Köpa.se Logo
x
569 056
PRODUKTER
x
1 542
KATEGORIER
Peep Degskål 20 cm Quiet

Denna stilrena skål är perfekt för både knådning och blandning av ingredienser. Tillverkad i Portugal av hållbart stengods, kombinerar den funktion med skönhet. Skålen är utrustad med en praktisk hällpip och kan även användas som en dekorativ detalj i köket.

299 kr

Skålar
Köksredskap
Bagaren och KockenKöp produkten hos Bagaren och Kocken
Liknande produkter
Daria 12 cm serveringsskål 2-pack, clean grey
398 kr
Bagaren och Kocken

Med denna serveringsskål från PotteryJos serie Daria kan du servera dina gäster med stil och elegans. Serien Daria är skapad av Johanna Hampf år 2017 och har en tidlös men elegant design. Denna serveringsskål är 12 cm. i diameter och tål både mikrovågsugn och diskmaskin.

Daga pieni lautanen, 20 cm, 2 kpl, kaura
300 kr
Bagaren och Kocken

Ett set med två vackert mönstrade assietter från PotteryJo som är tillverkade för hand. Materialet är stengods, vilket gör dem robusta samtidigt som de är mikro- & ugnssäkra. Finns i de tidlösa färgerna vit, havre och grön. 

  • Kan diskas i diskmaskin.
Peep Degskål 27 cm Cotton White
399 kr
Bagaren och Kocken
En härlig degskål som förenklar arbetet och förskönar köket!
 
Inspirerad av en klassisk svensk spillkum kommer denna degskål garanterat att förenkla ditt arbete i köket. Den praktiska hällpipen gör att du enkelt heller av överbliven vätska innan du ställer skålen i ugnen. När degen eller maten är tillagad placerar du skålen direkt på middagsbordet för servering. Svenska PotteryJo har sedan starten 2011 strävat efter att tillverka hållbar keramik som håller högsta möjliga kvalité och utstrålar personlighet och karaktär. Serien Peep innehåller degskålar i olika storlekar, alla tillverkade i stengods och med vackra matta färger.
 
Designen kombinerar det traditionella med det moderna och den rustika känslan gör att skålen passar bra in i alla moderna kök. Keramiken tillverkas i Portugal som står för en gammal tradition av hantverksskicklighet. En utmärkt skål för dig som älskar matlagning och bra produkter!
 
Specifikationer:
- Färg: Cotton White (vit).
- Material: Stengods.
- Diameter: 27 cm.
- Tål ugn.          
Skål 16 cm, Grå
279 kr
Bagaren och Kocken

Tidlös och stilren skål från Kockums Jernverk som passar utmärkt till både matlagning, bakning och servering av diverse rätter. Skålen kommer garanterat dekorera samtliga bord den placeras på, oavsett hemmets stil. Den fina skålen har en kapacitet på 1,7 liter och en diameter på 16 cm. Därtill tål den maskindisk, även om vi rekommenderar att den diskas för hand om du på bästa sätt vill bevara det blanka utseendet.

Varje skål är helt unik då emaljen görs för hand och det kan därför förekomma mindre ojämnheter och färgskillnader. Den är tillverkad i stål och emaljen läggs på i två lager av hög kvalitet, vilket även gör den effektiv mot smuts och fläckar. Den enkla skålen finns i sex olika färger: grön, gul, grå, creme, blå och vit.

 

Peep degskål, 20 cm, linen
299 kr
Bagaren och Kocken
Skål med plats för knådning och blandning!

Blanda ingredienserna och kör in skålen direkt i ugnen. Ett perfekt tillskott i ditt kök som garanterat kommer förenkla matlagningen och bakningen. PotteryJo har alltid strävat efter att tillverka keramik som kombinerar kvalité med skön estetik. Denna degskål är tillverkad i hållbart stengods och hämtar inspiration från en klassisk svensk spillkum. Utrustad med en klassisk hällpip är den smidig att använda och snygg som dekoration i köket.

Keramik från Sydeuropa är alltid den bästa. Därför har PotteryJo valt att tillverka sina produkter i Portugal, ett land som står för en gammal tradition av hantverksskicklighet och som blivit världskänt tack vare sin känsla för design. Denna skål är ett perfekt tillskott för dig som spenderar mycket tid i köket och som vill förenkla processen!
Specifikationer:
- Färg: Quiet Grey (grå).
- Material: Stengods.
- Diameter: 20 cm.
- Tål ugn.
Kiln skål, 13 cm, vit/grå
246 kr
Bagaren och Kocken

Skål i milda och naturnära nyanser av vitt och grått från Denby vars brittiska hantverk gör det helt enkelt lätt att skapa en bordsdukning med en känsla av tidlöshet och rustik. Kiln-serien har dessutom en spräcklig glasyr som gör att varje skål känns unik. Med andra ord skålar som du kommer vilja ha kvar länge!

Tål diskmaskin, ugn och micro.

Daga skål, 13 cm, 2-pack, vit
498 kr
Bagaren och Kocken

Servera frukost eller goda tilltugg i skålen från PotteryJo. Skålen är handgjord i materialet stengods som gör den robust och säker att använda i ugn och mikro utan risk för sprickor. Finns i de tidlösa färgerna vit, havre och grön.

I setet hittar du två skålar med en diameter på 13 centimeter. Skålarna kan diskas i diskmaskin.

