Köpa.se Logo
x
569 056
PRODUKTER
x
1 542
KATEGORIER
Liten hund

Denna lilla tax är en modern och ikonisk designklassiker skapad av Kay Bojesen. Jubileumsutgåvan i mörkbetsad ek hyllar Bojesens distinkta stil och är ett lekfullt tillskott till hemmet. Med sina runda former och leende linjer har den en tidlös attraktionskraft.

1039 kr

Träleksaker
Leksaksfigurer
Inredningsdetaljer
Bagaren och KockenKöp produkten hos Bagaren och Kocken
Liknande produkter
Kay Bojesen Mini Vintage apa, grön
519 kr
Bagaren och Kocken
Kay Bojesens ikoniska miniapa i bokträ tar dig tillbaka till 1940-talets barnrum, målad i de dova originalfärgerna från Bojesens arkiv. Figuren är 9,5 cm hög och är ett levande bevis på retrocharmen. Omsorgsfullt tillverkad med händer, fötter, ansikte och mage av FSC®-certifierat bokträ. Upptäck den fräcka och ungdomliga karaktären hos den här lilla apan, som sprudlar av glädje och uppfinningsrikedom. De målade miniaporna är inspirerade av Kay Bojesens unika trädberättelser och ger en fräsch och vacker twist på det ikoniska arvet. Den här lilla figuren är perfekt som ett lekfullt inslag i alla moderna inredningar. Med sitt nyckfulla utseende och sina livfulla färger kommer miniapan garanterat att locka fram ett leende och ge en unik stil vart den än går. Ett absolut måste för designälskare och alla som inte kan få nog av Kay Bojesens charmiga apor.
Liliput flodhäst, grå
654 kr
Bagaren och Kocken

Kay Bojesens ikoniska flodhäst fyller 70 år under 2025 och firas med en exklusiv Liliput-utgåva, endast 6 cm hög. Denna handgjorda figur är utskuren i förstklassig bok och målad i en elegant grå nyans med ett lekfullt rosa gap – en stilren hyllning till originalet från 1955.

Trots sin kompakta storlek behåller Liliput-flodhästen samma uttrycksfulla blick och kantiga design som sin större motsvarighet. Den är en liten men iögonfallande detalj som passar perfekt på skrivbordet, i bokhyllan eller som en lekfull överraskning i hemmet.

Denna jubileumsutgåva produceras endast under 2025, vilket gör den till en unik och exklusiv gåva vid stora tillfällen som bröllop, dop, födelsedagar eller andra högtider. Med sin unika kombination av lekfullhet, kvalitet och tidlös dansk design är Liliput-flodhästen från Kay Bojesen ett charmigt samlarobjekt som kommer att sprida glädje i generationer.

Flaggbärare med textilflagga, mini
639 kr
Bagaren och Kocken

Duka elegant på födelsedagsbordet med flaggbäraren i miniutgåva från Kay Bojesen som lanserades i samband med Hennes Majestät Drottningens 80-årsdag 2020. Originaldesignen härstammar dock från 1942 och flaggbäraren har sedan dess varit en stabil punk på födelsedagsbordet. Nu finns den fina träfiguren i ministorlek med en höjd på 18,5 cm.

Därutöver är vakten utrustad med Danmarks flagga i bomull och målad i de klassiska röda, blå och vita färgerna. Figuren är tillverkad i FSC-certifierad bok och är den perfekta gåvan till bde barn och vuxna.

 

