Köpa.se Logo
x
556 860
PRODUKTER
x
1 539
KATEGORIER
Ölglas Borough pilsner, 4 st

Dessa eleganta ölglas från LSA Borough är speciellt designade för att framhäva smaken av pilsner. Setet innehåller fyra glas tillverkade av högkvalitativt kristallglas, vilket ger optimal klarhet och hållbarhet. Glasen är även tåliga för maskindisk, vilket underlättar rengöringen.

649 kr

Drinkglas
Ölglas
Bagaren och KockenKöp produkten hos Bagaren och Kocken
Liknande produkter
La Cocotte Rund Form/Fat Svart 16 cm 0,4 l
576 kr
Bagaren och Kocken

Tillaga enkelt drömliknande maträtter med denna praktiska form från Staub! Formen går att använda för tillagning, samt som fat vid servering. Den runda formen är perfekt för tillagning av goda grytor och gratänger! 

 

Formen är ideal för dig som är ute efter funktionella köksredskap, men inte vill kompensera med stil. Produkten har en stilfull svart färg och tidlös design som går att kombinera på många olika sätt. Det robusta gjutjärnet gör att du kan njuta av formen i många år. Materialet gör också under för matlagningen, eftersom värmen fördelas jämnt. En form i gjutjärn är enkel att rengöra och underhålla. 

 

Formen har smarta handtag som underlättar hantering. Professionella kockar har upptäckt charmen med Staubs produkter, nu är det din tur att hänföras! 

 

Specifikationer:

- Material: Gjutjärn
- Färg: Svart
- Kan användas i ugn samt på olika typer av spisar, inklusive induktion.
- Kan staplas. 
- Hållbart material.
- Lätt att underhålla och rengöra. 
- Bredd: 16,2 cm
- Längd: 22 cm
- Höjd: 5 cm
- Diameter: 16 cm
- Bottens diameter: 12,8 cm
- Vikt: 0,75 kg
- Kapacitet: 0,4 L 

La Cocotte Oval Gryta Svart 23 cm 2,35 l
2185 kr
Bagaren och Kocken

Laga utsökta grytor, stekar och mycket mer med denna snygga gryta från franska Staub! Det är enkelt att förälska sig i den stilfulla designen med sin klassiska svarta färg. Grytan fungerar både för tillagning och som behållare vid servering. Staub erbjuder mångsidiga köksverktyg för varje hem! 

 

Hemligheten bakom grytan är den unika konstruktionen. Staub använder sig av en kolhaltig bindning mellan gjutjärnet och emaljbeläggningen. Eftersom emaljen huvudsakligen består av glas leder den värme på ett imponerande sätt. Värmen fördelas snabbt och jämnt över din mat. På undersidan av locket finner vi ett antal knoppar. Dessa fångar upp ånga för att sedan fördela den över maten. Detta höjer matens smak ytterligare! Grytan finns i olika praktiska storlekar. 

 

Specifikationer: 

- Material: Gjutjärn
- Färg: Svart
- Fungerar på olika typer av spisar, inklusive induktion.
- Kan användas i ugn.
- Speciell knoppstruktur i locket med "regn"-effekt för bättre matlagning.
- Inre svart emalj som ej missfärgas. 
- Ideal för både matlagning och servering.
- Bredd: 18 cm
- Längd: 29,5 cm
- Höjd: 14,1 cm
- Höjd utan lock: 9,6 cm
- Diameter: 23 cm
- Bottens diameter: 19,7 cm
- Vikt: 3,36 kg
- Kapacitet: 2,35 L 

La Cocotte Oval Gryta Svart 17 cm 1 l
3949 kr
Bagaren och Kocken

I franska Staubs sortiment finner vi denna högkvalitativa och stilfulla gryta! Grytan är det perfekta valet för dig som vill ha ett praktiskt köksredskap men inte vill kompensera med designen. Storleken gör grytan ideal för mindre hushåll eller enskilda portioner. Du kan både laga och servera maten i denna läckra gryta!

