Köpa.se Logo
x
569 056
PRODUKTER
x
1 542
KATEGORIER
Rhombe Earth middagstallerken 27 cm, marble

Denna middagstallrik från Lyngby Porcelæn är en del av Rhombe Earth-serien och har en vacker, ljus beige Marble-färg. Tallriken är 27 cm i diameter och passar perfekt för både vardag och fest. Den tål både diskmaskin och mikrovågsugn.

279 kr

Tallrikar
Porslin
Bagaren och KockenKöp produkten hos Bagaren och Kocken
Liknande produkter
Rhombe Oval serveringsfat 35x26,5 Vit
389 kr
Bagaren och Kocken

Lyngby Porcelæn erbjuder magiskt vackra serveringsprodukter till ditt hem. Det här delikata serveringsfatet finner vi i serien Rhombe. Du blir snabbt förälskad i den ovala formen och det karaktäristiska mönstret som ger produkten personlighet. Fatet är gjort för hand och materialet består av vitt porslin. Det härliga mönstret har funnits med länge, och användes första gången under 1960-talet. Nu har man plockat fram det uppskattade mönstret och presenterar det i en uppdaterad variant. Med hjälp av Rhombe-produkterna skapar du enkelt en lyxig och stilren dukning som passar både till vardags och fest. Det tidlöst klassiska fatet passar utmärkt både för varma och kalla rätter. Det har aldrig varit enklare att få till en elegant uppläggning!

 

Specifikationer:

- Serie: Rhombe.
- Färg: Vit.
- Material: Porslin.
- Bredd: 35 cm.
- Djup: 26,5 cm.
- Tål maskindisk. 

Rhombe Earth mugg, moss
234 kr
Bagaren och Kocken

Rhombe Earth muggen från Lyngby Porcelæn är skapat för att inspirera till ro och närvaro i vardagen. Med en generös kapacitet på 39 cl är det perfekt för en stor kopp kaffe, te eller varm choklad – idealiskt för en härlig start på morgonen eller en kaffepaus på eftermiddagen. Rhombe Earth-serien kännetecknas av sina eleganta jordfärger, som sträcker sig från grågrönt Moss till Marble, Clay och Slate.

De dämpade nyanserna framhäver Rhombe-servisens ikoniska reliefmönster på ett nytt och spännande sätt och inbjuder till att fokusera på både drycken i muggen och samtalen runt bordet. Designad av designduo Stilleben, bestående av Ditte Reckweg och Jelena Schou Nordentoft, har Rhombe Earth-muggen en stilren och modern estetik som passar perfekt in i både moderna och klassiska dukningar.

Muggen kan användas ensamt eller tillsammans med andra delar från Rhombe Earth-serien och harmoniserar vackert med både Rhombe Color-serien och den klassiska vita Rhombe-serien. Beställ din Rhombe Earth-mugg från Lyngby Porcelæn idag – en praktisk tillsats till ditt kök och en elegant designdetalj som för in en jordnära och lugn atmosfär i din vardag.

Rhombe Skål 50 cl Vit
269 kr
Bagaren och Kocken
Rhombe har klara, rena linjer i vitt porslin med ett mönster från Lyngby Porselæns arkiv. Rhombe-servisen är en hyllning till den klassiska servisen och är en del av Lyngby Porselæns unika designarv. Skålen passar perfekt till att servera tillbehör eller frukost i. Servisen kommer i flera delar så att du kan skapa en flott frukost- eller middagsdukning, som både är modern och klassisk på samma gång. Servisen tåler både disk i diskmaskin och användning i mikrovågsugn samt har 2 års garanti. 
Rhombe Color tallrik, 23 cm, mörkblå
265 kr
Bagaren och Kocken

Rhombe Colors ikoniska och moderna färger har utvecklats i samarbete med designduon Stilleben, som har en stor passion för nya idéer och återupptäcka det keramiska arvet. Rhombe Colors tallrik med diamtern 23 cm finns nu i en vacker mörkblå färg, som tillsammans med de andra glasyrerna ger kollektionen ett kreativt uttryck. Sammanlagt finns det fyra olika tallrikar i seriens blå färgkarta, så du kan enkelt hitta dina favoriter.

Tallriken är tillverkad i porslin och tål att diskas i maskin.

Rhombe djup tallrik 20 cm, vit
188 kr
Bagaren och Kocken

Klara, rena linjer i vitt porslin med mönster från Lyngby Porselæns arkiv. Rhombe-servisen är en hyllning till den klassiska servisen och en del av Lyngby Porselæns unika designarv. Servisen kommer i flera delar så att du kan skapa ett vackert frukost- eller middagsbord, som både är klassiskt och modernt på samma gång. Frukosttallriken med ett mått på 20 cm kommer också som middagstallrik på 27 cm. Servisen tåler diskning i diskmaskin och användning i mikrovågsugn samt har 2 års garanti.

