Köpa.se Logo
x
569 056
PRODUKTER
x
1 542
KATEGORIER
G-91/SB Våtslip med 2 Hjul

Denna våtslip från Global har två hjul, ett fint och ett grövre, för att snabbt och effektivt slipa dina knivar. Fyll behållaren med vatten och dra kniven genom hjulen för att få den vass igen.

359 kr

Knivslip
Slipmaskiner
Bagaren och KockenKöp produkten hos Bagaren och Kocken
Liknande produkter
Easy knivslip
1695 kr
AstroSweden
Easy knivslip För långvarig skärpa, tillverkade av stål och krom riktning av stål gör det möjligt att hålla en stabil slipvinkel, den övre delen av förstärkt rostfritt stål, för att förhindra nedskärningar i underdelen
GS-11 Allkniv 15 cm.
711 kr
Bagaren och Kocken

GS-11 allkniven från Global har ett flexibelt blad på 15 cm. som gör den mycket smidig vilket gör den enkel att kontrollera med precision. Kniven har även en vass spetts som gör det mycket enkelt att göra hål på exempelvis grönsaker.

Kniven har ett ergonomiskt grepp som gör den otroligt skön att arbeta med.

 

 

G-38 Diamantskärpstav längd 26 cm
1329 kr
Bagaren och Kocken

För att kniven ska få en ny slipyta snabbt så används diamantbryne. Det räcker med några få drag för att man ska kunna polera upp en kniv som blivit för slö. Med en keramisk skärpstav så skärper du upp den egg som redan finns, det vill säga du håller den vass, medan du med en sten slipar upp en ny egg.

Våtslip med 3 hjul, svart
569 kr
Bagaren och Kocken

En enkel och effektiv lösning för att hålla dina knivar vassa

Om du vill ha skarpa knivar i köket, så behöver du en bra knivslip. Med Global våtslip kan du enkelt skärpa dina knivar och få dem att bli som nya igen. Allt du behöver göra är att fylla knivslipen med lite vatten och dra några drag med kniven genom de olika hjulen. Våtslipen har tre sliphjul i olika grovlekar: grov, medelgrov och fin. Det grova hjulet används för att slipa fram en ny egg på slöa knivar. Det medelgrova och det fina hjulet används för att polera och finslipa eggen.

Global våtslip är tillverkad i Japan av högkvalitativt material. Sliphjulen är gjorda av keramik, som ger en jämn och hållbar slipning. Handtaget är gjort av plast, som ger ett bra grepp och en lätt vikt. Knivslipen är enkel att rengöra efter användning, bara skölj av den med vatten.

Global våtslip passar för alla typer av knivar, från grönsaksknivar till köttyxor. Den är särskilt lämplig för Globals egna knivar, som har en speciell stålblandning som kallas Cromova 18. Den ger en optimal hårdhet, skärpa och rostbeständighet till knivarna.

Om du vill ha en enkel och effektiv lösning för att hålla dina knivar vassa, så är Global våtslip ett utmärkt val. Beställ din knivslip idag och upplev skillnaden med Global!

G-81 Grönsakskniv Olivslipad 18 cm
999 kr
Bagaren och Kocken

Grönsakskniv slipade gropar i bladet för bättre släpp, 18 cm.

Olivslipad grönsakshacka som med sitt höga blad och snabba avslut ger den balans som en grönsakskniv bör ha. Olivslipningen bidrar till att livsmedlet inte fastnar lika lätt mot bladet.

Bladets längd: 18 cm

Signature Knivslip med Handtag
499 kr
Bagaren och Kocken
En smart knivslip med keramiskt hjul och plasthandtag från Robert Welch. 

Använd knivslipen kontinuerligt för att återuppliva knivens spets till sin ursprungliga glans. Plastskyddet skyddar det utbytbara sliphjulet, som är placerat i den optimala 15° slipvinkeln för alla knivarna i Signature. 

Trots att knivslipen är specifikt designad för slipning av knivarna i Signature serien kan man självklart slipa knivar från andra märken också. Notera dock att man ej kan slipa knivar med tandat blad. 

Placera sliparen på plan mark och dra kniven som ska slipas 10-12 gånger från häl till spets samtidigt som du ger ett lätt tryck. Diska och torka kniven efter du slipat den innan du använder den igen. 