 

Tack vare att materialet är i gjutjärn har grytan många praktiska funktioner. Värmen bibehålls tack vare den ut- och invändiga beläggningen. Dessutom fördelas värmen jämnt över grytan. Gjutjärnet håller länge, och blir en långvarig kompanjon i köket. Grytan kan användas i ugn eller på olika spisar, exempelvis induktion. På lockets insida finner vi en speciell knoppstruktur som gör att ångan samlas upp för att sedan fördelas över maten. Detta gör din maträtt extra utsökt! Grytan är ideal både för professionella kockar och för matentusiasten som älskar att experimentera hemma i köket! 

 

Specifikationer:

- Material: Gjutjärn
- Färg: Svart
- Kan användas i ugn och på alla typer av spisar, inklusive induktion. 
- Knoppstruktur med regn-effekt som höjer matupplevelsen.
- Svart emalj som inte missfärgas. 
- Praktiska handtag. 
- Bredd: 14 cm
- Längd: 22,5 cm
- Höjd: 11,6 cm
- Höjd utan lock: 7,6 cm
- Diameter: 17 cm
- Bottens diameter: 14,8 cm
- Vikt: 2,33 kg
- Kapacitet: 1 L

Ugnsform Pumpa Mattsvart 0,5 liter
281 kr
Bagaren och Kocken

Med denna eleganta ugnsform gör du inte bara matlagningen roligare utan också serveringen personligare. Den härliga pumpa-formen bidrar med karaktär och utstrålning på matbordet, samtidigt som den passar utmärkt till flera olika rätter och desserter. Tillverkad i hållbart stengods tål den användning i ugn på upp till 300 grader C, därefter gör den sig bäst på middagsbordet där den kan charma gästerna. Den mattsvarta färgen gör att den enkelt smälter in bland övrig köksinredning och tillbehör. En utmärkt och unik ugnsform från Staub Mini.

Formen kan diskas i maskin men vi rekommenderar handdisk för materialets livslängd. Den tål även användning i frys.

La Cocotte Rund Form/Fat Svart 20 cm 0,75 l
768 kr
Bagaren och Kocken

Denna stilfulla form från Staub är professionellt konstruerad och kan användas av både mästerkocken och matentusiasten! Produkten kan användas både som form vid tillagning och som fat vid servering. Det underlättar för dig, eftersom du slipper flytta över maträtten till ett annat fat. Trots den dubbla funktionen kompenseras det inte med stil. Den klassiska svarta färgen och den tilltalande utformningen passar utmärkt i alla hem och går att matcha på många olika sätt. 

 

Formen är gjord i gjutjärn, vilket är ett imponerande material känt för sin hållbarhet. Dessutom leder och fördelar gjutjärn värme väldigt bra, vilket garanterar optimal matlagning. Formen har en matt, svart emalj på insidan som intensifierar matens naturliga smak. Formen går bra att använda i ugn och på olika typer av spisar. 

 

Specifikationer:

- Material: Gjutjärn
- Färg: Svart
- Lätt att underhålla och rengöra.
- Kan staplas för smart förvaring.
- Har två handtag för enkel användning.
- Kan användas i ugn  och på alla spisar, inklusive induktion. 
- Hållbart material.
- Bredd: 26 cm
- Längd: 26,2 cm
- Höjd: 5 cm
- Diameter: 20 cm
- Bottens diameter: 16,5 cm
- Vikt: 1,5 kg
- Kapacitet: 0,75 L 

