Köpa.se Logo
x
556 860
PRODUKTER
x
1 539
KATEGORIER
Mortel med stöt 10 cm

En robust mortel med tillhörande stöt, perfekt för att mala och krossa kryddor och örter. Tillverkad i granit, vilket ger en stabil och hållbar konstruktion för daglig användning i köket.

309 kr

Köksredskap
Mortel
Bagaren och KockenKöp produkten hos Bagaren och Kocken
Liknande produkter
Mortel med Stöt Gjutjärn Höjd 8 cm
543 kr
Bagaren och Kocken

Robust mortel i gjutjärn, stöt medföljer. 

Höjd: 8 cm.

Skeppshults gjutjärnsprodukter är alltid förbehandlade med kravmärkt rapsolja från Carlshamns. Detta ger produkterna en fin svart färg och ger produkten ett naturligt non-stick-skydd - utan tillsats av några kemikalier.

Skeppshults gjutjärnsprodukter tillverkas av noggrant kontrollerat råmaterial i form av rent tackjärn, man använder inget skrot i tillverkningen vilket borgar för ett rent hälsosamt gjutjärn. När man tillagar mat i en gjutjärnsgryta eller stekpanna avger kokkärlet en liten mängd hälsosamt järn till maten.

Gjutjärn kan användas på alla typer av värmekällor inklusive öppen eld.

Skeppshults Gjuteri är det enda kvarvarande gjuteriet i Skandinavien som tillverkar hushållsprodukter i gjutjärn.
Många moment i tillverkningen är fortfarande ett rent hantverk och är beroende av stor yrkesskicklighet.

Mortel
667 kr
Bagaren och Kocken

Mortel i akaciaträ från Ironwood Gourmet. Mortel är det utmärkt köksredskapen att stöta dina kryddor i. 

Ironwood Gourmet är en kollektion av olika köksprodukter i trä. Produkterna är tillverkade av miljövänliga och förnybara material. Träslaget är Akacia som är ett miljövänligt lövträd som odlas i hela Sydostasien för användning till möbler och husgeråd.

Den unika egenskapen hos Akacia är att träet ändrar färg och lyster i olika förhållanden, vilket innebär att träet kan skimra från ljust till mörkbrunt. 

Material: Akacia. Mått: 10 cm i diametern och 7 cm hög

Pro Potatisstöt 30,5 cm
299 kr
Bagaren och Kocken

Zwilling Pro potatisstöt är en stöt av högsta kvalitet i design av världsklass.

Potatisstöten är tillverkad av det stadiga materialet rostfritt stål som låter dig sätta ordentligt med press på potatisarna. Kan användas för att mosa kokt potatis till ett gott potatismos. Kan även användas till att mosa rotfrukter eller andra goda grönsaker. Det runda handtaget ger ett bra grepp.

Tips: Krydda potatismoset med den goda smaksättaren muskotnöt.

Längd: 30,5 cm

Material: Rostfritt stål. Kan diskas i diskmaskin. 

Mortel i granit och mattborstat RF.15x10 cm
449 kr
Bagaren och Kocken

Vacker mortel från Zwilling i granit och mattborstat rostfritt stål. Vacker detalj i ditt kök som även har en funktion att fylla. Mortla dina kryddor för att få bättre smak på din mat. 

Material: granit

Färg: svart 

Iittala Scandia Salladsbestick 2st
529 kr
Bagaren och Kocken
Två salladsbestick från servisen Iittala Scandia. Servera din sallad med stil oavsett vilken veckodag det är.En stilren och distinkt design är kännetecknet för Ittalas bestickserie Scandia. Besticken har en anrik historia som sträcker sig tillbaka till 1952. De tidlöst designade besticken består av gafflar, skedar, knivar och salladsbestick som håller sig i nyskick i många år. Besticken är utmärkta till så väl vardagsdukning som till finare tillställningar. Design: Kaj Franck Material: Rostfritt 18/10 stålSkötsel: Tål diskmaskin
Ånggryta 20 cm
629 kr
Bagaren och Kocken

