Köpa.se Logo
x
558 530
PRODUKTER
x
1 549
KATEGORIER
Sångfågel Georg

Denna unika sångfågel från Kay Bojesen är en stilfull inredningsdetalj. Med sin mörkgröna färg och detaljer i bladsilver utstrålar den elegans och passar i alla hem. En vacker och tidlös skapelse från en av Danmarks mest kända konsthantverkare.

653 kr

Träleksaker
Inredningsdetaljer
Prydnadsföremål
Bagaren och KockenKöp produkten hos Bagaren och Kocken
Liknande produkter
Sångfågel Alfred
1099 kr
Bagaren och Kocken

En liten sångfågel vid namn Alfred skapad av Kay Bojesen. Alfred är det senaste tillskottet till Kay Bojesens klassiska serie träfigurer. De olika trädjuren har använts av många barn som leksaker men även av många vuxna som inredningsdetaljer.

Sångfågeln Alfred är snidad i ekträ och är 16 cm hög.

Sångfågel Sunshine
775 kr
Bagaren och Kocken

En liten sångfågel i trä från Kay Bojesen. Sunshine är en del av Kay Bojesens serie sångfåglar som ritades men aldrig blev producerade under 50-talet. Över 60 år senare har träfåglarna fått nytt liv med fina färger. Sunshine är handmålad i grönt, blått och gult och är snidad av bokträ.

Fågeln är 16 cm hög.

Kay Bojesen Sångfågel Kay
594 kr
Bagaren och Kocken
En av Kay Bojesens designade sångfåglar. Träfågeln med namnet Kay är en hyllning till herr Bojesen själv. Det fanns nämligen ingen färg som han gillade lika mycket som blått. Kay är 16 cm hög, snidad av bokträ och handmålad i sin blåa fin färg.
Sotare, svart
1099 kr
Bagaren och Kocken

Sotaren från Kay Bojesen står rak och stolt och blir en naturlig blickfångare i hyllan, fönstret eller bokhyllan. Kay Bojesens unika design gör sig bra i alla skandinaviska hem. Sotaren passar lika bra att stå för sig själv dom den gör ihop med herdinnan. Tillsammans blir paret en symbol för kärlek och enighet. Sotaren är tillverkad i FSC-certifierat bokträ och kännetecknas av utmärkt kvalitetshantverk.. Formgivningen är baserad på de ursprungliga figurerna ur Kay Bojesens arkiv och innehåller ett antal uniformerade figurer, som exempelvis fanbäraren, brevbäraren och poliskonstapeln. Sotaren är målad för hand med precision och noggrannhet, vilket skapar en känsla av finess ch geniunitet.

 

Sångfågel Love
781 kr
Bagaren och Kocken

Även om Kay Bojesen designade den nätta sångfågeln redan under 1950-talet så sattes den inte i produktion förens långt senare efter hans död. Sångfågeln är en utmärkt gåva som passar bra till såväl dop som inflyttningspresent. Sångfågeln finns i flera härliga färgkombinationer och det finns en berättelse bakom var och en av dem.

Ruth är rosa och feminin och döpt efter Kays Bojesens svärdotter. Ravn är uppkallad efter Kays far Ernst som var en varm person och gentleman. Pop har fått sitt namn är den danska drycken Soda Pop som var en stor favorit för Kay. Kays äldsta barnbarn Peter har fått ge namn till ytterligare en av sångfåglarna, han beskrivs som en elegant och modern man. Till familjen sångfåglar hör även Sunshine och Kay som representerar två av de ursprungliga färgkombinationerna som Kay formgav. Kay är uppkallad efter herr Bojesen själv och den blåa färgen speglar hans stora kärlek till färgen blå. Han bar gärna och ofta sina blåa kostym tillsammans med skjorta och slips.

Årets fågel 2025 Bella, grå/gul
559 kr
Bagaren och Kocken

Säg hej till Bella – årets fågel 2025 från Kay Bojesen. Bella har en mörkgrå näbb som harmonierar vackert med det varmgrå huvudet, den subtila gräddgula fjäderdräkten och de djupgröna benen. Färgkombinationen utstrålar elegans och lugn, vilket gör fågeln till ett unikt och tidlöst tillskott i varje hem.

