Köpa.se Logo
x
569 056
PRODUKTER
x
1 542
KATEGORIER
Optica Bordeaux rödvinsglas 4-pack

Optica rödvinsglas från Luigi Bormioli ger en elegant vinupplevelse. Den plisserade designen fångar ljuset och ger glasen en förtrollande karaktär. Tillverkade i kristallglas framhäver de vinets färg och lyster.

629 kr

Glas (dricksglas)
Vinglas
Rödvinsglas
Bagaren och KockenKöp produkten hos Bagaren och Kocken
Liknande produkter
Bach champagneglas 4-pack
529 kr
Bagaren och Kocken

Lyft varje skål med champagneglas Bach från Luigi Bormioli – en serie där klassisk fasettdesign möter modern hållbarhet. Glasens eleganta slipningar fångar och reflekterar ljuset och skapar ett levande skimmer som förhöjer varje firande.

Med sin välbalanserade form och stilrena design lyfter Bach champagneglas fram bubblornas livfullhet och vinets aromer på bästa sätt. Oavsett om det gäller stora festligheter eller små stunder av lyx i vardagen, blir dessa glas en självklar del av varje skål.

Champagneglasen är tillverkade i ultraklart SON.hyx® kristallglas, som kombinerar exceptionell klarhet med hög motståndskraft mot kantstötningar och missfärgning. Luigi Bormioli erbjuder dessutom en generös 25 års garanti som omfattar både kant, fot och färgbeständighet, vilket ger en extra trygghet för långvarig användning.

Champagneglas Bach från Luigi Bormioli förenar tidlös elegans med pålitlig kvalitet – för minnesvärda skålar, år efter år.

Optica champagneskål 30 cl 4-pack
649 kr
Bagaren och Kocken

Sätt en elegant prägel på varje festlig stund med Optica champagneskål från Luigi Bormioli. Serien utmärker sig genom sin vackra plisserade design som fångar och reflekterar ljuset och skapar ett förtrollande skimmer vid varje skål och servering.

Champagneskålarna är tillverkade i det innovativa SON.hyx® kristallglaset, vilket ger en ultraklar yta och en enastående motståndskraft mot kantstötningar och slitage. Luigi Bormioli erbjuder dessutom en generös 25 års garanti som omfattar kantstötningar på kanten och foten samt missfärgningar och grå skuggor efter maskindisk, vilket garanterar långvarig glädje och trygghet i användningen.

Den breda kupan och den eleganta formen gör dessa glas idealiska för att framhäva champagnebubblor, mousserande viner och eleganta desserter. Optica-champagneskålar passar lika bra vid högtidliga firanden som vid lyxiga middagar där stil och presentation står i fokus.

Bach Vintage cocktailglas 4-pack
529 kr
Bagaren och Kocken

Skapa en stilfull dryckesupplevelse med cocktailglas Bach Vintage från Luigi Bormioli – en serie där klassisk fasettdesign möter modern tålighet. De vackra slipningarna fångar och reflekterar ljuset, vilket ger varje servering en känsla av exklusiv elegans.

Den välbalanserade formen och det tidlösa uttrycket gör Bach Vintage cocktailglas perfekta för servering av allt från klassiska till nyskapande signaturcocktails. Varje drink lyfts fram och får en extra dimension av stil och njutning.

Glasen är tillverkade i ultraklart SON.hyx® kristallglas, som förenar enastående klarhet med hög motståndskraft mot stötar och missfärgning. Luigi Bormiolis generösa 25 års garanti omfattar både kantstötningar, fotskador och grå skuggor efter maskindisk, vilket gör glasen till ett tryggt och långsiktigt val.

Accademia Vinoteque 2 st. Fragrante Vitvinsglas
399 kr
Bagaren och Kocken

När du kan få ut mest möjligt ur ditt vins karaktär, är det ingen sak att bjuda dina gäster på ett glas förfriskande vin. Luigi Bormiolis Vinoteque Fragrante Vitvinsglas är idealiska till medium-fylliga viner såsom Chianti Classico, Pauliac, Margux, Sassicaia, Pinot Grigo e Bianco och liknande. Serien ät skapd till att få ut mest möjigt ur vinets fruktiga toner. Vinoteque-seriens form säkrar att vintypen öppnar upp sig bäst möjligt i glaser i förhållande till de fem sinnena.

