Köpa.se Logo
x
558 535
PRODUKTER
x
1 542
KATEGORIER
Syltgryta Koppar dia 38 cm 10 liter

Denna vackra koppargryta från de Buyer är perfekt för att göra sylt och marmelad. Kopparmaterialet ger en jämn värmefördelning och snabb uppkokning, vilket resulterar i ett perfekt slutresultat varje gång. Grytan är tillverkad med handtag av gjutjärn.

1539 kr

Grytor
Köksredskap
Bagaren och KockenKöp produkten hos Bagaren och Kocken
Liknande produkter
Plättpanna Kolstål Lyonnaise Mineral B 3 Blinis
527 kr
Bagaren och Kocken

Blinispanna där du kan steka 3st 10 cm blinis. Pannans ytterdiameter är 27 cm. 

de Buyer Lyonnaise Mineral B är toppmodellen från de Buyer med extra tjock plåt som fördelar värmen bra och klarar av induktion utan problem. Detta är en äkta fransk restaurangstekpanna helt i kolstål som blir bättre ju mer man använder den.

Pannan är förbehandlad med naturligt bivax.

Stekpannan klarar att vara i ugnen, max temperatur 200 grader.

Innan första användning ska pannan stekas in.

Gör på följande sätt:

Rengör pannan med mycket varmt vatten. Häll ca 1 mm matolja i pannan och värm tills oljan börjar ryka.

Botten ska bli lite brun. 

Häll ut oljan och torka ur pannan med hushållspapper. Nu är pannan klar för användning, ju mer den används ju bättre blir den. Diska aldrig stekpannan i diskmaskinen.

de Buyers stekpannor är garanterat fria från giftiga ämnen, pannorna avger små mängder av hälsosamt järn till maten. de Buyer har tillverkat proffesionella köksredskap i Frankrike sedan 1830. Kvalitetsredskap för krävande kockar.

Fungerar på alla värmekällor inklusive induktion.

Vikt: 3 kg.

Plåttjocklek 2 mm.

Syltgryta
1029 kr
Bagaren och Kocken

Med syltgrytan från Kilner® kan du enkelt göra din egen sylt, gelé, marmelad eller varför inte en kryddig chutney? Grytan är tillverkad av borstat rostfritt stål, med integrerat handtag och hällpip som gör det enkelt att hälla upp den färdiga sylten i förvaringsburkar.

Syltgrytan har en inkapslad bas som ger effektiv värmefördelning. Det högkvalitativa rostfria stålet innehåller titan, vilket ger hög korrosionsbeständighet. Lämplig för de flesta typer av hällar (gas, halogen, keramik, elektrisk och induktion).

Matpincett krökt 20 cm, rostfritt stål
229 kr
Bagaren och Kocken

Den här krökta matpincetten från De Buyer är 20 centimeter lång och tillverkad av rostfritt stål. Perfekt när du enkelt vill kunna plocka upp och hantera olika tillbehör och råvaror, både under matlagningen och när du lägger upp dem vackert på tallriken.

De Buyer är ett anrikt franskt varumärke som funnits ända sedan 1830-talet, då några franska gjuterier började tillverka olika redskap åt den inflytelserika familjen De Buyer. Sedan dess har de tillverkat stekpannor, kastrulller, grytor och andra högkvalitativa köksredskap av rostfritt stål. Sedan start har de växt i en snabb takt, men alltid utan att förlora sina rötter i den franska landsbygden, där produkterna fortfarande tillverkas.

Stekpanna Kolstål Lyonnaise Mineral B Dia 24 cm
489 kr
Bagaren och Kocken

de Buyer Lyonnaise Mineral B är toppmodellen från de Buyer med extra tjock plåt som fördelar värmen bra och klarar av induktion utan problem. Detta är en äkta fransk restaurangstekpanna helt i kolstål som blir bättre ju mer man använder den. Pannan är förbehandlad med naturligt bivax. Stekpannan klarar att vara i ugnen, max temperatur 200 grader. Innan första användning ska pannan stekas in.

Gör på följande sätt: Rengör pannan med mycket varmt vatten. Häll ca 1 mm matolja i pannan och värm tills oljan börjar ryka. Botten ska bli lite brun. Häll ut oljan och torka ur pannan med hushållspapper. Nu är pannan klar för användning, ju mer den används ju bättre blir den.

