Köpa.se Logo
x
556 860
PRODUKTER
x
1 539
KATEGORIER
Salladsskål 24 cm svart/grön

Denna eleganta salladsskål från Bitz är perfekt för att servera en god sallad. Skålen är tillverkad i stengods och finns i flera vackra färgkombinationer som passar alla smaker. Den reaktiva glasyren gör varje skål unik.

279 kr

Skålar
Serveringsskålar
Bagaren och KockenKöp produkten hos Bagaren och Kocken
Liknande produkter
Skål 14 cm Svart Mörkblå
90 kr
Bagaren och Kocken

Den här snygga lilla skålen är ett måste för den som älskar porslin och ett vackert dukat bord. Stengodsskålen kommer i flera olika snygga färgkombinationer och storlekar som du med fördel kan kombinera för att sätta din personliga touch på det dukade bordet. Med sin släta och rustika design bidrar skålen med mycket charm trots sin storlek. Skålen går utmärkt att använda till frukost, dessert, fruktsallad, godis, nötter, choklad, dipp och mycket mer.

 

Specifikationer:

- Stengods med en reaktiv glasyr

- Mått H: 7 cm x 14 cm 

- Tål maskindisk

- Tål mikrovågsugn, ugn upp till 220 grader och frys ner till -18 

- Färg: Svart och mörkblå

 

Soppskål 18 cm svart/amber
159 kr
Bagaren och Kocken
Vacker skål i hållbart stengods! 
 
Genom att kombinera en grå utsida med en färgsprakande insida skapar Bitz en unik estetik som garanterat kommer att förgylla din servering. Skålen finns i flera olika färger, vilket gör att du fritt kan kombinera mellan skålar och storlekar för att skapa en egen personlig look på matbordet. Den härliga och glansiga glasyren skapar dessutom ett intressant möte gentemot maten du lägger i skålen!
 
Behöver du värma eller frysa in rester? Inga problem! Skålen tål både användning i ugn (upp till 220 grader), mikro och frys, dessutom placerar du den smidigt i diskmaskinen när det är dags för rengöring. Stengods är ett hållbart material och det passar utmärkt i alla typer av kök. Här kombineras materialet med en reaktiv glasyr som gör varje skål unik och konceptet till ett vinnande!  
 
Specifikationer:
- Färg utsida: Grå.
- Färg insida: Amber.
- Material: Stengods.
- Diameter: 18 cm.
- Diskmaskin: Ja.
- Ugn & mikro: Ja.
- Frys: Ja, till -18 grader.   
Salladsskål 30 cm, wood/forest
487 kr
Bagaren och Kocken

BITZ salladsskål 30 cm är perfekt för att servera stora sallader och andra läckra rätter att skämma bort vänner och familj med. Skålen är tillverkad av stengods, med en mattbrun glasyr på utsidan som kombineras med en glansig, färgad glasyr på insidan som finns i flera färger. Tål diskmaskin, mikrovågsugn och ugn vid max 220°C.

Classic Salad Maker
882 kr
Bagaren och Kocken

Med Witt Classic Salad Maker kan du på nolltid riva eller skiva dina grönsaker, nötter och choklad. Oavsett om du vill ha grovriven morot till middagen eller fint skivad parmesan kommer någon av de 5 rostfria stålknivarna hjälpa dig att nå toppresultat!

Maskinen är enkel att använda och ger dig mängder med variationer i köket. De glidsäkra fötterna ser till att maskinen hela tiden står stadigt på köksbänken och du kan därför enkelt fylla på med mer sallad direkt ner på tallriken om du så önskar, eller varför inte samla upp det i en förvaringsskål? Låt Witts Salad Maker göra grovjobbet så du istället sparar både tid och energi! 

Specifikationer 
Färg: Grå
5 rostfria stålknivar:
– jämna skivor
– våffelskivor
– grovt rivjärn
– fint rivjärn
– extra fint rivjärn
Glidsäkra fötter

Kusintha salladsskål 24 cm, grön
199 kr
Bagaren och Kocken

Kusintha-salladsskålen i glas från Bitz är ett elegant och praktiskt val för servering av allt från fräscha sallader till andra rätter. Med en generös diameter på 24 centimeter erbjuder skålen gott om plats för både mindre och större uppläggningar. Dess stilrena form matchar Bitz stengodsskålar, vilket gör det enkelt att kombinera olika material och färger för att skapa en personlig och stämningsfull dukning.

Tillverkad i färgat glas tillför skålen liv och djup till bordet och lyfter fram rätternas färger på ett sofistikerat sätt. Skålen är inte bara estetiskt tilltalande, utan också praktisk – den tål maskindisk och är lätt att underhålla i vardagen.

