Köpa.se Logo
x
556 860
PRODUKTER
x
1 539
KATEGORIER
STJM3 yoghurtglas 8-pack

Detta set innehåller åtta stycken glasbägare som passar till Steba STJM3 yoghurtmaskin. Med dessa extra bägare kan du enkelt göra större mängder yoghurt åt gången. Varje bägare rymmer 17 centiliter och har ett tillhörande lock för smidig förvaring.

499 kr

Köksredskap
Yoghurtmaskiner
Bagaren och KockenKöp produkten hos Bagaren och Kocken
Liknande produkter
Plastburk med Lock Mellan
399 kr
Partyhallen.se
Med ett 40-pack engångs bägare, plast-skålar med lock kan du spara grönsaker, ris, kryddblandningar eller dina överblivna skruvar, behållarna är stadiga och staplas lätt på varandra för smidig förvaring i exempelvis kyl eller frys. Plastburk med Lock Mellan består av trettio stycken behållare med lock, tillverkade i stadig plast. Behållarna rymmer 480 milliliter och mäter 7 centimeter i höjd samt har en övre diameter på 11,8 centimeter. Info om Plastburk med Lock Mellan: - Bägare med lock i tålig plast. - Volym: 480 ml. - Mått: 7 H x 11,8 Ø cm. - Material: Plast. - Säljs i 40-pack.
Smeg Glasskål till köksmaskiner 4,8 L
995 kr
Bagaren och Kocken
Denna glasskål är ett originaltillbehör till Smegs köksmaskiner. Passar inte till SMF01 köksmaskiner. Skålen har en kapacitet på 4,8 liter och tål maskindisk efter användning.
Struvjärn set om 3 Aluminium
172 kr
Bagaren och Kocken
Baka traditionella struvor, leta upp mormors recept och prova dig fram, det är roligt och enkelt när man kommer igång, glöm inte att doppa järnet i varm olja innan det doppas i smeten, det medföljer tre olika formar i aluminium och skaft med trähandtag.
Handdisk
Glassmaskin med kompressor + 2 bunkar, 2 liter
3673 kr
Bagaren och Kocken

Äntligen är den här – Severins glassmaskin med inbyggd kompressor och två glassbunkar. Glassbunkarna rymmer 2 liter vardera och behöver inte frysas på förhand, utan ger dig färdig glass på mindre än 30 minuter från start.

Att njuta av hemmagjord glass med autentisk italiensk gelato-känsla har aldrig varit enklare. Blanda dina favoritsmaker och använd högkvalitativa råvaror som smaksättare för att hitta din egen perfekta glass.

Du behöver inte stanna vid glass, utan kan även göra sorbet och frozen yoghurt. Glassmaskinen har dessutom en innovativ varm- och kallfunktion som gör att du även kan använda den för att göra din egen yoghurt från grunden. Du får med andra ord en högkvalitativ glassmaskin som kan uppfylla alla dina dessertdrömmar.

Ankarsrum Frysskål till glassmaskin, vit
799 kr
Bagaren och Kocken

Gör mer av det goda. Med en extra frysskål till din Ankarsrum glassmaskin får du möjlighet att förbereda en dubbel sats av din favoritglass – perfekt när du har gäster eller bara vill ha fler smaker redo i frysen.

Frysskålen har en kapacitet på upp till 700 g ingredienser, vilket ger cirka 1,5 liter färdig glass. Den är smidig att förbereda i god tid, och med två skålar i rotation kan du enkelt göra olika sorter efter varandra utan väntetid. Idealisk för dig som vill utforska både klassiska recept och kreativa smakkombinationer – från len vanilj till frisk sorbet eller nötig pistage.

Syltburk 165 ml 6-pack
109 kr
Bagaren och Kocken

Den här syltburken från Marjukka har en klassiskt design med ett röd- och vitrutigt tättslutande metallock som är både snyggt och praktiskt. Själva glasburken tål maskindisk, medan locket bör diskas för hand. Syltburken säljs i set om olika antal och storlekar, så att du kan välja vad som passar bäst när du ska ta vara på höstens frukter och bär.

Storleksguide:
6 st 165 ml – 7,4 x 8,5 cm.
6 st 340 ml – 8,5 x 10,3 cm.
6 st 440 ml – 8,5 x 11,8 cm.
4 st 720 ml – 9 x 15 cm.

Köksmaskin och Glassmaskin, Vit
7290 kr
Bagaren och Kocken

I härlig retrostil á la Smeg får du här ett härligt paket innehållandes köksmaskin och glassmaskin. Perfekt för dig som älskar glass och att baka.

Köksmaskinen kommer med en stor skål i rostfritt stål som rymmer 4,8 liter. En pålitlig köksmaskin och du får hjälp med allt från att röra ihop en god bulldeg till att vispa grädden. Smeg köksmaskin är utrustad med tio olika hastighetssteg med softstart och du anpassar enkelt beroende på vad för uppgift som ska utföras.