Diska aldrig stekpannan i diskmaskinen. de Buyers stekpannor är garanterat fria från giftiga ämnen, pannorna avger små mängder av hälsosamt järn till maten. de Buyer har tillverkat proffesionella köksredskap i Frankrike sedan 1830. Kvalitetsredskap för krävande kockar! Handtaget är 19,8 cm.

Fungerar på alla värmekällor inklusive induktion. Pannan kan brukas i ugnen MEN max 10 minuter och 200 grader. Handtaget har en belägnning av epos som kan skadas om den för för mycket värme.

Kopparsauteuse Rak Prima Matera 24 cm
5380 kr
Bagaren och Kocken

de Buyer Prima Matera är en exklusiv kokkärlsserie bestående av 90% koppar och 10% rostfritt stål.

Magnetisk bottenplatta som gör att kokkärlen fungerar på induktion.

2 mm högblank kopparplåt utvändigt och rostfritt invändigt.

Greppvänligt handtag av gjutet rostfritt stål som håller sig svalt.

Kokkärlen kombinerar kopparns unika värmeledningsförmåga med det rostfria stålets praktiska egenskaper vid rengörning och lagring av maten.
Tack vare den magnetsika bottenplattan kan kokkärlen användas på alla typer av värmekällor.

Affinity Gryta med lock 28 cm 10,4 Liter
2851 kr
Bagaren och Kocken

Affinity är en av de Buyers eleganta helt rostfria serier med kastruller, stekpannor, grytor och sauteuser. Affinity är en snygg designserie med professionella produkter som dessutom är fina att ha på bordet och servera maten ur. 

Rejäl gryta på 10,4 liter - perfekt för storkok! 

Grytorna har en kärna av aluminium och en utsida av rostfritt stål och garanterar därför mycket bra värmespridning. Materialet reagerar snabbt på temperaturskillnader och blir varm på nolltid samtidigt som matlagningen omedelbart stannar när värmen stängs av. 

Stora handtag för ergonomiskt grepp.

Tål maskindisk.

Levereras med lock.

Fungerar på alla hällar inklusive induktion.  

Specifikationer:

Kapacitet: 10,4 liter.

Diameter: 28 cm.

Höjd: 15 cm.

 

Skål rostfritt stål/silikon 30 cm/7L
722 kr
Bagaren och Kocken

Multifunktionell skål från franska De Buyer, tillverkad i rostfritt stål av hög kvalité. Skålen är kraftig och robust, vilket betyder att den kommer vara dig väl till hands under många år. Den passar utmärkt när du ska vispa grädde, äggvita och deg. Tål maskindisk, kylskåp och frys.

Skålen står stabilt på bordet tack vare silikonbasen som gör att den inte glider runt under användning. Den avrundade kanten är enkel att rengöra och bekväm att hålla i under vispning och omrörning. Skålen finns i 3 storlekar: Ø16 cm/1L, Ø20 cm/2,1L, Ø24 cm/3,6L och Ø30 cm/7L.

 

Hålslev 10 cm
192 kr
Bagaren och Kocken

Denna smarta hålslev från Franska de Buyer är bra och praktisk att ha i köket. Med hålsleven kan du exempelvis enkelt ta upp matvaror ur en gryta med kokande vatten utan att vattnet följer med, vilket är otroligt praktiskt att kunna göra när du till exempel kokar grönsaker eller pocherar ägg. Hålsleven är tillverkad av rostfritt stål av högsta kvalitet. Den finns i flera storlekar. 

Skål Rostfritt Stål 16 cm/1L
269 kr
Bagaren och Kocken

Den perfekta skålen till vispning och kakdeg samt uppvärmning av choklad eller liknande. Skålen från franska De Buyer är tillverkad i rostfritt stål som gör den både robust och hållbar. Skålen är också idealisk för horisontell vispning tack vare den innovativa formen.

