
Dessa stora teskedar från Georg Jensens Copenhagen-kollektion utstrålar skandinavisk design med sina rena linjer och matta rostfria stål. Setet om fyra teskedar levereras i en elegant presentask, vilket gör dem perfekta för speciella tillfällen.



Denna eleganta och enkla bordskniv från Georg Jensens Copenhagen-kollektion designades 1991 och är än i dag ett populärt inslag på matbordet. Knivarna levereras i en presentask innehållande 4 exemplar, designade med ett klassiskt skandinaviskt uttryck - precis som kollektionens namn antyder.

Dessa fina dessertbestick från Georg Jensens New York-kollektion präglas av modern elegans och stilren tidlöshet, som sedan 1963, då Henning Koppel skapade designen, har varit en modern klassiker. Besticken passar utmärkt till dessert och förrätt, såväl som lunch. De levereras i en fin presentask med 8 delar: 4 gafflar och 4 knivar.



Dessa fina teskedar från Georg Jensens Vivianna-kollektion är designade med utgångspunkt i klassisk skandinavisk stil med en modern twist. Bakom designen står Vivianna T. Bülow-Hübe, den första internationellt kvinnliga silversmeden. Skedarna har naturinspirerade former som harmonierar med det matta rostfria stålet. Teskedarna levereras i en elegant presentask som också gör att du enkelt kan ge bort dem som gåva.

Dessa eleganta stora teskedar från Georg Jensen är en del av den populära New York-kollektionen som såg dagens ljus 1963, då med designern Henning Koppel i spetsen. Sedan dess har serien blivit en riktig designklassiker och med de unika rena linjerna är besticken fortsatt moderna efter 60 år. Teskedarna levereras i en fin presentask med exemplar.

Ett gåvoset från Georg Jensen bestående av fyra delar bestick; gaffel, kniv, matsked och tesked. Med matt guld ger besticken dukningen en en exklusiv touch. En presentidé som kommer bli uppskattad!
Besticken är även slitstarka tack vare PVD-beläggningen som skyddar mot repor. Därför kan besticken diskas i diskmaskin men vi rekommenderar handdisk.


Denna otroligt vackra skålen i blankpolerat rostfritt stål från Gerog Jensen är själva själen och traditionen i konceptet som beskrivs som dansk design. Henning Koppels arbete är legendariskt och han har jobbat outtröttligt för att förena form och funktion. Vackra föremål med snygg design utan bekostnad av den praktiska funktionen. Nyligen började designgruppen hos Georg Jensen att återskapa några av Henning Koppels verk, och har används original-designerna både som inspiration och guide till nya varianter av hans legendariska arbeten. Man har använt original akvarell- skisserna från Koppel ur Georg Jenses arkiv och har låtit designerna inspirera och introducera nya färgplaetter bestående av svart, stål och nyanser av blått.
Specifikationer:
- Material: rostifritt stål och matt glas
- Mått: H: 12,5 ø 31 cm
- Lanseringsår: 2018

Sedan lanseringen 1957 har Arne Jacobsens eleganta bestickserie blivit en uppskattad detalj till det dukade bordet. Serien togs fram tillsammans med och tillverkas av danska Georg Jensen, och är med sin minimalistiska design ett strålande exempel på Jacobsens tidlösa och moderna formspråk. De enkla och vågade linjer ger besticken ett lyxigt uttryck, även om bestickens funktionella egenskaper alltid varit i fokus. Ett imponerade bestickset som får en naturlig roll på både det vardagliga som det festligare middagsbordet!
I detta set kommer 1 gaffel, 1 kniv, 1 sked och 1 tesked. Perfekt för dig som vill utöka din redan existerande samling för att rymma fler gäster. Serien finns även tillgänglig i set om 16- och 24-delar.
Specifikationer
Färg: Stål
Material: Matt rostfritt stål
Ståltyp: 18/8
Designer: Arne Jacobsen
Designår: 1957
Antal delar: 4
Produkten tål maskindisk


Denna stilfulla bestickuppsättning från Georg Jensens berömda Cobra-kollektion representerar ett spännande nytt tillägg. Varje bit bär prägel av Constantin Wortmanns unika designfilosofi, vilket betonar att design aldrig ska tas för allvarligt. Hans nyaste bidrag till Cobra-serien upprätthåller samma vågformade estetik, vilket skapar en konsekvent design i hela setet. De lättviktiga och ergonomiskt utformade besticken ger dig en komfortabel känsla.
Denna lyxiga uppsättning innehåller fyra gafflar, fyra knivar, fyra matskedar och fyra teskedar, alla tillverkade av glänsande rostfritt stål. Varje bestick har en snygg, polerad finish som står emot tidens tand och ger ett elegant intryck vid varje måltid. Det här besticksetet tål maskindisk.