Med denna ånggryta från Funktion gör du matlagningen både lättare och roligare. Ånggrytan är tillverkad i högkvalitativt rostfritt stål och har en lång livslängd. Den är enkel att använda och består av 3 olika delar som gör att du kan tillaga flera ingredienser samtidigt. Grytan mäter 20 cm i diameter och den praktiska ånginsatsen är lika stor. Här finns också ett glaslock med ånghål, som gör att du alltid kan följa tillagningen noggrant. Använd gärna redskap i plast eller trä för att säkra kvalitén och slitaget på grytan.

Valley mortel 18 cm, grå/natur
549 kr
Bagaren och Kocken

Valley mortel från Muubs har en vacker design som både är dekorativ och hjälper dig att ta fram den bästa smaken i dina kryddor och örter. Morteln är tillverkad av riverstone-sten och har en rå yta som står i stilren kontrast till den polerade interiören. Perfekt för att peppar, färska kryddor och mer, men även bra för att göra till exempel dressing, guacamole och pesto. Eftersom produkterna i Valley-serien är tillverkade för hand av naturmaterial är varje produkt unik och kan variera något i mått och färg.

Mortel & mortelstöt, gjutjärn
249 kr
Bagaren och Kocken

Marelds gjutjärnsmortel är ett oumbärligt köksredskap för att krossa kryddor och örter, oavsett om du lagar mat eller bakar. Med sin robusta konstruktion i hållbart gjutjärn står morteln stadigt under användning och ger effektiv krossning. Den är även perfekt för att skapa smakrik pesto, som enkelt kan hällas över i en burk eller skål tack vare den praktiska hällpipen. Förutom sin funktionalitet är morteln också en vacker dekoration på köksbänken med sin tidlösa, klassiska design. För att bevara mortelns kvalitet rekommenderas att skölja den i varmt vatten efter användning och torka den noggrant med en kökshandduk.

Mortel Svart Granit Liten
200 kr
Bagaren och Kocken
Liten mortel i polerad svart marmor från ERNST. 
Klassisk mortel i mindre modell, perfekt för små mängder.  
 
Snygg design, lämnas med fördel kvar på bänken och blir en del av inredningen i ditt kök.  
 
Höjd: 5 cm
Dia: 9,5 cm  
Grytsked 35 cm i Bok
69 kr
Bagaren och Kocken

Stor fin grytsked i naturlig obehandlad bok. Sleven är 35 cm lång och har ett runt huvud vilket gör att den passar otroligt bra till omrörning i stora grytor. Sleven är optimal när du gör gröt åt hela familjen på julen eller när du ska bjuda vännerna på en stor aromatisk gulaschsoppa eller gryta. Passar även utmärkt till större portioner sås, köttfärssås eller ris. Det naturliga materialet repar inte dina grytor och pannor och gör sig otroligt bra i en redskapskruka med dina andra köksredskap.

 

Specifikationer:

- 35 cm

- Obehandlad bok

- Passar utmärkt till större portioner

- Diskas för hand 

Mortel i granit 14,5 cm
297 kr
Bagaren och Kocken

Gillar du färska kryddor och hemgjord pesto? Jamie Olivers mortel i granit på 14,5 cm är det perfekta tillskottet i ditt kök för att förhöja smaken på dina rätter.

Detta klassiska köksredskap är perfekt för att krossa färsk basilika, vitlök och pinjenötter till en utsökt pesto eller skapa hemlagade marinader och kryddpastor. Även de enklaste måltiderna förvandlas till extraordinära rätter när du använder morteln för att mala färska kryddor och den obearbetade insidan gör det enkelt att få fram djupare smaker.

