Köpa.se Logo
x
558 530
PRODUKTER
x
1 542
KATEGORIER
Gryta 4 liter, vit

Denna klassiska gryta från Kockums Jernverk är perfekt för både vardagsmat och festliga middagar. Med sin tidlösa design passar den in i alla kök och kan användas både för tillagning och servering. Grytan är tillverkad av emaljerat stål och rymmer 4 liter.

569 kr

Grytor
Köksredskap
Bagaren och KockenKöp produkten hos Bagaren och Kocken
Liknande produkter
Kockums Jernverk Emaljerad gjutjärnsgryta 4 liter, grå
1979 kr
Bagaren och Kocken
Tillaga spännande gryträtter eller baka läckert bröd i gjutjärnsgrytan från Kockums Jernverk. Grytan är tillverkad av 100 % återvunnet gjutjärn med en insida belagd med svart emalj, vilket gör den både reptålig och otroligt hållbar. Därtill har grytan en högre temperaturbeständighet, vilket passar perfekt till när ingredienserna ska brynas eller karamelliseras. Gjutjärnsgrytan har en kapacitet på 4 liter inklusive lock (själva grytan har en kapacitet på 3 liter) och finns i tre olika färger: grå, creme och vit.    Här ingår ett tätt sittande lock, som med knoppar samlar upp ånga från maten för att därefter fördela den jämnt över maten, vilket resulterar i en extra mör maträtt med mängder av arom och smak. Den utvändiga emaljen i dubbla lager håller hög kvalité och varje produkt är unik då de tillverkas för hand. Det rekommenderas att du diskar grytan för hand.
Kockums Kastrull 2,3l
699 kr
Kockums jernverk
Kockums klassiska Kastrull med handtag passar perfekt i det dagliga köket, lantstället eller på torpet. Kastrullen rymmer 2, 3 liter vilket gör att den passar till det mesta i köket. Du behöver inga extra serveringsfat eller formar eftersom den gråfärgade kastrullen i sig är så otroligt fin att ställa fram på bordet. Kockums emaljerade kastruller har dubbla lager högkvalitativ emalj som står effektivt emot smuts och fläckar och är lätt att rengöra. Kastrullen fungerar på alla sorters spisar, inklusive induktions- och gashällar men kan också ställas direkt i ugnen (ej mikro). Våra produkter tillverkas med omsorg och noggrannhet. Vi tar största möjliga hänsyn till människa och miljö, därför består varje kastrull av naturliga råvaror. Varje produkt är helt unik då emaljering är ett hantverk som kan medföra små färgskiftningar och ojämnheter. Kastrullen tål maskindisk men för att behålla emaljens lyster rekommenderar vi handdisk.
Gjutjärnsgryta 4 liter, svart
743 kr
Bagaren och Kocken

Stor gjutjärnsgryta med lock från HOLM – perfekt för att laga läckra soppor, grytor och andra sjudande rätter fulla av härliga näringsämnen och smaker. Grytan rymmer 4 liter och är tillverkad av mattemaljerat gjutjärn. Locket har en praktisk design som kan vändas och användas för sjudning ovanpå grytan. Kompatibel med alla värmekällor, även induktion. Handdisk med varmt vatten rekommenderas, även innan första användningen.

Kockums Gryta 4L
899 kr
Kockums jernverk
Kockums Gryta 4L är en klassiker som passar utmärkt till söndagsmiddagen, festen eller i det dagliga köket. Med ett bevarat formspråk blir den grå grytan ett funktionellt köksredskap såväl som en smakfull designdetalj i köket och vid dukningen. Kockums emaljerade grytor har dubbla lager högkvalitativ emalj som står effektivt emot smuts och fläckar och är lätt att rengöra. Grytan fungerar på alla sorters spisar, inklusive induktions- och gashällar men kan också ställas direkt i ugnen (ej mikro). Våra produkter tillverkas med omsorg och noggrannhet. Vi tar största möjliga hänsyn till människa och miljö, därför består varje gryta av naturliga råvaror. Varje produkt är helt unik då emaljering är ett hantverk som kan medföra små färgskiftningar och ojämnheter. Kastrullen tål maskindisk men för att behålla emaljens lyster rekommenderar vi handdisk.
Gjutjärnsgryta 5 L Vit
799 kr
Bagaren och Kocken

Emaljerat gjutjärn är känt för sin förmåga att fördela värmen jämnt och effektivt. Marelds gjutjärnsgryta är tillverkad av emaljerat gjutjärn som garanterar både enastående prestanda och värmefördelning. Här är varje detalj noggrant utformad för att säkerställa bästa möjliga matlagningsupplevelse. Tack vare den goda värmefördelningen tillagas dina råvaror jämnt oavsett vart du placerar dem i pannan. Hög prestanda innebär även att du har bättre kontroll över det du tillagar – det blir som du önskar oavsett om du sjuder en smakrik gryta eller gör en krispig gratäng.

