Köpa.se Logo
x
558 530
PRODUKTER
x
1 542
KATEGORIER
Swirl champagneglas 22 cl, blå

Swirl-glasen är en exklusiv serie konstglas designad av Camilla Prytz. Dessa mångsidiga glas kan användas som champagneglas, mousserande glas eller dessertglas. De finns i olika färger så att du kan skapa en unik kombination som passar din personliga stil.

909 kr

Drinkglas
Champagneglas
Bagaren och KockenKöp produkten hos Bagaren och Kocken
Liknande produkter
Joyful snapsglas 4 st, mix
349 kr
Bagaren och Kocken

Joyful-snapsglaset från norska Magnor är en färgsprakande och elegant detalj som förgyller varje festlig stund. Varje glas är noggrant handmålat och levereras i en förpackning med fyra sofistikerade nyanser: gråblå, olivgrön, gyllengul och varm beige. Den smakfulla färgpaletten är inspirerad av japandi-stilen, vilket gör glasen till en naturlig matchning för skandinaviska hem med sin balans mellan enkelhet och subtil elegans.

Med en kapacitet på 6 centiliter är glasen perfekta för snaps, små drinkar eller aptitretande drycker, samtidigt som de tillför en lyxig och sofistikerad känsla till dukningen. De mjuka, harmoniska färgerna och den tidlösa designen skapar ett glädjefullt inslag som lyfter stämningen vid varje bord, oavsett tillfälle eller årstid.

Joyful-snapsglasen från Magnor är mer än bara glas – de är en kombination av konst och funktionalitet som firar livets små glädjeämnen. Perfekta som en exklusiv gåva eller ett stilsäkert tillskott till ditt hem, dessa glas blir en omedelbar favorit för den som uppskattar kvalitet och estetik.

Hammershøi champagneglas 24 cl grön, 2-pack
229 kr
Bagaren och Kocken

Se till att servera din champagne i champagneglas som lyfter smakerna till nya höjder och stämningen - Kählers eleganta champagneglas ur glasserien Hammershøi har en tyngd som är noggrant balanserad med den ikoniska designen. Att dricka ur detta design glas är därför en upplevelse som inte är sig lik andra glas tack vare Kählers stolta hantverkstraditioner. De fina champagneglasen (2-pack) matchar de andra delarna i Hammershøi-serien perfekt och är de bästa glasen för de festliga tillfällena. Passar även för cava, mousserande vin och prosecco.

Kähler är en dansk keramiktillverkare som startade 1839 och har idag breddat sitt utbud och blivit kända världen över för sin unika design och känsla för hantverk.

Jubalong vinglas 26 cl, blå
799 kr
Bagaren och Kocken

JUBALONG-vinglaset från norska Magnor är en del av en exklusiv serie konstglas, designad av den hyllade Camilla Prytz. Inspirerad av 1990-talets färger och stämningar, men med en modern twist, kombinerar serien det lekfulla med det sofistikerade. Den traditionella tyngden och asymmetrin i kristallglas har ersatts med ett lätt och stramt formspråk. Med en kapacitet på 26 centiliter och en höjd på 13 centimeter är glaset lika mångsidigt som vackert, perfekt för vin, vatten eller dessert. Varje glas är unikt och bär Camilla Prytz' signatur som en garanti för kvalitet och hantverk.

Serien är tillverkad av munblåst kristallglas, handgjord av erfarna glashantverkare på Magnor Glasverk i nära samarbete med designern. JUBALONG erbjuder sex livfulla och iögonfallande färgkombinationer: rosa glas med gul stjälk, gult glas med rosa stjälk, ljusblått glas med mörkblå stjälk, mörkblått glas med ljusblå stjälk, lila glas med turkos stjälk och turkost glas med lila stjälk. Dessa djärva färgval skapar en visuell explosion av färg och lyfter bordets estetik till nya höjder.

