Köpa.se Logo
x
556 860
PRODUKTER
x
1 539
KATEGORIER
Ölglas 35 cl, 4-pack

Dessa ölglas från Mareld är designade för att ge en optimal ölupplevelse. Med sin tulpanformade design koncentrerar de doften och aromen, vilket gör att du kan njuta av alla nyanser i ölet. Glasen tål maskindisk och kommer i ett praktiskt 4-pack.

299 kr

Drinkglas
Ölglas
Bagaren och KockenKöp produkten hos Bagaren och Kocken
Liknande produkter
Tunt Ölglas 35 cl, 2 st kristallglas
279 kr
Bagaren och Kocken

Ölglaset i Marelds tunna serie är ett utmärkt val till dukningen eller för att lyxa till vardagen. Glaset har en klassisk v-formad design i otroligt tunt kristallglas och rymmer 350 milliliter - perfekt som ölglas eller vattenglas.

Glasen är tillverkade av blyfri kristall och ger en touch av lyx till varje dryckesupplevelse. Eftersom de är munblåsta kan variationer i tjocklek och små ojämnheter förekomma. Denna unika karaktär är en del av glasens charm och bidrar till en genuin känsla på bordet. Varje glas är mellan 0,8 och 1 millimeter tunt. Glasen tål maskindisk, men se till att placera dem med lite utrymme emellan för att undvika att de slår emot varandra i diskmaskinen.

Falcon Pokal Ölglas - 6-pack 40 cl
399 kr
Partykungen
Nu är det dags att fira med stil – med ett falkon ölglas! Detta eleganta ölglas ger dig den perfekta kombinationen av kvalitet och stil, så du kan njuta av din öl på ett riktigt gentlemannamässigt sätt. Oavsett om du vill imponera på dina vänner eller bara vill ha ett stilrent ölglas att dricka ur, så är ett falkon ölglas det perfekta valet.

Falcon Pokal Ölglas är tillverkat i högkvalitativt glas, så du kan se färgen och skummet på din öl på ett imponerande sätt. Och med dess unika falkonformade design kommer du att se sådär riktigt elegant ut när du dricker din öl.

  • Material: Glas
  • Volym: Välj mellan 40 cl eller 50 cl 
  • Antal: 6-pack
Tunt highballglas 35 cl, 4 st.
799 kr
Bagaren och Kocken

Lägg till elegans och stil till dina dryckesupplevelser med detta set av tunna highballglas från Mareld. Setet innehåller 4 glas, vardera med en kapacitet på 30 cl, vilket gör dem perfekta för servering av allt från cocktails och läsk till smoothies och juice. Dessa highballglas från Mareld är tillverkade i fint kristallglas som ger en fantastisk klarhet och framhäver dryckens färger och nyanser.

De slanka glasen är designade med en tunn kant som gör det behagligt att dricka ur, och den eleganta designen passar perfekt i alla dukningar, oavsett om det är till vardags eller festliga tillfällen. Marelds highballglas är både funktionella och dekorativa, och deras tidlösa design gör dem till ett vackert tillskott i varje glaskollektion.

Glasen tål diskmaskin, vilket gör dem enkla att rengöra och praktiska att använda. Perfekt som present till någon som uppskattar både kvalitet och estetik i vardagen.

Ölglas 350 ml. 1 st.
609 kr
Bagaren och Kocken

Önskar dig att skämma bort dig själv och din öl så bör du kika på Zaltos senaste ölglas. Varje glas är unikt då de är handgjorda. Därför kan det finnas små olika skillnader. Grunden för alla glas är dock att de imponerande glasen kommer att ge dig den bästa skummande upplevelsen. De framhäver den bästa smaken då den speciella designen skapar perfekt harmoni mellan malten, humlen och de många fruktnyanserna.

Själva designen är skapad med en elegant och stilren touch som utan tvivel ramar in den öl du älskar. Så snart få har glaset i handen kommer du kunna märka att det är ett unikt glas. Den lätta vikten ger en frihet till glaset. Detta tack vare att de är gjorda av munblåst blyfri kristall. Zalto ölglasen är utan tvivel ett glas som behöver upplevas.

Tunt ölglas 50 cl, 2 st, kristallglas
279 kr
Bagaren och Kocken

Ölglasen i Marelds tunna glasserie är ett bra val när du vill ta din ölupplevelse till nästa nivå. De har en klassisk v-formad design i otroligt tunt glas och rymmer 500 milliliter – perfekt såväl för öl som för ett glas iskall läsk med massa isbitar.

