
Dessa eleganta ölglas från Eva Solo är designade för att lyfta fram humlearomen i pilsneröl. Glasens form framhäver ölets klara färg och ger en optimal smakupplevelse.


Cognacglas från Eva Solo som får fram det bästa ur cognacen - glaset är en del av Eva Solos glasserien, där glasen är formgivna så att de ger den bästa upplevelsen med olika drycker. Det gäller även för cognacglasen. Glaser är elegant och harmoniskt designat av munblåst, tunt och delikat glas.
Det ger dig ett glas, som stöttar den karakteristiska cognacen på bästa sätt.


Njut av en kväll i gott sällskap över en god cocktail med gin, där kvällen bara kan bli bättre med rätt glas. De munblåsta ginglasen från Eva Solo har en kapacitet på 60 cl, och de framhäver inte bara doften, utan också alla de olika smakerna du finner i gin. Glasen hjälper till att göra det till en speciell upplevelse när det skall njutas av en GT, Tom Collins eller en Gin fizz. Du kan till och med servera läckra desserter i glaset.
Det unika, munblåsta glaset har en avfasad kant som ser snygg ut och ger en exklusiv känsla. Dessutom är glaset designat i samarbete med ginexperter, så du är garanterad ett glas med den perfekta formen för att fånga ginens doft och smak. Det fina glaset kommer piffa upp alla bordsdukningar och är perfekt som present till ginentusiasten.

Ett härligt dricksglas från danska Eva Solo. Glasets ikoniska design med sin vinklade topp ger glaset en helt unik karaktär. Glaset kan både användas vid mer festliga tillfällen att servera lyxiga drinkar eller till och med vin i. Å andra sidan fungerar det exakt lika bra att använda som vattenglas till vardagsmiddagen.
48 cl.
Tål maskindisk.




Njut av din öl med stil i detta set av tunna ölglas från Mareld. Setet innehåller nu 4 kristallglas med en kapacitet på 35 cl, perfekt för allt från pilsner till specialöl. Det eleganta designet och den tunna kanten ger en förbättrad dryckesupplevelse och framhäver ölets färger och bubblor. Glasen är robusta, tål diskmaskin och passar i alla dukningar – idealiska för både vardagsbruk och festliga tillfällen.

Duka upp till en mysig kväll med dessa eleganta vinglas från Eva Solo. Glasen kan rymma 0,5 l och är speciellt bra till mer komplexa rödviner, som ex. från Bourgogne och Barolo. Den enkla, eleganta designen betyder att vinglasen passar på de flesta danska borden, även tillsammans med andra glasserier. De två glasen är framställda av munblåst glas, och stjälk och bägare ät utdraget i ett. Det ger ett fulländat uttryck till glaset som smittar av sig på serveringen av vinet.

Ett 12-pack med högkvalitativa dricksglas från Eva Solo med många användningsområden. Glasen rymmer 25 cl och är gjorda av värmetåligt, härdat glas. Dessa glas kan även diskas i maskin.
Häll upp ett glas med iskall juice eller en varm kaffe. Drickglasen tål både värme och kyla bra.
Designade av: Henrik Holbaek och Claus Jensen

Om Köpa.se | info@kopa.se | © 2025 Köpa.se – Alla rättigheter förbehållna. | Ansvarsfriskrivning | Generella tips | Foton från Freedigitalphotos.net eller iStockphoto.