Köpa.se Logo
x
569 056
PRODUKTER
x
1 542
KATEGORIER
Elevate Fusion tångset

Detta set innehåller två praktiska tänger från Joseph Joseph, perfekta för alla kök. Med olika spetsar kan du enkelt hantera både ömtåliga och större råvaror. Tängerna är designade för att hålla spetsarna rena och är värmebeständiga.

242 kr

Köksredskap
Tänger
Kökstillbehör
Bagaren och KockenKöp produkten hos Bagaren och Kocken
Liknande produkter
Nest Skärbrädeset 3 st. Regular
521 kr
Bagaren och Kocken

Joseph Joseph är kända för sina färgglada och kreativa skärbrädor. Detta set från Nest-serien består av 3 skärbrädor i olika färger så att lätt kan bestämma vilka matvaror som används till vilken skärbräda, så håller du hygienen och undgår kryddkontaminering av matvarorna. Skärbrädorna är tillverkad av pp-plast och har handtag i rostfritt stål. De har en texturerad yta och som är knivvänlig. Hållaren håller varje bräda från varandra så att luft kan cirkulera och torka varje bräde och även hållaren har glidsäkra fötter.

Pro Pastatång 23,5 cm
194 kr
Bagaren och Kocken

Pastatång tillverkad i Tyskland av Zwilling Pro. 

Praktiskt verktyg för att greppa tag och servera pasta. Det lätt fjädrade handtaget tillsammans med den tandade tången gör den enkel att använda.

Tången är dessutom ett dekorativt inslag i köket tack vare sin stilrena minimalistiska design.

Specifikationer:

- Tillverkad i rostfritt stål.

- Längd: 23,5 cm

- Kan diskas i diskmaskin. 

 

Nest™ redskapsset med ställning 5 delar, rostfritt stål
549 kr
Bagaren och Kocken

Med Nest™ redskapsset från Joseph Joseph får du både fem viktiga köksredskap och ett förvaringsställ i rostfritt stål. Verktygen är tillverkade av värmetålig nylon, med stilrena detaljer av högkvalitativt 18/8 rostfritt stål. När verktygen sätts ihop hålls de på plats av små magneter i handtagen, vilket ger dig extremt kompakt förvaring. I setet ingår: spatel, spagettislev och tre slevar i olika storlekar. Samtliga redskap tål maskindisk.

Elevate™ redskapsset med hållare 6 delar, opal
696 kr
Bagaren och Kocken

Elevate™ redskapsset med hållare från Joseph Joseph ger dig alla redskap du behöver i köket och levereras med ett praktiskt roterande ställ som gör det enkelt att komma åt det du behöver. Redskap är utrustade med huvuden i nylon och är värmebeständiga upp till 200°C. Redskapen som ingår är stekspade, slitsad stekspade och tre slevar. Samtliga redskap tål maskindisk.

Chop2Pot™ Plus skärbräda 38 x 21 cm, ljusblå
129 kr
Bagaren och Kocken

Chop2Pot™ Plus från Joseph Joseph är en hopfällbar skärbräda som gör matlagningen enklare än någonsin. När du klämmer på skärbrädans handtag fälls nämligen sidorna upp och formar en praktisk tratt, så att du enkelt kan hälla ner det du skurit i salladsskålen eller grytan du lagar. Skärbrädan är utrustad med en praktisk non-slip-yta som ligger stadigt på bänken och är skonsam mot dina knivar. Tål maskindisk.

Industry låsbar tång 26 cm, rostfritt stål
129 kr
Bagaren och Kocken

Den här låsbara tången i Essentials Industry-serien kommer väl till pass både när du grillar, steker och serverar. Den är tillverkad i tåligt rostfritt stål, med ett greppvänligt handtag i silikon som låter dig hantera varma råvaror med mindre risk för att bränna dig. Tången finns även i en större storlek, så att du kan njuta av maximala möjligheter i köket. Du låser tången genom att dra i den bakre öglan, och skjuter in den för att låsa upp. Tål maskindisk.

