
Detta set innehåller två eleganta champagneglas från Iittalas Raami-kollektion, designade av Jasper Morrison. Glasen är tillverkade av högkvalitativt glas och har en form som passar perfekt för alla typer av mousserande viner. De tål maskindisk och är enkla att förvara.

Unna dig att servera champagne med stil i Orrefors Pulse champagneglas – det perfekta tillskottet i din glassamling. En fröjd för både öga och gom som bjuder dig på en förstklassig upplevelse när det är dags att njuta av ett bubbligt och uppfriskande glas champagne.
Pulse-serien är uppskattad för sitt sofistikerade uttryck till dukningen. Serien är formgiven av den välrenommerade designern Ingegerd Råman, som skapat ett perfekt möte mellan form och funktion. Pulse champagneglas är alltså inte bara vackra på bordet, utan även funktionella och passande för alla tillfällen
Varje glas rymmer 28 centiliter av din favoritchampagne och kan diskas i diskmaskin, så att du slipper tänka på disken när festen är över. Levereras i en låda med två glas, vilket gör dem till en fin present till dig själv eller någon du tycker om.

Modernt och stilrent champagneglas från Orrefors som rymmer 22 cl. Glaset är en del av Informal-serien som innehåller funktionella glas som passar perfekt i både vardagen och till festen, tack vare den mångsidiga och tidlösa designen. Serien är designad av Björn Dahlström som tidigare har arbetat med möbler och industriell design.
Informal champagneglasen har en modern form och ett nordiskt uttryck som gör sig bra tillsammans med de flesta bordsdukningarna i Skandinavien. Glaset är lätt format och tunt, det tål dessutom maskindisk. Här ingår 2 st glas.

Otroligt vackra champagneskålar från Aidas glasserie Harvey. Perfekt om du vill bygga upp en champagnefontän eller bjuda dina gäster på en god champagnedrink. I Harvey serien har Aida skapat ett elegant mönster som inspirerats av fasettslipade kristallglas. Du får moderna och vackra glas till ett bra pris.
Specifikationer:
- Material: glas
- Mått: D10,5 cm x H 13,5 cm
- 4 stycken

Raami serveringsbricka från Iittala har en design som ger både skönhet och karaktär till dukningen. Brickan är en del av Raami-kollektionen, som är formgiven av den välrenommerade designern Jasper Morrison. Kollektionens delar är skapade för att gå fint ihop med varandra, för att rama in stämningen vid bordet och skapa utrymme för känsla, mat, dryck och fantasi.
Serveringsbrickan har en elegant oval form och finns i flera storlekar, som är fina både för sig och att kombinera med varandra. Den är tillverkad av massiv ek och behandlad med livsmedelssäker paraffinolja. Perfekt för elegant servering av torra råvaror. Handdisk rekommenderas.

Essence-serien från Iittala är designad av Alfredo Häberli, som även står bakom designen på de moderna Origo-muggarna från Iittala. Essence-serien består av vinglas, som får varje vin att smaka lite bättre.
Essence champagneglas från Iittala har ett avrundar och modernt uttryck som blir fint på varje bord. Glasen har en balanserad och vacker design. Setet består av 2 st. 21 cl. champagneglas.

Det mångsidiga dricksglaset Raami från Iittala tar dig enkelt från frukost till lunch till middag och sen vidare. Glaset är designat av Jasper Morrison och har en distinkt, mönstrad form som ger karaktär till alla typer av dukningar. Den här nya varianten i färgen ultramarinblå passar fint ihop med vinglasen i samma serie och kan matchas och mixas fritt för att skapa din egen perfekta uppsättning glas. Levereras i set om två glas. Tål maskindisk upp till 50°C. Tillverkade i Finland.




Set om två aperitifglas i kollektionen Raami från Iittala. Raami-kollektionen är formgiven av Jasper Morrison och har både skönhet och karaktär – perfekt för att rama in stämningen och skapa en avslappnad atmosfär vid bordet. De mångsidiga glasen fungerar både före och efter middagen – ett bra val när du vill bjuda dina gäster på en aperitif eller digestif. Glasen är tillverkade av slitstarkt maskinblåst glas som är enkelt att förvara och tål maskindisk.

Upptäck skönheten och mångsidigheten hos Iittala Raami skål, designad av den världsberömda Jasper Morrison. Denna skål är en hyllning till enkelhet och funktionalitet, vilket framgår av dess rena linjer och tidlösa estetik. Den ljungfärgade eller tallgröna nyansen tillför en mjuk touch till din dukning och gör varje måltid till en visuell fest. Oavsett om det är en frisk frukost, en söt efterrätt eller en uppfriskande kall rätt, anpassar sig Raami-skålen smidigt till dina behov och kompletterar andra delar av Raami-kollektionen för att skapa en personlig och inbjudande atmosfär vid matbordet. Tillverkad med stolthet i Finland vid Iittala glasbruk, bär varje skål på en del av den finska designarvet.

Tallriken i kollektionen Raami från Iittala är formgiven av Jasper Morrison och har en design som ger både skönhet och karaktär till dukningen. Den klassiska vita färgen framhäver råvarornas färger, samtidigt som kanten ramar in maten på ett vackert sätt – allt för att sätta pricken över i på dukningen och låta dina rätter skina på bordet. Tallriken är tillverkad av vitroporslin och tål maskindisk samt mikrovågsugn. Den finns i flera olika storlekar, så att du kan mixa och matcha fritt utifrån dina behov i köket.

Se till att servera din champagne i champagneglas som lyfter smakerna till nya höjder och stämningen - Kählers eleganta champagneglas ur glasserien Hammershøi har en tyngd som är noggrant balanserad med den ikoniska designen. Att dricka ur detta design glas är därför en upplevelse som inte är sig lik andra glas tack vare Kählers stolta hantverkstraditioner. De fina champagneglasen (2-pack) matchar de andra delarna i Hammershøi-serien perfekt och är de bästa glasen för de festliga tillfällena. Passar även för cava, mousserande vin och prosecco.
Kähler är en dansk keramiktillverkare som startade 1839 och har idag breddat sitt utbud och blivit kända världen över för sin unika design och känsla för hantverk.

Karaff i kollektionen Raami, formgiven av den välrenommerade designern Jasper Morrison för Iittala. Det vackra strukturmönstret är inte bara dekorativt, utan ger dig även ett bra grepp om karaffen när du häller. Karaffen passar perfekt ihop med dricksglasen ur samma serie och fyller fyra glas åt gången. Passar alla typer av drycker, såväl vatten och vin som lingondricka eller sangria. Tillverkad i Finland av munblåst glas.
Om Köpa.se | info@kopa.se | © 2025 Köpa.se – Alla rättigheter förbehållna. | Ansvarsfriskrivning | Generella tips | Foton från Freedigitalphotos.net eller iStockphoto.