Vi rekommenderar att du efter 12-24 månader, beroende på hur mycket du använder den, byter ut sliphjulet för att få optimalt resultat varje slipning. 

Längd: 19 cm
Höjd: 6,5 cm
VG2 Professional Knivslip
1995 kr
Bagaren och Kocken

VG2 Professional knivslip från Vulkanus ersätter den tidigare Professional-modellen och kan automatiskt justera slipvinkel. Vulkanus är kända för deras knivslipar och deras innovativa utveckling. Den nya VG2 Professional har dessutom en slipvinkel mellan 11-21 grader. Detta ger bättre slipresultat och gör dina knivar så gott som nya, utan repor och hack. Knivslipen är enkel att använda och med rätt vinkel blir dina knivar bättre och effektivare än någonsin förr. Du är snart redo att hacka grönsaker och skära fin fick och kött utan problem.

VG2 Professional har en helt unik och patenterad fjäderteknologi. Den är tillverkad i rostfritt stål och håller hög kvalité som garanterar lång livslängd. Den är också lätt att underhålla och tål maskindisk.

G-2 Kockkniv 20cm + Mareld slipsten 1000/3000 Grit
1199 kr
Bagaren och Kocken

Globals kockkniv G-2 löser de flesta uppgifter du tar dig an med kniv i köket. Alla Globalknivar är tillverkade i det hårda rostfria stålet Cromova 18 och knivarna är kända för att hålla skärpan länge.
Bladet på kniven är 20cm långt och med handtaget inräknat är den 32cm. Alla Globalknivar i serien har det ikoniska och halkfria handtaget som ger ett bra grepp även med blöta händer.

I detta set följer även en dubbelsidig slipsten från Mareld med 1000/3000 grit med. Du kan enkelt underhållslipa dina knivar och avlägsna mindre skador på eggen. Det perfekta setet till den entusiastiska hemmakocken!

olivslipad kockkniv, 13 cm
849 kr
Bagaren och Kocken

En flexibel och välbalanserad nyhet från Global som kommer att bli en trogen följeslagare i köket. Modellen heter GS-92 och är behandlad med olivolja vilket gör att det man skär inte fastnar på bladet lika lätt. Kniven mäter 13 cm tvärs över bladet och det ergonomiska handtaget och storleken på kniven gör den suverän när det kommer till att hacka och skära mindre ingredienser i köket.

Den är perfekt när du vill skära upp sommarens färskpotatis, mindre grönsaker och rödbetor eftersom du har ett säkert och bekvämt grepp över handtaget, samtidigt som du har 100 % kontroll över skärbladet. Det kommer säkert att finnas många tillfällen att använda denna allroundmaskin i ditt kök.

Det är samma modell som den trogna kockkniven GS-3 från Global, som funnits i sortimentet sedan starten och är en favorit bland både professionella kockar och hobbykockar – nu med en ny finess i olivpolerad variant.

För att bevara knivens skärpa så länge som möjligt är det bäst att diska den för hand efter användning och torka den omedelbart. Förvara knivar helst på en knivmagnet. I Japan är det en viktig tradition att ha knivarna pekande nedåt, då uppåtvända knivar kallar på krig och gräl, medan nedåtriktade knivar, svärd och andra vapen skapar och lockar till fred. Det är naturligtvis upp till dig.

Chef´sChoice Knivslip 3 steg Europeisk och Asiatisk Slipvinkel
750 kr
Bagaren och Kocken
En mycket effektiv handhållen knivslip från det kända slipföretaget Chef`sChoice. Slipen är en tvåstegsmodell som slipar med asiatisk och europeisk vinkel samt även vågtandade knivar. 

Steg 1
Asiatisk vinkel, skapar och underhåller grundeggen.

Steg 2
Europeisk vinkel, skapar och underhåller grundeggen. 

Steg 3
För tandade knivar (Brödkniv) samt polering av grundeggen. 

Om inte grundeggen blivit förstörd är det för det mesta endast steg 3 du behöver använda. 
VG2 Classic Knivslip
999 kr
Bagaren och Kocken

Denna knivslip från Vulkanus gör det mycket lättare och bekvämare att underhålla knivarnas skarphet och prestanda. Vulkanus har med VG2 Classic knivslipen uppgraderat den äldre Classic-modellen och tillfört nya möjligheter. En av dessa är automatisk justering av slipvinkeln, från 11 till 21 grader, vilket ger optimal effekt och bästa resultat såväl som ett bättre grepp. Utöver detta har den nya Classic också starkare upphängning och slipstänger.