Jamie Olivers eleganta granitkvarn med en diameter på 14,5 cm är perfekt för mindre satser av pesto, currypasta eller för att mala örter och kryddor. När du är klar sköljer du morteln noggrant i varmt vatten. Om du behöver göra större portioner finns morteln även i en större storlek på 20 cm.

Ta dina kulinariska skapelser till nya höjder och skapa oförglömliga smaker vid varje måltid - beställ Jamie Olivers 14,5 cm granit mortel idag!

Trådnät - keramiskt
18 kr
AstroSweden
Keramiskt trådnät att använda vid kemiska laborationer.Med hjälp av trådnätet, samt stativ, kan behållare placeras över brännare för uppvärmning. Används allmänt i kemilabbet. Mått 150x150 mm.
Mortel Svart Granit Mellan
349 kr
Bagaren och Kocken
Liten mortel i polerad svart granit från ERNST. 
Klassisk mortel i mindre modell, perfekt för små mängder.  
 
Snygg design, lämnas med fördel kvar på bänken och blir en del av inredningen i ditt kök.  
 
Höjd: 6,5 cm
Dia: 11,5 cm  
Mortel med stöt Granit
468 kr
Bagaren och Kocken

Mal allt från örter och kryddor till guacamole och salsa i den praktiska och stiliga morteln från Kitchen Craft. Den är utmärkt för att som har att göra med kryddig, mexikans mat där starka och smakrika kryddor är ovärderliga. Bjud in dina gäster på mexikans mat som är lagad helt från grunden och de kommer garanterat att bli imponerande.

Morteln och den medföljande stöten är tillverkad av granit vilket gör dem mycket hållbara och slitstarka. Den smarta morteln ser snygg ut när den står på köksbordet och är samtidigt enkel att använda när man ska krossa och mala kryddor. Morteln är 10 cm. hög, 20 cm. i diameter och kommer med 1 års garanti.

Mortel i granit 20 cm
515 kr
Bagaren och Kocken

Älskar du också färska kryddor och pesto? Då är Jamie Olivers 20 cm mortel ett oumbärligt tillskott till din köksarsenal som kommer att ta smaken på dina rätter till nya höjder. Detta klassiska köksredskap är nyckeln till en intensiv smakupplevelse och ger ett unikt djup till dina kulinariska skapelser.

Med morteln kan du enkelt krossa färsk basilika, vitlök och pinjenötter till en utsökt pesto som alla kan njuta av, eller skapa egna marinader och kryddpastor som tar din matlagning till nästa nivå. Den förvandlar även de enklaste måltiderna till extraordinära rätter, med den obearbetade insidan som gör det enkelt att få fram djupare smaker.

Den eleganta granitmorteln från Jamie Oliver har en diameter på 20 cm och är perfekt för större satser av pesto och currypasta eller för att mala örter och kryddor. Morteln är lätt att rengöra efter användning, skölj den bara noggrant i varmt vatten. Morteln finns även i en mindre version på 14,5 cm, perfekt om du har ont om plats i köket.

Optimera dina kulinariska färdigheter och skapa oförglömliga smaker vid varje måltid - beställ Jamie Olivers 20 cm granit mortel idag!

Mortel & mortelstöt, granit
299 kr
Bagaren och Kocken

Marelds mortel i granit är det perfekta köksverktyget för att krossa kryddor och örter, oavsett om du lagar mat eller bakar. Den är även idealisk för att göra smakrika salsor och peston, och kan dessutom användas som en elegant serveringsskål. Med sin robusta konstruktion och stilrena design är morteln både praktisk att arbeta med och en vacker detalj i ditt kök. Både mortel och mortelstöt är tillverkade av slitstark granit, vilket garanterar lång hållbarhet. För att bevara mortelns kvalitet rekommenderas handdisk och noggrann torkning med en kökshandduk efter användning.

 

Om Köpa.se | info@kopa.se | © 2025 Köpa.se – Alla rättigheter förbehållna. | Ansvarsfriskrivning | Generella tips | Foton från Freedigitalphotos.net eller iStockphoto.