors’ expertis.

Den oregelbundna geometrin i serien Carat reflekterar ljuset på ett sätt som får kristallglaset att gnistra och livar upp varje dryck, från saftiga smoothies till sofistikerade cocktails. Dessa glas är inte bara en fröjd för ögat utan också praktiska, då de tål maskindisk och gör eftermiddagsdrinken eller middagsbjudningen till en enkel affär.

Orrefors är en ikon inom svensk glaskonst, grundad 1898, och har vunnit erkännande för sin överlägsna kvalitet och estetiska design. Varje verk är ett verk av mästerlig hantverksskicklighet och innovation, skapat i samarbete med framstående designers. Orrefors förenar tradition med modern innovation för att skapa glasföremål som inte bara uppfyller praktiska behov utan också fungerar som konstverk.

Intermezzo Double Old Fashioned drinkglas 40 cl, guld
1006 kr
Bagaren och Kocken

Intermezzo Double Old Fashioned-glaset kommer väl till pass när du vill servera olika drinkar och cocktails, med eller utan alkohol. Tack vare den vackra designen passar glaset dessutom perfekt när du vill sätta guldkant på dukningen under middagar med dina favoriter. Finns i två storlekar, 25 eller 40 centiliter.

Att bädda in guldpigment i Intermezzo-seriens klassiska bubbla har länge varit ett mål för Orrefors hantverkare och seriens formgivare Erika Lagerbielke. Nu finns den äntligen här – en matt guldskimrande droppe, inbäddad i det vackra kristallklara glaset. Glaset är munblåst i Sverige av skickliga glasblåsare. Tål maskindisk.

Metropol Ölglas 46 cl
463 kr
Bagaren och Kocken

Med detta ölglas från Orrefors får du ett unikt och elegant glas att servera öl i. Glasen gör upplevelsen att dricka sin kalla öl mycket bättre. Glasen är ett erkänt stycke av skandinavisk design och Metropol serien är känt för sin svarta signatur droppen i skaftet som ger det munblåsta kristallglaset ett estetisk uttryck. Att servera öl har aldrig varit vackrare eller mer elegant.

More Bistro vinglas 31 cl 2-pack
219 kr
Bagaren och Kocken

Orrefors More Bistro vinglas är en hyllning till den enkla njutningen av vin. Designad av Erika Lagerbielke, erbjuder detta 31 cl glas en generös vinupplevelse trots sin kompakta storlek. Dess välformade kupa framhäver vinets aromer och smaker, vilket gör det till ett utmärkt val för såväl stjärnrestauranger som hemmamiddagar. Tillverkat i kristallglas, är det här vinglaset inte bara en fröjd för ögat utan också för vinälskaren. Det tål maskindisk, vilket gör det praktiskt för daglig användning. Med sin tidlösa design och funktionella elegans, representerar Orrefors More Bistro det bästa av skandinavisk designtradition.

Orrefors står som en bastion av svensk glasblåsningskonst sedan starten 1898, berömd för sin exceptionella kvalitet och estetiskt tilltalande design. Varje skapelse är resultatet av skickligt hantverk och nyskapande, framtaget i partnerskap med ledande designers. Orrefors är en smältdegel där gammal tradition möter ny innovation, vilket resulterar i glasprodukter som inte bara är funktionella utan även tjänar som estetiska konstföremål.

Intermezzo Blå Martini 25 cl
599 kr
Bagaren och Kocken
Drick tjusiga martinis i detta eleganta glas i Orrefors serie Intermezzo. Komplettera med öl-, vin- och whiskyglas i samma vackra serie.  
 
Intermezzo är glasserien som handlar om kärlek och nyfikenhet. Glasen bär på en hemlighet, en gåta som ser ut som ett utropstecken. Intermezzo är en av Orrefors mest sålda serier genom tiderna och den fyllde hela 30 år 2015. Den karaktäristiska blåa droppen har fångat hela Sveriges hjärta och har även fått utmärkelsen Utmärkt Svensk Form. Intermezzo är en av Erika Lagerbielkes första serier för Orrefors.
 
Ingen annan designer har formgivit så många och så framgångsrika glasserviser för Orrefors som Erika Lagerbielke. Många av succéserierna har tilldelats fina utmärkelser, tex Intermezzo, Merlot och Difference. Erika har stor kärlek till hantverket och en otrolig kunskap om olika dryckers egenskaper. En anledning till den stora framgången är att Erika ofta väljer att samarbeta med vinexperter under framtagningen av nya serier. Två av hennes nyaste fullträffar är serierna More och Beer. 
 
Designer: Erika Lagerbielke
 
Volym: 25 cl (21 cl) 
Höjd: 17 cm
Dia: 11,2 cm

 

Beer Ölglas Pilsner 45 cl 4 Pack
438 kr
Bagaren och Kocken

Orrefors Ölglas är ett klassiskt designat glas med en tunn kant för att din drickupplevelse ska bli så njutningsfull som möjligt. Kollektionen är designad av Erika Lagerbielke.


Erika Lagerbielke har under två decennier ritat glas som fångat både kritikers och konsumenters hjärtan. Bland succéerna finns t.ex serviserna Intermezzo, Merlot och Difference som alla är prisbelönta. Färger och slipade detaljer är utmärkande för Lagerbielke, inom både konstglas och kollektion.

City Whiskyglas DOF 33 cl 4-pack
449 kr
Bagaren och Kocken

Lyxiga whiskyglas i Orrefors barserie City. 

Barserien City är en modern klassiker med både robust och elegant känsla. De oregelbundna skårorna runtom glasens yta skapar en kaxig känsla men är samtidigt mycket vackra. Serien är designad av Martti Rykönen och har en känsla av urban elegans.  

