Köpa.se Logo
x
558 530
PRODUKTER
x
1 542
KATEGORIER
Regal/Imperial grillgaller, gjutet rostfritt stål

Detta grillgaller från Broil King är tillverkat i robust, gjutet rostfritt stål. Materialet ger en jämn värmefördelning och utmärkta bryningsegenskaper. Gallret är vändbart med en räfflad sida för grillränder och en slät sida med spår för att samla upp köttsaft.

1462 kr

Grilltillbehör
Grillgaller
Bagaren och KockenKöp produkten hos Bagaren och Kocken
Liknande produkter
Regal/Imperial brännare
299 kr
Bagaren och Kocken

Om du behöver köpa reservdelar till din Broil King – se till att du köper originaldelar, så att delar passar ordentligt och grillens optimala funktion bibehålls. Det här rostfria Dual-Tube-brännarröret är tillverkat för modellerna Regal och Imperial. Det rekommenderas att du betyder collector box (skenan i framkant) samtidigt som du byter brännarrör. Välj då den collectorbox som motsvarar antalet brännare på din grill.

Broil King Flav-R-Wave till Regal/Imperial
229 kr
Bagaren och Kocken
Ingen grillsmak utan ånga. Broil King Flav-R-Wave är skapad för att skapa maximal förångning av vätska och fett, vilket i sin tur ger den optimala grillsmaken på dina råvaror. Smaken sitter nämligen inte bara i kryddor och marinader, utan påverkas även av ångan som bildas när köttsaft och andra vätskor förbränns. Flav-R-Wave är alltså ett bra val för dig som vill få ut det mesta av din grillupplevelse och få bästa möjliga resultat på tallriken när det vankas grillat. Den här modellen passar till Broil King-grillarna Regal och Imperial.
Rektangulär ugnsform 0,7 liter, cream
439 kr
Bagaren och Kocken

Med denna eleganta ugnsform från Emile Henry skapas oändliga möjligheter i köket. Oavsett om du vill tillaga en gratäng, baka en liten paj eller servera en enkel rätt för två personer, erbjuder denna form den perfekta balansen mellan funktion och stil. Tillverkad av HR (High Resistance) keramik, säkerställer den en jämn och effektiv värmefördelning under hela tillagningen, samtidigt som den håller maten varm länge efter att den kommit ur ugnen. Formen är otroligt tålig och kan användas i ugn, på grillen och till och med i mikrovågsugnen, vilket ger maximal flexibilitet i köket.

Den mindre storleken är idealisk för mindre portioner eller mindre hushåll, medan den tidlösa designen gör den till ett vackert inslag på middagsbordet. Du kan välja mellan tre stilfulla färger – röd, cream och petrol – för att passa just din personliga smak och köksinredning. Tillverkad med precision i Frankrike och med en imponerande garanti på tio år, ger denna ugnsform inte bara fantastisk prestanda utan också en känsla av kvalitet och hållbarhet som varar i många år.

Regal/Imperial grillgaller, rostfritt stål
695 kr
Bagaren och Kocken

Det här grillgallret är tillverkat av massivt 9 millimeters rostfritt stål, vilket garanterar utmärkt värmeisolering, ger lång hållbarhet och är enkelt att använda och rengöra. Passar till grillarna i Regal- och Imperial-serien.

Överdrag Premium Imperial XLS/Regal XL
1519 kr
Bagaren och Kocken

Detta överdrag är tillverkat av vattenavvisande PVC/ Polyester och har extraförstärkt svängda blå sömmar och ett smart kardborrelås för en bra passform. Överdraget har ett smarta handtag som gör det enkelt att ta av och dra ner överdraget över grillen. Ta hand om din grill och skydda den mot väder och vind med detta överdrag från Broil King. Passar Imperial XL och Regal XL.

 

 

Specifikationer:

- Material: PVC/ polyester

- Passar till Regal XL och Imperial XL

Grillredskapsset 4 del
789 kr
Bagaren och Kocken

Broil King Imperial grillredskapsset är ett perfekt val för en äkta grillentusiast. Detta set har en hållbar design och är tufft nog för de mest krävande grillarna. Alla redskap är tillverkade i hållbart rostfritt stål med värmetåliga handtag i härdad plast med en Broil King logo i rostfritt stål på. Detta set består av en snygg grillspade som hjälper dig att enkelt vända maten, en grilltång som låter dig lägga på och ta av maten från grillen på ett smidigt och säkert sätt, en grillpensel för marinad och en grillborste för den efterföljande rengöringen.

 

Specifikationer:

- Rostfritt stål med handtag i härdad plast

- Består av en grillborste, grillpensel, stekspade och en grilltång

Regal 400 träpelletsgrill
18990 kr
Bagaren och Kocken

Broil King Regal 400 erbjuder ett hav av funktioner och features till grillentusiasten som är på jakt efter en professionell all-round grill. Grillen kan användas på tre olika sätt, och dessa är: rökning, ugn och direktgrill. Du kan styra temperaturen via kontrollpanelen eller trådlöst med hjälp av WiFi/Bluetooth, om du laddar ner appen.  

När du väljer tillagningsmetoden rökning går grillen ner till 107 grader. Detta bidrar till att genereringen av röken blir kraftfullare och du säkrar därmed en otrolig smak. Du kan också välja ugnsgrillen, en metod som driver upp grillen till 176 grader. Avslutningsvis väljer du direktgrill och tillagar då på 315 grader, vilket ger perfekt grillat kött med äkta grillränder.