Den multifunktionella skålen tål användning i kyl, frys, diskmaskin och ugn, vilket betyder att det bara är fantasin som sätter gränserna. Den avrundade kanten är funktionell, ergonomisk och säkrar ett bekvämt grepp när du ska vispa eller röra om. Skålen kommer i 6 olika storlekar: Ø16 cm/1L, Ø20 cm/2,1L, Ø24 cm/3,6L, Ø30 cm/7L, Ø35/11,2L och Ø40 cm/16,8L. 

 

De Buyer Soppslev 8 cm
210 kr
Bagaren och Kocken
Denna soppslev från franska de Buyer är perfekt för att servera soppa och andra flytande rätter. Sleven är tillverkad i rostfritt stål av utmärkt kvalitet. Den är enkel och behaglig att använda och finns i flera storlekar.
Grillpanna Kolstål Lyonnaise Mineral B Dia 32 cm
891 kr
Bagaren och Kocken

de Buyer Lyonnaise Mineral B är toppmodellen från de Buyer med extra tjock plåt som fördelar värmen bra och klarar av induktion utan problem.
Detta är en äkta fransk restaurangstekpanna helt i kolstål som blir bättre ju mer man använder den.

Pannan är förbehandlad med naturligt bivax. Grillpannan klarar att vara i ugnen, max temperatur 230 grader.

Innan första användning ska pannan stekas in.

Gör på följande sätt:
Rengör pannan med mycket varmt vatten. Häll ca 1 mm matolja i pannan och värm tills oljan börjar ryka. Botten ska bli lite brun. Häll ut oljan och torka ur pannan med hushållspapper. Nu är pannan klar för användning, ju mer den används ju bättre blir den. Diska aldrig stekpannan i diskmaskinen.

de Buyers stekpannor är garanterat fria från giftiga ämnen, pannorna avger små mängder av hälsosamt järn till maten. de Buyer har tillverkat proffesionella köksredskap i Frankrike sedan 1830. Kvalitetsredskap för krävande kockar.

Fungerar på alla värmekällor inklusive induktion.

Vikt: 3 kg.

Plåttjocklek 3 mm.

Grillpanna Kolstål Lyonnaise Mineral B Dia 26 cm
729 kr
Bagaren och Kocken

de Buyer Lyonnaise Mineral B är toppmodellen från de Buyer med extra tjock plåt som fördelar värmen bra och klarar av induktion utan problem. Detta är en äkta fransk restaurangstekpanna helt i kolstål som blir bättre ju mer man använder den.
Pannan är förbehandlad med naturligt bivax.

Grillpannan klarar att vara i ugnen, max temperatur 230 grader. 

Innan första användning ska pannan stekas in.

Gör på följande sätt:
Rengör pannan med mycket varmt vatten. Häll ca 1 mm matolja i pannan och värm tills oljan börjar ryka. Botten ska bli lite brun. 

Häll ut oljan och torka ur pannan med hushållspapper. Nu är pannan klar för användning, ju mer den används ju bättre blir den. Diska aldrig stekpannan i diskmaskinen.


de Buyers stekpannor är garanterat fria från giftiga ämnen, pannorna avger små mängder av hälsosamt järn till maten
de Buyer har tillverkat proffesionella köksredskap i Frankrike sedan 1830. Kvalitetsredskap för krävande kockar.


Fungerar på alla värmekällor inklusive induktion.

Vikt: 1,3 kg.

Plåttjocklek 2 mm.

Countrypan Traktörpanna Kolstål Lyonnaise Mineral B Dia 24 cm
739 kr
Bagaren och Kocken

de Buyer traktörpanna 24 cm 

de Buyer Lyonnaise Mineral B är toppmodellen från de Buyer med extra tjock plåt som fördelar värmen bra och klarar av induktion utan problem.
Detta är en äkta fransk restaurangstekpanna helt i kolstål som blir bättre ju mer man använder den.
Pannan är förbehandlad med naturligt bivax.

Traktörpannan klarar att vara i ugnen, max temperatur 200 grader. 

Innan första användning ska pannan stekas in.

Gör på följande sätt:
Rengör pannan med mycket varmt vatten. Häll ca 1 mm matolja i pannan och värm tills oljan börjar ryka.

Botten ska bli lite brun. 