JUBALONG-vinglaset är mer än ett glas – det är en konstnärlig upplevelse som kombinerar funktion och form på ett unikt sätt. Perfekt för den som vill tillföra färg, lekfullhet och exklusivitet till varje tillfälle, och en hyllning till traditionellt hantverk och modern design. Ett glas som blir samtalsämnet vid varje dukning.

Swirl dricksglas 35 cl, grön
429 kr
Bagaren och Kocken

Swirl dricksglas är en exklusiv och unik serie konstglas, skapade av den kända konstnären Camilla Prytz. Dessa mångsidiga kristallglas är inte bara perfekta för dina favoritdrinkar, utan fungerar också som vackra värmeljuslyktor. Med sex varianter att välja mellan kan du skapa din personliga stil och lägga till en unik touch av elegans till alla tillfällen.

Varje Swirl-glas är ett äkta norskt hantverk som är noggrant munblåst av skickliga glasblåsare på Magnor Glassverk, i samarbete med Camilla själv. Varje glas är unikt och bär konstnärens signatur, och är även diskmaskinssäkert.

Swirl-glasen mäter 9 centimeter och har en kapacitet på 35 centiliter och utstrålar en spiralformad rörelse som symboliserar deras livfulla karaktär. Njut av dina favoritdrycker som aldrig förr. Swirl-glasen skapades av Camilla som hennes drömglas och är perfekta för vatten, vin och kaffe. Låt dem också lysa upp dina kvällar som värmeljushållare med sitt bländande färgspel när du tänder ett ljus inuti.

Champagneglas 220 ml. 2 st.
1099 kr
Bagaren och Kocken

Njut av minnesvärde stunder med en god flaska mousserande vin. Zaltos extremt lätta champagneglas är gjord av munblåst blyfritt kristallglas. Här får du ett unik handgjord glas, därför kan det finnas små skillnader. Glaser är utom tvivel ett mästerverk, vilket du också märker när du håller i det. Det kommer till uttryck i den klassiska flûte-formen som både framhäver doft och smak hos alla viner.

Med noggrannhet och precision skapar Zalto champagneglaset som en exklusiv ram runt världens finaste mousserande viner. Du kan med fördel njuta av viner som Spumante, Champagne, Prosecco, Cava och andra mousserande viner. Du är garanterad ett glas om lever upp de estetiska principer och lämnar dig med den bästa smakupplevelsen varje gång.

Swirl dricksglas 35 cl, blå
429 kr
Bagaren och Kocken

Swirl dricksglas är en exklusiv och unik serie konstglas, skapade av den kända konstnären Camilla Prytz. Dessa mångsidiga kristallglas är inte bara perfekta för dina favoritdrinkar, utan fungerar också som vackra värmeljuslyktor. Med sex varianter att välja mellan kan du skapa din personliga stil och lägga till en unik touch av elegans till alla tillfällen.

Varje Swirl-glas är ett äkta norskt hantverk som är noggrant munblåst av skickliga glasblåsare på Magnor Glassverk, i samarbete med Camilla själv. Varje glas är unikt och bär konstnärens signatur, och är även diskmaskinssäkert.

Swirl-glasen mäter 9 centimeter och har en kapacitet på 35 centiliter och utstrålar en spiralformad rörelse som symboliserar deras livfulla karaktär. Njut av dina favoritdrycker som aldrig förr. Swirl-glasen skapades av Camilla som hennes drömglas och är perfekta för vatten, vin och kaffe. Låt dem också lysa upp dina kvällar som värmeljushållare med sitt bländande färgspel när du tänder ett ljus inuti.

Swirl champagneglas 22 cl, grön
599 kr
Bagaren och Kocken

Swirl glass är en exklusiv och unik serie konstglas, designad av den välkända konstnären Camilla Prytz. Detta mångsidiga champagneglas fungerar som ett mousserande glas och dessertglas, och det finns i sex olika färgblandningar. Med en rad olika färger att välja mellan kan du skapa din egen unika kombination av glas som perfekt matchar din personliga stil och preferenser. Oavsett om du vill blanda och matcha färger eller hålla dig till en enfärgad färgserie, kommer dessa glas att lägga till en extra dos av individualitet och elegans till ditt serveringsset.

