Köpa.se Logo
x
558 535
PRODUKTER
x
1 542
KATEGORIER
Porslinsskål Ø38, sand

Denna sandfärgade skål från Ernst är tillverkad i porslin och passar perfekt för servering av allt från nötter till efterrätter. Skålens enkla och stilrena design gör den till en vacker detalj i hemmet. Den tål både maskindisk och mikrovågsugn, vilket gör den praktisk i vardagen.

649 kr

Skålar
Serveringsskålar
Porslin
Bagaren och KockenKöp produkten hos Bagaren och Kocken
Liknande produkter
Kaffekopp med fat i porslin 20 cl, sand
119 kr
Bagaren och Kocken

ERNST kaffekopp med fat i porslin är en del av en större fikaserie med fler delar, till exempel tekoppar, kakfat, tårtfat och mjölkkanna. Den vackra sandgrå färgen med små prickar ger en mjuk och varm känsla och bjuder in till fika och härliga samtal. Perfekt för dig som gärna dukar upp fint åt vänner och familj och som vill skapa ett enhetligt uttryck på bordet. Höjd 7 centimeter, diameter 9 centimeter, kapacitet 20 centiliter. Tål maskindisk och mikrovågsugn.

Inredare, programledare, kock, skribent och designer – listan kan göras lång. Med sin karisma, sina barfota fötter och sina fantastiska citat har Ernst Kirchsteiger hittat in i hela svenska folkets hjärtan. Serien ERNST kännetecknas av sitt rena och enkla formspråk, med produkter som är framtagna utifrån Kirchsteigers egna tankar och önskningar i hemmet.

Kaffemugg 8 cm, vanilj
80 kr
Bagaren och Kocken

ERNST kaffemugg i porslin är en del av en större fikaserie där du hittar flera matchande delar, till exempel assietter, tårtfat och tallrikar, vilket gör det enkelt att skapa en enhetlig och inbjudande dukningar både för vardagliga fikastunder och högtidliga firanden. Muggen har en tidlös men modern design med en fräsch vit bas som kompletteras av små stilfulla prickar. Ett snyggt och praktiskt tillskott till köket som ger en gemytlig känsla på bordet och tål maskindisk, så att du får mer tid över till att umgås med dina nära och kära.

Porslinsskål Ø16, sand
113 kr
Bagaren och Kocken

Upptäck den subtila elegansen med Ernsts skål. Denna skål, med sin diskreta sandfärg, är en hyllning till skandinavisk design och funktionalitet. Tillverkad i finaste porslin, är den både robust och vacker, och med tre olika storlekar blir den perfekt för att servera allt från nötter till efterrätter. Dess enkla men sofistikerade utseende gör den till en idealisk kompanjon för varje måltid och tillfälle. Tål maskindisk och mikrovågsugn, vilket gör den till en praktisk tillgång i varje hem.

Tallrik Stengods Ø26 cm Grå
118 kr
Bagaren och Kocken

Duka med denna fina tallrik från Ernst tillverkad i stengods. 

Kan diskas i maskin.  

Tårtfat 27 cm, vanilj
599 kr
Bagaren och Kocken

ERNST tårtfat i porslin är ett utmärkt val när du vill göra fikastunden extra trevlig. Tårtfatet ingår i en större fikaserie där du hittar delar som muggar, tekoppar, assietter, tallrikar och mer. På så vis kan du skapa en harmonisk och välkomnande dukning för alla tillfällen, den vardagliga fikastunden såväl som högtidliga tillfällen och livets stora ögonblick. Tårtfatet har en fräsch vit bas med dekorativa prickar som ger den klassiska designen en modern twist. Det tål maskindisk, så att du kan fokusera på att avnjuta stunden fullt ut utan att behöva tänka på disken.

Liten skål 7,5 cm, svart
89 kr
Bagaren och Kocken

En enkel men elegant detalj som tar dina dukningar till nya höjder. Den här lilla svarta skålen från Ernst passar perfekt för att servera snacks och små desserter, eller varför inte russin och mandlar till glöggen? Tillverkad av stengods. Tål maskindisk och mikrovågsugn.

Skål 14 cm, naturvit
111 kr
Bagaren och Kocken

Den här skålen från ERNST är tillverkad av glaserat stengods. Den har en snygg naturvit finish och tål både diskmaskin och mikrovågsugn. Ett perfekt val när du behöver en eller flera serveringsskålar att piffa upp dukningen med. Välj mellan två storlekar, med diameter på 9 eller 14 centimeter.

Inredare, programledare, skribent, kock och designer – listan kan göras lång. Med sin karisma, sina barfota fötter och sina fantastiska citat har Ernst Kirchsteiger tagit permanent plats i svenska folkets hjärtan. I ERNST-serien hittar du produkter med ett rent och enkelt formspråk, framtagna utifrån Kirchsteigers egna tankar och behov i hemmet.

Assiett 22 cm, vanilj
189 kr
Bagaren och Kocken

ERNST assiett är en del av en större serie med flera olika delar, till exempel tallrikar, koppar, djupa tallrikar och mycket mer – alla delar som behövs för att få till en riktigt trivsam stund vid bordet oavsett om det vankas middag eller fika.

Assietten har en fräsch vit design med inslag av diskreta prickar som ger den en elegant och modern touch. Den är tillverkad av porslin som tål både maskindisk och mikrovågsugn. Du kan välja mellan två storlekar, med diameter på 17,5 eller 22 centimeter.

