Köpa.se Logo
x
558 530
PRODUKTER
x
1 542
KATEGORIER
Big Green Egg Rökflis av hickoryträ

Big Green Egg rökflis av hickoryträ ger en kryddig och distinkt smak till grillat kött. Hickory är populärt i Nordamerika och ger en speciell arom till dina rätter. Fliset bör blötläggas före användning för bästa resultat.

394 kr

Grilltillbehör
Rökspån
Bagaren och KockenKöp produkten hos Bagaren och Kocken
Liknande produkter
Rökflis av äppelträ
400 kr
Bagaren och Kocken

Ta din grillning till nya nivåer med det aromatiska rökfliset i äppelträ från Big Green Egg. Fliset är 100 % naturligt, ekologiskt och hållbart producerat av äppelträ, vilket ger maten en lätt söt doft. Det passar extra bra till fågel men du kan naturligtvis pröva dig fram med både fläsk- och nötkött, eller olika vegetariska produkter som t.ex. tofu.

Rökflis Bourbon-Ek, 3 liter
209 kr
Bagaren och Kocken

Med rökflis från Mustang kan du enkelt ta dina rätter till nästa nivå med en riktigt fyllig och härlig röksmak. Förpackningen innehåller 3 liter flis och lämpar sig för varmrökning. Välj mellan två varianter: ekflis indränkt i bourbon, eller den amerikanska grillklassikern hickoryträ. Oavsett vad du väljer kan du lita på att du får ett otroligt resultat.

Rökspån Pecan
139 kr
Bagaren och Kocken

Rökspån av pekanträ som ger din barbeque en härlig rökig smak.

 

Innehåller 0,68 Kg 

 

Träkol 9 kg.
449 kr
Bagaren och Kocken

Det är mycket viktigt att använda kvalitetskol när du grillar så att du får bästa smak samt kan hålla önskad temperatur som maten ska tillagas vid. Denna ekologiska kol från Big Green Egg håller hög kvalitet och är en optimal blandning av utvalt hårtträ: hickory och ek.

Här får du en påse med 9 kilo kol och träkolbitarna är stora, vilket gör att de brinner längre samt ger mindre aska. Välj kvalitetskol när du tillagar olika matvaror på din Big Green Egg grill, så kan du vara säker på ett perfekt resultat.

Holy Smoke BBQ Smoke Chips 1 kg, oak
158 kr
Bagaren och Kocken
Holy Smoke BBQ Smoke Chips är ett spännande och gott sätt att ta din grillning till nästa nivå, utveckla smakerna på dina favoriträtter och prova något nytt. De är enkla att använda och passar perfekt både för den som är ny i grill- och rökvärlden och för den som rör sig vant runt elden. Du kan testa de olika träslagen för att få fram olika smaker och se vilken som är just din favorit. Körsbär ger en söt och aningen fruktig smak, som passar extra bra till fågel, fisk, nötkött och fläskkött. Äpple ger en mild och aromatisk smak som är bra till fisk, lamm och fläskkött. Valnöt och ek ger båda en intensiv och rik smak som passar bra till nötkött, oxbringa, fläskkött och ribs.
Rökspån Hickory
219 kr
Bagaren och Kocken

Rökspån av hickoryträ som ger din barbeque en härlig rökig smak.

Innehåller 0,68 Kg 

 

Pellets 9 kg, hickory
279 kr
Bagaren och Kocken

Upplev den autentiska av hickory med Broil King Premium grillpellets. Dessa 100 procent naturliga hickorypellets ger en djup och fyllig smak som passar perfekt till allt från kyckling och fläsk till nötkött och grönsaker. Pelletsen är speciellt framtagna för Pellet/Smoke-sortimentet från Broil King och ger optimal rökutveckling utan fyllnadsmedel, bindemedel eller tillsatser.

Grillpelletsen brinner effektivt med hög värme och jämn förbränning, vilket ger ett konsekvent och professionellt rökningsresultat. Den rika hickorysmaken förhöjer din mat och ger en distinkt och autentisk grillsmak. Förpackningen rymmer nio kilo pellets och är återförslutningsbar, vilket bevarar kvaliteten och färskheten över tid.

Oavsett om du är en erfaren grillentusiast eller ny i pelletsgrillningens värld är Broil King Premium grillpellets ett utmärkt val när du vill ta din grillupplevelse till nästa nivå.

Grillplankor i cederträ
219 kr
Bagaren och Kocken

Med Big Green Eggs grillplankor i cederträ kan du tillföra ett nytt element till dina måltider - rök. Grillplankan läggs i blöt och placeras därefter på grillen där den avger en aromatisk rök som ger tillför helt nya smaker. Plankorna är tillverkade i 100 % cederträ från en hållbar produktion och kan användas om och om igen. Testa dig fram och låt kocken inom dig komma fram.

