Köpa.se Logo
x
558 530
PRODUKTER
x
1 549
KATEGORIER
Fågelmatare 2st

Denna vackra fågelmatare från Eva Solo är inte bara praktisk utan också en fin detalj i trädgården. Med två glaskupor som hänger i ett nylonrep kan du enkelt hänga upp den på balkongen, altanen eller i ett träd. De små öppningarna gör det lätt för fåglarna att komma åt maten.

249 kr

Trädgårdsdekorationer
Trädgårdsredskap
Fågelmatare
Feeders
Bagaren och KockenKöp produkten hos Bagaren och Kocken
Liknande produkter
Eva Solo Simply Grow ytterkruka, stor
3299 kr
Bagaren och Kocken
Smart bevattning och stilren design Simply Grow ytterkruka från Eva Solo skapar optimala förhållanden för dina växter och passar lika bra i trädgården som på balkongen eller terrassen. Det smarta självbevattningssystemet ger en jämn och stabil vattentillförsel, vilket minskar behovet av daglig vattning och eliminerar risken för övervattning. För extra bekvämlighet kan du placera standardkrukor direkt i ytterkrukan utan att behöva plantera om. Den robusta konstruktionen är byggd för att tåla alla väderförhållanden, vilket gör att du kan njuta av grönska året runt. Med flera storlekar att välja mellan kan du hitta den variant som bäst passar dina odlingsbehov. Ytterkrukan är tillverkad av aluminium, kapillärmatta, plast och pulverlackerat galvaniserat stål för hållbarhet och lång livslängd. Storlekar: Liten: Höjd 42 cm / diameter 32 cm Stor: Höjd 51 cm / diameter 37 cm
Hängande fågelmatare 43 cm
299 kr
Bagaren och Kocken

Välkomna småfåglarna hem till dig med den här smarta fågelmataren från Rosendahl. Fågelmataren erbjuder foder på flera olika nivåer och är lätt att fylla på från toppen där fröna sedan fortsätter ner genom skålarna. Produkten är försedd med ett hål i botten för dräneringen av regnvatten i behållaren.

Fågelmataren är en del av serien Reduce och är tillverkad i 100% återvunnen plast från de danska hushållen. Produkten har en hög hållbarhet och tack vare sitt frostbeständiga material klarar den att stå ute året om. Fågelmataren är grön till utseendet, vilket bidrar till en naturlig sammansmältning med naturens färger.

De Luxe fågelmatare, svart
639 kr
Bagaren och Kocken

Skäm bort småfåglarna som stannar kvar över vintern med Eva Solo De Luxe fågelmatare. Häng upp fågelmataren i trädgården, fyll den med mat och njut sedan av fåglarnas besök. Fåglarna kan utan problem landa på stålkanten, medan det stora taket säkerställer att stora fåglar inte kan ta sig in. Fågelmataren är smidig att fylla på och dessutom enkel att rengöra.

De Luxe fågelmatare, koppar
1039 kr
Bagaren och Kocken

Skäm bort småfåglarna som stannar kvar över vintern med Eva Solo De Luxe fågelmatare. Häng upp fågelmataren i trädgården, fyll den med mat och njut sedan av fåglarnas besök. Fåglarna kan utan problem landa på stålkanten, medan det stora taket säkerställer att stora fåglar inte kan ta sig in. Fågelmataren är smidig att fylla på och dessutom enkel att rengöra.

Eva Solo Simply Grow odlingslåda
4499 kr
Bagaren och Kocken
Simply Grow planteringslåda från Eva Solo gör det enkelt att skapa grönskande oaser på balkongen, terrassen eller i trädgården. Den har plats för både kryddväxter, blommor och små grönsaker, så att du kan odla dina egna växter och njuta av färska skördar precis utanför dörren. Oavsett om du vill ha en frodig köksträdgård eller en dekorativ plantering ger denna flexibla lösning många möjligheter att odla på ett smidigt och överskådligt sätt. Det smarta självbevattningssystemet ser till att jorden hålls jämnt fuktig, vilket ger optimala förhållanden för växterna och minskar behovet av daglig vattning. Samtidigt elimineras risken för övervattning, så att plantorna får precis rätt mängd vatten. Du kan använda vanliga standardkrukor direkt i lådan, vilket gör det enkelt att byta ut och arrangera växterna efter behov. Den vädertåliga konstruktionen gör att planteringslådan kan stå ute året runt. Tillverkad av aluminium, kapillärmatta, plast och pulverlackerat galvaniserat stål för lång hållbarhet och stabilitet.
Fågelmatare i glas med bad
1049 kr
Bagaren och Kocken

