Köpa.se Logo
x
556 860
PRODUKTER
x
1 539
KATEGORIER
Hammershøi Salladsskål Vit

Denna eleganta salladsskål från Kähler är tillverkad i porslin och har en stilren design. Skålens räfflade yta ger den ett unikt utseende och gör den till en vacker detalj på bordet. Den passar perfekt för att servera sallader eller frukt.

549 kr

Skålar
Serveringsskålar
Bagaren och KockenKöp produkten hos Bagaren och Kocken
Liknande produkter
Seigaiha Blue skål 13 cm
223 kr
Bagaren och Kocken

Unna dig japansk lyx på matbordet med Seigaiha Blue skål 13 cm från Tokyo Design Studio. Skålen har en diameter på 13 centimeter, är 7 centimeter hög och rymmer 500 milliliter. Den är tillverkad av japanskt porslin av hög kvalitet och tål både maskindisk och mikrovågsugn.

Glasinsats till termos EM77 1 liter
499 kr
Bagaren och Kocken

Glasinsats till Stelton termos EM77 på 1 liter.

Detta är en reservdel om olyckan skulle vara framme.

Hammersøi Kakfat 30 cm
619 kr
Bagaren och Kocken

Alla Kählers produkter är handgjorda. Nu presenterar Kähler detta otroligt eleganta och stilfulla kakfat i vitt porslin i Hammershøi-serien. Kakfatet är speciellt designat för att presentera kakor och desserter på ett vackert sätt. Det enkla uttrycket, kombinerat med ett stilrent utseende i klassisk Hammershøi-stil, gör kakfatet till en modern design-klassiker och är oumbärligt på fika och dessertbordet.

 

Specifikationer:

- Höjd: 7 cm

- Bredd: 30 cm

- Material: Vitt porslin 

Hammersøi Våningsfat H 30 Vit
1031 kr
Bagaren och Kocken

Detta exklusiva och otroligt vackra våningsfat är ett tre-vånings fat som ser otroligt fint ut på bordet och har mycket plats för kakor, choklad, frukt, ost eller charkuteri. Det är som gjort för en exklusiv och dekorativ servering och gör varje arrangemang lite extra festligt. Som alla Kählers produkter är även detta handgjort och som en del av Hammershøi-serien har fatet även de traditionella räfflorna som vi älskar så mycket.

 

Specifikationer:

- Bredd: 28 cm

- Höjd: 30 cm 

Hammershøi Kopp 20 cl Vit
209 kr
Bagaren och Kocken
Hammershøi är Kählers servis för avslappnad vardagstrivsel och festliga tillfällen. Denna vackra kopp i är multifunktionell och kan användas till lite av varje. Naturligtvis kan du njuta av ditt kaffe eller te i den vackra koppen, men du kan också använda den som en skål.

Specifikationer:

* Vi rekommenderar att man är försiktig med sina termomuggar, de verkar tunga och robusta, men de består av två tunna skal.

* Produkten tål maskindisk vid max. 60 grader.

* Produkten tål inte mikrovågsugn, ugn eller frys.

* Material: Porslin.

* Produktion: Maskindrejade.
 
* Mått: H8 cm x B9 cm.

* Volym: 200 ml. 
Hammershøi salt-/pepparkvarn 18,5 cm, mörkgrön
434 kr
Bagaren och Kocken

Salt-/pepparkvarnen från Kähler, som har en design som är både funktionell, praktisk och elegant. Kvarnen har vackra räfflor på porslinsdelen, vilket kännetecknar Hammershøi-serien. De fantastiska räfflorna ger inte bara kvarnen en touch av dansk designhistoria, utan låter även den blanka glasyren sprida sig över den keramiska ytan. Detta gör även att kvarnen är skön att hålla i och enkel att använda.

Den nedre delen av kvarnen är tillverkad av ek, vilket ger en vacker och elegant kontrast. Kvarnen kan användas till både salt och peppar, och du kan kombinerar den med en annan kvarn i en annan färg för att enkelt kunna se skillnad på salt- och pepparkvarnen.

