Köpa.se Logo
x
556 860
PRODUKTER
x
1 539
KATEGORIER
Yake dippskål 11 cm, blush

Denna dippskål från Muubs är perfekt för att servera dipp, snacks eller röror. Skålens vackra design gör att den även kan användas för att förvara smycken eller andra småsaker. Den reaktiva glasyren ger varje skål ett unikt utseende.

129 kr

Skålar
Soppskålar
Serveringsskålar
Bagaren och KockenKöp produkten hos Bagaren och Kocken
Liknande produkter
Ripe skål 4-pack
399 kr
Bagaren och Kocken

Set om fyra skålar i serien Ripe från Muubs, en elegant serie i räfflat glas som ger en tidlös men modern touch till både ditt hem och din dukning, De vackra snacksskålarna i Ripe-serien har en unik form med svagt sluttande sidor och eleganta räfflor på utsidan, vilket ger en unik visuell och taktil upplevelse.

Skålarna är munblåsta i klarglas, vilket innebär att varje skål är helt unik. Den traditionella tekniken säkerställer att varje skål i Ripe-serien har sin egen karaktär och charm. Den organiska formen ger en ny dynamik på bordet – perfekt för att servera tapas som oliver, nötter och andra godsaker. De fyra skålarna levereras i en elegant presentförpackning, vilket gör dem till en perfekt present till någon du tycker om. Skålarna är dessutom enkla att rengöra, eftersom de tål maskindisk.

Mame desserttallrik 17,4 cm, oyster
149 kr
Bagaren och Kocken

Muubs Mame desserttallrik i färgen oyster har en aptitretande ostronfärgad glasyr som gör den idealisk för att lägga upp utsökta för- och efterrätter. Tallriken är tillverkad av starkt och tåligt stengods som passar perfekt för vardagsbruk. Den råa, reaktiva glasyren påminner om sanddynerna vid kusten och varje tallrik är helt unik. Tål maskindisk, ugn och mikrovågsugn.

Yami hushållspappershållare, brun
489 kr
Bagaren och Kocken

Yami hushållspappershållare från Muubs är tillverkad av karboniserat askträ och marmor, vilket skapar en vacker kontrast och ger en intressant touch till köksinredningen. Ett funktionellt element för köket som adderar både estetik och personlighet.

Serien Muubs Yami är designad med inspiration från Japan. De vackra bruksföremålen i serien är särskilt vackra att kombinera med stengods i ljusa färger, såväl när du dukar ett festligt bord för dina gäster som för personliga dukningar i vardagen.

Yami skärbräda 26 x 14 cm, brun
227 kr
Bagaren och Kocken

Yami skärbräda från Muubs är både snygg och mångsidig i köket. Tack vare den vackra designen kan du använda den för att servera bröd, smör, tapas, snacks och mycket mer, men den kommer självklart även väl till pass att använda som traditionell skärbräda. Yami betyder mörk och skärbrädan har fått sitt namn efter träets vackra mörka färg.

Skärbrädan är tillverkad av karboniserad ask och finns i två olika storlekar, 26 x 14 och 44 x 22 centimeter. Diska för hand med varmt vatten och diskmedel. Vid behov kan du smörja in skärbrädan med matolja för att bibehålla ytan på bästa sätt.

Yami tapasbestick 3 delar, brun
219 kr
Bagaren och Kocken

Set om tre tapasbestick i Yami-serien från Muubs, en serie som fått sitt namn från det japanska ordet för mörk – ett perfekt namn för att beskriva bestickens vackra design i karboniserat askträ. I setet ingår två skedar och en gaffel, alla tre perfekta för när du bjuder dina favoriter på tapas, ostbricka, charkuterier, kallskuret, oliver och mycket mer. Den eleganta designen har en organisk form, vilket gör att besticken passar mycket väl ihop med de andra japanskinspirerade serierna från Muubs. Diska för hand med varmt vatten och diskmedel, maskindisk rekommenderas ej. Du kan med fördel behandla besticken med matolja då och då för att bibehålla träet på bästa sätt.

