Köpa.se Logo
x
558 535
PRODUKTER
x
1 542
KATEGORIER
De Buyer B Bois Spaghettislev Trähandtag

Denna spaghettislev från De Buyer är tillverkad i rostfritt stål med ett handtag i bokträ. Sleven är behandlad med bivax för ett behagligt grepp och enkel användning. Den är 33 cm lång och bör diskas för hand.

219 kr

Köksredskap
Slevar
Bagaren och KockenKöp produkten hos Bagaren och Kocken
Liknande produkter
Rostfri Tång 24 cm
204 kr
Bagaren och Kocken
Multifunktionell tång i rostfritt stål från de Buyer. Perfekt till servering, stekning, ugnen eller till grillen. Robust material designat för professionella kockar. 

24 cm.  
 
Går att diska i maskin.  
 
Stekpanna Kolstål Lyonnaise Mineral B Dia 36 cm
949 kr
Bagaren och Kocken

de Buyer Lyonnaise Mineral B är toppmodellen från de Buyer med extra tjock plåt som fördelar värmen bra och klarar av induktion utan problem.
Detta är en äkta fransk restaurangstekpanna helt i kolstål som blir bättre ju mer man använder den.
Pannan är förbehandlad med naturligt bivax och har ett extra handtag.

Stekpannan klarar att vara i ugnen, max temperatur 230 grader.  

Innan första användning ska pannan stekas in.

Gör på följande sätt:
Rengör pannan med mycket varmt vatten. Häll ca 1 mm matolja i pannan och värm tills oljan börjar ryka. Botten ska bli lite brun. Häll ut oljan och torka ur pannan med hushållspapper. Nu är pannan klar för användning, ju mer den används ju bättre blir den.

Diska aldrig stekpannan i diskmaskinen.

de Buyers stekpannor är garanterat fria från giftiga ämnen, pannorna avger små mängder av hälsosamt järn till maten. de Buyer har tillverkat proffesionella köksredskap i Frankrike sedan 1830. Kvalitetsredskap för krävande kockar.

Fungerar på alla värmekällor inklusive induktion.

Vikt: 3,5 kg
Plåttjocklek 3 mm
Diameter överkant 36 cm
Diamter botten 29 cm

Kockums Pastaslev, 30 cm
99 kr
Kockums jernverk
Funktionell och klassisk pastaslev i obehandlat europeiskt bokträ. Passar utmärkt för omrörning och uppläggning vid matlagning. Pastaslevens lena yta är skonsam att använda till dina emaljerade kok- och stekkärl och ger inget onödigt slitage. Den naturliga variationen i träet gör varje slev unik. Diska alltid dina träredskap för hand och torka med handduk. Undvik blötläggning av träredskap. För bästa hållbarhet, återfetta dina redskap med jämna mellanrum genom att smörja in dem med matolja.
B Bois Serveringssked Trähandtag
211 kr
Bagaren och Kocken

Praktisk serveringssked från franska De Buyer. Produkten är en del av den eleganta serien B Bois och tillverkad i rostfritt stål av hög kvalité. Handtaget är tillverkat i bokträ och tillför en härlig estetik. Två mycket hållbara material.

Serveringsskeden är behandlad med bivax och bekväm att använda. Det ergonomiska handtaget är också utrustat med ett hål som gör det enkelt att hänga upp skeden på väggen. Den mäter 33,5 cm x 6,5 cm och diskas för hand med varmt vatten. Undvik diskmaskin.

Pastaslev Trä/svart
116 kr
Bagaren och Kocken

Praktisk pastaslev tillverkad i rostfritt stål med att handtag i trä.

Försedd med ett praktiskt läderband för enkel upphängning när den inte används. Det blanka rostfria stålet går väl ihop med det svarta handtaget i trä. Handtaget ger dig dessutom ett skönt grepp när du slevar upp pasta. Utformningen på sleven gör att den lämpar sig lika väl för makaroner som spaghetti. 

Finns i färgerna natur och svart. Handdisk rekommenderas.

Längd: 30 cm
Bredd: 6 cm
Material: Trä, metall
Färg: Svart

Matpincett med krökt spets 16 cm, rostfritt stål
99 kr
Bagaren och Kocken

Den här matpincetten från De Buyer är 16 centimeter lång och har en krökt spets som kommer väl till pass när du ska plocka upp och hantera små som stora råvaror i köket, allt från örter och blommor till köttbitar och mycket mer. Ett oumbärligt redskap såväl under själva matlagningen som när det är dags att lägga upp dina rätter vackert på tallriken. Tillverkad av rostfritt stål. Tål maskindisk.

Det anrika varumärket De Buyer har funnits ända sedan 1830-talet, då franska gjuterier började tillverka redskap åt den inflytelserika familjen De Buyer. Sedan dess har märket producerat stekpannor, kastruller, grytor och andra högkvalitativa köksredskap av rostfritt stål – som de numera levererar över hela världen. Även om de vuxit i snabb takt har de alltid gjort det utan att förlora sina rötter i den franska landsbygden, där produkterna fortfarande tillverkas.

Boogie B Bois Saltkvarn
466 kr
Bagaren och Kocken

Denna stiliga Boogie B Bois saltkvarn ser inte bara fantastisk ut, dess runda former och fulländande handtag gör den också lätt och behaglig att använda. Saltkvarnen är tillverkad i Frankrike av material av högsta kvalitet. Björkträet ger den ett vackert yttre, medan stålet ger den en kraftig insida, som maler saltet till perfektion. Kvarnen finns också i två andra varianter; en till peppar och en till andra kryddor.