Med Kusintha-salladsskålen får du en perfekt balans mellan funktionalitet och design. Den är mångsidig och passar lika bra för vardagsmåltider som för festliga tillställningar. En idealisk detalj för den som vill kombinera stil och användbarhet vid matbordet.

Salladsskål 30 cm, wood/sand
699 kr
Bagaren och Kocken

BITZ salladsskål 30 cm är perfekt för att servera stora sallader och andra läckra rätter att skämma bort vänner och familj med. Skålen är tillverkad av stengods, med en mattbrun glasyr på utsidan som kombineras med en glansig, färgad glasyr på insidan som finns i flera färger. Tål diskmaskin, mikrovågsugn och ugn vid max 220°C.

Skål 14 cm Svart Grön
95 kr
Bagaren och Kocken

Från kvalitetsmärket Bitz kommer här en serie robusta stengodsskålar i olika storlekar och färger. Skålarna tål både mikrovågsugn, ugn upp till 220 grader samt maskindisk och frys ner till -18 grader. Det betyder att skålarna kan användas till mycket mer än bara frukostyoghurt. De går t.ex. utmärkt att använda till glass, frukt, nötter och soppa. Den utvändiga matta ytan och den blanka reaktiva glasyren på insidan ger skålen ett unikt uttryck.

 

Specifikationer:

- Stengods med en reaktiv glasyr

- Matt svart utsida och blank grön insida

- Tål maskindisk, ugn, mikrovågsugn och frys.

- Mått: H: 7 x Ø 14 cm 


Salladsskål Svart Grön
579 kr
Bagaren och Kocken

Underbar skål från Bitz som kan användas både som fruktskål och till servering av fräscha sallader och annan mat. Den robusta skålen är tillverkad i lergods och med en utvändig reaktiv glasyr. Den har en matt svart utsida och en fin blank insida i en vacker grön färg. Skålen kan stå själv på vardagsrumsbordet eller sidobordet med frukt i eller tillsammans med andra delar ur serien för en vacker och mysig helhet på det dukade bordet. 

 

Specifikationer:

- Lergods med en reaktiv glasyr

- Tål ugn, mikrovågsugn och maskindisk

- Matt svart utsida och blank grön insida 

- Perfekt för sallader

- H: 10 cm & Ø 30 cm 

Skål 14 cm grå/gräddvit
116 kr
Bagaren och Kocken
Hållbar skål som passar till allt!
 
Skålen i stengods från Bitz har flera kvalitéer och kan alltid lämnas framme tack vare dess sköna utstrålning. På ett unikt sätt kombinerar skålen ett grått och matt yttre med en vit och glansig insida för att på så sätt bli en naturlig blickfångare på matbordet. Skålen mäter 14 cm i diameter och passar utmärkt till såser och tillbehör, men givetvis fungerar den även utmärkt som snacks-skål på soffbordet!
 
Stengods är hållbart och du kan med enkelhet använda skålen i både ugn, mikro och frys. Efter användning diskar du den smidigt i maskin utan att oroa dig för onödigt slitage. Den unika och reaktiva glasyren kommer fånga upp repor och märken för att de ska synas - det är helt enkelt en del av designen och gör varje skål unik! 

Specifikationer:
- Färg utsida: Grå.
- Färg insida: Gräddvit. 
- Material: Stengods.
- Diameter: 14 cm.
- Diskmaskin: Ja.
- Ugn: Ja, upp till 220 grader.   
- Frys: Ja, till -18 grader. 
Salladsskål Svart Mörkblå
579 kr
Bagaren och Kocken

Stor salladsskål i svart stengods med en vacker blank mörkblå insida. Skålen är perfekt till fräscha sallader och andra uppläggningar men går även utmärkt att använda som fruktskål på t.ex. byrån eller vardagsrumsbordet. Det är otroligt vackert med flera delar ur serien tillsammans på det dukade bordet men skålen passar även bra tillsammans med annat porslin. Skålen är 10 cm hög och har en diameter på 30 cm. Den ljuvliga skålen fås i flera läckra färger och kommer här med en matt svart utsida och en blank mörkblå insida.