Vulkanus VG2 Classic knivslip gör med sin praktiska design slipningen av knivar både lättare och smidigare. Med en smula koncentration blir dina gamla knivar bättre än någonsin och du är snabbt igång med att skära fin fisk, kött och grönsaker utan problem.

G-1005 Skärbräda Stor
159 kr
Bagaren och Kocken

Globals eleganta och stilfulla skärbrädor finns tillgängliga i två olika storlekar. Tillverkade med livsmedelssäker plast garanterar dessa skärbrädor skonsamhet mot knivens egg samtidigt som de är lätta att hålla rena. Dessutom absorberar de inte några oönskade lukter. De praktiska handtagen är tillverkade i rostfritt stål, vilket ger en extra touch av hållbarhet och stil.

GS-91 Grönsakskniv Olivslipad 14 cm
827 kr
Bagaren och Kocken

Global olivslipad grönsakskniv, 14 cm.

Bladets längd: 14 cm

G-1004 Skärbräda liten
107 kr
Bagaren och Kocken

Globals eleganta och stilfulla skärbrädor finns tillgängliga i två olika storlekar. Tillverkade med livsmedelssäker plast garanterar dessa skärbrädor skonsamhet mot knivens egg samtidigt som de är lätta att hålla rena. Dessutom absorberar de inte några oönskade lukter. De praktiska handtagen är tillverkade i rostfritt stål, vilket ger en extra touch av hållbarhet och stil.

G-74 Keramisk Skärpstav 22 cm
564 kr
Bagaren och Kocken

Global keramisk skärpstav G-74 22 cm.

Håll eggen skarp genom att med jämna mellanrum använda skärpstav.
Har kniven blivit slö, så används slipsten.

G-21 Filékniv 16 cm Flexibel
1077 kr
Bagaren och Kocken

Global G-21 filékniv 16 cm flexibel.

Kort flexibel kniv som med fördel används vid filéande av fisk, men är även bra vid urbening av kött.

Material: Cromova 18-stål.

Alla flexibla knivar från Global har ett något tunnare stål i bladet vilket gör dem flexibla och mer följsamma.

Globals knivar är indelade i knivar vars serienummer börjar på G, GS, GF eller GSF. G är de vanliga lite större knivarna. GS står för Global Small och dessa är de mindre knivarna i Globals sortiment, de har ett något mindre handtag. GF står för Global Forged, knivarna i denna serie är smidda i ett stycke stål, från knivspets till handtagets slut. GSF står således för Global Small Forged det vill säga de mindre smidda knivarna.

Trots att Globals knivar kallas helstålsknivar är de inte, som många tror, gjorda i ett enda stycke (med undantag för GFS & GF knivarna). Då skulle handtaget bli alldeles för tungt och ta mycket lång tid att värma upp i handen. Globalkniven består från början av två utstansade handtagshalvor och ett blad, valsat eller smitt beroende på knivmodell. Delarna svetsas ihop och handtaget fylls med sand. Knivarna går därefter till en kemifabrik där de doppas i olika kembad för rengöring och för att det ska bildas svart kromoxid på hela handtaget. Efter detta går knivarna tillbaka till fabriken för slipning. Bladets kilform slipas till, handtaget poleras så att svart kromoxid endast finns kvar i urgröpningarna. Detta ger Globalknivens handtag dess karakteristiska prickmönster. De små prickarna som egentligen är små konkava paraboler har ett syfte som inte många vet om. De gör att värmestrålningen som utvecklas i handen studsar tillbaka och ger en isolerande luftspalt mellan handtaget och handen vilket gör att handtaget inte känns så kallt. När handtaget är polerat är det dags för slipning av knivens egg. Beroende på modell går den antingen till sliproboten eller till handslipning. Sedan är det dags för avsyning, etsning av loggan och packning. Kniven skeppas iväg till ytterligare en lycklig ägare.

 

 

Om Köpa.se | info@kopa.se | © 2025 Köpa.se – Alla rättigheter förbehållna. | Ansvarsfriskrivning | Generella tips | Foton från Freedigitalphotos.net eller iStockphoto.