Yake kopp, blush
189 kr
Bagaren och Kocken

Koppen Yake i färgen blush från Muubs är ett elegant och mångsidigt tillskott i alla typer av dukningar. Yake-serien är inspirerad av japansk keramiktradition, och kombinerar unikt handgjort stengods med en modern estetik och rustik design. Varje kopp är skapad med hjälp av traditionella hantverkstekniker, vilket ger designen en autentisk och konstnärlig kvalitet.

Yake kopp är inte bara vacker, utan även praktisk. Med sin rymliga kapacitet passar den perfekt för dagens första kopp te eller kaffe, samtidigt som den unika karaktären ger en touch av subtil elegans på kökshyllan. Stengodsets vackra reaktiva glasyr säkerställer att varje kopp får sin egen unika färgvariation och karaktär, vilket gör varje kopp till ett konstverk i sig. Koppen är utformad för att vara både funktionell och tålig och kan köras både i diskmaskin och mikrovågsugn, vilket gör den perfekt för vardagsbruk. Ett utmärkt val för dig som söker efter stil och lugn i din dagliga rutin, oavsett om det gäller morgonkaffet eller en värmande kopp kvällste.

Mame kopp 10,5 cm, oyster
149 kr
Bagaren och Kocken

Mame kopp i färgen oyster är en del av Muubs Mame-serie, som kännetecknas av sina organiska former med inspiration från naturen. Koppen är tillverkad av tåligt stengods, med en taktil yta som ligger bra i handen och en reaktiv glasyr som gör varje kopp unik. Perfekt för att njuta av din favoritdryck i lugn och ro, oavsett om det är morgon, middag eller kväll. Tål maskindisk, ugn och mikrovågsugn.

Yake pastatallrik 26,5 cm, blush
249 kr
Bagaren och Kocken

Yake pastatallrik från Muubs är en hyllning till japansk keramiktradition. Den vackra tallriken är nämligen omsorgsfullt tillverkad för hand, i en design som kombinerar modern estetik med traditionell hantverksteknik. Yake-serien är känd och omtyckt för sin unika karaktär, och tallriken är inget undantag.

Pastatallriken är ett elegant och mångsidigt tillskott i alla typer av dukningar och passar perfekt när du vill göra hemmets matupplevelser än mer elegant. Den enkla men sofistikerade formen ger tallriken ett svävande utseende, som sticker ut och ger det lilla extra på bordet. Ytan är behandlad med en vacker reaktiv glasyr, vilket ger varje tallrik sin egen unika färgvariation och karaktär. Tallriken tål både diskmaskin och mikrovågsugn, vilket ger en tallrik som är idealisk för vardagsbruk utan att kompromissa med stilen.

Yami ostbricka 30 x 22 cm, brun
449 kr
Bagaren och Kocken

Yami ostbricka från Muubs har en elegant design i karboniserat askträ som låter dig servera ost med stil. Yami-serien är inspirerad av det japanska köket och är fin att kombinera med de andra serierna Mame och Yake som går i samma tema. För att mätta träet kan du bestryka det med matolja innan användning. Diska för hand med varmt vatten och diskmedel, maskindisk rekommenderas ej.

Valley skål medium 17 x 15 x 8 cm, grå/natur
271 kr
Bagaren och Kocken

Valley skål från Muubs är tillverkad för hand av riverstone-sten, ett naturmaterial med vackra skiftningar i färgen. Skålen kan därför variera något i både storlek, färg och form, så att du kan vara säker på att just din skål är unik. Skålen finns i två olika storlekar, small och medium. Storlek small mäter cirka 10 x 9 x 5 centimeter, medan storlek medium mäter ungefär 17 x 15 x 8 centimeter. Den mindre skålen passar bra för till exempel små snacks, dip och pesto, men är även fin i badrummet som tvål- eller smyckeshållare. Den större skålen kommer väl till pass som fruktskål eller större snacks, men kan även användas som förvaring eller dekoration.