Degfat 0,5 liter, terracotta
259 kr
Bagaren och Kocken

De vackra degskålarna är en av Knabstrups mest klassiska produkter, som de flesta känner igen. Historiskt sett har en degskål varit en fast beståndsdel i varje husmors kök – oumbärliga för dåtidens dagliga matlagning. Idag, när det återigen blivit populärt att baka sitt eget bröd och blanda sin egen färs, har de solida och praktiska skålarna fått ett nytt liv. De är inte bara vackra och praktiska i köket, utan passar även perfekt för att servera snacks, fräscha sallader, pastarätter, frukt och mycket mer. Tål maskindisk och mikrovågsugn. 

Skål 16 cm, Vit
279 kr
Bagaren och Kocken

Tidlös och stilren skål från Kockums Jernverk som passar utmärkt till både matlagning, bakning och servering av diverse rätter. Skålen kommer garanterat dekorera samtliga bord den placeras på, oavsett hemmets stil. Den fina skålen har en kapacitet på 1,7 liter och en diameter på 16 cm. Därtill tål den maskindisk, även om vi rekommenderar att den diskas för hand om du på bästa sätt vill bevara det blanka utseendet.

Varje skål är helt unik då emaljen görs för hand och det kan därför förekomma mindre ojämnheter och färgskillnader. Den är tillverkad i stål och emaljen läggs på i två lager av hög kvalitet, vilket även gör den effektiv mot smuts och fläckar. Den enkla skålen finns i sex olika färger: grön, gul, grå, creme, blå och vit.

 

Kockums Jernverk Skål 16 cm, Gul
279 kr
Bagaren och Kocken
Tidlös och stilren skål från Kockums Jernverk som passar utmärkt till både matlagning, bakning och servering av diverse rätter. Skålen kommer garanterat dekorera samtliga bord den placeras på, oavsett hemmets stil. Den fina skålen har en kapacitet på 1,7 liter och en diameter på 16 cm. Därtill tål den maskindisk, även om vi rekommenderar att den diskas för hand om du på bästa sätt vill bevara det blanka utseendet. Varje skål är helt unik då emaljen görs för hand och det kan därför förekomma mindre ojämnheter och färgskillnader. Den är tillverkad i stål och emaljen läggs på i två lager av hög kvalitet, vilket även gör den effektiv mot smuts och fläckar. Den enkla skålen finns i sex olika färger: grön, gul, grå, creme, blå och vit.
Peep Degskål 20 cm Matt Black
299 kr
Bagaren och Kocken
Degskålen som blandar det rustika och moderna!

Med denna degskål från svenska PotteryJo får du en oerhört praktiskt produkt samtidigt som du tillför estetisk skönhet i köket. Den härligt mattsvarta färgen gör att skålen smälter in väl var du än ställer den och formen gör att du enkelt kan förvara den i samtliga skåp. Designen hämtar inspiration från en klassisk svensk "spilkum" och skålen är utrustad med en hällpip som gör den lätt att använda.

Tillverkad i Portugal vittnar skålen om hög kvalité och en härlig design. Det sydeuropeiska landet är världskänt för sin skicklighet inom hantverk och keramik, vilket är anledningen till att PotteryJo valt att producera sina produkter här. Sedan starten 2011 har de strävat efter att skapa produkter som kombinerar kvalité och design för att göra just ditt kök vackrare!
 

Specifikationer:
- Färg: Mattsvart.
- Material: Stengods.
- Diameter: 20 cm.

- Tål ugn.         
Daga skål, 13 cm, 2-pack, havre
300 kr
Bagaren och Kocken

Servera frukost eller goda tilltugg i skålen från PotteryJo. Skålen är handgjord i materialet stengods som gör den robust och säker att använda i ugn och mikro utan risk för sprickor. Finns i de tidlösa färgerna vit, havre och grön.

I setet hittar du två skålar med en diameter på 13 centimeter. Skålarna kan diskas i diskmaskin.

Daria 23 cm Serveringsskål, Clean Grey
399 kr
Bagaren och Kocken

Med denna serveringsskål från PotteryJos serie Daria kan du servera dina gäster med stil och elegans. Serien Daria är skapad av Johanna Hampf år 2017 och har en tidlös men elegant design.

Denna serveringsskål är 23 cm. i diameter och tål både mikrovågsugn och diskmaskin.

Johny Bee Ice Cream Pop 27g (1st)
16 kr
Coopers Candy
OBS! Säljs osorterade, vi har ingen möjlighet att skicka specifik smak. Dubbletter kan förekomma vid beställning utav fler.
Såpbubbelmaskin
249 kr
Stor & Liten
Häftig såpbubbelmaskin i form av en raket som blåser massor av såpbubblor. Häll i såpbubbelvätska och tryck på knappen så börjar såpbubbelmaskinen att blåsa bubblor! Bubbelmaskinen har 8 st snurrande stavar, vilket gör att den kan pumpa ut hundratals bubblor per minut.
Kiln Green medium tallrik
242 kr
Bagaren och Kocken

Kiln Green tallrik i storlek medium, tillverkad av högkvalitativt stengods. En tidlös design med en vacker grönaktig glasyr som gör varje produkt unik. Mäter 21,5 cm i diameter och 2,5 cm i höjd. Tål diskmaskin, ugn, frys och mikrovågsugn. Tillverkaren ger tio års garanti.

Denby Pottery har en lång historia av att producera vackert och hållbart stengods. Ända sedan 1809, då William Bourne upptäckte styrkan och kvaliteten hos den lokala leran från Derbyshire och etablerade sin fabrik i Denby, har de gett världen fantastiskt stengods.

Om Köpa.se | info@kopa.se | © 2026 Köpa.se – Alla rättigheter förbehållna. | Ansvarsfriskrivning | Generella tips | Foton från Freedigitalphotos.net eller iStockphoto.