Tillsammans med mixern får du även Smeg glassmaskin. Köks- och glassmaskin monteras enkelt ihop och sedan har du drygt 1 liter glass färdig på imponerande 20-30 minuter. Glassbehållarens inre material är i rostfritt stål medan det yttre, den magnetiserade adaptern och spateln, är i ABS-plast. Med Smeg glassmaskin gör du frusna desserter som glass, sorbet och frozen yoghurt. Vilken smak blir det? Endast fantasin som sätter gränserna!

Köks- och glassmaskin håller hög kvalitet och har god funktionalitet.

Syltburk 340 ml 6-pack
119 kr
Bagaren och Kocken

Den här syltburken från Marjukka har en klassiskt design med ett röd- och vitrutigt tättslutande metallock som är både snyggt och praktiskt. Själva glasburken tål maskindisk, medan locket bör diskas för hand. Syltburken säljs i set om olika antal och storlekar, så att du kan välja vad som passar bäst när du ska ta vara på höstens frukter och bär.

Storleksguide:
6 st 165 ml – 7,4 x 8,5 cm.
6 st 340 ml – 8,5 x 10,3 cm.
6 st 440 ml – 8,5 x 11,8 cm.
4 st 720 ml – 9 x 15 cm.

IC30 Glassmaskin
899 kr
Bagaren och Kocken

Denna glassmaskin från Steba har en kapacitet på 1,5 liter, vilket motsvarar ca 20 kulor glass till en läcker dessert. Maskinen är tillverkad i rostfritt stål och har en uttagbar form som gör den oerhört lätt att rengöra, den tål dessutom maskindisk. Locket har en öppning som gör att du enkelt kan tillsätta nya ingredienser efter behov. Här finns också ljus och en "freshness"-funktion som gör att glassen hålls färsk när den förvaras. Utöver LCD-displayen har maskinen en timer på 20-40 minuter.

Glassmaskinen står stabilt på gummiknoppar och det ingår en glasskopa så att du enkelt kan servera hemmagjord glass och sorbet till gästerna.

Glassform Stapelbar 4-pack
518 kr
Bagaren och Kocken

Gör din egen hälsosamma glass med naturliga och härliga ingredienser med Lékués stapelbara glassformar, tillverkade i silikon. Tack vare glassformarnas form är de enkla att stapla vilket sparar utrymme i frysen. 

Mått: 

10,5 x 6,5 x 2,6 cm (x4)

60 ml (x4) 

Supersnabb hallon- och yoghurtglass

Lékués glassformar kräver lite kreativitet och tid av dig – men oj så många härliga varianter av glass du kan få till. Vi provade att göra hallon- och yoghurtglass, enklare kan det knappast bli.

För fyra portioner behöver du:

250 gram frysta hallon.

1 dl apelsinjuice.

2 dl turkisk yoghurt.

2 msk flytande honung.

Så här gör du:

Mixa alla ingredienser i en matberedare. Fyll formarna med smeten och ställ in cirka fyra timmar i frysen. Godare och enklare hemmagjord hallon- och yoghurtglass får man leta efter!

Kenwood Universal glasstillbehör
1099 kr
Bagaren och Kocken
Gör läcker glass på 30 minuter. 1 liter skål som är utmärkt för att frysa stora portioner glass, sorbet eller frozen yoghurt. Skålen är mycket praktisk och är enkel att använda, vilket är tack vare den nya designen som förbättrat lås- och upplåsningsfunktionen. Kompatibel med alla aktuella köksmaskiner - Den passar till Chef och Chef XL-modeller inklusive Titanium och Cooking Chef, det aktuella sortimentet av Titanium, Elite, Sense och Chef, Cooking Chef.
Dessertskålar med Fot 3-pack
59 kr
Partyhallen.se
Elegant dessertskål på fot som lyfter dina efterrätter till nästa nivå. Det här setet med tre efterrättsskålar i glas passar perfekt för glass, mousse eller andra desserter. Stilrena glasskålar som gör serveringen både vacker och praktisk. Dessertskålar med Fot 3-pack omfattar ett set med tre stycken dessertskålar som har en kraftig fot. Dessa skålar är perfekta för servering av glass eller andra desserter. Info om Dessertskålar med Fot 3-pack: - Set med efterrättsskålar i glas - Material: Glas - Volym: 290 ml - Mått: 8,5 (H) x 8,8 (Ø) cm - Tål diskmaskin - Säljs i 3-pack
Graef glassmaskin 2 liter, iron mica
5799 kr
Bagaren och Kocken

Glassmaskinen från Graef ger dig möjlighet att göra allt från krämig glass och uppfriskande sorbet till hemgjord yoghurt. Med fyra förinställda program kan du enkelt välja mellan glass, yoghurt, vispning eller nedkylning via den intuitiva pekskärmen. Glassmaskinen ger dig också möjlighet att välja konsistensen på glassen med tre inställningar – mjuk, medium eller fast – som visas på displayen tillsammans med den återstående tillagningstiden. Du kan själv justera tillagningstiden, där glass kan göras på upp till 90 minuter och yoghurt kan tillagas i upp till 24 timmar. Maskinen har en automatisk avstängningsfunktion som gör det enkelt att tillaga läckra desserter utan övervakning. Den avtagbara behållaren har en kapacitet på två liter och tål diskmaskin, vilket också gör diskningen snabb och enkel. Med en kraftfull kompressor och kylfunktion på upp till 120 minuter håller maskinen dina skapelser kalla vid temperaturer mellan -18°C och -35°C. Glassmaskinen kombinerar effektiv prestanda med användarvänlig betjäning, så att du kan njuta av hemlagade delikatesser året runt.