Bella tillverkas i en begränsad upplaga och mäter 12,5 centimeter. Det är något mindre än den klassiska sångfågeln, men med samma tidlösa charm. Fågeln är tillverkad av bokträ och målad med stor precision, vilket ger en dekorativ produkt av hög kvalitet.

Årtalet 2025 är ingraverat i stjärtfjädern, vilket gör Bella till en unik presentidé samt en given samlarfavorit. En perfekt dekorativ detalj för skrivbordet, prydnadshyllan eller bokhyllan.

Brudgum, blå/svart/vit
899 kr
Bagaren och Kocken

Kay Bojesens brudgum är ett klassiskt danskt hantverk i FSC-certifierat bokträ. Brudgumen har de ikoniska formerna med de noggrant framtagna detaljerna som gör Kay Bojesens design så omtyckt. Brudgummen är 18 centimeter lång och är elegant klädd i en mörk kostym med vit skjorta och svart fluga. Brudgummens charm accentueras med detaljer som knappar, näsdukar och slag. Formen är baserad på originalfigurerna från arkiven, som är enkla och minimalistiska men fulla av unik charm. En tidlös design som är en omtyckt present under svensexan, under bröllopsdagen eller någon annan dag då du vill uppmärksamma ett giftermål. 

Kay Bojesen är en dansk formgivare som har blivit en av de mest kända när det kommer till danskt trähantverk. Du har säkert sett deras olika träfigurer placerade som en inredningsdetalj under högtid eller bara som prydnad i hemmet. Ge bort eller samla själv på de klassiska figurerna för dekoration som håller i generationer. 

Flora årets fågel 2024 12,5 cm, rosa
559 kr
Bagaren och Kocken

Årets fågel 2024 från Kay Bojesen flyger hem till dig och sätter sig på hyllan, där hon med sin power-pink personlighet lyfter humöret när du ser på henne. Flora, som sångfågeln heter, är vårens och blommornas gudinna enligt den grekiska mytologin, vilket hennes färger understryker. Färgerna har valts av fans av designen, medan designen är den klassiska designen från Kay Bojesen.

Kay Bojesen är känd för sin enastående förmåga att skapa tidlösa och älskade träfigurer, som berättar en historia, och Flora är inget undantag. Hon är lite mindre än den klassiska Sångfågeln, men har precis samma kvaliteter som de övriga Sångfåglarna. De är handgjorda av FSC®-certifierat bokträ, som garanterar att träden till produktionen är planterade, odlade och fällda ansvarsfullt. Flora är endast tillgänglig i begränsad upplaga och har årtal ingraverat.

Zebra
849 kr
Bagaren och Kocken

En träzebra från Kay Bojesen. 1935 introducerade Kay Bojesen sina målade träfigurer som ett komplement till de klassiska trädjuren. Zebran är handmålad och snidad av bokträ.

Träzebran är 14 cm hög.

Sångfågel Näktergalen
636 kr
Bagaren och Kocken

Även om Kay Bojesen designade den nätta sångfågeln redan under 1950-talet så sattes den inte i produktion förens långt senare efter hans död. Sångfågeln är en utmärkt gåva som passar bra till såväl dop som inflyttningspresent. Sångfågeln finns i flera härliga färgkombinationer och det finns en berättelse bakom var och en av dem.

Ruth är rosa och feminin och döpt efter Kays Bojesens svärdotter. Ravn är uppkallad efter Kays far Ernst som var en varm person och gentleman. Pop har fått sitt namn är den danska drycken Soda Pop som var en stor favorit för Kay. Kays äldsta barnbarn Peter har fått ge namn till ytterligare en av sångfåglarna, han beskrivs som en elegant och modern man. Till familjen sångfåglar hör även Sunshine och Kay som representerar två av de ursprungliga färgkombinationerna som Kay formgav. Kay är uppkallad efter herr Bojesen själv och den blåa färgen speglar hans stora kärlek till färgen blå. Han bar gärna och ofta sina blåa kostym tillsammans med skjorta och slips.