Det är så trevligt med fåglar som kvittrar i trädgården, och med fågelmataren i glas från Eva Solo kommer de garanterat att vilja vara i din trädgård. Det moderna fågelboet är utrustat med ett litet vattenbad som de små fåglarna kan sitta i. På så sätt så har småfåglar, som mesar och talgoxar, tillgång till både mat, vatten och ett bad.

Fågelmataren är tillverkad av glas, silikon och rostfritt stål och är mycket dekorativ att ha i trädgården. Det är dessutom mycket enkelt att fylla på med mat och vatten, även rengöringen är mycket enkel då alla delar kan köras i diskmaskinen. Fågelmataren med vattenbad är 96 cm hög och 21,5 cm i diameter.

Trixie natura bird feeder hanging pine wood 17 × 19 × 14 cm black/white
155 kr
Proshop
Roof with sanded roofing felt. With large land area. Pine wood, varnished.
Dekorativt fågelhus att hänga upp
139 kr
eStore
Naturligt fågelhus för vilda fåglar som dekorationDenna dekorativa fågelholk är ett fantastiskt blickfång för ditt hem. Den imponerar med sin design i form av en klassisk fågelholk och är ett riktigt blickfång i trädgården, på balkongen eller på uteplatsen. Det dekorativa huset med tak i naturlook är tillverkat av robust granträ och kan placeras hängande eller stående. Det är också en underbar kreativ presentidé för dekorations- och fågelälskare. Mått: Längd: 21.3cm Bredd: 19.7cm Höjd: 16.1cm
Saturn fågelmatare, koppar
809 kr
Bagaren och Kocken

Bjud in fåglarna till ditt hem med Saturn fågelmatare från Eva Solo, en stilren och funktionell fågelmatare som blir ett vackert inslag i trädgården eller på balkongen. Med sin unika design i form av en Saturnus-ring lockar den både småfåglar och designälskare. Fågelmataren är tillverkad i hållbara material som borosilikatglas och rostfritt stål, vilket gör den både slitstark och elegant.

Du kan enkelt fylla på den genom den breda öppningen, och det transparenta glaset gör det lätt att hålla koll på matmängden. Fågelmataren hängs upp med en stark stålvajer och är lätt att rengöra för hand. Den finns i två eleganta färger: svart eller koppar, så du kan välja den som bäst passar din stil och utomhusmiljö.

Fågelmatare på stolpe 133 cm
412 kr
Bagaren och Kocken

Gör det enkelt för fåglarna att få något att äta genom att sätta upp denna fiffiga fågelmatare från Rosendahl i din trädgård. Fågelmataren sitter på en stolpe och är väldigt smidig att flytta runt dit du vill ha den. Påfyllningen gör du enkelt genom att lyfta på locket högst upp och hälla ner fröna i behållaren. I botten sitter dessutom ett hål som underlättar för dräneringen av regnvatten. 

Fågelmataren tillhör serien Reduce och tillverkas av 100% återvunnen plast från Danmark. Materialet är frostbeständigt, vilket gör att fågelmataren klarar av att stå ute året om. Färgen är grön och smälter därför lätt in i omgivningen och kan placeras var som helst på gården.

Fågelmatare 20 cm
579 kr
Bagaren och Kocken

Fågelmatare från Eva Solo som utav tvivel kommer locka till sig småfåglarna i naturen. Kulan är gjord i munblåst glas och har en smart upphängning som kan monteras på en gren eller under takfoten. Glaskulan är dessutom lätt att rengöra och tål minusgrader så att den kan hänga ute året om.