Glasmassan som används är SON.hyx® som är fullständigt transparent, mer hållbar och tålig.  I förhållnade till normalt glas är kantens hållbarhet +37,5 % och vid mekaniska stötar är hållbarheten +1+5%. Stjälk utan söm är förstärkt med titanium, vilket gör att hållbarheten är förstärkt med +140% i jämförelse till vridning. Du kan rengöra glasen 1 000 gånger i diskmaskinen utan några förändringar. Det rekommenderas dock att du använder ett rengöringsprogram på max. 55 °C.

 

2 st. Vinoteque romglas
269 kr
Bagaren och Kocken

Ett glas som är idealiskt till både ljus och mörk sprit. Luigi Bormiolis romglas/ whiskyglas har en form som förhindrar spridning av de aromatiska komponenterna. Det resulterar i att dessa kan kännas och avnjutas fullt ut. Du kan avnjuta allt från whisky, rom, cognac, armagnac, calvados och fatlagrad såväl som ung grappa. Vinoteque är en serie glas som skapats för att få ut det bästa av innehållet så att du får den bästa smakupplevelsen.

Glasteknologin som Luigi Bormioli har använt är mer hållbar och tåligare. Glasmassan SON.hyx®,  är fullständigt transparent. Hållbarheten för mekaniska stötar är +105% och kantens hållbarhet är förstärkt med +37,5%. Hållbarheten är här ökad med 140% i t.ex. samband med vridning. Du kan diska glasen 1.000 gånger i diskmaskinen utan förändringar. Det rekommenderas att du använder ett program på max. 55°C. Det är 25 års garanti för hack på kant och fot, såväl som missfärgning och skuggor som följd av maskindisk.s

2 st. Birrateque Saison ölglas
399 kr
Bagaren och Kocken

Stilen på detta glas är futuristiskt och originellt. Luigi Bormiolis Birrateque Saison ölglas har ett bra grepp som ger en känsla av styrka. Glaset har skapats så att dess dimensioner och kantiga form koncentrerar och förstärker aromerna. Glaset är speciellt idealiskt till kryddig säsongs öl, framboise och Bière de Garde samt många fler. Glaset är designat för att imponera och passar in i varje hemmabar.

Glasmassan som används är SON.hyx®, som är helt transparent, väldigt hållbart och tåligt. kantens hållbarhet är ökad med +37,5% och hållbarheten vid mekaniska stötar är ökad med 105%. 25 års garanti som täcker hack i kant och fot samt missfärgningar och skuggor som följd av maskindisk. Glasen tål maskindisk vid program på max. 55 °C.

Optica Burgundy ginglas 4-pack
629 kr
Bagaren och Kocken

Lyft varje ginupplevelse med de eleganta ginglasen Optica Burgundy från Luigi Bormioli. Serien Optica kännetecknas av sin vackra plisserade design som fångar ljuset och skapar ett livfullt och sofistikerat uttryck vid varje servering.

Tillverkade i det innovativa SON.hyx® kristallglaset kombinerar dessa glas enastående klarhet med imponerande hållbarhet. SON.hyx®-glasmassan ger en motståndskraftig yta som står emot repor och stötar samtidigt som glasets ultratunna kant förstärker varje smakupplevelse. Den generösa kupan ger gott om plats för is, tonic och fräscha garneringar, vilket lyfter varje gin och tonic till nya höjder av smak och elegans.

Luigi Bormioli erbjuder en 25 års garanti som omfattar kantstötningar på kanten och foten samt missfärgningar och grå skuggor efter maskindisk, vilket ger en extra trygghet och långvarig glädje av glasen.

Bach vitvinsglas 4-pack
549 kr
Bagaren och Kocken

Lyft varje vitvinsupplevelse med Bach vitvinsglas från Luigi Bormioli – en serie där elegant fasettdesign möter modern tålighet. Glasens eleganta slipningar fångar och reflekterar ljuset och skapar ett levande skimmer som förhöjer varje dukning.

Den välavvägda formen lyfter fram vitvinets friska aromer och delikata smaker, medan den stilrena designen gör glasen lika självklar vid vardagens middagar som vid festens skålar.