Spalt-lampa/kornealmikroskop SLx45 LED
49375 kr
AstroSweden
Spaltlampa eller kornelamikroskop för undersökning av ögonen. För både optiker, ögonmedicin och veterinärmedicin. Spaltlampan har funnits med oss sedan 1911 då Alvar Gullstrand uppfann den och utarbetade konceptet tillsammans med tyska Zeiss. Leasa: iInklusive helförsäkring. SLx45 från Labomed är ett robust instrument med behagligt mjuka rörelser. Optiken är apokromatisk för perfekt bildskärpa både externt och internt i ögat. Optiken är behandlad med MaxLite-coating vilket ger fantastisk kontrast, synskärpa och ljusgenomsläpplighet. Dessutom är optiken behandlad mot svamp och imma samt reptålig för att trygga långvarig användning. 20W-ljuskällan är kompakt för att ge friare rörlighet år dig som läkare. IOP-mätning kan göras med tonometer som finns som tillbehör. En mångfald med strålgångsdelare/beamsplitters finns att tillgå för dig som vill använda tredjepartskamera. För läkare som vill ha en fullt integrerad kamera finns Labomeds eget iVu SL-system med 5MP stillbild eller live video. iVu SL är särskilt designad för att enastående digital dokumentation alltid skall finnas tillgänglig. All optik är blyfri. Färgen innehåller en antimikrobiell tillsats för att minska smittspridning och främja hälsosammare arbetsmiljö. Alla ytor i kontakt med patient och läkare är fria från irriterande och giftiga ämnen. Monteringen är standardiserad så att du kan sätta på en extern tonometer. Observera att Labomed är en optikfirma. Således tillverkar de inte tonometrar. Med rätt lins kan du studera näthinnan. Denna lins finns heller ej i vårt sortiment för tillfället. Tekniska data: * Konstruktion: Galileisk * Förstoring: 3 steg, 10, 16 och 25x * Okular: 12,5x, 18mm * Dioptrijustering: +/- 5 dioptrier * Interpupillärt avstånd: 49 - 78mm * Spaltlängd: 0 - 12mm * Spaltapertur: 0.3, 1.0, 3.0, 5.0, 9.0, 12.0 samt kontinuerligt 1,5 - 12mm * Spalt-lutning: 20 grader * Spaltrotation: 0 - 180 grader * Filter: Rödfri, kobolt-blå, värmeabsorberande och neutralgrått * Rörlighet: * longitudinellt (in/ut): 100mm * Lateralt (vänster/höger): 107mm * Vertikalt (upp/ned) 30mm * Hakstöd: 80mm * Belysning: 5W LED * Strömförsörjning: 100 - 240V, 50, 60Hz, 1,5A * Bordyta: 367 x 360mm, metall att skruva fast på befintligt bord (ingår ej) * Vikt (packat): 25 kg * Tillval: Tonometer, andningssköld, strålgångsdelare (för t.ex. foto), kameror, diffuserare (för ljuskällan), motoriserat bord (höjdledes).100 - 240V,
Lyngby Glas Sugrör 21,5 cm 6 st
189 kr
Bagaren och Kocken
Glassugrören från Lyngby Glas är återanvändbara och jättelätta att rengöra med den medföljande borsten. I detta paket ingår 6 st och de kan användas till både smoothies, milkshakes, drinkar och varma drycker som Irish Coffee. Längden på 21,5 cm gör dem flexibla till att passa i de flesta glas. Utöver detta gör diametern på 8 mm att sugrören också kan användas till krämiga drycker. Glassugrören är ett hållbart alternativt till plast då de kan användas om och om igen utan att du samlar på dig en massa avfall.
IC150 Glassmaskin 1,5 liter
2380 kr
Bagaren och Kocken

Älskar du hemmagjord glass? Behöver du idéer på vad du ska bjuda gästerna på? Då passar denna glassmaskin från tyska Steba perfekt i kök. Maskinen har högkvalitativ kompressor som är helautomatisk och självkylande, vilket gör att din glass får precis rätt textur. Designen gör att motorn är helt skyddad och den lång livslängd. 

Maskinens temperatur kan nå ner till -35° och sina 1,5 liter finns är plats för att kunna göra 20 kulor glass åt gången. Själva formen är lätt att lyfta ut, vilket också gör den lätt att rengöra. Formen har ett lock så att du under processen kan tillföra fler ingredienser. Inställningarna är lätta att använda med en on/off-knapp och 60 minuters timer, samt en LED-display som bl.a. visar temperaturen. En utmärkt glassmaskin för läckra desserter.

Om Köpa.se | info@kopa.se | © 2025 Köpa.se – Alla rättigheter förbehållna. | Ansvarsfriskrivning | Generella tips | Foton från Freedigitalphotos.net eller iStockphoto.