 

Specifikationer:

- Material: Stengods med en reaktiv glasyr

- Matt utsida och blank insida

- Tål maskindisk, mikrovågsugn och ugn

- H: 10 cm och Ø 30 cm 

Skål 14 cm Grå Ljusblå
99 kr
Bagaren och Kocken

Vacker skål som är perfekt till desserter och frukostyoghurten. Det går även utmärkt att använda skålen till glass eller andra goda efterrätter. Skålen har en vacker reaktiv glasyr som ger ett unikt och jordnära uttryck. Dessa vackra skålar från danska kvalitetsmärket Bitz kommer i flera olika vackra färger och storlekar. De tål maskindisk, mikrovågsugn, ugn och frys ner till -18.

 

Specifikationer:

- Stengods med en reaktiv glasyr

- Matt grå utsida och blank ljusblå insida

- Tål maskindisk, ugn, mikrovågsugn och frys.

- Mått: H: 7 x Ø 14 cm 


Skål 10 cm Grå Ljusblå
89 kr
Bagaren och Kocken

Användbar liten skål med rustik charm. Skålen är framställd i robust lergods och är 5 cm hög och har en diameter på 10 cm. Skålen har en matt grå utsida och en blank ljusblå insida som ger ett snällt och jordnära uttryck. Den är optimal till servering av allt från frukt, grönt och oliver till godis, nötter och dipp. Skålen tål både maskindisk, mikrovågsugn, ugn upp till 220 grader och frys till -18 grader.

 

 

Specifikationer:

- Material: Stengods med en reaktiv glasyr

- H: 5 cm & Ø 10 cm

- Många användningsområden

- Tål maskindisk, mikrovågsugn, ugn och frys 

- Färg: Matt grå utsida och blank ljusblå insida 

Salladsskål Svart Amber
579 kr
Bagaren och Kocken

Den här ljuvliga skålen kan användas både till servering av fräscha sallader och som fruktskål. Skålen har en vacker enkel och stilren design med en matt svart utsida och en blank insida i en läcker guldbrun färg. Den vackra skålen har en enkel och rustik design som bidrar med en mysig känsla till det dukade bordet. Skålen är otroligt snygg som den är för sig själv men kan även kombineras med andra delar ur samma serie för en läcker helhet.

 

Specifikationer:

- Lergods med en reaktiv glasyr

- Tål ugn, mikrovågsugn och maskindisk

- Matt svart utsida och blank guldbrun insida 

- Perfekt för sallader

- H: 10 cm & Ø 30 cm 

Salladsskål 24 cm grå/creme
415 kr
Bagaren och Kocken

Servera en supergod sallad baserad årstidens grönsaker i denna eleganta salladsskål från Bitz. Skålen kommer garanterat att dekorera matbordet och imponera på dina gäster. Den har en diameter 24 cm och en höjd på 6,5 cm. Skålen finns i 8 olika och vackra färger: svart/mörkblå, svart/lila, svart/grå, svart/amber, svart/grön, grå/rosa, grå/creme och grå/ljusblå.

Bitz salladsskål är tillverkad i kraftigt stengods som tål både maskindisk, mikrovågsugn, frys ner till -20°C och ugn upp till 220°C. Skålen har också en unik reaktiv glasyr som gör alla skålar är olika. Dess yttre är matt i antingen grå eller svart färg, medan insidan är blank och skinande i någon av de 8 färgerna. Du kan med fördel kombinera flera av skålarna i olik färger för att ge matbordet och serveringen en personlig prägel.

 

Soppskål 18cm Grå/Ljusblå
159 kr
Bagaren och Kocken

Ge dukningen en naturligt snygg prägel med en ljusblå keramikskål från Bitz. Soppskålen är gjord i stengods och har glaserats med en ljusblå glasyr som ger varje tallrik ett unikt uttryck. Skålen kan användas som soppskål men även som en vanlig djup tallrik till frukosten eller middagsgrytan. Tallriken tål diskmaskin, mikrovågsugn samt ugn upp till 250°C.

Specifikationer:

Mått: 18 Ø cm.

Material: Stengods. 

Maskindisk: Ja. 

Soppskål 18cm Svart/Mörkblå
159 kr
Bagaren och Kocken

En mörkblå djup tallrik från Bitz som kan användas till frukosten såväl som till soppor och grytor. Skålen är tillverkad i stengods som ger en bra hållbarhet och gör att den tål maskindisk, mikro och ugnstemperaturer upp till 250°C. Glasyren på tallriken ger en lite ojämn och matt yta som gör varje tallrik unik.

Specifikationer:

Mått: 18 Ø cm.

Material: Stengods. 

Maskindisk: Ja. 

Om Köpa.se | info@kopa.se | © 2025 Köpa.se – Alla rättigheter förbehållna. | Ansvarsfriskrivning | Generella tips | Foton från Freedigitalphotos.net eller iStockphoto.