
Dessa lunchtallrikar från Georg Jensen är en del av den klassiska Koppel-serien. Designen är tidlös och elegant, vilket gör dem perfekta för både vardag och fest. Ett stilrent val för alla måltider.

Upptäck en liten bit av designhistorien med dessa eleganta äggkoppar från Bernadotte-kollektionen!
Som en hyllning till ett av sina mest framgångsrika samarbeten någonsin har Georg Jensen lanserat en nytolkning av Bernadotte-kollektionen, vars originalprodukter designades redan under 1930-talet av prins Sigvard Bernadotte. Serien har nu utökats med vackra serveringsprodukter som dessa äggkoppar, vars tidlösa elegans blir en lyxig detalj på frukostbordet. Det polerade stålet ger dessutom ett stilrent intryck som gör äggkopparna enkla att kombinera med din övriga servis. Tack vare sitt sofistikerade formspråk är det lätt att förstå varför Bernadotte-kollektionen i över 80 år varit populär i både det moderna och klassiska hemmet!
Specifikationer
Färg: Grå
Material: Rostfritt stål
Höjd: 3,3 cm
Omkrets: 4 cm
Tål ej maskindisk
2-pack

Koppel middagstallrik från Georg Jensen har en enkel, elegant och funktionell design i vitt porslin som passar på bordet till alla tillfällen. Tallriken formgavs för första gången redan på 1960-talet av den kända formgivaren Henning Koppel, som en del av den eleganta servis som var hans allra första design i porslin. Nu har det ursprungliga formspråket fått nytt liv av Georg Jensen. Ett bra val för dig som letar efter ett tidlöst porslin, som kan ge dukningen en elegant touch såväl till vardags som till fest.

Liten, elegant och funktionell – Koppel frukostskål i vitt porslin från Georg Jensen ger ett vackert lyft till frukostdukningen. Skålen designades för första gången under 1960-talet av den kända formgivaren Henning Koppel, som en del av hans allra första alster i Porslin. I många år samarbetade Koppel med just Georg Jensen, som nu blåser liv i den eleganta servisen igen, alltjämt kännetecknad av sina vackra och harmoniska linjer.

Koppel Dekor assiett från Georg Jensen är prydd med eleganta penseldrag i olika nyanser av blå som ger porslinet en tidlös och vacker design. Penseldragen speglar Henning Koppels passion för att dekorera sina skisser och designföremål med handmålade motiv i blått, en detalj som ger hans verk ett unikt uttryck. Perfekt för att skapa en originell och konstnärlig dukning, till exempel genom att placera kollektionens olika tallrikar ovanpå varandra.



Njut av din frukost eller lunch i en fin Bernadotte-skål från Georg Jensen, skapad med stilren och elegant design. Skålen är tillverkad i vitt porslin och bär seriens välkända räfflade mönster, vilket bidrar till en modern elegans på bordet. Därutöver har man funnit inspiration hos den svenska prinsen Sigvard Bernadotte och hans funktionella design med rena linjer.
Den mångsidiga Bernadotte-skålen mäter 15,4 cm i diameter, 5,8 på höjden och har en kapacitet på 0,6 liter. Den praktiska storleken passar utmärkt till havregrynsgröt, soppa eller sallad, vilket gör den praktisk i kökets utbud av porslin. Kombinera seriens många fina produkter och skapa en modern bordsdukning.

Elegant tallrik i serien Koppel från Georg Jensen, dekorerad med ett unikt motiv med penseldrag i olika nyanser av blått som gör designen både elegant och tidlös. Penseldragen speglar Henning Koppels passion för att dekorera sina skisser och designföremål med handmålade blå motiv. Den vackra detaljen ger hans verk ett unikt uttryck och möjliggör en originell och konstnärlig tolkning när kollektionen används i dukningen – till exempel är middagstallriken fin att kombinera med assietten i samma serie.