Häll ut oljan och torka ur pannan med hushållspapper. Nu är pannan klar för användning, ju mer den används ju bättre blir den. Diska aldrig stekpannan i diskmaskinen.

de Buyers stekpannor är garanterat fria från giftiga ämnen, pannorna avger små mängder av hälsosamt järn till maten de Buyer har tillverkat proffesionella köksredskap i Frankrike sedan 1830. Kvalitetsredskap för krävande kockar.
Fungerar på alla värmekällor inklusive induktion.

Vikt: 3 kg.
Plåttjocklek 2,5 mm

Stekpanna Kolstål Lyonnaise Mineral B Dia 26 cm
606 kr
Bagaren och Kocken

de Buyer Lyonnaise Mineral B är toppmodellen från de Buyer med extra tjock plåt som fördelar värmen bra och klarar av induktion utan problem. Detta är en äkta fransk restaurangstekpanna helt i kolstål som blir bättre ju mer man använder den. Pannan är förbehandlad med naturligt bivax. Stekpannan klarar att vara i ugnen, max temperatur 200 grader. Innan första användning ska pannan stekas in.

Gör på följande sätt: Rengör pannan med mycket varmt vatten. Häll ca 1 mm matolja i pannan och värm tills oljan börjar ryka. Botten ska bli lite brun. Häll ut oljan och torka ur pannan med hushållspapper. Nu är pannan klar för användning, ju mer den används ju bättre blir den.

Diska aldrig stekpannan i diskmaskinen. de Buyers stekpannor är garanterat fria från giftiga ämnen, pannorna avger små mängder av hälsosamt järn till maten. de Buyer har tillverkat proffesionella köksredskap i Frankrike sedan 1830. Kvalitetsredskap för krävande kockar! Handtaget är 19,8 cm.

Fungerar på alla värmekällor inklusive induktion. Pannan kan brukas i ugnen MEN max 10 minuter och 200 grader. Handtaget har en belägnning av epos som kan skadas om den för för mycket värme.

De Buyer Pannkakspanna Kolstål Lyonnaise Mineral B Dia 26 cm
531 kr
Bagaren och Kocken
Praktisk pannkaksstekpanna från franska De Buyer. Pannan är tillverkad i 99 % stål, vilket gör den otroligt slitstark och ser till till att den håller i många år. I paketet ingår också en guide för hus du lättast och på bästa sätt gör pannan redo för användning för första gången. På så vis gräddar du läckra pannkakor som bara blir bättre och bättre ju mer pannan används. Den kan enkelt användas på grillen, vilket gör att du kan samla hela familjen och bjuda på pannkakor under trädgårdsfesten. Pannans fina och unika design är praktisk och ergonomisk, samtidigt som den är oerhört lätt att rengöra.
Oval Traktörpanna Kolstål Lyonnaise Mineral B
1349 kr
Bagaren och Kocken

Oval traktörpanna med rostfria handtag.

Mått: 36 cm x 26 cm.

Höjd 4,8 cm.

de Buyer Lyonnaise Mineral B är toppmodellen från de Buyer med extra tjock plåt som fördelar värmen bra och klarar av induktion utan problem. Detta är en äkta fransk restaurangstekpanna helt i kolstål som blir bättre ju mer man använder den. Pannan är förbehandlad med naturligt bivax.

Traktörpannan klarar att vara i ugnen, max temperatur 200 grader. 

Innan första användning ska pannan stekas in.

Gör på följande sätt:
Rengör pannan med mycket varmt vatten. Häll ca 1 cm matolja i pannan och värm i ca 5 minuter. Häll ut oljan och torka ur pannan med hushållspapper. Nu är pannan klar för användning, ju mer den används ju bättre blir den.

Diska aldrig stekpannan i diskmaskinen.

de Buyers stekpannor är garanterat fria från giftiga ämnen, pannorna avger små mängder av hälsosamt järn till maten. de Buyer har tillverkat proffesionella köksredskap i frankrike sedan 1830.

Kvalitetsredskap för krävande kockar.
Fungerar på alla värmekällor inklusive induktion.

Vikt: 1 kg.
Plåttjocklek 2,5 mm.

Om Köpa.se | info@kopa.se | © 2026 Köpa.se – Alla rättigheter förbehållna. | Ansvarsfriskrivning | Generella tips | Foton från Freedigitalphotos.net eller iStockphoto.