Rhombe skål, vit,11 cm
179 kr
Bagaren och Kocken

Den vackra Rhombe-skålen i vitt porslin är en klassiskt elegant skål med ett enkelt reliefmönster som kan användas för så många ändamål. Skålen är 11 cm i diameter och har 6,5 cm höga kanter. Skålen rymmer 32 cl. och kan användas till flingor, desserter, ris, salt samt nötter, torkad frukt eller chokladbitar.

Mönstret kommer från Lyngbys porslinsarkiv och med denna nya tolkning tillför mönstret elegans, sofistikering och karaktär till den eleganta skålen. Med sina rena linjer är Rhombe-skålen det självklara valet för en vacker och enkel dukning.

Rhombe lunchtallrik 23 cm Terracotta
246 kr
Bagaren och Kocken

Duka vackert och färgrikt med den fina lunchtallrikarna från Rhombe, från Lyngby Porslin. Rhombe Color-serien har en djup färg som förstärks av de tonerna, som skapats av designduon Stilleben. Lunchtallriken finns i två varianter: Terracotta 23 cm och Rosa 21 cm.

Seriens mönster skapades redan 1961 och har varit en del av Lyngby Porslin sedan dess. Tallriken är tillverkad i handgjort porslin och mönstret bidrar till ett enkelt och stilrent uttryck. Dessutom har tallriken 2 års garanti och tål maskindisk.

 

Rhombe Color Skål 11 cm Gul
179 kr
Bagaren och Kocken

Servera tapas i form av t.ex. nötter och oliver i denna lilla serveringsskål från Lyngby Porslin, eller använd den till frukosten. Den vackra turkosa färgen piffar upp dukningen  och du kan med fördel kombinera den med Rhombe Color-seriens andra fina porslinsprodukter.

Skålen från Rhombe Color har en diameter på 11 cm och är smyckad med det klassiska och stilrena Rhombe-mönstret, som bidrar med ett raffinerat och elegant uttryck. Mönstret är relief-inspirerat och en nytolkning av det klassiska mönstret från Lyngbys arkiv. De klara och rena linjerna gör också att skålen passar utmärkt till både fest och vardag. Den har 2 års  garanti och tål maskindisk.

 

Rhombe Earth frukosttallrik 23 cm, clay
273 kr
Bagaren och Kocken

Tillsätt ett inslag av jordnära elegans till din dukning med Rhombe Earth frukosttallrik från Lyngby Porcelæn. Med en diameter på 23 cm är denna tallrik perfekt för lunchrätter, små måltider och snacks. Den ljusbruna Clay-färgen tillför en varm och naturlig ton, som tillsammans med det ikoniska reliefmönstret skapar en modern och stilfull presentation av dina rätter.

Rhombe Earth-serien, designad av Stilleben-duon Ditte Reckweg och Jelena Schou Nordentoft, kännetecknas av sina nedtonade jordfärger, som skapar en lugn och sofistikerad atmosfär vid bordet. Clay-färgen framhäver tallrikens fina reliefmönster på ett nytt och spännande sätt, vilket inbjuder till att njuta av både maten och samtalen vid bordet.

Frukosttallriken är både vacker och funktionell och kan användas på egen hand eller i kombination med andra delar från Rhombe Earth-serien. Den passar också utmärkt tillsammans med Rhombe Color-serien samt den klassiska vita Rhombe-serien, vilket ger dig möjlighet att skapa en personlig och harmonisk dukning.

Beställ din Rhombe Earth frukosttallrik idag och upptäck hur ett elegant design kan tillföra en jordnära skönhet till dina måltider.

Rhombe serveringsskål 28 cm, vit
664 kr
Bagaren och Kocken

Rhombe serveringsskål 28 centimeter från Lyngby Porcelæn har en vacker design med stilrena linjer som vässar sinnena till perfektion. En klassiker på bordet, som ger oändliga möjligheter till att skapa både moderna och eleganta dukningar.

Tack vare skålens låga höjd på 11 centimeter passar den perfekt till många favoriter, året om – från sommarens gröna sallader, grillade majskolvar och potatissallad till julens rödkål och sillsallad. Skålen passar även bra till omtyckta säsongsbetonade desserter, som somriga jordgubbar, en höstig äppelkaka eller ris à la malta på julbordet.

På skålens utsida finns det klassiska Rhombe-mönstret, som framträder vackert genom den blanka glasyren och ger skålen en snygg finish. Det ger designen en upplevelse som är både visuell och taktil, vilket gör att du både ser och känner skålens kvalitet. Om du vill kan du använda skålen i kombination med de färgglada delarna ur Rhombe Color-serien, för ett mer lekfullt uttryck på bordet.