Handgjord serveringsskål i serien Koppel från Georg Jensen – ett perfekt exempel på Henning Koppels unika förmåga att med sin unika blick skapa vardagsföremål som är någonting alldeles extra. Den eleganta skålen har två organiskt formade handtag, som inte bara gör skålen greppvänlig utan även bidrar till dess unika uttryck.
Serveringsskålen formgavs för första gången redan på 1960-talet, som en del av den eleganta servis som var Henning Koppels allra första design i porslin. Nu har det ursprungliga formspråket – med sina vackra och harmoniska linjer – fått nytt liv för att kunna ta en självklar plats i den moderna middagsdukningen.

Elegant tallrik i vitt porslin med de ikoniska linjerna från Bernadotte-serien av Georg Jensen. Tallriken mäter 20 cm i diameter och passar därför perfekt till lunch eller kvällens förrätt, där du också kan kombinera den med seriens middagstallrik för att skapa en enhetlig och vacker dukning.
Prins Sigvard Bernadotte föddes in i den svenska kungafamiljen och samarbetade med Georg Jensen. Därigenom skapades Bernadotte-serien som består av eleganta former, genomtänkt funktionalitet och en tidlös design. Sedan serien först såg dagens ljus har den utvecklats ed nya former, men den behåller samtidigt den ikoniska designen. Lunchtallriken tål maskindisk.


Koppel Dekor lunchtallrik är prydd med eleganta penseldrag i olika nyanser av blått, vilket ger porslinet en vackert och tidlös design. Penseldragen speglar Henning Koppels passion för att dekorera sina skisser och designföremål med handmålade blå motiv. Den säregna detaljen ger tallriken ett unikt uttryck och banar väg för en konstnärlig dukning, till exempel genom att kombinera tallriken med fler delar ur serien och placera dem på varandra.

Koppel serveringsskål från Georg Jensen är ett vackert hantverk i rostfritt stål, med en form som för tanken till den funktionella och eleganta designen hos Henning Koppels djupa tallrikar i vitt porslin. Skålen är nämligen inspirerad av Koppels kollektion från 1960-talet, en viktig del i formgivarens process som markerade hans första steg i riktning mot porslinsdesign. Med sina mjuka linjer och sitt gedigna material är skålen ett vackert inslag både för servering på köksbordet och på annat håll i hemmet, till exempel som dekorationsskål i vardagsrummet.

Liten, enkel och funktionell – den här assietten i vitt porslin designades för första gången under 1960-talet av den kända formgivaren Henning Koppel, som under många år samarbetade med just Georg Jensen. Koppel assiett är en del av den eleganta servis som var Koppels allra första design i porslin. Nu har det ursprungliga formspråket – med sina vackra och harmoniska linjer – fått nytt liv av Georg Jensen. Resultatet är en assiett som passar perfekt för smårätter och tillbehör och som ger en elegant touch till varje dukning.

Georg Jensen Bernadotte Salladsskål är en stor och vacker skål som är perfekt för att servera sallad eller andra rätter på ett elegant sätt. Skålen är tillverkad av vitt porslin och har en tidlös design med räfflor på kanten som ger en fin kontrast till den släta ytan. Skålen är inspirerad av den svenska prinsen Sigvard Bernadotte, som var en av Georg Jensens första designstjärnor. Skålen är en del av Bernadotte-serien, som består av flera produkter i porslin och rostfritt stål med samma minimalistiska och moderna uttryck.

Ett komplett set om eleganta och funktionella tallrikar i serien Koppel från Georg Jensen. Tallrikarna är tillverkade av vitt porslin. De designades för första gången redan på 1960-talet av den kände formgivaren Henning Koppel, en av Georg Jensens mångåriga samarbetspartners. Tallrikarna är en del av den eleganta servis som var Koppels första alster i design. Resultatet blev de vackra och harmoniska linjer som nu har fått nytt liv, redo att göra entré på det moderna matbordet. Från vardag till fest – en elegant touch för varje dukning.
Setet innehåller middagstallrik 27cm, lunchtallrik 22cm & frukostskål 15,6 cm.
Om Köpa.se | info@kopa.se | © 2025 Köpa.se – Alla rättigheter förbehållna. | Ansvarsfriskrivning | Generella tips | Foton från Freedigitalphotos.net eller iStockphoto.