Hammershøi Poppy bordsuppsats vit, Ø 16 cm
699 kr
Bagaren och Kocken

Hammershøi Poppy från danska Kähler är en modern blomsterservis inspirerad av vallmons skönhet, här i form av ett elegant uppläggningsfat. Med Hammershøi Poppy kakfat kan du servera kakor, frukt eller choklad på ett lyxigt sätt medan de små detaljerna utstrålar autentisk kvalitet och hantverksskicklighet. Kombinera gärna Poppy med den klassiska vita Hammershøi-servisen för en mer stilren bordsdukning. Med Kählers servis blir varje afternoon te, kalas & tebjudning en upplevelse utöver det vanliga.

Kähler är en dansk keramiktillverkare som startade 1839 och har idag breddat sitt utbud och blivit kända världen över för sin unika design och känsla för hantverk.

Hammershøi skål 21 cm, summer berries
799 kr
Bagaren och Kocken

Låt sommarens färger och naturliga former förgylla din dukning med Kähler Hammershøi skål. Denna vackra skål är en del av den ikoniska Hammershøi-serien och bär ett livfullt, blommigt motiv inspirerat av solmogna bär och grönskande sommardagar.

Tillverkad i högkvalitativt porslin erbjuder skålen en kombination av tidlös design och funktionalitet. Med en diameter på 21 cm är den perfekt för servering av frukost, sallader, snacks eller desserter. Dess karakteristiska räfflade yta, typisk för Hammershøi-serien, ger en stilren och elegant touch till dukningen.

Skålen tål diskmaskin, vilket gör den enkel att rengöra och idealisk för både vardagsbruk och festliga tillfällen. Den är dock inte ugnssäker. Med Kähler Hammershøi skål får du en vacker och inspirerande detalj i köket, där skandinavisk design möter praktisk användning.

Hammershøi Vas 125 mm Vit
279 kr
Bagaren och Kocken
Utöka din Hammershøi-samling med den här fina Hammershøi-vasen från Kähler. Vasen har samma fina räfflor som resten av Hammershøi-serien. Den har ett stramt och enkelt uttryck som ger vaserna ett modernt och stilrent utseende. Blanda vaserna i olika storlekar och skapa ett vackert stilleben. 

Specifikationer:
 
* Vi rekommenderar att vaserna rengörs noggrant efter användning. 
 
* Produkten bör diskas för hand med varmt vatten och diskmedel.
 
* Produkten ska lufttorka så att fukten som keramiken har tagit upp kan avdunsta. 
 
* Produkten tål inte maskindisk.
 
* Material: Stengods.
 
* Produktion: Formgjutna. 
 
Mått: H12,5 cm x B13,5 cm
Hammershøi Salt- och Pepparkvarn 130 mm Vit
367 kr
Bagaren och Kocken
Denna salt-/pepparkvarn från Kählers Hammershøi-servis är ett spännande möte mellan de eleganta nordiska materialen keramik och trä. Kvarnen är dekorerad med en fin knopp, som förutom att vara en vacker detalj också har en funktionell fördel. De vackra räfflorna gör att kvarnen är lätt att använda och fylla med kryddor. Ett tips är att använda olika färger på kvarnarna, så att du kan se skillnad på din salt- och pepparkvarn.
Specifikationer:
 
* Vi rekommenderar att trädelen underhålls och behandlas med olivolja med jämna mellanrum.
 
* Produkten tål inte maskindisk.
 
* Material: Keramik, ek.
 
* Produktion: Formgjutna. 
 
Mått: H13 cm x B6 cm
Hammershøi Djup Tallrik Ø210 mm Vit
269 kr
Bagaren och Kocken
Den eleganta Hammershøi-servisen har en klassisk look som kan användas som vardagsservis året runt och uttrycket är så fint att servisen skapar elegans på vilket festbord som helst. De diskreta räfflorna ger den vita tallriken charm och elegans.
Specifikation:

* Produkten tål maskindisk vid max. 60 grader.

* Produkten tål mikrovågsugn vid en maximal effekt på 1 000 W.

* Produkten tål inte ugn eller frys.

* Material: Porslin (blank glasyr).

* Produktion: Maskindrejade.
 
* Mått: H4,5 cm x B210 cm.
Hammershøi Äggkopp Vit 2-pack
224 kr
Bagaren och Kocken
Upptäck alla de olika sätt som de söta Hammershøi-äggkopparna kan användas på. Duka bordet vackert – om det är till en mysig brunch med familjen eller använd äggkopparna till dipsås vid en rolig fest med vännerna. Med den eleganta Hammershøi-servis-serien i 5 fina nordiska färger sprider du på ett enkelt sätt designglädje.
 
