
Detta glaslock från Carl Victor passar perfekt till deras gjutjärnsgrytor och kastruller med en diameter på 32 cm. Locket är tillverkat i samarbete med Pyrex för att garantera hög kvalitet och tål ugnstemperaturer upp till 250 grader.

Fiskars Norden Grill Chef gjutjärnsgryta 30 cm har en stilren look och är både lättskött och tålig tack vare gjutjärnets unika Thermium™-mineralbehandling. Norden Grill Chef-serien är sprungen ur den nordiska myllan och en lång hantverkstradition, där nordisk utomhusmatlagning kombineras med vår moderna livsstil.
Grytan tål värme upp till 270°C och passar lika bra i köket som för matlagning på grillen eller över öppen eld. Bör inte användas med metallredskap. Om du vill kan du komplettera grytan med Nordic Grill Chef korg/ånginsats och Nordic Grill Chef stekhäll för att ge en härlig arom av vedrök eller kolgrill till många typer av råvaror, oavsett om du grillar, sjuder, steker, ångar eller rostar. Grytan är tillverkad av gjutjärn, locket av rostfritt premiumstål.

Carl Victor lock i gjutjärn. Detta gjutjärnslock ger god matlagning, optimal värmefördelning och har en slitstark yta som håller hela livet. Den naturliga non-stick-effekten som utvecklas med tiden är utan någon kemisk beläggning och uppskattas därför av kockar över hela världen. Gjutjärnsprodukter från Carl Victor kan användas på alla typer av värmekällor inklusive öppna lågor. Gjutjärnslocket kan även användas i ugnen.
Carl Victor står för svenskt kunnande och design, producerat i ett toppmodernt gjuteri. Varje Carl Victor-produkt tillverkas för hand och bränns sedan in med vegetabilisk olja, vilket gör dem redo för omedelbar användning.
Locket kan användas på ett antal Carl Victor-produkter:
– Gjutjärnspanna C4000I
– Gjutjärnspanna C4000G
– Stekpanna i gjutjärn D25W
– Stekpanna i gjutjärn D25S
Läs nedan hur du sköter och bevarar din gjutjärnsdörr så att den håller i generationer.

Praktiskt glaslock som passar till samtliga grytor och pannor från Lodge med en diameter på 30 centimeter. Locket är tillverkat av härdat glas, och är utformat för att bevara smak och saftighet i dina rätter både på spisen och i ugnen. När du är färdig med matlagningen kan du enkelt diska locket i diskmaskin.

Ett separat glaslock till Kockums Jernverks stekpannorna på 24 cm., 28 cm. och 30 cm. Det perfekta locket för dig som vill använda ett lock på den stekpanna av kolstål om behovet finns. Det praktiska locket är tillverkat av glas som kommer från Emmaboda i Sverige, medan handtaget av rostfritt stål kommer från Bredaryd i Sverige. Slutligen monteras locket i Anderstorp, Sverige.
Glaslocket har en stilren design och är lätt att rengöra då det tål diskmaskin. Dessutom tål locket alla värmekällor, vilket innebär att det kan användas i ugnen med stekpannan. Det funktionella glaslocket har 1 års garanti.

Det välvda locket i rostfritt stål passar till alla material och grytserier från Eva Trio. Den smarta formen gör att det finns plats till mer mat. Den gör även att aromer, smaker och ånga bevaras på bästa möjliga sätt, ånga stiger nämligen upp i locket och droppar sedan ner på maten igen, för riktigt möra och fina resultat.
Locket kan användas till grytorna från Eva Trio så länge storleken passar. Det välvda locket är dessutom tillverkat i rostfritt stål av hög kvalité som är hållbart och tål maskindisk. Locket finns i två storlekar: 16 cm och 20 cm i diameter.

Ett lock av hög kvalitet och modern stil. Den passar till alla Zwillings grytor/kastruller så matcha den med en som har samma diameter för en effektiv matlagning. Locket hjälper dig inte bara att reglera värmen utan även att bevara den långt efter maten är klar.
Specifikationer:
-Lockets kant är tillverkat av rostfritt stål 18/10.
-Passar alla Zwilling grytor/kastruller.

Lock från Loge, som passar till samtliga av märkets grytor och pannor med en diameter på 20 centimeter. Det praktiska locket av härdat glas är designat för att hjälpa dig att bevara smak och saftighet i dina rätter både på spisen och i ugnen. Efter avslutad matlagning kan du enkelt diska locket i diskmaskinen.

Glaslock producerat i samarbete med det franska kvalitetsmärket Pyrex för att ge bästa kvalitet. Locket passar alla Carl Victor gjutjärnsgrytor och kastruller med en diameter på 28 cm. Den tål ugnar och temperaturer upp till 250 grader.
Knoppen på locket är gjord av Carl Victors gjutjärn som tillsammans ger ett mycket hållbart och användbart grytlock. Locket har en lätt böjd form och en kupolhöjd på 5 cm, vilket gör att värmen samlas under locket och gör att maten undertill förbättras på bästa sätt. Precis som gjutjärnsprodukterna ska den endast sköljas i varmt vatten och inte diskas i diskmaskin. Så håller det i generationer.

Glaslock som passar till alla produkter i Scanpans Classicserie som har en diameter på 28 cm.
Sedan 1956 har Scanpan tillverkat sina egendesignade grytor, kastruller och stekpannor. Huvudkontoret ligger utanför Århus i Danmark, där tillverkningen av deras gjutna aluminiumprodukter sker i en högteknologisk industri.

Demeyere glaslock med stålknopp tillverkat i härdat glas.
Passar till Sateuser, grytor, kastruller, stekpannor och traktörpannor.
Mått: Diameter 20 cm.

Carl Victor gjutjärnsgrytor och kastruller kan användas på alla typer av värmekällor, inklusive induktion och öppen låga. Hetta upp pannan med matolja/smör eller annat matfett tills pannan är varm och klar. Du behöver bryna (försluta) maten i 45 sekunder på varje sida innan du sänker värmen för att avsluta tillagningen - på så sätt får du en läcker skorpa medan maten tillagas med hjälp av värmen som redan finns i gjutjärnet.
Gjutjärnsprodukterna från Carl Victor är redan brända i vegetabilisk olja vid 400°C och är klara att användas. Finns i tre storlekar. De är tillverkade och designade i Höganäs, beläget i Skåne, av Göran Ek och Robert Ek. Deras gjutjärnspannor är gjorda av strikt kontrollerat återvinningsbart järn och är fria från PTFE. Det ger en högkvalitativ produkt som kommer att förse dig och dina nära och kära med otaliga goda middagsminnen i många år framöver.
Läs nedan hur du sköter och bevarar din gjutjärnspanna så att den håller i generationer.




Det välvda locket i rostfritt stål passar till alla material och grytserier från Eva Trio. Den smarta formen gör att det finns plats till mer mat. Den gör även att aromer, smaker och ånga bevaras på bästa möjliga sätt, ånga stiger nämligen upp i locket och droppar sedan ner på maten igen, för riktigt möra och fina resultat.
Locket kan användas till grytorna från Eva Trio så länge storleken passar. Det välvda locket är dessutom tillverkat i rostfritt stål av hög kvalité som är hållbart och tål maskindisk. Locket finns i två storlekar: 16 cm och 20 cm i diameter.
Om Köpa.se | info@kopa.se | © 2026 Köpa.se – Alla rättigheter förbehållna. | Ansvarsfriskrivning | Generella tips | Foton från Freedigitalphotos.net eller iStockphoto.