Weber Original Kettle E-5730 Kolgrill är en förstklassig klotgrill med tidlös design som erbjuder en unik grillupplevelse. Med sin rymliga kolgrill och stora grillyta på 57 cm i diameter kan du grilla allt från rejäla köttstycken till fräscha grönsaker eller fisk. Grillen har en inbyggd locktermometer som ger dig full kontroll över temperaturen, och det trippelpläterade grillgallret har en generös yta för att kunna grilla flera rätter samtidigt.
Grillen har också ett One-Touch rengöringssystem med stor askfångare, som gör det enkelt att rengöra grillen efter användning. Dessutom har grillen integrerade redskapskrokar för lättillgängliga grillredskap och en rökinställning för ökad temperaturkontroll. Med sin porslinsemaljerade lock och balja har grillen en stilren design som är lätt att rengöra och ger en optimal reflektion av värmen.
Grillen har också längre ben för en bekvämare arbetshöjd och en utökad arbetshöjd med sju centimeter. Dessutom har grillen slitstarka allvädershjul i ny design som ger ännu bättre rörelsefrihet när grillen ska rullas fram. Med sin 10-års garanti på balja och lock vid genomrostning eller genombränning kan du känna dig trygg med din investering.
Weber Original Kettle E-5730 Kolgrill är en perfekt grill för den som vill ha en högkvalitativ och funktionell grill som kan hantera alla typer av mat. Med sin unika kombination av funktioner och design är den ett utmärkt val för alla som vill uppleva den ultimata grillningen.
Mer information om Weber Original Kettle® E-5730 Kolgrill
Specifikationer:
Färg: Svart.
Kolgrill.
Grillyta: 57 cm i diameter.
Vikt: 14 kg.
Mått: 107 x 65 x 67 cm.
Porslinsemaljerat lock och balja som gör grillen vädertålig och enkel att rengöra.
Trippelpläterat grillgaller med gångjärn som gör det enklare att fylla på briketter under användning.
Locktermometer.
Lockspjäll i rostskyddat aluminium som optimerar luftflödet.
2 allvädershjul i ny och bättre design.
Längre ben för optimal arbetshöjd.
Handtag på lock och balja. De som sitter på baljan har inbyggda redskapskrokar.
One-Touch rengöringssystem som enkelt tömmer askan. Temperaturkontroll one touch rengöringssystem möjliggör bättre grillresultat och enklare rengöring.
Sluten askfångare.
Low & Slow spjällinställning som är perfekt för rökning.
Denna grill är perfekt för allt från vardagsgrillning till större grillfester. Tack vare sin stora grillyta och avancerade funktioner passar den både nybörjare och grillentusiaster.
Grillytan har en diameter på 57 cm, vilket motsvarar ungefär 2342 cm². Det är tillräckligt med utrymme för att grilla mat för 6–8 personer.
Ja, Weber Original Kettle E-5730 är utrustad med en sluten askuppsamlare som gör det enkelt och rent att hantera askrester efter grillningen.
Absolut! Grillens design med ventilationshål och stor grillyta gör den idealisk för både direkt och indirekt grillning.
Grillen är tillverkad av porslinsemaljerat stål, vilket ger den hög hållbarhet och skydd mot rost. Grillgallret är av slitstarkt stål och är lätt att rengöra.
One-Touch-systemet är en smart funktion som gör det enkelt att borsta ner aska och grillrester i uppsamlaren genom att vrida på ett handtag under grillen.
Ja, grillen har robusta hjul som gör den lätt att flytta, även på ojämnt underlag som gräsmattor eller grusgångar.

Om Köpa.se | info@kopa.se | © 2026 Köpa.se – Alla rättigheter förbehållna. | Ansvarsfriskrivning | Generella tips | Foton från Freedigitalphotos.net eller iStockphoto.