Glasen är tillverkade i ultraklart SON.hyx® kristallglas, känt för sin exceptionella klarhet och motståndskraft mot kantstötningar och missfärgningar. Luigi Bormiolis generösa 25 års garanti omfattar både kant, fot och färgbeständighet och garanterar långvarig skönhet och trygg användning.

Optica martiniglas 4-pack
629 kr
Bagaren och Kocken

Skapa en stämningsfull stund med martiniglas Optica från Luigi Bormioli. Den vackert plisserade designen fångar ljuset och ger glasen ett levande, sofistikerat uttryck som lyfter varje servering till nya höjder av elegans.

Den klassiska formen med bred kupa och smal fot är perfekt för att framhäva cocktailens aromer och smak, oavsett om det serveras en klassisk Martini, en fyllig Espresso Martini eller en modern signaturdrink.

Martiniglasen är tillverkade i det innovativa SON.hyx® kristallglaset, som erbjuder en enastående klarhet och en överlägsen hållbarhet. Med sin motståndskraft mot kantstötningar och missfärgningar efter maskindisk kombinerar dessa glas estetik och funktion på bästa sätt. Luigi Bormioli ger dessutom 25 års garanti som omfattar kant och fot, vilket ger en extra trygghet för användning över tid.

Baby Shark Hatt
99 kr
Partyhallen.se
Skydda dig från solen med en blå Baby-Shark Hat, en supercool häxhatt för alla barn som älskar hajar! Baby-Shark solhatt och fiskarhatt för barn är inte bara sjukt snygg och praktisk, den är även väldigt skön att bära på huvudet. Matcha din Baby-Shark hatt med coola solglasögon och väska, en perfekt outfit till sommarens haj-tema kalas! Baby Shark Hatt består av en blå fiskarmössa med bebis hajar på för barn. Hattens inre omkrets mäter ungefär 53 centimeter. Info om Baby Shark Hatt: - Barnhatt med Baby Shark. - Mått Omkrets: ca 53 cm. - Material: Bomull.
Vinoteque Robusto rödvinsglas
319 kr
Bagaren och Kocken

Föredrar du ett rödvin med mycket struktur och som är väldigt runt? Ta en titt på dessa rödvinsglas från Luigi Bormioli. Vinoteque Robusto rödvinsglas har en konkav form som är bra till vin med hög alkoholhalt och en intensiv smak. Glaset är bra till viner som Amarone della Valpolicella, Barolo, Côtes-du-Rhône och Rosso di Montepulciano. Vinoteque serien har skapats för att få ut mest möjligt ur vinet, så det är i glaset du uppnår den bästa smakupplevelsen varje gång.

Glasteknologin som Luigi Bormioli har använt är mer hållbar och tåligare. Glasmassan SON.hyx®,  är fullständigt transparent. Hållbarheten för mekaniska stötar är +105% och kantens hållbarhet är förstärkt med +37,5%. Hållbarheten är här ökad med 140% i t.ex. samband med vridning. Du kan diska glasen 1.000 gånger i diskmaskinen utan förändringar. Det rekommenderas att du använder ett program på max. 55°C. Det är 25 års garanti för hack på kant och fot, såväl som missfärgning och skuggor som följd av maskindisk.

Bach rödvinsglas 4-pack
549 kr
Bagaren och Kocken

Lyft varje vinupplevelse med rödvinsglas Bach från Luigi Bormioli – en serie där elegant fasettdesign möter tidlös funktionalitet. Glasens vackra slipningar fångar och reflekterar ljuset, vilket ger en extra känsla av lyx vid varje servering.

Glasens balanserade kupa är utformad för att lyfta fram vinets aromer och smaker på bästa sätt, vilket ger en djupare och rikare vinupplevelse. Deras stilrena men robusta form gör dem lika självklara till festliga middagar som till en stillsam kväll vid middagsbordet.

Tillverkade i det innovativa SON.hyx® kristallglaset erbjuder Bach-glasen enastående klarhet, slitstyrka och motståndskraft mot kantstötningar och missfärgningar. Tack vare Luigi Bormiolis generösa 25 års garanti på kant, fot och glaskvalitet, kan du njuta av glasens skönhet år efter år – även vid frekvent användning i diskmaskin.