Varje Swirl-glas är ett äkta norskt hantverk, tillverkat av den finaste kristallen. De blir noggrant munblåsta av duktiga glasblåsare i glaskojan på Magnor Glassverk, i samarbete med Camilla själv. Alla konstglas är unika, med en signatur som bär konstnärens personliga prägel. Oavsett om det är en avkopplande vardagskväll eller ett speciellt tillfälle är dessa diskmaskinssäkra glasen idealiska för snabb rengöring och användning.

Glasen rymmer 22 centiliter, och deras spiralrörelse symboliserar att glasen är ett levande konstverk. Camilla har skapat sitt drömglas och i Swirl-serien hittar du glas som är perfekta för vatten, vin och kaffe. Ett oumbärligt tillskott till din samling!

Happy cocktailglas 28 cl, rosa
229 kr
Bagaren och Kocken

Happy är en serie från Magnor, en exklusiv kollektion av cocktailglas med en glamorös, handmålad skimmerdekor som ger en lyxig känsla till dina drinkupplevelser. De mångsidiga glasen kan användas som champagneglas och är inspirerade av forna tiders skimmermålade glas och champagnekultur, vilket ger dem en nostalgisk charm. Med ett brett utbud av olika färger kan du välja det som perfekt matchar din stil. Ljusspelet i det gnistrande glaset ger en känsla av äkta glamour och lyx, och glasets lagom stora storlek gör att det passar perfekt i handen.

Happy-serien har en kapacitet på 28 centiliter och har skapats av Magnors eget designteam, Studio Magnor, som har lyckats skapa det perfekta cocktailglaset. Glasen är handgjorda av erfarna glasblåsare och omsorgsfullt handmålade med pensel i tidlösa, glansiga färger, vilket ger dem ett elegant och sofistikerat utseende. Happy är den ultimata serien för dig som uppskattar estetisk skönhet samtidigt som du vill ha funktion, kvalitet och god design. Kom ihåg att dessa glas måste diskas för hand på grund av den handmålade glanstekniken, så att du kan bevara deras skönhet och unika charm under lång tid framöver.

Cap Classique cocktailglas 33 cl
240 kr
Bagaren och Kocken

Ett cocktailglas från Magnor med en kapacitet på 33 centiliter, som ingår i den eleganta serien Cap Classique. Det här glaset är inte bara munblåst med omsorg, utan också noggrant handgjort av skickliga glasblåsare, vilket garanterar hög kvalitet och enastående unikhet i varje enskilt glas. Med sin enkla, tidlösa och sofistikerade form är detta cocktailglas speciellt utformat för att ge dig en perfekt dryckesupplevelse. Serien har designats av den begåvade norska inredningsarkitekten Halvor Bakke, som inspirerades av sina resor till Sydafrika och de vackra vingårdar som präglar landskapet där.

I den exklusiva serien ingår inte bara cocktailglas, utan även vinglas, champagneglas, vattenglas, ölglas och en mångsidig karaff som fungerar som en elegant dekanter. Varje glas bär Halvor Bakkes distinkta signatur, ett tydligt bevis på premiumkvalitet och äkta hantverkskunnande. Förutom sin bländande skönhet är detta glas också mycket praktiskt och kan diskas i diskmaskinen utan att förlora sin charm eller lyster.

Swirl champagneglas 22 cl, rosa
720 kr
Bagaren och Kocken

Swirl glass är en exklusiv och unik serie konstglas, designad av den välkända konstnären Camilla Prytz. Detta mångsidiga champagneglas fungerar som ett mousserande glas och dessertglas, och det finns i sex olika färgblandningar. Med en rad olika färger att välja mellan kan du skapa din egen unika kombination av glas som perfekt matchar din personliga stil och preferenser. Oavsett om du vill blanda och matcha färger eller hålla dig till en enfärgad färgserie, kommer dessa glas att lägga till en extra dos av individualitet och elegans till ditt serveringsset.