Rhombe Color skål 15,5 cm, mörkblå
319 kr
Bagaren och Kocken

Rhombe Color från danska Lyngby Porcelæn är en snygg, mångsidig skål med en rad olika användningsområden. Med en diameter på 15,5 centimeter och höjd på 6 centimeter är skålen en praktisk hybrid mellan dessertskål och skål. Formen och storleken gör den perfekt för att servera nudelsoppa, risrätter, sallad, mindre pastarätter och desserter vid middagsbordet, eller yoghurt, gröt och müsli på frukostbordet.

Lyngby Porcelæn har länge varit känt för sin eleganta design och användning av färg i sina produkter. Som namnet Rhombe Color antyder har skålen ett diamantformat mönster på utsidan som syns vackert genom den blanka glasyren.

Rhombe Tallrik 23 cm
223 kr
Bagaren och Kocken

Servera läckra rätter på denna vackra Rhombe-tallrik från Lyngby. Storleken gör att den passar perfekt till lunch, enklare middagsdukningar och desserter. Tallriken är dekorerad med ett elegant mönster som gör att den blir en naturlig blickfångare på matbordet. Det fina, klassiska uttrycket i kombination med den vita färger gör även att den passar bra till både vardag och fest.

Rhombe-tallriken har 2 års garanti.

 

Rhombe Pastatallrik 24,5 cm
237 kr
Bagaren och Kocken

Njut av en krämig pasta, en läcker soppa och andra härliga rätter i denna vackra Rhombe pastatallrik från Lyngby. Den stilrena tallriken är perfekt till rätter med sås eller andra flytande element, mycket tack vare dess djupa form. Den är dekorerad med ett elegant mönster som gör att den sticker ut på middagsbordet Det fina, klassiska uttrycket och den vita färgen passar till både vardag och fest.

Rhombe-tallriken har 2 års garanti.

 

Rhombe Tallrik 27 cm Vit
221 kr
Bagaren och Kocken

Klara, rena linjer i vitt porslin med mönster från Lyngby Porselæns arkiv. Rhombe-servisen är en hyllning till den klassiska servisen och är en del av Lyngby Porselæns unika designarv. Servisen kommer i flera delar så att du kan skapa en flott frukost- eller middagsdukning, som både är modern och klassisk på samma gång. Frukosttallriken har ett mått på 27 cm och kommer även som middagstallrik på 20 och 21 cm. Servisen tåler både disk i diskmaskin och användning i mikrovågsugn, samt har en garanti på 2 år.

Rhombe Earth skål 13 cm, moss
261 kr
Bagaren och Kocken

Med Rhombe Earth-skålen från Lyngby Porcelæn får du en jordnära elegans som tillför både stil och funktionalitet till ditt kök. Skålen har en diameter på 13 cm, vilket gör den idealisk för servering av små rätter, snacks, desserter och frukost. Den tål både mikrovågsugn och diskmaskin, vilket gör den praktisk i en hektisk vardag. Rhombe Earth-skålen finns i de eleganta färgerna Marble och Moss. Den ljusbeige Marble-nyansen ger en klassisk och tidlös look, medan den grågröna Moss-färgen ger en djup och naturlig ton. Båda färgerna framhäver skålens ikoniska reliefmönster och tillför en sofistikerad touch.

Skålen är mångsidig och funktionell, vacker både ensam och i kombination med andra delar från Rhombe Earth-serien. Den kan också mixas och matchas med produkter från Rhombe Color-serien samt den klassiska vita Rhombe-serien, vilket gör det enkelt att skapa en harmonisk och personlig dukning. Uppgradera din servis med Rhombe Earth-skålen – beställ din idag och lägg till ett jordnära elegans till ditt matbord.

Rhombe kakfat, vit, 27 cm
799 kr
Bagaren och Kocken

Rhombe kakfat från Lyngby Porcelꜳn har två tallrikar, 23 cm och 27 cm i diameter, och det finns gott om utrymme för kreativitet och elegans vid servering. Kakfatet är tillverkad i vitt, blankt porslin och dess enkla, klassiska stil gör att den passar både till vardags och till fest. Den är 27 cm hög och väger totalt 1,28 kg. Den är därför stabil och robust, men kan också bäras till olika platser beroende på dina behov.

Inspirationen till Rhombe-mönstret kommer från Lyngby Porcelꜳns designarkiv och användes ursprungligen på produkterna i Danild-serien från 1961. Designen och mönstret är därför inte helt identiska, så Rhombe-serien är unik. Kakafaten bör handdiskas efter användning, så att de håller längre och behåller sin lyster.

Om Köpa.se | info@kopa.se | © 2025 Köpa.se – Alla rättigheter förbehållna. | Ansvarsfriskrivning | Generella tips | Foton från Freedigitalphotos.net eller iStockphoto.