Ovanstående vittnar om att detta är en all round-grill och att den således passar perfekt till mängder av uppgifter. Sammantaget får du en grill som erbjuder ett hav av tillagningsmöjligheter och som du kommer njuta av i många år framöver.

Grillkupol, 39 cm, gjutjärn
963 kr
Bagaren och Kocken

Med en grillkupol från Broil King® blir det enklare att laga till exempel pizza eller bröd i din grill. Grillkupolen är tillverkad av gjutjärn med en slitstark matt porslinsemalj. Vad kupolen gör är att den hjälper till att bevara och koncentrera värmen under locket, vilket ger en optimal temperatur och bevarar dofter och ånga från dina råvaror. När du grillar hamburgare kan du dessutom använda den för att smälta osten till perfektion.

Du kan med fördel använda grillkupolen ihop med Broil King® Baron™ pizzasten, grillplatta och grillbord i gjutjärn.

Imperial grillbricka
599 kr
Bagaren och Kocken

Imperial grillbricka från Broil King ger dig möjlighet att laga mängder av olika läckra rätter på grillen. Brickan är tillverkad av 1,2 mm rostfritt stål och designad för att utöka din grillyta. De stora handtagen gör den lätt att använda och du hittar Broil Kings logga graverad i designen. Bottnen förhindrar att maten klibbar fast. 

Gjutjärnsgryta
1299 kr
Bagaren och Kocken

Gjutjärnsgryta med lock från Broil King. Grytan är designad för att laga saftiga revben på grillen Grytan har en slitstark matt emaljfinish och ett galler som er till att revbenen blir perfekt tillagade. Du kan tillsätta lök eller örter för att utveckla smaken ännu mer. Grytan kan användas direkt på grillgallret och tillagar 1-4 revben åt gången.

Stekbord, 46x32 cm, gjutjärn
1069 kr
Bagaren och Kocken

Nu blir det ännu lättare att laga grytor, stekt potatis, grönsaker, bacon och mycket mer på grillen. Det här stekbordet passar perfekt i grillarna Baron™ och Crown™ från Broil King®. Stekbordet är tillverkat av tåligt gjutjärn med matt emaljfinish och har höga kanter som hindrar mat, fett och vätska från att falla ner i grillen.

Det slitstarka gjutjärnet gör att stekbordet enkelt håller i flera generationer om du tar hand om det på rätt sätt. Du håller det fint länge genom att diska det för hand efter avslutad användning och torka av det med en trasa.

Perf grillform
599 kr
Bagaren och Kocken

Praktisk och smart grillform som ger dig möjlighet att laga ännu mer delikat mat på grillen. Formen från Broil King är tillverkad i rostfritt stål och är otroligt lätt att rengöra.

Stekplatta Imperial/Regal
995 kr
Bagaren och Kocken

Med denna stekplatta tillför du en extra dimension till matlagningen och din grill från Broil King. Denna variant passar till Imperial- eller Regal-grillen, men finns även i versioner som passar andra serier. Den är tillverkad i gjutjärn och perfekt för tillagning av ägg, bacon m.m. 

Baron/Crown grillgaller, rostfritt stål
499 kr
Bagaren och Kocken

Broil King Baron/Crown grillgaller är tillverkat av kraftigt 9 millimeters rostfritt stål, är enkelt att använda och rengöra samt garanterar utmärkt värmeisolering och lång hållbarhet. Passar Broil King-grillar av modellerna Baron och Crown.

Överdrag Premium Imperial/Regal 590
1289 kr
Bagaren och Kocken

Svart vattenavvisande överdrag tillverkat av PVC/ Polyester med Broil King logon tryckt på framsidan. Sommarhalvårets väder kan vara tufft mot grillen när den står ute så det är en bra ide att skydad den genom att använda ett överdrag när du inte grillar. De smarta handtagen gör det enkelt att dra ner överdraget över grillen samt att ta av det när du ska grilla. Överdraget har förstärkta sömmar med karborrelås för en perfekt passform. Ta hand om din grill med detta överdrag.

 

 

Specifikationer:

- Material: PVC/ polyester

- Passar till  Regal 590

Regal 490 gasolgrill, svart
17900 kr
Bagaren och Kocken

Grillarna i serien Broil King® Regal™ har mer stil och funktion än någonsin tidigare – allt du behöver för att säkerställa legendariska grillupplevelser hela sommaren.

Broil King® Regal™ 490 har en stor grillyta på totalt 64 x 48 centimeter samt en värmehylla i rostfritt stål. Den är utrustad med fyra rostfria Dual-Tube™-brännare, tåliga dubbelsidiga grillgaller i gjutjärn och det rostfria våggrillsystemet Flav-R-Wave™. Du får även en infraröd sidobrännare, grillspettsbrännare och premiumspett.

Grillens kontrollpanel har två upplysta vred för grillning året om och en tändningsknapp i rostfritt stål. Även sidoborden och skåpet med två dörrar är tillverkade av rostfritt stål. Ett lock till grillen i emaljerat stål/gjuten aluminium samt en grillåda i rostfritt stål/gjuten aluminium medföljer. Ett bra val för utomhuskocken och grillmästaren som söker det allra bästa vad gäller både stil och funktion.

Om Köpa.se | info@kopa.se | © 2026 Köpa.se – Alla rättigheter förbehållna. | Ansvarsfriskrivning | Generella tips | Foton från Freedigitalphotos.net eller iStockphoto.