Kay Bojesen Liliput-set 3 delar, ek
2299 kr
Bagaren och Kocken
Upptäck glädjen i klassisk dansk design i miniatyrformat med Kay Bojesens Liliput-set. Detta exklusiva set innehåller tre av Bojesens mest ikoniska träfigurer, nu i charmigt små storlekar: Björnen (9,5 cm) har rörliga armar och huvud och utstrålar ett vänligt och välkomnande uttryck. Elefanten (7,5 cm) har sin karaktäristiska långa snabel och runda former, trogen originaldesignen från 1950-talet. Flodhästen (6 cm) designades ursprungligen 1955 som en lekfull pennhållare och är nu en charmig detalj för skrivbordet eller hyllan. Varje figur är noggrant handgjord i obehandlad ek och lönn, vilket framhäver träets naturliga skönhet. Trots sina kompakta storlekar bevarar dessa miniatyrer all charm och detaljrikedom från sina större föregångare, vilket gör dem till perfekta samlarobjekt eller presenter för designälskare i alla åldrar. Placera dem tillsammans för att skapa ett lekfullt och estetiskt uttryck i hemmet, eller låt varje figur lysa individuellt som en symbol för tidlös design och gediget hantverk. Med Kay Bojesens Liliput-set får du en bit av dansk designhistoria att njuta av i ditt hem.
Kay Bojesen Lunnefågel 30 cm
4376 kr
Bagaren och Kocken
Leende näbb i 70 år. Kay Bojesens Lunnefågel, med sin färgglada näbb och sitt vänliga uttryck, är en pippi man blir förtjust i vid första anblicken. Den är nästan för söt för att vara sann, och det är lätt att förstå varför Kay Bojesen lät sig inspireras av den charmiga fågeln från det kalla norr när han skapade sin älskade Sjöpapegoja år 1954. Självklart ska 70-årsjubileet firas på rätt sätt, med en unik jubileumsutgåva som bara produceras 2024 och som även innefattar en ny ministorlek som om möjligt är ännu mer älskvärd. Sjöpapegojan finns i två längder, 13,5 och 30 centimeter. Den är tillverkad av FSC®-certifierat bokträ som målats med stor precision och omsorg, vilket ger den det autentiska och vänliga uttryck som den är känd för. Bakom fågelns fina färger och underbara näbb stod från början teatermålaren Svend Rasmussen, som gav den naiva och minimalistiska linjer och färger som perfekt matchar Kaj Bojesens lekfulla värld. Oavsett vilken storlek du väljer är den här figurinen en favorit hos både vuxna och barn. En perfekt present till dop, födelsedagar, studenter, jubileum och bröllop, som kan följa med från barnrummet till att bli en älskad designikon i den egna bostaden.
Björn
954 kr
Bagaren och Kocken
En björnfigur i trä, designad av den berömda Kay Bojesen. Björnen har rörliga armar och ben och kan användas som en leksak för barn såväl som en fantastisk prydnadsdetalj. Från början var Kay Bojesens träfigurer tänkta att användas som leksaker men med tiden har fler och fler börjat använda dem som heminredning. Den första träbjörnen från Kay Bojesen tillverkades redan 1952. Björnen är tillverkad i ek och lönn och är 15,5 cm hög.
Hund Tim Ljus
399 kr
Bagaren och Kocken
En träversion av människans bästa vän. Trähunden Tim designades av danska Kay Bojesen 1935 och har varit en uppskattad leksak såväl som en inredningsdetalj i många människors hem. Trähunden är gjord i ek och mäter 7,5 cm i mankhöjd.
Lunnefågel
999 kr
Bagaren och Kocken

En lunnefågel från Kay Bojesen. Fågeln utkom första gången 1954 och har sedan dess varit en återkommande favorit när det gäller dopgåvor, bröllopspresenter, julklappar eller studentpresenter. Lunnefågeln är gjord i bokträ och handmålad.

Fågeln är 21 cm hög.

Björn medium ek/lönn
2249 kr
Bagaren och Kocken

Kay Bojesen presenterar här oklanderligt hantverk i form av en söt björn. Den vackert skulpterade träbjörnen såg först dagens ljus år 1952, det är med andra ord en riktig klassiker! Björnen är gjord i obehandlat ek och lönn, vilket ger den ett tidlöst och robust utseende som du inte tröttnar på. Träfiguren i ditt blickfång är i mellanstorlek, med en höjd på 25 centimeter. Matcha gärna björnen tillsammans med andra hänförande figurer från Kay Bojesens sortiment. Björnen passar både för vuxna och barn, och blir en bra kompanjon genom hela livet! 

 

Specifikationer:

- Färg: Ek/lönn.
- Material: Obehandlat ek och lönn.
- Höjd: 25 cm.
- Skötselråd: torka av med torr trasa. Björnen bör inte stå i direkt solljus.  

Hund
1199 kr
Bagaren och Kocken

Den lilla taxen från Kay Bojesen är ett av hans tidigare verk. Trähunden började tillverkas redan 1934 och har varit en kär vän för många sedan dess. Hunden har lekfulla former som gör den populär att användas som en leksak såväl som till inredning. 

Trähunden är 10 cm hög och gjord i valnötsträ.  

