Köpa.se Logo
x
558 535
PRODUKTER
x
1 542
KATEGORIER
Kwik Max Doseringstratt

Kwik Max är en doseringstratt som underlättar bakningen. Den är tillverkad i Frankrike av rostfritt stål och har ett ergonomiskt handtag för enkel användning. Med de medföljande munstyckena kan du enkelt kontrollera mängden deg eller glasyr du spritsar ut.

2078 kr

Köksredskap
Trattar
Bagaren och KockenKöp produkten hos Bagaren och Kocken
Liknande produkter
Skål Rostfritt Stål 40 cm/16,8L
1095 kr
Bagaren och Kocken

Den perfekta skålen till vispning och kakdeg samt uppvärmning av choklad eller liknande. Skålen från franska De Buyer är tillverkad i rostfritt stål som gör den både robust och hållbar. Skålen är också idealisk för horisontell vispning tack vare den innovativa formen.

Den multifunktionella skålen tål användning i kyl, frys, diskmaskin och ugn, vilket betyder att det bara är fantasin som sätter gränserna. Den avrundade kanten är funktionell, ergonomisk och säkrar ett bekvämt grepp när du ska vispa eller röra om. Skålen kommer i 6 olika storlekar: Ø16 cm/1L, Ø20 cm/2,1L, Ø24 cm/3,6L, Ø30 cm/7L, Ø35/11,2L och Ø40 cm/16,8L. 

 

Classic baksked 30 cm, röd
79 kr
Bagaren och Kocken

Rosti Classic baksked är en pålitlig och slitstark sked som är utformad för att hantera de mer krävande uppgifterna i köket. Med en längd på 30 centimeter och ett stadigt och bekvämt grepp passar den perfekt för såväl bröddeg, kaksmet och andra uppgifter som kräver extra kraft och kontroll. Den robusta konstruktionen säkerställer optimal prestanda, oavsett om du blandar tunga degar eller rör ihop ingredienser. Ett utmärkt val för både hemmabagare och proffs som letar efter kvalitetsverktyg i köket, som gör bakningen både enklare och mer effektiv.

Degskrapa 14,5 cm, vit
33 kr
Bagaren och Kocken

Multifunktionell degskrapa från Dr Oetker – perfekt för att portionera och breda ut kaksmet, släta ut smörkräm och grädde på tårtor, skrapa ut deg ur skålar och mycket mer. Degskrapan är tillverkad av formstabil men elastisk plast som är temperaturbeständig upp till 100°C. Tål maskindisk.

Special Box set med tårtformar
710 kr
Bagaren och Kocken

I denna Special Box från De Buyer får du allt du behöver för att baka spröda kakor och läckra tårtor. I setet får du en tårtform med avtagbar botten, ett kylställ och en palettkniv. Bottnen i formen är tillverkad av rostfritt stål som fördelar värme jämnt, och de höga sidorna säkrar en bra luftströmning. Det praktiska stället ser till att tårtan eller kakan blir spröd när den kyls ned och låter all överbliven fukt slippa ut. Palettkniven är perfekt både till uppskärning och servering, och den har ett fint skaft i bivax-behandlad bok.

Professionell degskrapa
94 kr
Bagaren och Kocken

Upptäck den mångsidiga användningen av Städters professionella degskrapa. Skrapan är tillverkad av rostfritt stål och är rostbeständig. Med en storlek på 15 centimeter x 12 centimeter och en satinfinish är den ett pålitligt verktyg för alla bakprojekt.

Skrapan kan användas för att skära och portionera deg, släta ut kakor med grädde, samt applicera och sprida ut fyllningar eller glasyr. Degskrapan är utformad med komfort i åtanke och ligger bekvämt i handen. Produkten är gjuten i ett enda stycke, vilket gör den lätt att rengöra och säker att använda i diskmaskinen.

Matpincett krökt 20 cm, rostfritt stål
229 kr
Bagaren och Kocken

Den här krökta matpincetten från De Buyer är 20 centimeter lång och tillverkad av rostfritt stål. Perfekt när du enkelt vill kunna plocka upp och hantera olika tillbehör och råvaror, både under matlagningen och när du lägger upp dem vackert på tallriken.

De Buyer är ett anrikt franskt varumärke som funnits ända sedan 1830-talet, då några franska gjuterier började tillverka olika redskap åt den inflytelserika familjen De Buyer. Sedan dess har de tillverkat stekpannor, kastrulller, grytor och andra högkvalitativa köksredskap av rostfritt stål. Sedan start har de växt i en snabb takt, men alltid utan att förlora sina rötter i den franska landsbygden, där produkterna fortfarande tillverkas.

Kwik Pro Doseringstratt
1688 kr
Bagaren och Kocken

När du ska fylla den hemmagjorda chokladen eller dosera deg i små kakformar kan det vara svårt att arbeta med en vanlig spritspåse. Just därför har De Buyer designat den praktiska doseringstratten, anpassad till mängder av köksuppgifter. Tratten är enkel att hantera och med bara en hand kan du både öppna och stänga den. Dess storlek gör den bra till de mellanstora uppgifterna såsom att fylla mindre kakor och precisionsarbete. Efter användning sköljer du bara av tratten. Krävs djupare rengöring kan du diska den i maskin.

Kwik Doseringstratt från De Buyer finns också i en större utgåva under namnet "Max", och i en mindre utgåva till den extra precis dekorationerna, då under namnet "Mini". Dessa andra modeller finns också här på Bagaren och Kocken.

