Dessa stora teskedar från Georg Jensens Copenhagen-kollektion utstrålar skandinavisk design med sina rena linjer och matta rostfria stål. Setet om fyra teskedar levereras i en elegant presentask, vilket gör dem perfekta för speciella tillfällen.
<p>Georg Jensen Cobra tesked i rostfritt stål som passar perfekt för en lyxig te- eller kaffestund. Teskedarna har en unik och modern design som är inspirerad av den ikoniska Cobra-kollektionen från Georg Jensen. Teskedarna är blankpolerade och har en mjuk och böjd form som ligger skönt i handen. Teskedarna tål inte maskindisk, så du bör handdiska dem försiktigt efter användning.</p><p>Välj mellan 4-delar eller 1 tesked. </p>
Georg Jensen Cobra dessertsked 4-delar är ett smakfullt och praktiskt dessertsked-set som ger dina efterrätter en extra touch av klass och elegans. Dessertskedarna har en organisk och böljande form som är inspirerad av den ikoniska Cobra-kollektionen från Georg Jensen. De är tillverkade av blankpolerat rostfritt stål av hög kvalitet som ger dem en glänsande och hållbar yta. Dessertskedarna är lätta att hålla i och passar perfekt för att njuta av glass, pudding, frukt och andra godsaker. Setet innehåller fyra dessertskedar som levereras i en fin presentask som gör dem till en perfekt gåva till någon som älskar efterrätter eller design.
<p><span>Georg Jensens Copenhagen-kollektion har fått sitt namn på grund av att den finner stark inspiration i den moderna skandinaviska designtraditionen, som med rena och minimalistiska linjer har vunnit mångas hjärtan över hela världen, inte minst i Sverige. Det skandinaviska sättet kommer tydligt till uttryck i bestickens enkla utformning och i det matta rostfria stålet. Setet kan användas till dessert, förrätt eller lunch, och det levereras i en in presentask med 8 delar: 4 gafflar och 4 knivar.</span></p>
Med långa skedar från Bernadotte-kollektionen får du den perfekta accessoaren till morgonens krämiga cafe latte eller kvällens rogivande tekopp. Denna tidlösa design skapar en sofistikerad och elegant känsla som lyxar till kaffestunden oavsett om det är vardag eller fest. Skedarna är en nytolkning av den ursprungliga Bernadotte-kollektionen som Georg Jensen tog fram tillsammans med prins Sigvard Bernadotte redan i slutet av 1930-talet. Det syns tydligt på skedarnas räfflade mönster och skandinaviska formgivning, vars inspiration kommer från Art Deco-stilen. Det gör att skedarna är lika populära i både det moderna och det klassiska hemmet, och blir ett vackert komplement till din övriga servis. Här kommer skedarna i ett elegant 4-pack och leveras i en vacker presentask, ett tjusigt tips för dig som vill ge bort en liten bit av dansk designhistoria till någon du håller kär! Specifikationer Färg: GråMaterial: Rostfritt stålHöjd: 18,5 cm4-pack
Fyra stycken långa teskedar från Robert Welch och serien Radford. Skedarna är gjorda i högkvalitativt rostfritt stål och har en blankpolerad yta. Skickas i en snygg presentask.Material: Rostfritt 18/10-stål.Diskmaskin: Ja. Längd: 21 cm.
Dessa vackra dessertskedar från Georg Jensen är tillverkade i blankt, rostfritt stål och designade av Sigvard Bernadotte. Bernadotte föddes till svensk prins, men efter giftermål med en "vanlig" tysk kvinna blev han fråntagen titeln. Sådana romantiska berättelser kommer givetvis till uttryck i denna bestickkollektion som Bernadotte skapade åt Georg Jensen. Det klassiska art deco-uttrycket i kollektionen ger i kombination med det blanka stålet en elegant dessertsked som utstrålar exklusivitet vid sidan om tallriken. I setet finns fyra skedar som alla tål maskindisk.
Arne Jacobsen, känd för sitt arbete inom arkitektur, möbler, textilier och belysning, skapade design som fortsätter att definiera modern skandinavisk estetik. Dessa kaffeskedar är gjorda av matt rostfritt stål och är både bekväma att använda och hållbara, och de tål maskindisk för att underlätta vardagen.Formgivning av Arne Jacobsen.Om kaffeskeden från Georg Jensen- - En del av den ikoniska bestickserien från 1957.- Perfekt för kaffe och smårätter.- Snygg, modern skandinavisk design.- Gjord av rostfritt stål.- Säljs i 4-pack. Shoppa Skedar och mer Bestick hos Royal Design.
Denna eleganta presentask från Georg Jensens Copenhagen-kollektion innehåller 4 kaffeskedar i klassisk skandinavisk design. Skedarna är tillverkade i matt rostfritt stål som med rena linjer tydligt präglas av den danska huvudstaden - som ju också gett namn åt serien.