Köpa.se Logo
x
558 530
PRODUKTER
x
1 542
KATEGORIER
Strawberry Thief skål 19 cm

Denna skål från Morris & Co har ett vackert och tidlöst mönster som passar perfekt för frukost, snacks eller dessert. Skålen tål maskindisk och mikrovågsugn, vilket gör den praktisk för vardagsbruk. Kombinera gärna med andra mönster från samma serie för en personlig dukning.

271 kr

Skålar
Frukostset
Serveringsskålar
Bagaren och KockenKöp produkten hos Bagaren och Kocken
Liknande produkter
Pure Strawberry Thief Bordsunderlägg 4 st
429 kr
Bagaren och Kocken

Skydda matbordet med bordsunderläggen från Pimpernel. Bordsunderläggen är dekorerade med det klassiska Strawberry Thief motivet, som kommer i en vacker, trevlig grå färg som kommer att passa in i de flesta hem. Bordsunderläggen mäter 40,1 x 29,8 cm och det ingår 4 st i paketet.

Bordsunderlägget är tillverkade i ett oöverträffligt lagersystem med en korkbas följt av hårt trä och slutligen med en skyddande och slitstark film. Materialet tål temperaturer upp till 100° C. Det rekommenderas att bordsunderläggen rengörs med en fuktig trasa.

Strawberry Thief Indigo Mugg med Öra 35cl
214 kr
Bagaren och Kocken

En rymlig mugg med ett häftigt motiv med fåglar inspirerat av den kända designern William Morris verk Strawberry Thief. 

Muggen tål att diskas i maskin samt att användas i mikrovågsugn. 

Material: Benporslin
Volym: 35 cl

Fruit pastaskål 26 cm
311 kr
Bagaren och Kocken

Den här vackra pastaskålen i mönstret Fruit från Morris & Co passar perfekt när du serverar smarrig pasta, soppa eller risotto. Den finns i fyra klassiska mönster: Fruit, Strawberry Thief, Marigold och Willow, som är fina både för sig och att matcha med varandra. Tål maskindisk och mikrovågsugn.

Brittiska William Morris föddes 1834 och var verksam som konstnär, filosof, författare och inte minst som inflytelserik designer. Genom sitt företag Morris & Co skapade han klassiska och färgstarka mönster, till exempel de populära mönstren Pimpernel och Strawberry Thief. Idag finns hans mönster på muggar, brickor, kökstextilier och mycket mer. Den tidlösa designen är lika gångbar idag som när den skapades, är ett populärt samlarobjekt och har blivit en storfavorit i hem över hela världen.

Mugg 2 st. blackthorn + golden lily
449 kr
Bagaren och Kocken

Det perfekta tillbehöret till frukosten om det saknas lite färg. Muggen från Morris & Co. har en stilig och elegant design och kommer i ett set om 2 st. Muggen har en kapacitet på 340 ml., ett ergonomiskt handtag och tål både mikrovågsugn, frys och diskmaskin.

Varje mugg är dekorerad med ett av de välkända motiven från William Morris, som garanterat kommer att dekorera bordet när kaffe eller te ska avnjutas. Du kan välja mellan det mönster som du tycker är finast. Muggarna är tillverkade av porslin och kommer i en fin, exklusiv presentask som gör dem utmärkta att ge bort.

Raami skål 0,36 liter, tallgrön
195 kr
Bagaren och Kocken

Upptäck skönheten och mångsidigheten hos Iittala Raami skål, designad av den världsberömda Jasper Morrison. Denna skål är en hyllning till enkelhet och funktionalitet, vilket framgår av dess rena linjer och tidlösa estetik. Den ljungfärgade eller tallgröna nyansen tillför en mjuk touch till din dukning och gör varje måltid till en visuell fest. Oavsett om det är en frisk frukost, en söt efterrätt eller en uppfriskande kall rätt, anpassar sig Raami-skålen smidigt till dina behov och kompletterar andra delar av Raami-kollektionen för att skapa en personlig och inbjudande atmosfär vid matbordet. Tillverkad med stolthet i Finland vid Iittala glasbruk, bär varje skål på en del av den finska designarvet.

Raami mugg 33 cl, vit
187 kr
Bagaren och Kocken

Den här muggen i serien Raami från Iittala är formgiven av Jasper Morrison och har ett uttryck som ger både skönhet och karaktär till dukningen. Den passar perfekt för alla tillfällen, såväl till frukost och fika som till kaffe på maten efter den eleganta middagen. Muggen är tillverkad av vitroporslin och har en elegant form som passar både kaffe- och tedrickare. Den har en klassisk vit färg och rymmer tillräckligt med dryck för att förbli varm tills du har druckit klart. Tål maskindisk och mikrovågsugn.

Mugg 2 st. fruit + honeysuckle
449 kr
Bagaren och Kocken

Det perfekta tillbehöret till frukosten om det saknas lite färg. Muggen från Morris & Co. har en stilig och elegant design och kommer i ett set om 2 st. Muggen har en kapacitet på 340 ml., ett ergonomiskt handtag och tål både mikrovågsugn, frys och diskmaskin.

Varje mugg är dekorerad med ett av de välkända motiven från William Morris, som garanterat kommer att dekorera bordet när kaffe eller te ska avnjutas. Du kan välja mellan det mönster som du tycker är finast. Muggarna är tillverkade av porslin och kommer i en fin, exklusiv presentask som gör dem utmärkta att ge bort.