Liliput elefant, ek
679 kr
Bagaren och Kocken

Kay Bojesens älskade elefantfigur, som först introducerades på 1950-talet, finns nu i en charmig miniatyrversion. Liliput-elefanten, med en höjd på 7,5 cm, är handgjord i obehandlad ek, vilket framhäver träets naturliga skönhet.

Trots sin nätta storlek behåller Liliput-elefanten det ikoniska designuttrycket med mjuka, runda former, en lång snabel och uttrycksfulla öron. Den är skapad med samma hantverksmässiga precision och kärlek som originalet, vilket gör den till ett tidlöst konstverk som tilltalar både barn och vuxna.

Denna lilla elefant är en perfekt present till designälskare och samlare, eller som en unik inredningsdetalj i hemmet. Placera den ensam eller kombinera den med andra Liliput-figurer som björnen och flodhästen för att skapa ett lekfullt och personligt uttryck. Med sin tidlösa charm och höga kvalitet är Kay Bojesens Liliput-elefant en skatt att uppskatta i generationer.

Kanin
799 kr
Bagaren och Kocken
Kay Bojesens trädjur har förgyllt såväl barns som vuxnas rum i över 60 år nu. Träkaninen är den yngsta medlemmen i djurfamiljen med födelseår 1957. Kaninen är gjord av ek och är 16 cm hög. 
Kay Bojesen Kay Bojesen Panda Medium Svart/Vit
2999 kr
Bagaren och Kocken
Träpandan från Kay Bojesen passar in i alla hem och utstrålar glädje. Med sin tidlösa design så kan den placerar överallt i hemmet för att liva upp inredningen. Inspirationen till pandan kommer från de två pandor som i april 2019 kom till Köpenhamns zoo. En perfekt gåva till en familjemedlem eller den designmedvetna vännen.
Officer med svärd
839 kr
Bagaren och Kocken

Den vackra officeren kommer marscherande här över gårdsplanen framför Amalienborg - som utstrålar danskhet. Med denna officer med svärd från Kay Bojesen kan du bjuda hem dansk design in till hemmet med stil. Officeren har ett vackert svärd och står rak, som ledaren av ett regemente. Han skapades år 1942 tillsammans med de andra nationssymbolerna som flaggbäraren och vakten. De många figurerna från Kay Bojesen är vänner som kan följa dig genom hela livet och är en perfekt gåva för särskilda händelser.

Officeren är handmålad och tillverkad av FSC-certifierat trä. En certifiering som betyder att man inte fäller fler träd än skogen klarar av att producera. Likaså innebär det även att växtliv och djur skyddas, samt att arbetarna i skogen är utbildade och jobbar under säkra arbetsförhållanden.

Turturduvor, trä
764 kr
Bagaren och Kocken

Två små turturduvor i trä från Kay Bojesen. Hans träfigurer lever kvar långt efter hans bortgång och är fortfarande populära dopgåvor, bröllops- eller födelsedagspresenter. Lovebirds är speciellt passande som bröllopspresent. Fåglarna är tillverkade i ek och rökt ek och är 9,5 cm höga. 

Birdie 11 x 9 cm Large
819 kr
Bagaren och Kocken
Elegant träfågel för dekoration!
 
Tillverkad i vacker ek utstrålar denna lilla fågel en unik personlighet och sätter genast sin prägel i alla rum den placeras i. Birdie är en danskdesignad prydnad som finner sin inspiration i Skandinaviens rika och fria fågelliv. Med glimten i ögat passar Birdie utmärkt i bokhyllan, på fönsterbrädan eller på Andersens egen A-Shelf. Utmärkt för dig som brinner för dekoration och design!   
 
Specifikationer:
- Färg: Ek.
- Material: Ek.
- Höjd: 11 cm.
- Diameter: 9 cm.  

Om Köpa.se | info@kopa.se | © 2026 Köpa.se – Alla rättigheter förbehållna. | Ansvarsfriskrivning | Generella tips | Foton från Freedigitalphotos.net eller iStockphoto.