Kakfat i porslin 20 cm, sand
259 kr
Bagaren och Kocken

ERNST kakfat i porslin ingår i en större fikaserie där du kan hitta fler matchande delar, till exempel assietter, kaffe- och tekoppar, mjölkkanna och tårtfat. Serien kännetecknas av sin vackra sandgrå färg, som skapar en varm känsla på bordet och bjuder in till gott fika med trevliga samtal. Ett bra val för dig som gärna dukar fint åt nära och kära. Kakfatet har en diameter på 20 centimeter och en höjd på 14,5 centimeter. Tål maskindisk och mikrovågsugn.

Inredare, programledare, skribent, kock och designer – listan kan göras lång. Med sin karisma, sina barfota fötter och sina fantastiska citat har Ernst Kirchsteiger verkligen fått en permanent plats i svenska folkets hjärtan. I ERNST-serien hittar du produkter med rent och enkelt formspråk, framtagna med utgångspunkt i Kirchsteigers egna tankar och behov i hemmet.

Äggkopp i porslin, vanilj
59 kr
Bagaren och Kocken

Starta dagen med en känsla av nordisk elegans med folkkära Ernsts äggkoppar. Dessa vackra föremål är en hyllning till det enkla och naturliga, framställda i lugnande toner av naturvit och sand. De är designade för att hålla ditt morgonägg säkert och stilfullt, och deras minimalistiska utseende gör dem till en diskret men ändå framträdande del av din köksinredning. Med måtten 7 cm i diameter och 4 cm i höjd, är de ett praktiskt tillägg till varje hem. Dessa äggkoppar är inte bara en njutning att använda, utan också en fröjd för ögat, och de tål både diskmaskin och mikrovågsugn för enkel rengöring och användning.

Assiett i porslin 17,5 cm, sand
129 kr
Bagaren och Kocken

ERNST assiett i porslin är en del av en större fikaserie med flera olika delar, så att du kan skapa ett enhetligt uttryck på bordet med matchande kaffekoppar, tårtfat, karaff och mycket mer. Delarnas sandgrå färg med inslag av små prickar gör sig vackert på bordet och hjälper dig att ta fikastunden till nästa nivå. Assietten mäter 17,5 centimeter i diameter och tål maskindisk och mikrovågsugn.

Med sin karisma, sina barfota fötter och sina fantastiska citat har Ernst Kirchsteiger charmat hela svenska folket. Inredare, programledare, skribent, kock och designer – listan kan göras lång. I hans ERNST-serie hittar du produkter med rent och enkelt formspråk, framtagna utifrån Kirchsteigers egna tankar och behov i hemmet.

Esteri skål 13 cm.
183 kr
Bagaren och Kocken

Den klassiska serien innefattar porslin som har ett unikt utseende kombinerat med en tidlös form. Genom att duka bordet med tallrikarna, kopparna och skålar ur Esteri serien kan du enkelt lyfta dukningen. Skålen kan bland annat användas till gröt, soppa eller desserter. Mönstret sticker ut och ger ett retroutseende till middagsbordet. Du kan även kombinera flera produkter ur serien. Skålen mäter 13 cm. och tål diskmaskin.

Kaffemugg i porslin 30 cl, sand
83 kr
Bagaren och Kocken

ERNST kaffemugg i porslin ingår i en större fikaserie där du hittar fler matchande delar, till exempel tekoppar, assietter, tårtfat och mjölkkanna. Seriens vackra sandgrå färg med små prickar ger ett mjukt och varmt intryck och bjuder in till fika och härliga samtal. Ett bra val för dig som gärna dukar upp fint åt vänner och familj och som vill skapa ett enhetligt uttryck på bordet. Höjd 8,5 centimeter. Diameter 8 centimeter. Kapacitet 30 centiliter. Tål maskindisk och mikrovågsugn.

Med sin karisma, sina barfota fötter och sina fantastiska citat har Ernst Kirchsteiger tagit plats i hela svenska folkets hjärtan. Inredare, programledare, kock, skribent och designer – listan kan göras lång. ERNST-serien kännetecknas av sitt rena och enkla formspråk, med produkter framtagna utifrån Kirchsteigers egna tankar och behov i hemmet.

Salladsbestick Trä Svart
283 kr
Bagaren och Kocken

Svarta salladsbestick från Ernst Kirchsteigers egna varumärke ERNST. Salladsbesticken består av en rejäl gaffel och sked och är perfekta för servering av sallad.  

 

Mått: 28 cm. 

Material: Trä.

Maskindisk: Ja. 

Skål räfflad 12 cm, naturvit
127 kr
Bagaren och Kocken

Den här skålen från ERNST passar perfekt för allt från yoghurt och bär till varma soppor. Skålen är tillverkad av stengods, med en naturvit glasyr och en taktil, räfflad yta som både gör den fin att se på och bekväm att hålla i. Ett utmärkt val för hemmet som passar in i alla typer av serviser och dukningar. Tål mikrovågsugn och maskindisk.

Porslinsskål Ø32, sand
454 kr
Bagaren och Kocken

Upptäck den subtila elegansen med Ernsts skål. Denna skål, med sin diskreta sandfärg, är en hyllning till skandinavisk design och funktionalitet. Tillverkad i finaste porslin, är den både robust och vacker, och med tre olika storlekar blir den perfekt för att servera allt från nötter till efterrätter. Dess enkla men sofistikerade utseende gör den till en idealisk kompanjon för varje måltid och tillfälle. Tål maskindisk och mikrovågsugn, vilket gör den till en praktisk tillgång i varje hem.

Om Köpa.se | info@kopa.se | © 2026 Köpa.se – Alla rättigheter förbehållna. | Ansvarsfriskrivning | Generella tips | Foton från Freedigitalphotos.net eller iStockphoto.