Specifikationer: 
 
* Produkten tål maskindisk vid max. 60 grader.
 
* Produkten tål mikrovågsugn vid en maximal effekt på 1000 W.
 
* Produkten tål inte ugn eller frys.
 
* Material: Stengods.
 
* Produktion: Formgjutna. 
 
Mått: H4,5 cm x B5 cm 
Hammershøi Poppy tårtfat vit, Ø 30 cm
739 kr
Bagaren och Kocken

Hammershøi Poppy från danska Kähler är en modern blomsterservis inspirerad av vallmons skönhet, här i form av ett elegant högt tårtfat på 30 centimeter i diameter. Med Hammershøi Poppy kakfat kan du servera kakor och tårta på ett lyxigt sätt medan de små detaljerna utstrålar autentisk kvalitet och hantverksskicklighet. Kombinera gärna Poppy med den klassiska vita Hammershøi-servisen för en mer stilren bordsdukning. 

Kähler är en dansk keramiktillverkare som startade 1839 och har idag breddat sitt utbud och blivit kända världen över för sin unika design och känsla för hantverk.

Hammerhøi Julskål 2019, 12 cm.
337 kr
Bagaren och Kocken

Ännu en gång närmar sig julen och det betyder återigen att Kähler lanserar en vacker julkollektion i deras Hammershøi-serie. I år är serien designad av Rikke Jacobsen och Hans-Christian Bauer som skapat en kollektion som garanterat kommer sprida härlig stämning i hela hemmet. Den fina skålen i räfflad vit porslin är dekorerad med vackra julmotiv som kulor och stjärnor på både utsidan och insidan. Skålen har en diameter på 12 cm och passar utmärkt på julbordet för t.ex. Ris á la Malta. Du kan också fylla den med hassel- och valnötter, eller med andra läckerheter för en riktigt härlig jul.

Hammershøi djup tallrik 21 cm, summer berries
449 kr
Bagaren och Kocken

Låt dig inspireras av sommarens färger och naturliga skönhet! Denna eleganta tallrik är en del av den ikoniska Hammershøi-serien, känd för sina mjuka räfflade linjer och tidlösa design. Dekorerad med ett livfullt, blommigt motiv i mjuka nyanser för tankarna till solmogna bär och sommarens frodiga grönska, blir varje måltid en stilfull upplevelse.

Tillverkad i högkvalitativ keramik och inspirerad av traditionellt hantverk erbjuder denna tallrik både estetik och funktionalitet. Dess generösa djup gör den idealisk för servering av allt från smakrika pastarätter till soppor och sallader. Den är dessutom diskmaskinssäker, vilket underlättar rengöringen och gör den perfekt för både vardagsbruk och festligare tillfällen.

Ge din dukning en elegant och färgstark touch med Kähler Hammershøi tallrik – en design som hyllar den nordiska naturens skönhet och förhöjer varje måltid

Hammershøi Tekanna 1,2 L Vit
799 kr
Bagaren och Kocken
Tekannan från Hammershøi-serien är gjord i porslin och inbjuder till en hemtrevlig, lyxig fika över en välbryggd kopp te. Tekannan har ett elegant, modernt formspråk med ett dekorativt mässingbelagt handtag och en praktisk inbyggd sil som lätt separerar tebladen från teet, om du brygger ditt te på traditionellt sätt.
 
Specifikationer: 
 
* Tänk på att tekannans handtag kan bli mycket varmt
 
* Handtaget är avtagbart och bör tas bort vid maskindiskning
 
* Produkten tål maskindisk vid max. 60 grader. Det gör dock inte handtaget
 
* Produkten tål mikrovågsugn vid en maximal effekt på 1000 W
 
* Produkten tål inte ugn eller frys
 
* Material: Porslin, mässing.
 
* Produktion: Maskindrejade. 
 
Mått: H15 cm x B14,5 cm
Volym: 1,2 liter  

Om Köpa.se | info@kopa.se | © 2025 Köpa.se – Alla rättigheter förbehållna. | Ansvarsfriskrivning | Generella tips | Foton från Freedigitalphotos.net eller iStockphoto.