Yake salladsskål 28 cm, blush
449 kr
Bagaren och Kocken

Det brända uttrycket i kombination med de mjuka färgerna på Yake salladsskål från Muubs ger harmoni på bordet och skapar en vacker servering. Den har en rymlig storlek som passar bra för fester med vänner och familj, så att du kan bjuda hem många av dina favoriter på samma gång. Tack vare den reaktiva glasyren är varje Yake-skål unik, vilket skapar karaktär och ger en gedigen känsla på bordet. Tillverkad av keramik. Tål maskindisk och mikrovågsugn.

Yami skärbräda 44 x 22 cm, brun
525 kr
Bagaren och Kocken

Yami skärbräda från Muubs är både snygg och mångsidig i köket. Tack vare den vackra designen kan du använda den för att servera bröd, smör, tapas, snacks och mycket mer, men den kommer självklart även väl till pass att använda som traditionell skärbräda. Yami betyder mörk och skärbrädan har fått sitt namn efter träets vackra mörka färg.

Skärbrädan är tillverkad av karboniserad ask och finns i två olika storlekar, 26 x 14 och 44 x 22 centimeter. Diska för hand med varmt vatten och diskmedel. Vid behov kan du smörja in skärbrädan med matolja för att bibehålla ytan på bästa sätt.

Mame frukostskål 14,5 cm, oyster
159 kr
Bagaren och Kocken

Muubs Mame frukostskål i färgen oyster har den perfekta storleken och formen för att göra din morgonrutin ännu mysigare. Den är designad utifrån den japanska filosofin Wabi-sabi, som hyllar den långsamma livsstilen och firar skönheten i det ofullkomliga. Den reaktiva glasyren varierar mellan matt och glansig, sträv och slät. Ingen skål är riktigt den andra lik, utan varje skål är ett unikt exemplar. Perfekt för dig som strävar efter lugn och harmoni på bordet, såväl till vardags som till fest. Tål ugn, mikrovågsugn och diskmaskin.

Ceto frukostskål, mocha
197 kr
Bagaren och Kocken

Ceto-skålen är en del av en stengodsserie som inspireras av japanska keramiktraditioner och stengods. Den har en modern och rustik design, med en mjuk och handgjord känsla. Varje skål har sin egen unika karaktär, tack vare den reaktiva glasyren som ger en rik och mörk mochafärg med spännande struktur. Skålen har en distinkt form som lyfts upp av en elegant bas, vilket ger den ett svävande utseende. Ceto-skålen är perfekt för att servera och njuta av sallader, snacks, soppor eller frukost, eller för att dekorera ditt hem med stil.

Ripe vattenkaraff
299 kr
Bagaren och Kocken

Ripe vattenkaraff från Muubs har en vacker design med en unik form som gör att den både kan användas som karaff men även som vas för dina favoritblommor. Karaffen är tillverkad av munblåst glas, med en räfflad yta som ger den ett modernt och stilrent utseende. Både snygg och funktionell – ett perfekt val för det moderna skandinaviska hemmet.

Vita tapasbräda, seashell
519 kr
Bagaren och Kocken

Vita tapasbräda i marmor

Vita är en serie kökstillbehör som kombinerar natur och elegans. Varje produkt är som en marmorskulptur som ger ditt kök en tidlös skönhet.

Med den vackra tapasbrädan i marmor kan du servera läckra tapas, snacks eller ost på ett stilfullt sätt. Den krämfärgade marmorn har unika färger och mönster som skapar en härlig kontrast till maten och de andra materialen i ditt kök.

Om Köpa.se | info@kopa.se | © 2025 Köpa.se – Alla rättigheter förbehållna. | Ansvarsfriskrivning | Generella tips | Foton från Freedigitalphotos.net eller iStockphoto.