Varje Swirl-glas är ett äkta norskt hantverk, tillverkat av den finaste kristallen. De blir noggrant munblåsta av duktiga glasblåsare i glaskojan på Magnor Glassverk, i samarbete med Camilla själv. Alla konstglas är unika, med en signatur som bär konstnärens personliga prägel. Oavsett om det är en avkopplande vardagskväll eller ett speciellt tillfälle är dessa diskmaskinssäkra glasen idealiska för snabb rengöring och användning.

Glasen rymmer 22 centiliter, och deras spiralrörelse symboliserar att glasen är ett levande konstverk. Camilla har skapat sitt drömglas och i Swirl-serien hittar du glas som är perfekta för vatten, vin och kaffe. Ett oumbärligt tillskott till din samling!

Swirl dricksglas 35 cl, rosa
429 kr
Bagaren och Kocken

Swirl dricksglas är en exklusiv och unik serie konstglas, skapade av den kända konstnären Camilla Prytz. Dessa mångsidiga kristallglas är inte bara perfekta för dina favoritdrinkar, utan fungerar också som vackra värmeljuslyktor. Med sex varianter att välja mellan kan du skapa din personliga stil och lägga till en unik touch av elegans till alla tillfällen.

Varje Swirl-glas är ett äkta norskt hantverk som är noggrant munblåst av skickliga glasblåsare på Magnor Glassverk, i samarbete med Camilla själv. Varje glas är unikt och bär konstnärens signatur, och är även diskmaskinssäkert.

Swirl-glasen mäter 9 centimeter och har en kapacitet på 35 centiliter och utstrålar en spiralformad rörelse som symboliserar deras livfulla karaktär. Njut av dina favoritdrycker som aldrig förr. Swirl-glasen skapades av Camilla som hennes drömglas och är perfekta för vatten, vin och kaffe. Låt dem också lysa upp dina kvällar som värmeljushållare med sitt bländande färgspel när du tänder ett ljus inuti.

Happy cocktailglas 28 cl, gul
219 kr
Bagaren och Kocken

Happy är en serie från Magnor, en exklusiv kollektion av cocktailglas med en glamorös, handmålad skimmerdekor som ger en lyxig känsla till dina drinkupplevelser. De mångsidiga glasen kan användas som champagneglas och är inspirerade av forna tiders skimmermålade glas och champagnekultur, vilket ger dem en nostalgisk charm. Med ett brett utbud av olika färger kan du välja det som perfekt matchar din stil. Ljusspelet i det gnistrande glaset ger en känsla av äkta glamour och lyx, och glasets lagom stora storlek gör att det passar perfekt i handen.

Happy-serien har en kapacitet på 28 centiliter och har skapats av Magnors eget designteam, Studio Magnor, som har lyckats skapa det perfekta cocktailglaset. Glasen är handgjorda av erfarna glasblåsare och omsorgsfullt handmålade med pensel i tidlösa, glansiga färger, vilket ger dem ett elegant och sofistikerat utseende. Happy är den ultimata serien för dig som uppskattar estetisk skönhet samtidigt som du vill ha funktion, kvalitet och god design. Kom ihåg att dessa glas måste diskas för hand på grund av den handmålade glanstekniken, så att du kan bevara deras skönhet och unika charm under lång tid framöver.