Mon Amie Tallrik 27 cm
349 kr
Bagaren och Kocken
En tallrik från porslinsserien Mon Amie. Tallriken har en egen karaktär och ett härligt varmt mönster.
En midsommarafton på 1940-talet satt den då okända formgivaren Marianne Westman och skissade av en vit blomma i sommarsolen, en skvattram. Några år senare blev den enkla men vackra skissen porslinsserien Mon Amie. Med de stilrena och färgstarka skålarna, muggarna, kopparna, tallrikarna, faten och burkarna är porslinet idag en Rörstrandklassiker.  
Standen tallrik 28 cm
233 kr
Bagaren och Kocken

Middagstallrik från Morris & Co, dekorerad med det vackra mönstret Standen i en harmonisk grön nyans som ger dukningen en extra touch av elegans. Du kan med fördel mixa och matcha den med fler delar ur Morris matservis för en färgglad och sammanhängande känsla på bordet. Tillverkad av lergods. Tål maskindisk och mikrovågsugn.

Strawberry Thief Blå Serveringsbricka
161 kr
Bagaren och Kocken

Denna högkvalitativa bricka från Pimpernel är såväl slitstark som elegant. Brickan tål att diskas i maskin och kan tack vare detta användas varje dag. Brickan blir ett snyggt inslag på frukostbordet och kan till och med stå framme på köksbänken som en ständig inredningsdetalj. Ett perfekt komplement till vårt resterande sortiment av porslin, bordsunderlägg, glasunderlägg från Pimpernel.

Brickan tål att diskas i maskin. 

Längd: 38,5 cm
Bredd: 16,5 cm

Strawberry Thief Röd Bricka Stor
284 kr
Bagaren och Kocken
Denna högkvalitativa bricka från Pimpernel är såväl slitstark som elegant. Brickan tål att diskas i maskin och kan tack vare detta användas varje dag. Brickan blir ett snyggt inslag på frukostbordet och kan till och med stå framme på köksbänken som en ständig inredningsdetalj. Ett perfekt komplement till vårt resterande sortiment av porslin, bordsunderlägg, glasunderlägg från Pimpernel.

Brickan tål att diskas i maskin. 

Längd: 48 cm
Bredd: 29,5 cm
Marigold pastaskål 26 cm
311 kr
Bagaren och Kocken

Vacker pastaskål i mönstret Marigold från Morris & Co – perfekt när det är dags att servera lyxig pasta, soppa eller risotto. Skålen finns tillgänglig i fyra klassiska mönster: Strawberry Thief, Fruit, Marigold och Willow. Mönstren är fina för sig, men passar även bra att matcha med varandra. Tål mikrovågsugn och maskindisk.

William Morris föddes 1834 och var under sin livstid både konstnär, filosof, författare och inte minst en inflytelserik designer. I sitt företag Morris & Co skapade han flera klassiska mönster, till exempel populära Pimpernel och Strawberry Thief. Den tidlösa designen är lika gångbar idag som när den skapades och finns på allt från muggar och brickor till kökstextilier. Ett populärt samlarobjekt som blivit en storfavorit i hem världen över.

Strawberry Thief tallrik 23 cm
339 kr
Bagaren och Kocken

Tallrik i nätt design med mönstret Strawberry Thief från Morris & Co – perfekt för frukost, förrätter och annat smått och gott. Utöver Strawberry Thief finns tallriken i ytterligare tre mönster: Fruit, Willow och Marigold. Om du vill kan du mixa och matcha mönstren med varandra, för att på så vis skapa din egen skräddarsydda servis. Ett perfekt val när du vill skapa en hemtrevlig dukning och samtidigt hålla ett sammanhängande uttryck på matbordet. Tål maskindisk och mikrovågsugn.

Raami oval serveringsskål 27 cm, vit
651 kr
Bagaren och Kocken

Oval serveringsskål i serien Raami från Iittala – perfekt för elegant servering av tillbehör, sallader, desserter och mycket mer. Precis som övriga delar ur Raami-kollektionen är skålen formgiven av den välrenommerade designern Jasper Morrison. Skålens ovala form förhöjer dukningen och passar även när det är ont om plats på bordet. Den är tillverkad av vitroporslin, i en klassisk vit färg som framhäver färgerna i maten du serverar och låter dina rätter skina. Tål maskindisk.

Sancerre tallrik, Ø 24 cm.
213 kr
Bagaren och Kocken

Oavsett om du ska ha en stor fest eller bara duka bordet till kvällsmaten så är Pillivuyts Sancerre-serie rätt porslin att välja. Pillivuyts enkla och eleganta Sancerre-serie pryder vid varje tillfälle då det bjuder in till en perfekt kväll. Sancerre-serien är uppkallad efter den franska vinbyn och vindistriktet med samma namn som är känt för några av världens bästa vita viner. På samma sätt är Pillivuyt kända för sin vackra, vita Sancerre-serie. Oavsett om du ska äta förrätt, huvudrätt eller dessert finns det en tallrik för det - och du har möjlighet att samla en hel servis.

Raami skål 17 cm, vit
269 kr
Bagaren och Kocken

Mångsidig skål i serien Raami från Iittala – perfekt för flingor, soppa, nudlar, fruktsallad, desserter och mycket mer. Den har även en perfekt storlek för att servera matiga grynsallader med till exempel mathavre eller bovete som bas.Precis som övriga delar i Raami-kollektionen är skålen formgiven av Jasper Morrison, som gett den ett uttryck som ger både skönhet och karaktär till dukningen. Skålen är tillverkad av vitroporslin och tål maskindisk samt mikrovågsugn.

Om Köpa.se | info@kopa.se | © 2026 Köpa.se – Alla rättigheter förbehållna. | Ansvarsfriskrivning | Generella tips | Foton från Freedigitalphotos.net eller iStockphoto.