Staub Gjutjärnsgryta 24 cm, salviagrön
2035 kr
Bagaren och Kocken
Med Staub gjutjärnsgryta får du ett kokkärl som passar perfekt för att laga läckra familjemiddagar av färska ingredienser. Den finns i flera färger och levereras med ett matchande lock, som ger optimal värmefördelning och möjliggör en snabbare tillagning av till exempel kött. Grytan rymmer 3,8 liter och har en diameter på 24 centimeter – perfekt för vardagsmiddagar eller som huvudrätt på middagsbjudningen. Den är emaljerad på utsidan och har en grov struktur på insidan, vilket skapar tusentals mikrogrillpunkter som ger läckra rostningsaromer under tillagningen. Grytan är mycket tålig och blir faktiskt bättre för varje gång den används – en kvalitetsprodukt som kan gå i arv till nästa generation. Gjutjärnsmaterialet i grytan fördelar värmen jämnt och behåller den länge. Det tättslutande Aroma Rain-locket har en speciell struktur som säkerställer att avdunstad fukt droppar tillbaka, vilket ger ett saftigt kött och mjuka grönsaker. Den är inte bara lämplig för alla typer av grytor och grillat kött, utan passar även perfekt för att baka ett gott runt bröd. Locket håller då kvar ångan, vilket ger brödet en mjuk insida med ett riktigt krispig och god skorpa. Grytan kan användas på alla typer av hällar samt i ugnen. Den tål temperaturer från -20°C till 250°C men behöver värmas upp långsamt, så se till att hantera den varsamt. Använd ugnshanskar och ett underlägg när du hanterar grytan eftersom den blir mycket varm. Det är även bäst att använda trä- eller silikonredskap för att undvika repor. Grytan tål maskindisk, men handdisk rekommenderas.
La Cocotte gjutjärnsgryta 4,8 liter, white truffle
2474 kr
Bagaren och Kocken

Tillaga stora portioner i den höga grytan från Staub, tillverkad i gjutjärn med emalj. La Cocotte är en gryta som kombinerar fördelarna med gjutjärn och emalj av hög kvalitet, så att snabbt uppnår jämn värmefördelning och därmed optimala matlagningsresultat. Den mångsidiga grytan är 3 cm högre än den klassiska Cocotte, vilket ger den en kapacitet på 4,8 liter samt en diameter på 24 cm.

Den slanka formen gör grytan lätt att förvara och det praktiska locket ser till att stigande ånga samlas upp och faller tillbaka ner på maten, vilket bidrar till ett mört och otroligt smakrikt resultat. Därutöver tål grytan användning i ugn på upp till 482°C - dock bara upp till 260°C med lock. Den mångsidiga Cocotte kan användas på alla typer av spisar, inkl. induktion. Dessutom tål den maskindisk, även om vi rekommenderar handdisk.

Halo Speckle Pastatallrik 22 cm
254 kr
Bagaren och Kocken

Servera din pasta med elegans och en iögonfallande design med pastatallriken från Halo Speckle-serien, från engelska Denby. Med handgjord keramik i lokal lera har de tillverkat en unik produkt med spektakulära och intressanta detaljer. Skålen håller hög kvalité och representerar lång hållbarhet. Den tål användning i ugn, mikro, frys och maskindisk. Pastatallriken är mångsidig och kan användas i vardagen eller under festen, för att ge det dukade bordet ett lyft.

La Cocotte Oval Form/Fat Svart 15 cm 0,25 l
524 kr
Bagaren och Kocken

Imponera på dina gäster och servera varje portion i en stilfull form från Staub! Produkten fungerar både som form och serveringsfat, då den kan förflyttas från värmekällan till bordet och addera en lyxig touch. Formen passar perfekt för tillagning av exempelvis kötträtter, färska grönsaker eller lasagne! 

 

Formen kan användas på alla typer av värmekällor, även induktion. Den används också med fördel i ugnen. Formen är gjord i gjutjärn och därför fördelas värmen på ett jämnt sätt. Det gör också formen hållbar. De två handtagen på sidorna gör formen lätthanterlig och enkel att flytta. Designen gör även att du lätt kan förvara formen genom att stapla den tillsammans med andra fat.