Glasen är tillverkade av blyfri kristall och ger en touch av lyx till varje dryckesupplevelse. Eftersom de är munblåsta kan variationer i tjocklek och små ojämnheter förekomma. Denna unika karaktär är en del av glasens charm och bidrar till en genuin känsla på bordet. Varje glas är mellan 0,8 och 1 millimeter tunt. Glasen tål maskindisk, men se till att placera dem med lite utrymme emellan för att undvika att de slår emot varandra i diskmaskinen.

Ölglas 4-i-1
39 kr
Partykungen
Låta polarna smaka på biran, i dessa smittotider? Dela glaset i fyra och ge alla en liten skvätt av det goda ölet! 

Ölglas 4-i-1 är en kul ölglas som går att separera till fyra stycken små glas - perfekt när du vill dela dryck med ett par goda vänner! Glaset är tillverkat i plast och handdisk rekommenderas. De 4 delarna ger tillsammans en volym på 33 cl. 

  • Material: Plast
  • Total volym: 33 cl
  • Höjd: 12,5 cm
  • Diamater: 10 cm
Dricksglas 30 cl, 8-pack
699 kr
Bagaren och Kocken

Mareld dricksglas 30 cl är det perfekta valet för dig som gillar stilren design. De passar lika bra som vattenglas på middagsbordet som för att servera juice eller smoothie under frukosten. Glasen är tillverkade av högkvalitativt glas som tål maskindisk och som håller för vardagens utmaningar. Levereras i set om antingen fyra eller åtta glas.

Tunt highballglas 35 cl, 2 st, kristallglas
279 kr
Bagaren och Kocken

Highballglasen i Marelds supertunna glasserie har en cylinderformad design, mäter 6 centimeter i diameter och rymmer 350 milliliter. Ett bra val när du vill ge en touch av lyx till din dryckesupplevelse, oavsett om det är för drinkar eller för ett glas iskall läsk.

Glasen är tillverkade av blyfri kristall och varje glas är mellan 0,8 och 1 millimeter tunt. Eftersom glasen är munblåsta kan små ojämnheter och variationer i tjocklek förekomma, vilket ger en unik karaktär som är en del av glasens charm och bidrar till en genuin känsla på bordet. Glasen tål maskindisk, men se till att placera dem med lite utrymme emellan för att undvika att de slår emot något i diskmaskinen.

Rödvinsglas 46 cl, 8-pack
699 kr
Bagaren och Kocken

Med rödvinsglas från Mareld får du balanserade glas i snygg design som lyfter fram alla smaker och aromer i ditt rödvin – perfekt för dig som verkligen vill njuta av varje klunk. Glasets form är modern och harmonisk, med smal stjälk och lagom rundad kupa. Det rymmer 46 centiliter, vilket ger dig gott om plats för att lufta vinet och framhäva aromerna. Glasen är tillverkade av högkvalitativt glas som tål maskindisk. Levereras i set om antingen fyra eller åtta glas.

Ölglas 35 cl 6-pack
1489 kr
Bagaren och Kocken
6-pack ölglas 35 cl från Eva Solo.
 
Ölglasets eleganta form fokuserar på humlearomen och framhäver det klara och ljusa färgspelet från pilsnerölet. Glaset till pilsneröl ingår i ölglasserien från Eva Solo som har skapats för att ge en optimal upplevelse av olika typer av öl och snaps. Alla glas i serien är munblåsta och utvecklade i samarbete med professionella bryggmästare så att aromen, smaken och doften framhävs med hjälp av glasets formgivning. 
Ölsglaset passar bra ihop med den populära vinglasserien från Eva Solo. Glaset tål maskindisk och rymmer 35 cl.
Fryd ölglas 4 st, klar
431 kr
Bagaren och Kocken

Ölglaset från Fryd-serien, skapat av norska Magnor, är en perfekt kombination av elegans och funktionalitet. Med en generös kapacitet på 66 centiliter och tillverkat i klart kristallglas, är detta glas designat för att lyfta fram det bästa hos både klassiska pilsner och fruktiga IPA. Teresa Bergerud, formgivaren bakom serien, har skapat mjuka och harmoniska linjer som bidrar till en känsla av glädje och njutning vid varje tillfälle. Glasets rymliga design ger utrymme för att framhäva ölets aromer och skum, medan kristallens klara lyster framhäver dess färg och karaktär.