"Att berätta hela, eller delar av en historia är mitt sätt att föra samtal med betraktaren" - Martti Rytkönen. Martti är utbildad i både keramik och glas men det var tillslut glas som vann hans hjärta. Rytkönen skapar ofta humoristiska och berättande motiv och hans fantasi leder alltid till fantastiska effekter.      

Volym: 33 cl
Höjd: 9,1 cm
Dia: 8,6 cm

Levereras 4-pack 

 

City Whiskyglas OF 24 cl 4-pack
479 kr
Bagaren och Kocken

Lyxiga whiskyglas i Orrefors barserie City. 

Barserien City är en modern klassiker med både robust och elegant känsla. De oregelbundna skårorna runtom glasens yta skapar en kaxig känsla men är samtidigt mycket vackra. Serien är designad av Martti Rykönen och har en känsla av urban elegans.  

"Att berätta hela, eller delar av en historia är mitt sätt att föra samtal med betraktaren" - Martti Rytkönen. Martti är utbildad i både keramik och glas men det var tillslut glas som vann hans hjärta. Rytkönen skapar ofta humoristiska och berättande motiv och hans fantasi leder alltid till fantastiska effekter.   

 

 

Carat martiniglas 25 cl 2-pack
699 kr
Bagaren och Kocken

Orrefors Carat martiniglas är en del av serien Carat, en modern nytolkning av klassisk glaskonst. Den unika designen med oregelbunden, fasetterad fot gör att ljus reflekteras vackert i kristallen och skapar ett livfullt ljusspel. Med sin kapacitet på 25 centiliter passar glaset inte bara för en klassisk dry martini, utan är även perfekt för att servera till exempel cosmopolitan och espresso martini. Glasets form gör det även idealiskt för små desserter, till exempel pannacotta, glass och mousse. Det här setet om två glas är ett utmärkt tillskott till hemmabaren, som bidrar med en speciell atmosfär och ger festliga tillfällen det lilla extra.

Street Old Fashionglas 25 cl
389 kr
Bagaren och Kocken

Old Fashionglas genomtänkt in i minsta detalj från Orrefors serie Street. Det första slipskäret når upp till 6 cl, vilket ger dig en perfekt whisky eller mått för den goda drinken. 

Glaset är i äkta kristallglas och är munblåst. 

 

Specifikationer: 

Höjd: 8,6 cm. 

Bredd: 7,8 cm. 

Vikt: 0,42 Kg.  

Carat Double Old Fashioned Glas 28 cl, 4-pack
699 kr
Bagaren och Kocken

Upplev elegansen och den tidlösa designen med Orrefors Carat Double Old Fashioned Glas. Denna exklusiva uppsättning av fyra glas är en hyllning till det klassiska hantverket och modern innovation. Designad av den berömda formgivaren Lena Bergström, erbjuder Carat-serien en samtida tolkning av traditionell glasslipning som har gjort Orrefors känt världen över.

Den oregelbundna geometrin i slipningen fångar ljuset och skapar en gnistrande effekt som förvandlar varje dryck till en visuell fest. Inte bara är dessa glas en fröjd för ögat, men de är också praktiska och tål maskindisk, vilket gör dem till ett bekymmersfritt tillägg till din hemmabarerfarenhet.

Street Dubbel Old Fashionglas 40 cl
389 kr
Bagaren och Kocken

Dubbel Old Fashionglas från Orrefors serie Street. Glaset har svarta detaljer och kvadratiska klara slipskär. Glaset är munblåst och tillåter dig bli ett med drycken. 

 

Specifikationer: 

Äkta kristallglas för högsta briljans. 

Höjd: 9 cm. 

Bredd: 8,7 cm. 

Vikt: 0,50 Kg.  

Street Highballglas 45 cl
389 kr
Bagaren och Kocken

Serien Street är skapad av formgivaren Jan Johansson för Orrefors. Highballglaset har ett maskulint uttryck, svarta detaljer och inspiration har hämtats från New Yorks gatunät. Rymmer 40 cl ett liten bit nedanför kanten och 45 cl ända upp till kanten. 

Specifikationer: 

Höjd: 14,8 cm. 

Bredd: 7,2 cm. 

Vikt: 0,53 Kg.  

City Karaff 95 cl
1595 kr
Bagaren och Kocken

Elegant glaskaraff från Orrefors serie City designad av formgivaren Martti Rytkönen. Karaffen är snygg att ha på ett drinkbord och ha whisky eller brandy i.

 

Klassisk Barsked
59 kr
Partykungen
Ett av de viktigaste bartenderverktygen när du skall göra cocktails, är denna klassiska barsked. Används med fördel för att blanda drinkar i höga glas eller röra om bland ingredienser i cocktailshakers. Skeden har en vriden stam och en plan ände som kan användas för att krossa ingredienser i drinken.

Fakta om Klassisk Barsked:
  • Material: Rostfritt stål
  • Tål ej maskindisk
  • Storlek: 27 (H) x 3 (B) x 2,5 cm (D)
Metropol Karaff 1 L
1262 kr
Bagaren och Kocken

Metropol är skandinavisk design när den är som bäst. Med sin cylinderform och skarpa kanter får du en karaff som dekorerar alla matbord. Karaffen är tillverkad av munblåst kristall glas på Orrefors glasverk i Småland. Karaffen är liksom resten av Metropol serien dekorerad med signatur droppen i bottnen.

Om Köpa.se | info@kopa.se | © 2026 Köpa.se – Alla rättigheter förbehållna. | Ansvarsfriskrivning | Generella tips | Foton från Freedigitalphotos.net eller iStockphoto.