Bach whiskyglas 4-pack
399 kr
Bagaren och Kocken

Lyft varje dryckesstund med Bach whiskyglas från Luigi Bormioli – en serie där elegant fasettdesign möter modern hållbarhet. De vackra slipningarna fångar och reflekterar ljuset och ger varje servering ett levande och exklusivt uttryck.

Med sin robusta men balanserade form är Bach whiskyglas skapade för att lyfta fram de fylliga aromerna i whisky, bourbon och andra smakrika drycker. Den sköna tyngden och den stilfulla designen ger varje servering en känsla av äkta hantverk, oavsett om det är en stilla kväll eller en festlig samling.

Glasen är tillverkade i ultraklart SON.hyx® kristallglas och erbjuder enastående klarhet samt hög motståndskraft mot kantstötningar och missfärgningar. Luigi Bormioli ger dessutom en generös 25 års garanti som omfattar kant, fot och färgbeständighet, vilket garanterar långvarig skönhet och funktionalitet.

LB Atelier grappaglas 6-pack
449 kr
Bagaren och Kocken

Upplev grappans unika karaktär på bästa sätt med LB Atelier grappaglas från Luigi Bormioli. Serien är skapad för både vinälskare och professionella och kombinerar modern formgivning med teknisk perfektion.

Med sin balanserade form och exceptionella hållbarhet är LB Atelier grappaglas ett naturligt val för såväl hemmabaren som restaurangmiljön. Luigi Bormioli garanterar ett glas som bevarar sin lyster och funktionalitet över tid, även vid intensiv användning.

Grappaglaset är tillverkat i det innovativa SON.hyx® kristallglaset, vilket ger en oöverträffad klarhet och en enastående motståndskraft mot stötar och slitage. Glasets speciella form bidrar till en optimal spridning av aromer och gör varje doft och nyans tydligare. Den karakteristiska båglinjen ger dessutom en visuell indikation på rätt upphällningsnivå, vilket förstärker både presentation och upplevelse.

Optica champagneglas 21 cl 4-pack
629 kr
Bagaren och Kocken

Fira livets alla stunder med stil genom att skåla i de eleganta champagneglasen Optica från Luigi Bormioli. Serien kännetecknas av sin vackra plisserade design som fångar ljuset och skapar ett levande spel i glasen, vilket lyfter varje servering till något alldeles extra.

Glasen är tillverkade i det innovativa SON.hyx® kristallglaset som erbjuder enastående klarhet och imponerande hållbarhet. Tack vare den avancerade glastekniken står de emot kantstötningar och behåller sin skönhet även efter många omgångar i diskmaskin. Luigi Bormioli ger dessutom en generös 25 års garanti som täcker kantstötningar på kant och fot samt missfärgningar och grå skuggor.

Med sin eleganta form och ultratunna kant framhäver Optica-champagneglas både dryckens bubblor och aromer på ett sätt som förhöjer hela smakupplevelsen. Oavsett om det handlar om ett stort firande, en romantisk middag eller en skål vid nyår, skapar dessa glas en känsla av fest och glädje varje gång de används.

Optica Chardonnay vitvinsglas 4-pack
629 kr
Bagaren och Kocken

Dessa vitvinsglas (4-pack) är en del av Optica-serien – en kollektion glas som kännetecknas av sin vackra plissérade design. Strukturen i glaset skapar ett elegant ljusspel som förstärker vinets uttryck och ger en extra visuell upplevelse vid servering.

Glasen är tillverkade i ultraklart och tåligt kristallglas, vilket gör dem både stilrena och slitstarka. De är framtagna för att behålla sin briljans över tid, även vid regelbunden maskindisk. Luigi Bormioli erbjuder 25 års garanti som omfattar kantstötningar på kanten och foten, samt missfärgningar och grå skuggor som kan uppstå vid maskindisk.

Detta set med fyra glas är ett utmärkt val för den som uppskattar vin i en design som kombinerar elegans med pålitlig kvalitet. Ett glas som passar lika bra till en fin middag som till vardagens små njutningar.

Höjd: 22,7 cm
Diameter: 18,6 cm

Om Köpa.se | info@kopa.se | © 2025 Köpa.se – Alla rättigheter förbehållna. | Ansvarsfriskrivning | Generella tips | Foton från Freedigitalphotos.net eller iStockphoto.