 

Specifikationer:

- Material: Gjutjärn
- Färg: Svart
- Lätt att förvara
- Enkel att rengöra och underhålla
- Fungerar på alla värmekällor, inklusive induktion och i ugn
- Bredd: 10,7 cm
- Höjd: 5,2 cm
- Längd: 19,6 cm
- Diameter: 15 cm
- Bottens storlek i diameter: 11,5 cm
- Kapacitet: 0,25 L
- Vikt: 0,45 kg 

La Cocotte Form Svart 30x20 cm 3,15 l
1549 kr
Bagaren och Kocken

Låt dig bli lika förälskad i Staubs köksredskap som mästerkocken Paul Bocuse! Med denna rektangulära ugnsform skapar du enkelt magiska maträtter på spisen eller i ugnen. Formen är ideal för klassiker som moussaka och lasagne. De två handtagen gör gjutjärnsformen mer lätthanterlig och ger ett fast grepp. 

 

Formen går att använda på alla typer av spisar, även induktion. För att skapa en gyllene finish kan du tillreda alla ingredienser direkt i formen för att sedan placera den i ugnen. Den stilrena designen i svart färg gör att du kan servera maten direkt från formen! Produkten håller och fördelar värmen perfekt. Staub erbjuder en högkvalitativ ugnsform så att du kan få ut så mycket som möjligt av din matlagning!   

 

Specifikationer:

- Material: Gjutjärn
- Färg: Svart
- Tål användning på alla spisar, inklusive induktion
- Tål användning i ugn
- Praktiska handtag
- Bredd: 20 cm
- Bottnens storlek i diameter: 35,5 cm x 23 cm
- Diameter: 47 x 23 cm
- Höjd: 7 cm
- Längd: 38,3 cm
- Vikt: 3 kg 

Rund Gryta 30 cm 8,35 liter Blå
4297 kr
Bagaren och Kocken
Staub gjutjärnsgryta blå 30 cm, 8,35 liter
 
 
Staub- En smak för kvalité
 
Staub strävar efter perfektion och utformar köksartiklar i emaljerat gjutjärn genom att kombinera tradition och innovation.
 
Staubs resa började i Alsace-regionen i Frankrike som är välkänd för sin rika historia, hantverk och gastronomi. Grundaren Francis Staubs filosofi var att skapa de ultimata kokkärlen och genom att kombinera teknologi och tradition utformade han 1974 sin första gjutjärnsgryta. Resultatet har blivit ett brett sortiment av väldesignade produkter, som kvalitetsmässigt är i absolut toppklass.
 
 
Staubs unika gjutjärnsgrytor
 
Grytorna håller värmen fantastiskt bra och locken är helt täta och försluter ångan väl. Man uppnår energisnålare matlagning då gjutjärn är otroligt värmeledande, alltså kan maten värmas upp snabbt och sjuda på låg värme. 
 
Dess patenterade lösning med små ”spikes” på insidan av locket gör att kondenserad ånga öser ner jämnt fördelat över maten. Detta fenomen gör maten mer smakrik och saftig. Man blandar i ingredienserna och sedan sköter grytan resten, enklare kan det inte bli!
 
Grytornas specialutvecklade svarta emalj-interiör medför högre temperaturtålighet och gör grytan mer slitstark och reptålig. Emaljen medför även praktiska fördelar- att grytan är lätt att rengöra och underhålla. De kulinariska fördelarna är bättre bräsering, karamellisering och stekning. 
 
Grytorna har 2-3 lager kvalitetsemalj utvändigt och den unika glansen och färgerna uppnås genom Staubs speciella Majolica teknik. 
 
Mässingknoppen på locken tål upp till 250°C i ugnen. 
 
Kan användas på alla värmekällor, även induktion. 
 
Produkterna är mycket dekorativa och pryder alla bord, oavsett om du gillar minimalistiska eller storslagna bordsdekorationer. 
 
