
Denna vackra kanna från Georg Jensen är designad av Constantin Wortmann och tillverkad i rostfritt stål. Dess mjuka, vätskeliknande form ger ett elegant intryck och gör den till en stilfull detalj på bordet.



Georg Jensen Cobra bestickset är ett lyxigt och modernt bestickset som ger ditt bord en elegant och stilfull touch. Besticken har en organisk och kurvig form som skapar en dynamisk och harmonisk känsla. Setet innehåller fyra matgafflar och fyra matkniva alla gjorda av blankpolerat rostfritt stål av högsta kvalitet. Besticken är ergonomiska och lätta att hålla i och tål maskindisk. Setet kommer i en fin presentask som gör det till en idealisk gåva till någon du bryr dig om.

Med denna skål från Georg Jensen serverar du snack på ett elegant och innovativt sätt. Skålen vågiga form har tre fördjupningar som passar perfekt när du vill servera olika snacks samtidigt. Cobra-skålen har förutom sin unika design ett modernt samt elegant uttryck.
Den ikoniska Cobra-serien är designad av tyskfödda Constantin Wortmann och består av unika skålar, kannor, ljusstakar och mycket mer. Du får en perfekt kombination av inovation, funktionalitet och modern design. en charmiga skålen är tillverkad i rostfritt stål och har en blank finish, och mäter 27 cm i diameter.

Med sin höga och stilrena form är HAY Indian Steel Kanna i storlek tall (900 ml) ett elegant tillskott till det moderna köket. Kannan är tillverkad av rostfritt stål med en glänsande silverfinish som ger en exklusiv känsla till varje dukning. Det smala handtaget och den breda pipen gör serveringen enkel och spillfri – oavsett om det gäller vatten, vin eller lemonad.
Designen är minimalistisk men funktionell och passar lika bra till vardags som vid festliga tillfällen. Den höga formen ger dessutom kannan flera användningsområden: använd den som karaff, eller låt den bli en dekorativ detalj med en enkel blomma på köksbordet. Den kompletterar snyggt den mindre 250 ml-varianten, och tillsammans skapar de ett harmoniskt helhetsintryck.

Elegant mjölkkanna från Georg Jensen.
År 1938 designade prins Sigvard Bernadotte (1907-2002) sin första produkt åt Georg Jensen, en vacker mjölkanna med en inspirerande Art Deco-stil. Då tillverkades den i det finaste sterlingsilver och idag har Georg Jensen återskapat den ursprungliga designen i en modell tillverkad av handpolerat rostfritt stål. Denna blankpolerade yta ger tillsammans med det räfflade mönstret en tidlös look och är ett vackert exempel på Bernadotte-kollektionens odödliga stil.
Bernadotte-kollektionen har sedan sin lansering varit en av Georg Jensens mest framgångsrika, och serien har med åren fyllts på med flera vackra serveringsprodukter. Samtliga produkter är inspirerade av prins Sigvard Bernadottes ursprungliga design, och har tillsammans med Georg Jensens genuina hantverkskonst blivit en nästan odödlig designserie som passar in i både det moderna och det klassiska hemmet.

Servera frukostbrödet i den vackra Cobra-korgen från Georg Jensen, tillverkad i blankt rostfritt stål. Den unika korgen kan också användas som fruktskål som står framme och dekorerar på antingen matbordet eller köksbordet. Korgen från Georg Jensen är designad av tyskfödda Constantin Wortmann och serien använder sensuella former som passar extra bra som designobjekt i hemmet.
Cobra-korgen leder tankarna till naturens strån som flätas samman likt en traditionell korg. De vackra linjerna och det hållbara materialet gör korgen till ett modernt och elegant element som passar fint i de flesta skandinaviska hemmen. Den blanka korgen mäter 24 cm i diameter och 7,6 cm på höjden.


Den här Koppel-kannan från Georg Jensen har färgen Midnight Black, vilket ger den ikoniska designen en extra dimension av elegans. Kannan har en slät och matt yta, med hällpipen i rostfritt stål som elegant detalj.
Bakom originaldesignen från 1950-talet står den danska skulptören Henning Koppel, och kannan är med sina unika och skulpturala linjer en av Georg Jensens tidlösa designklassiker. Tål ej maskindisk.



Ha alltid salt och peppar på bordet med detta set från Georg Jensen som med sin tidlösa design passar in överallt. Salt- och pepparsetet är en del av Cobra-serien och tillverkad i blankt rostfritt stål som är både hållbart och ger ett modernt uttryck. De mjuka, ergonomiska linjerna dekorerar bordet - både i vardagen och vid festligheterna.
Du ser skillnad på salt- och pepparkvarnen tack vare de olika antalet hål, så det finns ingen risk att du tar fel. Det charmiga setet är skapat i samarbete med tyskfödde Constantin Wortmann och hans enkla design avspeglas verkligen i kollektionen. Salt- och pepparkvarnen mäter 10,3 cm på höjden.

Georg Jensen Cobra Gaffel är en elegant och modern gaffel i rostfritt stål som passar perfekt för en stilfull middag. Gaffeln har en unik och dynamisk design som är inspirerad av den ikoniska Cobra-kollektionen från Georg Jensen. Gaffeln är blankpolerad och har en mjuk och böjd form som ligger skönt i handen. Gaffeln tål inte maskindisk, så du bör handdiska den försiktigt efter användning.

Servera kokt ägg på ett unikt och elegant sätt tack vare äggkopparna från Georg Jensen. De vackra äggkopparna är en del av Cobra-serien som designats av den tyskfödda Constantin Wortmann. De vågiga linjerna och moderna elegansen skapar tillsammans en unik och innovativ form. De stilrena äggkopparna mäter 2,5 cm på höjden, 12,2 cm i diameter och det ingår 2 st i ett set.
Cobra äggkoppar är tillverkade i rostfritt stål med en blank finish. Tack vare den höga kanten är kopparna lätta att flytta och bära, samtidigt som de effektivt rymmer äggskal. Designen är inte bara elegant utan också funktionell och praktisk.

Skapa en vacker bordsdukning med hjälp av Cobra serveringsfat från Georg Jensen. Men sin stilrena och mjuka form i blankt rostfritt stål är fatet lämpligt till servering av diverse rätter eller kanske som en unik, stor tallrik. Det vackra fatet mäter 32 cm i diameter och har en höjd på 2,1 cm.
Cobra serveringsfat bjuder in till en otroligt elegant middag eller dessert tack vare den moderna och härliga designen. Den ikoniska Cobra-serien är designad av tyskfödda Constantin Wortmann och seriens eleganta produkter är kända för deras charmiga och mjuka linjer. Dessutom förenar Cobra modern skandinavisk design med funktionalitet.

Koppel-kannan är en av Georg Jensens tidlösa designklassiker. Den här mini-versionen är lika elegant som originaldesignen och har en storlek som passar perfekt för till exempel mjölk eller grädde. Kannan är tillverkad av blankt rostfritt stål och har de skulpturala former som kännetecknar Henning Koppels originalkanna från 1950-talet. Tål ej maskindisk.
Om Köpa.se | info@kopa.se | © 2026 Köpa.se – Alla rättigheter förbehållna. | Ansvarsfriskrivning | Generella tips | Foton från Freedigitalphotos.net eller iStockphoto.