Ballongsnöre Orange
49 kr
Partyhallen.se
Knyt fast ballongerna på ett festligt sätt med hjälp av detta fina ballongsnöre! Ett riktigt snyggt ballongsnöre i orange som enkelt piffar upp alla dina ballongdekorationer. Ballongsnöret kan även användas som presentsnöre för dig som vill slå in paketen med snyggt orange presentsnören. Passande ballongsnöre till exempelvis halloween eller fester i orange färgtema. Ballongsnöre Orange omfattar ett orange ballongsnöre av plast som är 5 mm brett och 500 meter långt. Info om Ballongsnöre Orange: - Mått: 5 mm x 500 m. - Material: Plast.
Happy cocktailglas 28 cl, grön
249 kr
Bagaren och Kocken

Happy är en serie från Magnor, en exklusiv kollektion av cocktailglas med en glamorös, handmålad skimmerdekor som ger en lyxig känsla till dina drinkupplevelser. De mångsidiga glasen kan användas som champagneglas och är inspirerade av forna tiders skimmermålade glas och champagnekultur, vilket ger dem en nostalgisk charm. Med ett brett utbud av olika färger kan du välja det som perfekt matchar din stil. Ljusspelet i det gnistrande glaset ger en känsla av äkta glamour och lyx, och glasets lagom stora storlek gör att det passar perfekt i handen.

Happy-serien har en kapacitet på 28 centiliter och har skapats av Magnors eget designteam, Studio Magnor, som har lyckats skapa det perfekta cocktailglaset. Glasen är handgjorda av erfarna glasblåsare och omsorgsfullt handmålade med pensel i tidlösa, glansiga färger, vilket ger dem ett elegant och sofistikerat utseende. Happy är den ultimata serien för dig som uppskattar estetisk skönhet samtidigt som du vill ha funktion, kvalitet och god design. Kom ihåg att dessa glas måste diskas för hand på grund av den handmålade glanstekniken, så att du kan bevara deras skönhet och unika charm under lång tid framöver.

Swirl champagneglas 22 cl, gul
773 kr
Bagaren och Kocken

Swirl glass är en exklusiv och unik serie konstglas, designad av den välkända konstnären Camilla Prytz. Detta mångsidiga champagneglas fungerar som ett mousserande glas och dessertglas, och det finns i sex olika färgblandningar. Med en rad olika färger att välja mellan kan du skapa din egen unika kombination av glas som perfekt matchar din personliga stil och preferenser. Oavsett om du vill blanda och matcha färger eller hålla dig till en enfärgad färgserie, kommer dessa glas att lägga till en extra dos av individualitet och elegans till ditt serveringsset.

Varje Swirl-glas är ett äkta norskt hantverk, tillverkat av den finaste kristallen. De blir noggrant munblåsta av duktiga glasblåsare i glaskojan på Magnor Glassverk, i samarbete med Camilla själv. Alla konstglas är unika, med en signatur som bär konstnärens personliga prägel. Oavsett om det är en avkopplande vardagskväll eller ett speciellt tillfälle är dessa diskmaskinssäkra glasen idealiska för snabb rengöring och användning.

Glasen rymmer 22 centiliter, och deras spiralrörelse symboliserar att glasen är ett levande konstverk. Camilla har skapat sitt drömglas och i Swirl-serien hittar du glas som är perfekta för vatten, vin och kaffe. Ett oumbärligt tillskott till din samling!

Champagneglas 220 ml. 1 st.
605 kr
Bagaren och Kocken

Njut av minnesvärde stunder med en god flaska mousserande vin. Zaltos extremt lätta champagneglas är gjord av munblåst blyfritt kristallglas. Här får du ett unik handgjord glas, därför kan det finnas små skillnader. Glaser är utom tvivel ett mästerverk, vilket du också märker när du håller i det. Det kommer till uttryck i den klassiska flûte-formen som både framhäver doft och smak hos alla viner.

Med noggrannhet och precision skapar Zalto champagneglaset som en exklusiv ram runt världens finaste mousserande viner. Du kan med fördel njuta av viner som Spumante, Champagne, Prosecco, Cava och andra mousserande viner. Du är garanterad ett glas om lever upp de estetiska principer och lämnar dig med den bästa smakupplevelsen varje gång.

Om Köpa.se | info@kopa.se | © 2026 Köpa.se – Alla rättigheter förbehållna. | Ansvarsfriskrivning | Generella tips | Foton från Freedigitalphotos.net eller iStockphoto.