Fryd-serien är framtagen för att förhöja både vardagliga stunder och festliga tillfällen, och ölglasets tidlösa design gör det till ett mångsidigt och estetiskt val för alla bord. Glasets välbalanserade form gör det dessutom bekvämt att använda, vilket förstärker upplevelsen av varje servering.

Serien inkluderar även glas för vitt vin, rött vin och vatten, vilket gör Fryd till en komplett kollektion för alla dryckesupplevelser. Med Magnors Fryd-serie får du en perfekt balans mellan nordisk design, hög kvalitet och estetisk elegans som lyfter varje dukning och gör varje dryck till en njutning. Ett tidlöst val för hemmet.

Grand Cru Ölglas 50 cl 6 st
425 kr
Bagaren och Kocken

Ölglasets höga tulpanformade kupa gör det lämpligt till många sorters öl - både ljus lager och mörk ale. Det kan även användas till servering av dessert.

Grand Cru-serien består av totalt 147 delar och alla finns här. Den enkla designen gör att den är lätt att kombinera med andra serviser. Detta set är en perfekt studentpresent. Du kan med detta glas både göra en snygg dukning samt avnjuta din öl på ett elegantare sätt.

Glaset är 50 cl och tål diskmaskin

Tunt tumblerglas 35 cl, 4 st. kristallglas
799 kr
Bagaren och Kocken

Upplev det eleganta och funktionella designen av Marelds tunna tumblerglas, perfekt för både vardag och fest. Setet innehåller 4 glas, vardera med en kapacitet på 35 cl, idealiska för servering av vatten, juice, whisky eller andra favoritdrycker. Glasen är tillverkade i kristallglas av hög kvalitet, vilket ger en fantastisk klarhet och framhäver dryckens färger och karaktär.

Dessa tumblerglas har en tunn kant som ger en behaglig drickupplevelse, och det enkla och tidlösa designen passar in i alla dukningar. Mareld kombinerar estetik och funktionalitet, vilket gör glasen perfekta för både formella och avslappnade tillfällen. Glasen tål diskmaskin, vilket gör dem praktiska och enkla att rengöra, så att de kan användas dagligen utan besvär.

Beer Lager ölglas 60 cl., 4 st
429 kr
Bagaren och Kocken

Njuta av en kall lager i det tulpanformade glaset från Orrefors Beer-serie. Ölglaset är stort och framhäver både smak och doft på ett utomordentligt sätt. En fyllig lager med tydlig smak av malt kommer helt till sin rätta i detta höga glas som också framhäver noter av humle.

Ölglaset har en kapacitet på 60 cl och i paketet ingår 4 st, vilket gör det perfekt som present till kompisen som brinner för öl och servering. Beer är en serie från Orrefors bestående av ölglas till flera olika ölsorter, oavsett om du är sugen på lager, pilsner, IPA eller bara är ute efter det perfekta glaset för ölprovning.

 

Dricksglas 30 cl, 4-pack
259 kr
Bagaren och Kocken

Mareld dricksglas 30 cl är det perfekta valet för dig som gillar stilren design. De passar lika bra som vattenglas på middagsbordet som för att servera juice eller smoothie under frukosten. Glasen är tillverkade av högkvalitativt glas som tål maskindisk och som håller för vardagens utmaningar. Levereras i set om antingen fyra eller åtta glas.

Teleskopisk BBQ Gaffel - 2-pack
89 kr
Partykungen
En perfekt gaffel när du känner att du inte riktigt når maten. Du kan nämligen dra ut gaffeln så att den blir mer än en halv meter lång. Inte så dumt om bordet är stort eller när du ska grilla men inte vill bränna dig på elden! 

Teleskopisk BBQ Gaffel är en gaffel med en teleskopisk arm som kan bli över 80 cm lång. En perfekt present att ge till pappan som älskar att stå framför grillen! 

  • Material: Trä, metall
  • Mått ihopvikt: 30 cm
  • Mått utvikt: 81 cm
  • Antal: 2-pack

Om Köpa.se | info@kopa.se | © 2025 Köpa.se – Alla rättigheter förbehållna. | Ansvarsfriskrivning | Generella tips | Foton från Freedigitalphotos.net eller iStockphoto.