Special Box brödform-set i 2 delar
635 kr
Bagaren och Kocken

Baka ditt eget bröd med de läckra formarna från De Buyers bröd-set. I setet här får du en perforerad baguetteform med plats till två klassiska baguetter. Setet inkluderar också en praktisk kniv så att du enkelt skär upp brödet när du är färdig. Setet innehåller även en traditionell brödform på 30 cm, som du kan använda till franskt lantbröd, rågbröd eller luftiga kakor.

Matpincett krökt 20 cm, rostfritt stål
229 kr
Bagaren och Kocken

Den här krökta matpincetten från De Buyer är 20 centimeter lång och tillverkad av rostfritt stål. Perfekt när du enkelt vill kunna plocka upp och hantera olika tillbehör och råvaror, både under matlagningen och när du lägger upp dem vackert på tallriken.

De Buyer är ett anrikt franskt varumärke som funnits ända sedan 1830-talet, då några franska gjuterier började tillverka olika redskap åt den inflytelserika familjen De Buyer. Sedan dess har de tillverkat stekpannor, kastrulller, grytor och andra högkvalitativa köksredskap av rostfritt stål. Sedan start har de växt i en snabb takt, men alltid utan att förlora sina rötter i den franska landsbygden, där produkterna fortfarande tillverkas.

Pastatång
114 kr
Bagaren och Kocken

Denna smarta pastatång från franska de Buyer gör den enkelt att servera vackra pastarätter. Tången är lätt och behaglig att använda. Den är tillverkad av rostfritt stål och har en praktisk One-piece design med en fjädrande effekt som gör det möjligt att hålla fast pastan vid servering och gör att tången återgår till sin ursprungliga form när du släpper den. Tången är också mycket användbar till servering av sallad och andra tillbehör. Den är diskmaskinssäker.

Träslev med smakdel
170 kr
Bagaren och Kocken

Kockar över hela världen vet att trä är ett perfekt material för matlagning. Det tål höga temperaturer, bidrar med en naturlig estetik och repar varken pannor eller kastruller. Sleven med smakdel från Dutchdeluxes är tillverkad i vackert akaciaträ, vilket gör att du kan ha den framme även när matlagningen är avklarad. Den praktiska smakdelen gör att du smidigt kan skopa upp lite av det du lagar utan att trassla med den stora delen. En utmärkt produkt som bidrar till både arbetet och kökets utstrålning. Diskas för hand. 

Rumba B Bois Saltkvarn 14 cm
404 kr
Bagaren och Kocken

Förgyll ditt kök med denna utmärkta Rumba B Bois saltkvarn. Saltkvarnen är tillverkad i Frankrike av material av högsta kvalitet. Den har en stilren design med runda kurvor och formidabel symmetri. Kvarnens yttre är av vacker bok behandlad med bivax. På insidan gömmer den en kraftfull Marlux mekanism i rostfritt stål, som maler saltet helt perfekt. Den ligger skönt i handen och är enkel att använda.

Saltkvarnen finns i flera storlekar samt en peppar- och en kryddkvarn.

Rostfri tång 30 cm
342 kr
Bagaren och Kocken
Multifunktionell tång i rostfritt stål från de Buyer. Perfekt till servering, stekning, vända saker i ugnen eller till grillen. Robust material designat för professionella kockar. 

30 cm.  
 
Går att diska i maskin.  

B Bois Potatisstöt Trähandtag
219 kr
Bagaren och Kocken

Kraftig potatisstöt från franska De Buyer. Produkten är en del av B Bois-serien och tillverkad i vackert rostfritt stål med ett handtag i bokträ. Både kvalité och hållbarhet är i topp.

Potatisstöten är behandlad med bivax, vilket stärker materialen och förlänger dess livslängd. Redskapet är perfekt när du ska mosa potatis eller liknande råvaror. Vi rekommenderar att du diskar produkten för hand. Bör ej användas i diskmaskin.

 

Skål rostfritt stål/silikon 30 cm/7L
722 kr
Bagaren och Kocken

Multifunktionell skål från franska De Buyer, tillverkad i rostfritt stål av hög kvalité. Skålen är kraftig och robust, vilket betyder att den kommer vara dig väl till hands under många år. Den passar utmärkt när du ska vispa grädde, äggvita och deg. Tål maskindisk, kylskåp och frys.

Skålen står stabilt på bordet tack vare silikonbasen som gör att den inte glider runt under användning. Den avrundade kanten är enkel att rengöra och bekväm att hålla i under vispning och omrörning. Skålen finns i 3 storlekar: Ø16 cm/1L, Ø20 cm/2,1L, Ø24 cm/3,6L och Ø30 cm/7L.

 

Hålslev 10 cm
192 kr
Bagaren och Kocken

Denna smarta hålslev från Franska de Buyer är bra och praktisk att ha i köket. Med hålsleven kan du exempelvis enkelt ta upp matvaror ur en gryta med kokande vatten utan att vattnet följer med, vilket är otroligt praktiskt att kunna göra när du till exempel kokar grönsaker eller pocherar ägg. Hålsleven är tillverkad av rostfritt stål av högsta kvalitet. Den finns i flera storlekar. 

Om Köpa.se | info@kopa.se | © 2026 Köpa.se – Alla rättigheter förbehållna. | Ansvarsfriskrivning | Generella tips | Foton från Freedigitalphotos.net eller iStockphoto.