Hund Tim Mörk
399 kr
Bagaren och Kocken
Den söta hunden Tim är en liten träfigur från Kay Bojesen. Tim är tillverkad i rökt ekträ och är 7,5 cm hög. Denna mörka trähund från Kay Bojesen började tillverkas 1935 och har blivit en bästa vän i många familjers hem. Både som leksak och som en inredningsdetalj. 
Häst mörk valnötsträ
636 kr
Bagaren och Kocken

En mörk trähäst från Kay Bojesen. De klassiska träfigurerna fortsätter att ledsaga människor genom livet. Från barnsben då de används som en leksak, till vuxenlivet då de allt mer ofta används som en inredningsdetalj.

Hästen började tillverkas i början av 1930-talet och är gjord i valnötsträ. Trähästen är 14 cm hög.

Panda Svart/vit
1049 kr
Bagaren och Kocken

Den lilla träpandan från Kay Bojesen smälter enkelt in i alla hem och bidrar med en vacker lekfullhet. Placera den lilla figuren i bokhyllan eller på fönsterbrädet och låt den tidlösa designen göra jobbet. Pandan är inspirerad av de två pandor som kom till Köpenhamns zoo i april 2019 och sprider glädje var den än hamnar. Passar utmärkt som present till designintresserade vännen eller familjemedlemmen.

Flodhäst 9 cm, grå
799 kr
Bagaren och Kocken

Kay Bojesens ikoniska flodhäst fyller 70 år under 2025 och firas med en exklusiv jubileumsutgåva i grått. Denna charmiga figur, tillverkad av förstklassig bok, har en tidlös och lekfull design som tillför både personlighet och värme till hemmet.

Den unika kombinationen av kantiga linjer och ett vänligt uttryck gör flodhästen till ett stilrent designelement – lika dekorativ på skrivbordet som i bokhyllan eller på soffbordet. Med sitt karakteristiska öppna gap, målat i en livfull rosa nyans, väcker den nostalgiska minnen samtidigt som den känns modern och exklusiv.

Flodhästen designades ursprungligen av Kay Bojesen 1955 och har sedan dess varit en älskad klassiker inom dansk designhistoria. Jubileumsutgåvan, med en höjd på 9 cm, är en unik chans att äga ett begränsat samlarobjekt som endast produceras under 2025. En perfekt gåva till designälskare, samlare eller som en unik inredningsdetalj som sprider glädje i vardagen.

Reworked Anniversary elefant mini, 7,5x12x9,5 cm
1599 kr
Bagaren och Kocken

2023 är det dags för 70-årsjubileum av Kay Bojesens ikoniska och älskade elefant. Det firas med Reworked Anniversary Elephant, en unik specialutgåva som är designad med upcykling i fokus. Elefanten är tillverkad av en härlig mix av olika träslag som teak, valnöt, ek, ask och lönn. För att minska resursslöseri kommer allt material från överskott och restträ. Det gör att varje elefant är om möjligt ännu mer unik än det klassiska originalet, eftersom träslagen varierar mellan varje exemplar. Varje elefant har en 70-årsjubileumsstämpel under ena foten och levereras i en speciallåda i trä. Den finns i tre storlekar: mini, liten och stor. Den stora elefanten tillverkas i en begränsad upplaga om endast 600 numrerade exemplar.

Flection Bricka ask, medium
649 kr
Bagaren och Kocken

Flection Bricka kombinerar elegant design med praktisk funktionalitet. Med sina mjukt rundade former och stilrena uttryck ger den en känsla av lätthet och balans. De noggrant utformade detaljerna vittnar om en kärlek till traditionellt hantverk och ger brickan en sofistikerad, mjuk framtoning.

Namnet Flection speglar de organiska formerna, och den genomtänkta designen gör brickan både estetiskt tilltalande och lätt att hantera. De praktiska grepphålen i ändarna gör den smidig att bära och använda i hemmets alla rum.

Tillverkad i massiv ek är denna bricka en hållbar och stilren följeslagare för morgonkaffet och eftermiddagsteet. Den passar lika bra som en elegant bas för kryddor i köket eller som förvaring av småsaker. Finns i två storlekar.


Storlekar:

Medium: 30x20 cm
Large: 40x20 cm

Om Köpa.se | info@kopa.se | © 2025 Köpa.se – Alla rättigheter förbehållna. | Ansvarsfriskrivning | Generella tips | Foton från Freedigitalphotos.net eller iStockphoto.