Skötselråd
Handdisk rekommenderas
 
Bra att veta
Staub är ett varumärke som är välkänt och respekterat av många stora kockar i världen, bland de franska Paul Bocuse som använder Staub både privat och i sina prestigefulla michelinrestauranger. 
Extra Behållare med Kniv och Lock 2 liter
2195 kr
Bagaren och Kocken

En extra mixerkanna till Vitamix TNC-blendern (standardkannan som ingår när man köper maskinen). TNC 5200 är en äldre modell som har utgått ur sortimentet från Vitamix, men om du fortfarande har maskinen får du här en extra kanna. Kannan passar också till Vitamix Explorian E310. Den höga och smala designen på kannan rymmer 2 liter, vilket gör den idealisk för mellanstora och stora portioner. Den är tillverkad i BPA-fri Tritan och sampolyester. Detta innebär att att den inte kan rengöras i diskmaskin.

De laserskurna bladen är tillverkade i härdat rostfritt stål. Det ventilerade locket låter dig blanda varma vätskor, men låter dig samtidigt tillsätta ingredienser kontinuerligt för att justera konsistensen. Dessutom kan du genom locket använda en stav för att trycka ner och blanda råvarorna ordentligt. Vitamix erbjuder 3 års garanti på kannan.

La Cocotte Form Grå 30x20 cm 3,15 l
1517 kr
Bagaren och Kocken

Den stilrena formen i grå färg kommer från Staubs sortiment! Produktens storlek gör den perfekt för tillagning av goda maträtter som exempelvis lasagne. Formen är praktisk och kan användas på alla sorters spisar, inklusive induktion. Den är även ideal för användning i ugn! Formen håller och fördelar värmen jämnt.

 

De funktionella handtagen gör att gjutjärnets vikt blir enklare att hantera. Designen gör det enkelt att stapla formen tillsammans med andra fat från Staub, vilket sparar enormt mycket plats. Med denna form adderar du ett professionellt tillskott i ditt hem, så att din mat kan nå sin maximala potential!  

 

Specifikationer:

- Material: Gjutjärn
- Färg: Grå
- Bredd: 20 cm
- Bottnens storlek i diameter: 26,7 cm x 20 cm
- Diameter: 29,5 x  20 cm
- Höjd: 7 cm
- Längd: 38,3 cm
- Vikt: 3 kg
- Kan användas på alla typer av spisar, inklusive induktion
- Kan användas i ugn
 

La Cocotte Oval Form/Fat Svart 24 cm 1 l
966 kr
Bagaren och Kocken

Unna dig köksredskap i exklusiv fransk kvalitet från Staub! Denna produkt fungerar både som form för tillagning av mat och som fat för servering. Det gör att du slipper flytta över maten till ett annat fat, samtidigt som du slipper kompensera med stil. Formen har nämligen en snygg design och blir ett härligt tillskott till ditt middagsbord! 

 

Formen har många attraktiva attribut. Den är gjord i gjutjärn vilket gör produkten hållbar. Dessutom leder materialet värme på ett bra sätt, samt fördelar värmen jämnt över det du tillagar. Den matta, svarta emaljen intensifierar tillagningen och låter matens naturliga smaker vara kvar. Formen kan användas på alla typer av värmekällor, inklusive induktion. Den fungerar även utmärkt i ugnen. De praktiska handtagen på formens sidor gör produkten lätthanterlig. Designen gör att du enkelt kan stapla formen i ditt köksskåp. 

 

Specifikationer:

- Material: Gjutjärn
- Färg: Svart
- Kan användas på alla typer av spisar, inklusive induktion.
- Kan användas i ugn.
- Lätt att rengöra och underhålla.
- Kan staplas.
- Leder, fördelar och håller värmen bra. 
- Bredd: 17,8 cm
- Höjd: 6,6 cm
- Längd: 30,5 cm
- Diameter: 24 cm
- Bottens storlek i diameter: 20,5 cm
- Vikt: 1,36 kg
- Kapacitet: 1 L
 

La Cocotte Rund Gryta Röd 20 cm 2,2 l
1897 kr
Bagaren och Kocken

I Staubs sortiment finner vi denna härligt körsbärsröda gryta! Liva upp ditt kök med en färgklick som både är snygg och funktionell. Den estetiskt tilltalande designen gör att du kan använda grytan för servering. Dessutom gör grytans emalj att värmen fördelas på ett jämnt sätt, samt att värmen håller bra. Den franska grytan är ideal för rätter som coq au vin, men passar också till andra läckra maträtter!