 

Classic baksked 30 cm, curry
71 kr
Bagaren och Kocken

Rosti Classic baksked är en pålitlig och slitstark sked som är utformad för att hantera de mer krävande uppgifterna i köket. Med en längd på 30 centimeter och ett stadigt och bekvämt grepp passar den perfekt för såväl bröddeg, kaksmet och andra uppgifter som kräver extra kraft och kontroll. Den robusta konstruktionen säkerställer optimal prestanda, oavsett om du blandar tunga degar eller rör ihop ingredienser. Ett utmärkt val för både hemmabagare och proffs som letar efter kvalitetsverktyg i köket, som gör bakningen både enklare och mer effektiv.

Classic baksked 30 cm, carbon black
79 kr
Bagaren och Kocken

Rosti Classic baksked är en pålitlig och slitstark sked som är utformad för att hantera de mer krävande uppgifterna i köket. Med en längd på 30 centimeter och ett stadigt och bekvämt grepp passar den perfekt för såväl bröddeg, kaksmet och andra uppgifter som kräver extra kraft och kontroll. Den robusta konstruktionen säkerställer optimal prestanda, oavsett om du blandar tunga degar eller rör ihop ingredienser. Ett utmärkt val för både hemmabagare och proffs som letar efter kvalitetsverktyg i köket, som gör bakningen både enklare och mer effektiv.

Degskrapa 26 cm
140 kr
Bagaren och Kocken

Den här degskrapan från Dr Oetker passar perfekt både för att skära eller dela upp deg, men även för att breda ut fyllning på kanelbullar och andra härliga bakverk. Degskrapan är tillverkad av rostfritt stål och silikon, tål maskindisk och finns i två storlekar, så att du kan anpassa ditt val efter vad som passar bäst i just ditt kök.

Kaksprits till Köttkvarn
122 kr
Bagaren och Kocken

Kaksprits som passar till både KitchenAid köttkvarn i stål och i plast.

Gör kakor med 4 olika mönster med hjälp av detta munstycke.


Tillverkad i rostfritt stål.

Skål rostfritt stål/silikon 30 cm/7L
722 kr
Bagaren och Kocken

Multifunktionell skål från franska De Buyer, tillverkad i rostfritt stål av hög kvalité. Skålen är kraftig och robust, vilket betyder att den kommer vara dig väl till hands under många år. Den passar utmärkt när du ska vispa grädde, äggvita och deg. Tål maskindisk, kylskåp och frys.

Skålen står stabilt på bordet tack vare silikonbasen som gör att den inte glider runt under användning. Den avrundade kanten är enkel att rengöra och bekväm att hålla i under vispning och omrörning. Skålen finns i 3 storlekar: Ø16 cm/1L, Ø20 cm/2,1L, Ø24 cm/3,6L och Ø30 cm/7L.

 

Doseringstratt 0,5 liter grå/svart
84 kr
Bagaren och Kocken

Jonas of Sweden levererar en doseringstratt med en kapacitet på 0,5 liter som är praktisk och ett måste för varje hemmakock eller professionell kock – oavsett om du lagar mat hemma eller på en restaurang. Doseringstratten är designad med kvalitet och funktionalitet i åtanke, och är tillverkad av det slitstarka materialet polyamid i en stilren gråsvart design.

Doseringstratten dig möjlighet att dosera ingredienserna till dina recept mer exakt. Oavsett om du arbetar med flytande ingredienser som olja eller såser eller fasta ingredienser som mjöl eller socker, kommer du att tycka att denna tratt är mycket användbar. Den fina spetsen på tratten gör det enkelt att hälla innehållet precis ner i skålen, kastrullen, flaskan eller på tallriken utan spill eller röra. Du kan till och med använda tratten för att fylla flaskor eller glas utan att spilla en droppe. Bruksanvisningen hittar du genom att använda den medföljande QR-koden.

Profi Plus degskrapa, 24 cm
229 kr
Bagaren och Kocken

Degskrapa från den tyska köksgiganten WMF som gör det lekande lätt att skrapa ur degen från skålen och formen. Degskrapans silikontipp gör att du kommer åt i alla hörn och kanter och den hårda sidan kan med fördel användas till att fint fördela kräm eller sylt på en tårta.

Den tål maskindisk och fås i två olika storlekar: 24 cm med ett smalt huvud och 26 cm med ett brett huvud.

 

Kaksprits Wilton
179 kr
Partyhallen.se
Vi har alla försökt oss på dom där perfekta kakorna som vi ser varje dag i tidningar eller på sidor på nätet. Men alltid blir det en hög av deg eller så flyter dom ihop och bränns på kanterna. Men nu finns det ett enklare sätt, gör kakor med en kaksprits! Med kakpressen från Wilton spritsar du lätt ut fina kakor i flera olika designer och helt plötsligt har du blivit en kakmästare tack vare en lätthanterad cookie press! Kaksprits Wilton består av en kaksprits i vit plast, samt 12 olika kakmönster. Rekommenderas att använda med en aluminium bakplåt samt receptet som står på paketet.
Classic baksked 30 cm, electric blue
79 kr
Bagaren och Kocken

Rosti Classic baksked är en pålitlig och slitstark sked som är utformad för att hantera de mer krävande uppgifterna i köket. Med en längd på 30 centimeter och ett stadigt och bekvämt grepp passar den perfekt för såväl bröddeg, kaksmet och andra uppgifter som kräver extra kraft och kontroll. Den robusta konstruktionen säkerställer optimal prestanda, oavsett om du blandar tunga degar eller rör ihop ingredienser. Ett utmärkt val för både hemmabagare och proffs som letar efter kvalitetsverktyg i köket, som gör bakningen både enklare och mer effektiv.

Om Köpa.se | info@kopa.se | © 2026 Köpa.se – Alla rättigheter förbehållna. | Ansvarsfriskrivning | Generella tips | Foton från Freedigitalphotos.net eller iStockphoto.