Gjutjärnsgrytan är ugnssäker upp till 300 °C, så att du kan tillaga allt från mustiga soppor och grytor till krispiga gratänger och nybakat bröd. Den är kompatibel med alla typer av spisar, inklusive induktions- och gasspisar. Den är gjord för att hålla i många år framöver och blir snabbt en oumbärlig del av din matlagningsrutin.

Kockums Slev
249 kr
Kockums jernverk
Kockums praktiska slev, här i signaturfärgen Cream Lux, kan användas både vid tillagning och servering av exempelvis en god soppa eller gryta. Sleven har ett bekvämt skaft med upphängningskrok och finns även i färgen Kockums White. Passar till Gryta 4L och gjutjärnsgrytan. Kockums emaljerade produkter har dubbla lager högkvalitativ emalj som står effektivt emot smuts och fläckar och är lätt att rengöra. Våra slevar tillverkas med omsorg och noggrannhet. Vi tar största möjliga hänsyn till människa och miljö, därför består varje produkt av naturliga råvaror. Varje slev är helt unik då emaljering är ett hantverk som kan medföra små färgskiftningar och ojämnheter. Sleven tål maskindisk men för att behålla emaljens lyster rekommenderar vi handdisk.
Skål 16 cm, Grön
399 kr
Bagaren och Kocken

Tidlös och stilren skål från Kockums Jernverk som passar utmärkt till både matlagning, bakning och servering av diverse rätter. Skålen kommer garanterat dekorera samtliga bord den placeras på, oavsett hemmets stil. Den fina skålen har en kapacitet på 1,7 liter och en diameter på 16 cm. Därtill tål den maskindisk, även om vi rekommenderar att den diskas för hand om du på bästa sätt vill bevara det blanka utseendet.

Varje skål är helt unik då emaljen görs för hand och det kan därför förekomma mindre ojämnheter och färgskillnader. Den är tillverkad i stål och emaljen läggs på i två lager av hög kvalitet, vilket även gör den effektiv mot smuts och fläckar. Den enkla skålen finns i sex olika färger: grön, gul, grå, creme, blå och vit.

 

Gjutjärnsgryta 22 cm/3,3 liter, onyx black
1367 kr
Bagaren och Kocken

KitchenAids gjutjärnsgrytor är ett riktigt måste i alla typer av kök. De är robusta och tåliga, samtidigt som de har en elegant design – en perfekt kombination av stil och prestanda. Det högkvalitativa gjutjärnet håller värmen extremt bra, så att grytan förblir varm när den väl är uppvärmd. Ett bra val för stekning eller bryning, men även för tillagning av grytor och rätter som ska tillagas långsamt och sjuda länge på spisen.

Den här varianten mäter 22 centimeter i diameter, rymmer 3,3 liter och fungerar på alla typer av spishällar inklusive induktion. Grytan är dessutom ugnssäker upp till 260°C, så att du enkelt kan ta dina rykande varma rätter från spis till ugn till bord.

Ceramica gryta med glaslock 4,5 liter, svart
577 kr
Bagaren och Kocken

Ceramica gryta från Funktion har en robust botten, 3 millimeter tjock, och lämpar sig för användning på alla värmekällor, även induktion. Grytan är tillverkad av aluminium med keramisk beläggning på insidan och en silikon-polyester på utsidan. Handtagen är tillverkade av svart bakelit. För att säkerställa lång livslängd rekommenderas att du använder köksredskap i plast eller trä och diskar grytan för hand med diskborste, varmt vatten och diskmedel.

Kockums Paket Gryta och Durkslag
1199 kr
Kockums jernverk
En Gryta 4L och ett Durkslag i Kockums Grey. Använd dem separat eller kombinera dem för ångkokning. Kockums emaljerade kokkärl har dubbla lager högkvalitativ emalj som står effektivt emot smuts och fläckar och är lätt att rengöra. Produkterna fungerar på alla sorters spisar, inklusive induktions- och gashällar men kan också ställas direkt i ugnen (ej mikro). Våra produkter tillverkas med omsorg och noggrannhet. Vi tar största möjliga hänsyn till människa och miljö, därför består varje kärl av naturliga råvaror. Varje produkt är helt unik då emaljering är ett hantverk som kan medföra små färgskiftningar och ojämnheter. Produkterna tål maskindisk men för att behålla emaljens lyster rekommenderar vi handdisk.
Brasserie Gryta 5,5 L/27 cm Emalj
974 kr
Bagaren och Kocken

Brasserie grytor är tillverkade av gjutjärn vilket är perfekt för långkok. Kokkärlet är redo för att användas direkt och fungerar på alla spishällar.