Elevate™ redskapsset med hållare 6 delar, grå
799 kr
Bagaren och Kocken

Elevate™ redskapsset med hållare från Joseph Joseph ger dig alla redskap du behöver i köket och levereras med ett praktiskt roterande ställ som gör det enkelt att komma åt det du behöver. Redskap är utrustade med huvuden i nylon och är värmebeständiga upp till 200°C. Redskapen som ingår är stekspade, slitsad stekspade och tre slevar. Samtliga redskap tål maskindisk.

Space Stekpanneset 24 + 28 cm
1941 kr
Bagaren och Kocken

Lägg till smart funktionalitet i ditt kök med det innovativa Joseph Joseph SPACE Non-Stick stekpannesetet, som kombinerar praktisk förvaring med hög prestanda. Setet består av två stekpannor på 24 cm respektive 28 cm, designade med utrymmesbesparande funktioner och en slitstark non-stick-beläggning som gör matlagningen enkel och problemfri. Den unika staplingsfunktionen säkerställer att pannornas handtag kan staplas enkelt, vilket sparar värdefullt utrymme i dina köksskåp.

Nest™ redskapsset med ställning 5 delar, opal
472 kr
Bagaren och Kocken

Nest™ redskapsset i fem delar från Joseph Joseph levereras med ett praktiskt förvaringsställ där redskapen kan klickas ihop med magnetfunktion när de inte används. De färgglada verktygen är inte bara snygga, utan den smarta designen med ställning gör att du slipper ha dina köksredskap i en stökig låda. Alla redskap är tillverkade av härdat nylon och tål värme upp till 200°C. I setet ingår: spatel, spagettislev och tre slevar i olika storlekar. Alla redskapen tål maskindisk.

Chop2Pot™ Plus skärbräda 45 x 26 cm, ljusblå
129 kr
Bagaren och Kocken

Chop2Pot™ Plus skärbräda från Joseph Joseph har en praktisk hopfällbar design som gör processen smidigare i köket. När du klämmer på handtaget fälls brädan sidor ihop och formar en tratt, så att du enkelt kan förflytta det du skurit till salladsskålen eller hälla det i grytan du lagar. Skärbrädan har en praktisk non-stick-yta som ligger stadigt på bänken när du skär och är skonsam mot dina knivar. Tål maskindisk.

Fiskars Tång Norden
329 kr
Bagaren och Kocken

Fiskars tång från Norden-serien är ett mångsidigt och välbalanserat redskap, lika användbart vid matlagning som vid servering. Tillverkad i massiv ek ger den ett stabilt och bekvämt grepp, samtidigt som det nordiska formspråket tillför en varm och stilren känsla i köket.

Den smala, smidiga formen gör tången lätt att manövrera – perfekt när du vänder grönsaker i stekpannan eller serverar kött och fisk. De räfflade tängerna ger ett säkert grepp om maten, och tack vare de skonsamma materialen kan den användas i alla typer av kokkärl, även med non-stick-beläggning.

En detalj i rostfritt stål vid änden av skaftet förstärker både hållbarheten och det estetiska uttrycket. För att bevara träets egenskaper rekommenderas handdisk.

Designad i Finland med fokus på funktionalitet, hållbarhet och vacker form – en tång som ger dig full kontroll vid matlagningen och blir en självklar del av det dukade bordet.

Elevate™ redskapssats 5 st, silikon
571 kr
Bagaren och Kocken

Elevate™-serien från Joseph Joseph består av köksredskap som hjälper dig att minska röran och gör matlagningen enklare i köket. Varje verktyg har ett ergonomiskt viktat handtag med ett integrerat verktygsstöd, vilket gör att huvudet inte hamnar direkt på arbetsytan när du lägger ner dem på köksbänken. Redskapen har högkvalitativa och flexibla huvuden i silikon som är värmebeständiga upp till 270°C. Tål maskindisk.

Nordic Kitchen serveringstång
229 kr
Bagaren och Kocken

Lyft din servering med Eva Solo serveringstång från den eleganta Nordic Kitchen-serien. Denna serveringstång kombinerar tidlös skandinavisk design med praktisk funktion, tillverkad av bambu och värmetåligt silikon. Ett hållbart val som inte bara tillför stil till ditt kök, utan också gör din servering smidig och effektiv.