 

En produkt i gjutjärn håller länge och blir en riktig kompanjon i köket. Det robusta materialet är slitstarkt och imponerande. Grytan går att använda i ugn samt på alla typer av spisar. Den är perfekt för bräsering och långsam tillagning av kött, fisk och grönsaker. Låt fantasin flöda!

 

På insidan av locket finner vi smarta knoppar. Dessa fångar upp ångan och fördelar den över din mat så att den blir saftig och utvecklar sin smak till fullo.

 

Specifikationer:

- Material: Gjutjärn
- Färg: Röd
- Kan användas i ugn och på alla typer av spisar, även induktion.
- Smarta handtag på vardera sida för enkel hantering.
- Lätt att underhålla och rengöra.
- Fördelar värme på ett bra sätt.
- Hållbart material.
- Emalj som ej missfärgas. 
- Bredd: 20 cm
- Längd: 26,5 cm
- Höjd: 14,5 cm
- Höjd utan lock: 9,5 cm
- Diameter: 20 cm
- Bottens diameter: 16,1 cm
- Vikt: 3,6 kg
- Kapacitet: 2,2 L 

Rund Gryta 30 cm 8,35 liter Svart
2999 kr
Bagaren och Kocken
Staub gjutjärnsgryta svart 30 cm, 8,35 liter
 
 
Staub- En smak för kvalité
 
Staub strävar efter perfektion och utformar köksartiklar i emaljerat gjutjärn genom att kombinera tradition och innovation.
 
Staubs resa började i Alsace-regionen i Frankrike som är välkänd för sin rika historia, hantverk och gastronomi. Grundaren Francis Staubs filosofi var att skapa de ultimata kokkärlen och genom att kombinera teknologi och tradition utformade han 1974 sin första gjutjärnsgryta. Resultatet har blivit ett brett sortiment av väldesignade produkter, som kvalitetsmässigt är i absolut toppklass.
 
 
Staubs unika gjutjärnsgrytor
 
Grytorna håller värmen fantastiskt bra och locken är helt täta och försluter ångan väl. Man uppnår energisnålare matlagning då gjutjärn är otroligt värmeledande, alltså kan maten värmas upp snabbt och sjuda på låg värme. 
 
Dess patenterade lösning med små ”spikes” på insidan av locket gör att kondenserad ånga öser ner jämnt fördelat över maten. Detta fenomen gör maten mer smakrik och saftig. Man blandar i ingredienserna och sedan sköter grytan resten, enklare kan det inte bli!
 
Grytornas specialutvecklade svarta emalj-interiör medför högre temperaturtålighet och gör grytan mer slitstark och reptålig. Emaljen medför även praktiska fördelar- att grytan är lätt att rengöra och underhålla. De kulinariska fördelarna är bättre bräsering, karamellisering och stekning. 
 
Grytorna har 2-3 lager kvalitetsemalj utvändigt och den unika glansen och färgerna uppnås genom Staubs speciella Majolica teknik. 
 
Mässingknoppen på locken tål upp till 250°C i ugnen. 
 
Kan användas på alla värmekällor, även induktion. 
 
Produkterna är mycket dekorativa och pryder alla bord, oavsett om du gillar minimalistiska eller storslagna bordsdekorationer. 
 
Skötselråd
Handdisk rekommenderas
 
Bra att veta
Staub är ett varumärke som är välkänt och respekterat av många stora kockar i världen, bland de franska Paul Bocuse som använder Staub både privat och i sina prestigefulla michelinrestauranger. 

Om Köpa.se | info@kopa.se | © 2025 Köpa.se – Alla rättigheter förbehållna. | Ansvarsfriskrivning | Generella tips | Foton från Freedigitalphotos.net eller iStockphoto.