Tillverkad av gjutjärn vilket tål höga temperaturer och har en hög värmekapacitet. Beläggningen av porslinsemalj skyddar grytan mot rost och gör produkten enklare att underhålla. Endast handdisk. Tål metallredskap. Ugnssäker upp till 280 °C. 

Gjutjärn med emaljerad in/utsida.

Kastrull, grå
469 kr
Bagaren och Kocken

Praktisk och tidlös kastrull från Kockums Jernverk som garanterat dekorerar alla kök den hamnar i. Kastrullen kan användas på alla typer av spisar, inkl. induktion och den tål även användning i ugn. Den är utrustad med ett långt ergonomiskt handtag och ett praktiskt lock ingår. Den klassiska kastrullen har en kapacitet på 2,3 liter och finns i tre olika färger: grå, creme och vit. 

I likhet med märkets många andra produkter är denna kastrull tillverkad av emaljerat stål i två lager av hög kvalitet. Kastrullen tål maskindisk med handdisk rekommenderas om du vill behålla det blanka utseendet. Varje produkt är unik då emaljen görs för hand, vilket gör att det kan förekomma små estetiska färgförändringar. Kockums Jernverk tar dessutom höjd för miljön och tillverkar samtliga produkter av naturliga råvaror.

Skål 16 cm, Grå
279 kr
Bagaren och Kocken

Tidlös och stilren skål från Kockums Jernverk som passar utmärkt till både matlagning, bakning och servering av diverse rätter. Skålen kommer garanterat dekorera samtliga bord den placeras på, oavsett hemmets stil. Den fina skålen har en kapacitet på 1,7 liter och en diameter på 16 cm. Därtill tål den maskindisk, även om vi rekommenderar att den diskas för hand om du på bästa sätt vill bevara det blanka utseendet.

Varje skål är helt unik då emaljen görs för hand och det kan därför förekomma mindre ojämnheter och färgskillnader. Den är tillverkad i stål och emaljen läggs på i två lager av hög kvalitet, vilket även gör den effektiv mot smuts och fläckar. Den enkla skålen finns i sex olika färger: grön, gul, grå, creme, blå och vit.

 

Kockums Durkslag Cream Lux
499 kr
Kockums jernverk
Kockums durkslag i retrodesign och signaturfärgen Cream Lux. Ett mångsidigt och funktionellt köksredskap som fungerar såväl som ett durkslag som insats vid ångkokning. En smakfull designdetalj i köket. Kockums emaljerade durkslag har dubbla lager högkvalitativ emalj som står effektivt emot smuts och fläckar och är lätt att rengöra. Våra produkter tillverkas med omsorg och noggrannhet. Vi tar största möjliga hänsyn till människa och miljö, därför består varje durkslag av naturliga råvaror. Varje produkt är helt unik då emaljering är ett hantverk som kan medföra små färgskiftningar och ojämnheter. Durkslaget tål maskindisk men för att behålla emaljens lyster rekommenderar vi handdisk. Durkslaget passar som insats till Gryta 4L.
Gjutjärnsgryta 26 cm/5,2 liter, onyx black
1799 kr
Bagaren och Kocken

En gjutjärnsgryta från KitchenAid är ett riktigt måste i varje kök. Den är robust och tålig, samtidigt som den har en riktigt elegant design – en välbalanserad kombination av stil och prestanda. Det högkvalitativa gjutjärnet håller värmen extremt bra, så att din gryta förblir varm när den väl har värmts upp. Ett bra val när du steker eller bryner, men även när du ska laga grytor och andra rätter som ska lagas långsamt och sjuda länge på spisen.

Den här varianten mäter 26 centimeter i diameter, rymmer 5,2 liter och fungerar på alla typer av spishällar inklusive induktion. Gjutjärnsgrytan är dessutom ugnssäker upp till 260°C, så att du smidig kan flytta dina rätter från spis till ugn till bord.

Skål 16 cm, Vit
279 kr
Bagaren och Kocken

Tidlös och stilren skål från Kockums Jernverk som passar utmärkt till både matlagning, bakning och servering av diverse rätter. Skålen kommer garanterat dekorera samtliga bord den placeras på, oavsett hemmets stil. Den fina skålen har en kapacitet på 1,7 liter och en diameter på 16 cm. Därtill tål den maskindisk, även om vi rekommenderar att den diskas för hand om du på bästa sätt vill bevara det blanka utseendet.

Varje skål är helt unik då emaljen görs för hand och det kan därför förekomma mindre ojämnheter och färgskillnader. Den är tillverkad i stål och emaljen läggs på i två lager av hög kvalitet, vilket även gör den effektiv mot smuts och fläckar. Den enkla skålen finns i sex olika färger: grön, gul, grå, creme, blå och vit.

 

Om Köpa.se | info@kopa.se | © 2026 Köpa.se – Alla rättigheter förbehållna. | Ansvarsfriskrivning | Generella tips | Foton från Freedigitalphotos.net eller iStockphoto.