Fyll på med foder upp till öppningens kant så att fåglarna enkelt kan landa medan de äter. Därutöver är kulan utrustad med ett dräneringshål så att fodret inte fryser. Fågelmataren mäter 20 cm på bredden.

Fågelbo
399 kr
Bagaren och Kocken

Hjälp fåglarna i trädgården eller på altanen med detta fina fågelbo från Eva Solo. Häng upp inför vårens ankomst och ge de eleganta djuren en trygg och säkert plats att komma till ro! Fågelhuset är tillverkad med ett tak av porslin och en botten av vass, vilket uppmuntrar fåglarna till att bygga bo.

Du hänger enkelt upp fågelboet i ett träd eller på en pinne med hjälp av snöre. Tack vare sin slitstarka design tål boet alla typer av väderslag och kan med fördel hänga ute året runt! Det gör att boet även kan fungera som bo över vintern åt mindre fåglar som talgoxe och mesar.

Specifikationer
Färg: Vit
Material: Porslin och vass
Diameter: 13 cm

Vägghängd fågelmatare
359 kr
Bagaren och Kocken

Med denna fågelmatare från Eva Solo kan de små fåglarna i trädgården enkelt förse sig med mat, så att din trädgård är garanterad besök året om. Det finns något trevligt med småfåglar i trädgården och med en fågelmatare kan du hjälpa fåglarna under den kalla tiden så att de får i sig tillräckligt med mat. Den organiska designen smälter lätt in i trädgården, och eftersom röret är utrustad med en pinne som fåglarna enkelt kan landa på har de enkel tillgång till maten.

Den rörformade fågelmataren hängs enkelt upp med en skruv, spik eller krok på till exempel en vägg, ett träd eller en planka. Dessutom tål röret alla slags väder tack vare dess hållbara keramik, som också är enkel att rengöra med en fuktig trasa. När fågelmataren är tom fyller man enkelt på nytt foder genom det stora påfyllningshålet på baksidan av röret.

 

Saturn fågelmatare, svart
439 kr
Bagaren och Kocken

Bjud in fåglarna till ditt hem med Saturn fågelmatare från Eva Solo, en stilren och funktionell fågelmatare som blir ett vackert inslag i trädgården eller på balkongen. Med sin unika design i form av en Saturnus-ring lockar den både småfåglar och designälskare. Fågelmataren är tillverkad i hållbara material som borosilikatglas och rostfritt stål, vilket gör den både slitstark och elegant.

Du kan enkelt fylla på den genom den breda öppningen, och det transparenta glaset gör det lätt att hålla koll på matmängden. Fågelmataren hängs upp med en stark stålvajer och är lätt att rengöra för hand. Den finns i två eleganta färger: svart eller koppar, så du kan välja den som bäst passar din stil och utomhusmiljö.

Fönster-fågelmatare - Utenu
99 kr
CoolStuff
Se på när de söta fåglarna smaskar i sig maten på nära håll! Fågelmataren fäster du enkelt på fönstret med sugproppar.
Fågelbord
1399 kr
Bagaren och Kocken

Fågelkvitter i trädgården är något av det mest avslappnande som finns. Med detta fågelbord från Eva Solo får du dessutom möjlighet att följa småfåglarna tack vare den funktionella designen. Därtill är det lätt för fåglarna att landa på kanten och äta.

Fågelordet står på ett spett som sticks ner i jorden på den plats du önskar placera det. Den genomskinliga dispensern är tillverkad i glas och det är lätt att se när den behöver fyllas på igen. Dispensern är också lätt att montera ner och diska i maskin. Fågelbordet kan stå i trädgården under alla årstider då glaset är frostsäkert.

 

Om Köpa.se | info@kopa.se | © 2026 Köpa.se – Alla rättigheter förbehållna. | Ansvarsfriskrivning | Generella tips | Foton från Freedigitalphotos.net eller iStockphoto.