
Detta dekorativa grytunderlägg från Ernst Kirchsteiger är tillverkat av vävt sjögräs. Det tåliga materialet gör det perfekt att använda på middagsbordet eller som en fin detalj i köket. Grytunderlägget finns i olika storlekar.


Den här bredrandiga grytlappen från ERNST är en pålitlig vän vid spisen när du hanterar heta kastruller och plåtar. Tack vare sin praktiska ögla kan den alltid hänga nära till hands, redo för nästa matlagningsstund. Du kan med fördel matcha grytlappen med matchande grytvante och kökshanddukar ur samma serie, för en harmoniskt och hemtrevlig känsla i köket.


Se till att skydda händerna när du hanterar varma föremål i köket – med ERNST grytlapp blir matlagningen både snygg och säker. Grytlappen är tillverkad av en högkvalitativ linne- och bomullsblandning med 70% bomull och 30% linne, vilket ger en robust men samtidigt mjuk känsla. Den skyddar inte bara dina händer, utan fungerar även som en elegant detalj i köket med sin tidlösa rutiga design. Om du vill kan du komplettera grytlappen med matchande grytvante och förkläde i samma material och design, så att du får ett enhetligt set som skapar en harmonisk atmosfär i köket.

Den här bredrandiga grytvanten från ERNST är en trygg följeslagare i köket. Med sitt mjuka tyg skyddar den dina händer från heta kastruller och plåtar, samtidigt som den fina designen ger en känsla av enkel trivsel. Kombinera gärna grytvanten med grytlapp och kökshandduk ur samma serie för en harmonisk känsla i inredningen.

En stilren bricka designad av Ernst Kirchsteiger & Åsa Astvald. Brickan är gjord av mangoträ, är lätt att bära och kan användas för att servera frukost eller gott tillbehör på under en middag. Eller varför inte ha den framme som en stilren inredningsdetalj i kök eller vardagsrum?
Tack vare upphöjda kanter riskerar inte dina saker att glida av brickan.

ERNST naturvit kruka i stengods har en vacker design i matt stengods med glaserad insida. En stilren favorit där dina plantor kan trivas och komma till sin rätt – fin i fönstret, på balkongen, uteplatsen eller var än du helst vill placera dina växter. Finns i tre storlekar, med höjd på 15, 21 eller 28 centimeter.
Inredare, programledare, skribent, kock och designer – listan kan göras lång. Med sin karisma, sina barfota fötter och sina fantastiska citat har Ernst Kirchsteiger fått en plats i svenska folkets hjärtan. Produkterna i ERNST-serien har ett rent och enkelt formspråk och är formgivna utifrån Kirchsteigers egna tankar och behov i hemmet.

ERNST såsslev har ett stilrent uttryck i rostfritt stål och vackert mörkt trä. Såssleven ingår i en större serie köksredskap i samma stil, så att du kan skapa ett enhetligt uttryck på bordet med matchande salladsbestick, smörkniv, pastaslev och mycket mer. Ett bra val för dig som letar efter kvalitetsredskap som både är fina och som fyller sin funktion med bravur.
Tack vare sin karisma, sina barfota fötter och sina fantastiska citat har Ernst Kirchsteiger fått en naturlig plats i svenska folkets hjärtan. Inredare, programledare, kock, skribent och designer – listan kan göras lång. Gemensamt för produkterna i hans ERNST-serie är deras enkla och rena formspråk, med design sprungen ur Kirchsteigers egna tankar och behov i köket.

ERNST randiga grytlapp är en pålitlig följeslagare när du hanterar varma kastruller och plåtar. Tack vare sin praktiska ögla kan grytlappen alltid hänga nära till hands, redo för nästa matlagningsstund. Du kan med fördel kombinera grytlappen med matchande grytvante och kökshanddukar ur samma serie, för en harmonisk och komplett känsla i köket.

Praktisk grå grytlapp i en härlig lin och bomullsmix. Finns att kombinera med matchande ERNST Förkläde Grå och ERNST Grillvante Grå.
ERNST är en designserie från Färg & Form där Ernst Kirchsteiger har varit formgivare. Serien innehåller stilrena produkter med enkelt formspråk och skandinavisk design.
Material: 70% Bomull, 30% Lin.

Den här bredrandiga grytvanten från ERNST är en trygg följeslagare i köket. Med sitt mjuka tyg skyddar den dina händer från heta kastruller och plåtar, samtidigt som den fina designen ger en känsla av enkel trivsel. Kombinera gärna grytvanten med grytlapp och kökshandduk ur samma serie för en harmonisk känsla i inredningen.

Att fixa och trixa i köket ska vara kul och rofyllt. Ernst grytvante i bomull är därför både snygg och funktionell, så att du både får en snygg inredningsdetalj och kan hantera varma grytor och plåtar i köket utan att bränna dig. I samma serie hittar du matchande grytlapp och kökshandduk, så att du kan skapa harmoni och balans i din köksinredning. Kan tvättas i maskin vid max 40 grader.

ERNST naturvit kruka i stengods har en vacker design i matt stengods med glaserad insida. En stilren favorit där dina plantor kan trivas och komma till sin rätt – fin i fönstret, på balkongen, uteplatsen eller var än du helst vill placera dina växter. Finns i tre storlekar, med höjd på 15, 21 eller 28 centimeter.
Inredare, programledare, skribent, kock och designer – listan kan göras lång. Med sin karisma, sina barfota fötter och sina fantastiska citat har Ernst Kirchsteiger fått en plats i svenska folkets hjärtan. Produkterna i ERNST-serien har ett rent och enkelt formspråk och är formgivna utifrån Kirchsteigers egna tankar och behov i hemmet.

Såssleven från Ernst Kirchsteiger är gjord av metall, har ett bekvämt trähandtag och en läderrem ovanpå för enkel upphängning. Produkten mäter 22,5 centimeter på längden och 6,3 centimeter på bredden och finns i två olika färger; naturligt och svart. Med Ernst fixar du en mysig och tidlös stund runt middagsbordet – oavsett tillfälle.

Den här skålen från ERNST är tillverkad av glaserat stengods. Den har en snygg naturvit finish och tål både diskmaskin och mikrovågsugn. Ett perfekt val när du behöver en eller flera serveringsskålar att piffa upp dukningen med. Välj mellan två storlekar, med diameter på 9 eller 14 centimeter.
Inredare, programledare, skribent, kock och designer – listan kan göras lång. Med sin karisma, sina barfota fötter och sina fantastiska citat har Ernst Kirchsteiger tagit permanent plats i svenska folkets hjärtan. I ERNST-serien hittar du produkter med ett rent och enkelt formspråk, framtagna utifrån Kirchsteigers egna tankar och behov i hemmet.

En sked gjord av mangoträ med en tidlös design för till exempel honungsburken, tekoppen eller någon god liten såsburks.
Designad och formgiven av Ernst Kirchsteiger & Åsa Astvald.
Om Köpa.se | info@kopa.se | © 2026 Köpa.se – Alla rättigheter förbehållna. | Ansvarsfriskrivning | Generella tips | Foton från Freedigitalphotos.net eller iStockphoto.