Den ergonomiska utformningen ger ett behagligt grepp, vilket gör att du enkelt kan hantera och servera allt från sallader till grönsaker eller varma rätter. Silikonspetsarna skyddar dina fat och skålar från repor, samtidigt som de ger ett säkert grepp om maten. Bambuns naturliga och varma uttryck förhöjer estetik och funktionalitet, samtidigt som det slitstarka silikonet står emot dagligt slitage.

Eva Solo serveringstång är inte bara ett praktiskt verktyg – den är också en stilren detalj som smälter in i alla moderna kök och dukningar. Perfekt för både vardag och fest, ger den en sofistikerad känsla vid varje serveringstillfälle. För att bevara materialens naturliga skönhet och livslängd rekommenderas handdisk.

Med Eva Solo Nordic Kitchen serveringstång  kombinerar du hållbarhet, design och funktionalitet på ett sätt som höjer standarden för din matlagning och servering.

Elevate™ redskap med förvaring, 5 st
999 kr
Bagaren och Kocken

Elevate™ redskapsset 5 delar från Joseph Joseph är både praktisk i köket och enkel att förvara. De fem redskapen är utrustade med viktade handtag och integrerade stöd som hindrar huvudet från att vidröra köksbänken när du lägger ner dem. De är värmebeständiga upp till 200°C och passar även till non-stick-kokkärl. Till redskapen medföljer ett praktiskt förvaringsställ, så att var sak kan ha sin plats i lådan. Redskapen som medföljer är: hålslev, stekspade, slitsad stekspade och två slevar. Samtliga redskap tål maskindisk. Förvaringsstället torkas rent för hand med fuktig trasa.

Dubbelsidig grizzler
799 kr
Bagaren och Kocken

Ooni dubbelsidig grizzler har den perfekta storleken för att användas i din Ooni-ugn. Den fungerar dessutom som både grillplatta och sizzler, så att du kan använda den för många olika typer av rätter. Den mångsidiga släta sizzler-sidan passar perfekt för till exempel quesadillas eller stekta ägg, medan den ribbade sidan ger dig perfekta grillmärken på köttbiten. Tack vare de skräddarsydda avtagbara handtagen kan du enkelt flytta pannan in och ut ur ugnen även när den är varm. Om du vill kan du placera den direkt på bordet när du är klar, tack vare det medföljande serveringsunderlägget i metall. Sizzlern passar i alla Oonis pizzaugnar, så att du kan använda din Ooni-ugn till mer än bara stenugnsbakad pizza.

Bambu-tång 2-pack
98 kr
Bagaren och Kocken

Om du älskar att laga och servera asiatisk mat, så är Satake Bambu tång 2-pack ett måste i ditt kök. Dessa tänger är gjorda av bränd bambu, som ger dem en vacker och naturlig look. De är också lätta, hållbara och skonsamma mot dina kastruller och stekpannor.

Satake Bambu tång 2-pack består av två olika storlekar av tänger, som du kan använda för olika ändamål. Den stora tången är 30,5 cm lång och passar perfekt för att vända och lyfta större bitar av mat, som kött, fisk eller grönsaker. Den lilla tången är 18 cm lång och är idealisk för att plocka upp mindre bitar av mat, som nudlar, ris eller sushi.

Dessa tänger är också ett utmärkt redskap att använda tillsammans med Satake ångkorg/steamer, som du kan köpa separat. Med dessa tänger kan du enkelt lägga i och ta ut maten ur ångkorgen, utan att bränna dig eller skada maten. Du kan ånga allt från dim sum till dumplings till grönsaker med denna kombination av produkter.

Satake Bambu tång 2-pack är inte bara praktiska, utan också snygga och eleganta. De ger din matlagning och servering en autentisk och exotisk touch. De är också enkla att rengöra, eftersom de bara behöver diskas för hand och handtorkas efter användning. De tål inte maskindisk, så undvik att lägga dem i diskmaskinen.

Om du vill ha ett par bambutänger som är både funktionella och estetiska, så är Satake Bambu tång 2-pack det rätta valet för dig. Beställ dem idag och njut av din asiatiska matlagning på ett nytt sätt!

Om Köpa.se | info@kopa.se | © 2025 Köpa.se – Alla rättigheter förbehållna. | Ansvarsfriskrivning | Generella tips | Foton från Freedigitalphotos.net eller iStockphoto.