
Westmark urkärnare är ett praktiskt verktyg för att snabbt och enkelt ta bort kärnor från körsbär. Den är tillverkad av slitstark plast och har en sugkoppsbas för stabilitet. Perfekt för alla som använder körsbär i matlagning och bakning.

Med sitt mjuka intryck och stämningsfulla ljus är Ray en lampa som passar perfekt in i ditt vardagsrum eller över ditt köksbord!
Denna moderna taklampa från Globen Lighting är med sin anpassningsbara formgivning och grafiska design en riktig fullträff! Den läckra svarta färgen förstärker skärmarnas böljande mönster och ger lampan en snygg och enkel design. Du kan dessutom själv justera hur du vill att skärmarna ska hängas upp – tillsammans eller åtskilda. Det gör att Ray sömlöst passar in i ditt hem och blir till mycket mer än bara en lampa: det blir också en vacker och uppskattad inredningsdetalj!
Modellen finns tillgänglig i flera färger och storlekar.
Specifikationer:
Färg: Svart
Höjd: 23-36 cm
Diameter: 70 cm
Lamphållare: E27, max 60W
Designer: Patrick Hall
Kabel: 120 cm, svart
Ljuskälla ingår ej

Praktisk körsbärsurkärnare från Dr Oetker – perfekt när du lagar körsbärsmarmelad, körsbärskompott eller körsbärspaj av nyplockade körsbär från din egen trädgård. Urkärnaren är tillverkad av rostfritt stål och har en integrerad stängningsmekanism för platsbesparande förvaring. Tål maskindisk.

Med äggseparerare från Westmark skiljer du gulan från vitan snabbt och lätt. Med en enkel knackning knäcker du ägget på handtaget och lägger det sedan i skiljare. Här rinner all äggvita ut genom hålet och äggulan stannar kvar hel och fin i äggavskiljaren. Perfekt när du ska göra maränger eller bara behöver en äggula snabbt.


Praktisk degpickare från Westmark, som passar bra för många olika sorters bröd och degar. Genom att picka små hål i degen undviker du att få bubblor i ditt bröd eller bakverk, och på så vis säkerställa ett ännu godare resultat. Degpickaren är 20 centimeter lång, 12,5 centimeter bred och 5,5 centimeter hög.

Vill du få det bästa ut av dina färska jordgubbar och imponera på gästerna med fina presentationer? Då är Westmarks jordgubbsskivare det perfekta verktyget för dig! Med denna kan du enkelt och snabbt skära jämna skivor med en tjocklek på 5 millimeter. De fina skivorna gör det lätt att skapa smakfulla och inbjudande presentationer, där jordgubbarna verkligen får lysa. Du kan också dekorera desserter, tårtor, glass, müsli, fruktskålar, sallader, punch och mycket mer på ett snabbt och snyggt sätt.
Bärskivaren har sju rostfria stålblad, som säkerställer effektiv och precis skärning varje gång. Den ergonomiska designen ger enkel hantering, så att du kan skära igenom bären utan problem. Den tål också diskmaskin, vilket gör rengöringen enkel.

Granatäpplekärnor är inte alltid lätta att få ut, men med granatäppleutkärnaren från Westmark är det enkelt att ta bort de smakrika och nyttiga fröna från frukten. Separeraren skiljer kärnorna snabbt och effektivt utan spill.
Du behöver bara dela granatäpplet, lägga den ena halvan och täcka den med silikonlocket. Använd en träsked och banka på granatäpplet. Kärnorna faller ner i skålen, och gallret fångar de större fruktbitarna som lossnar. På bara några minuter är granatäpplet utkärnat, och du kan använda kärnorna till sallader och andra smakliga rätter. Efter användning kan hela separeraren och locket diskas i diskmaskinen.



Lékués Flip-förvaringsserie erbjuder helt nya möjligheter för att både maximera och spara utrymme i köket. Det handlar helt enkelt om effektiv förvaring av torra ingredienser. Här får du ett set med två förvaringslådor i storlekarna large och medium. Den större behållaren rymmer 1 350 milliliter och mäter 26 centimeter på höjden, men om det behövs extra utrymme kan botten vändas och behållaren kan då rymma 1 600 milliliter. Mediumbehållaren rymmer 600 milliliter och är 13 centimeter hög, även den kan göras större och når då 850 milliliter och samt 16 centimeter på höjden.
Det praktiska lagret av silikon ser till att fukt inte kommer in i behållaren och att maten inte kommer i kontakt med bakterier. Den ergonomiska designen gör den lätt att hålla och använda i en hand. Båda behållarna tål temperaturer från -15º till +80º och finns även i grönt eller grått. Kan diskas i diskmaskin.

Med den här pommes frites-skäraren från Westmark kan du snabbt och smidigt göra såväl krispiga pommes frites som snyggt skurna grönsaker till dippen. Skäraren har ett brett och stadigt handtag av metall och är utrustad med sugfot så att den står stadigt på bänken medan du använder den. Skären är enkla att byta och rengöra. Tre olika skär medföljer (12x12mm, 10x10mm och 9x9mm), så att du kan anpassa storleken efter den rätt du ska laga.
Om Köpa.se | info@kopa.se | © 2025 Köpa.se – Alla rättigheter förbehållna. | Ansvarsfriskrivning | Generella tips | Foton från Freedigitalphotos.net eller iStockphoto.