Big Green Egg Rökspån Äpple
219 kr
Bagaren och Kocken
Rökspån av äppleträ som ger din barbeque en härlig rökig smak. Innehåller 0,68 Kg  
Mustang Wood Chunks Hickory, 8 liter
295 kr
Bagaren och Kocken
Med Mustang Wood Chunks får du en förpackning på 8 liter träbitar som är perfekta för smaksättning av rökt eller grillad mat. Bitarna är tillverkade av nyodlat trä utan tillsatsämnen, och finns i tre olika varianter: äpple, hickory eller ek. Med äppelträ får du en mild smak som lämpar sig väl för vitt kött och fisk. Hickory passar särskilt bra för rött kött eller vilt, och ger en stark och kryddig smak som är klassisk för amerikansk barbecue. Ek lämpar sig väl för alla typer av rökning och grillning, och har en mild smak som ger dig en tydlig men balanserad förstärkning av den rökiga smaken som uppstår vid tillagningen.
Halvformad perforerad grillplatta, L
520 kr
Bagaren och Kocken

Med en perforerad grillplatta kan röken från grillen nå maten och bidra med den härliga och välkända smaken och doften som kännetecknar kolgrillen. Grillplattan passar utmärkt till skaldjur och grönsaker som är för smått för att placeras rakt på grillgallret utan att falla ner. Den halvmåneformade grillplattan möjliggör andra grilltekniker vid sidan om och du kan smidigt kombinera den med andra tillbehör, som en baksten mm.m.m från Big Green Egg. På så sätt får du ut det mesta av grillningen.

Wood Chunks 3 kg, apple
300 kr
Bagaren och Kocken

Är du galen i amerikansk barbecue och doften av nygrillat? Med hjälp av Holy Smoke BBQ Wood Chunks kan du skapa äkta barbecuekänsla hemma i din egen trädgård. Att använda sig av rökspån i olika smaker är ett spännande och gott sätt att ta grillningen tillnästa nivå, utveckla smakerna på dina favoriträtter och prova någonting nytt. Ett bra val både för den som är ny i grill- och rökvärlden och för den som rör sig vant runt elden.

Holy Smoke BBQ Wood Chunks finns i flera olika träslag, som du kan använda för att få fram olika smaker och hitta just dina favoriter. Körsbärsträ och alträ ger en söt och aningen fruktig smak som passar extra bra till fågel, fisk, nötkött och fläskkött. Äpple ger en mild och aromatisk smak som passar bäst till fisk, lamm och fläskkött. Valnöt och ek ger båda en intensiv och rik smak som passar mycket bra till nötkött, oxbringa, fläskkött och ribs.

Big Green Egg Rökflis i mesquite-trä
339 kr
Bagaren och Kocken
Det är inte särskilt konstigt om du inte hört talas om mesquite-trä tidigare. Den exotiska träsorten är nämligen inte särskilt vanlig i skandinaviska hem, utan växer i norra Sydamerika, Centralamerika och Mexiko. Rökflis av mesquite-trä har en lätt syrlig smak och det passar extra bra till kyckling och fågel. Påsen rymmer 9 liter, vilket motsvarar 2,3 kg rökflis. Innan användning är det viktigt att träfliset blötläggs i 30 minuter.
Rökflis äpple 3 liter
79 kr
Bagaren och Kocken

Ge dina grillade rätter en unik smakkombination med Mustangs rökflisor av avbarkat äppelträ. Rökflisen är speciellt utvecklad för varmrökning och ger en mild, söt röksmak som förhöjer smakupplevelsen.

Flisen är idealiska för kött som fläsk, fisk och fågel, men fungerar också bra till grönsaker och andra grillfavoriter. Den balanserade smaken ger en delikat fruktighet som inte överväldigar råvarans naturliga karaktär.

Förpackningen innehåller tre liter homogeniserade flisor, perfekt för både nybörjare och erfarna grillentusiaster som vill ge sin matlagning en professionell touch.

Grillkol Ek/Lönn 8 kg
379 kr
Bagaren och Kocken

Holy Smoke BBQ Grillkol Ek/Lönn 8 kg levererar en oöverträffad grillupplevelse av restaurangkvalitet. Detta premiumträkol består av 90% ekträ och 10% lönn från hållbara skogsbruk, som brinner rent, skapar kraftig värme och lämnar mycket lite aska. Ekträet tillför den klassiska rökiga träkolssmaken, medan lönnträet lyfter smaken med en subtil, söt underton.

Kolet är lätt att tända och idealiskt för både långsam tillagning och intensiv grillning. Holy Smoke BBQ grillkol är fritt från kemikalier, vilket säkerställer en ren och naturlig grillupplevelse. Varje påse innehåller 8 kg miljömärkt träkol, perfekt för alla grillentusiasters behov.

Wood Chunks 3 kg, alder
309 kr
Bagaren och Kocken

Är du galen i amerikansk barbecue och doften av nygrillat? Med hjälp av Holy Smoke BBQ Wood Chunks kan du skapa äkta barbecuekänsla hemma i din egen trädgård. Att använda sig av rökspån i olika smaker är ett spännande och gott sätt att ta grillningen tillnästa nivå, utveckla smakerna på dina favoriträtter och prova någonting nytt. Ett bra val både för den som är ny i grill- och rökvärlden och för den som rör sig vant runt elden.

Holy Smoke BBQ Wood Chunks finns i flera olika träslag, som du kan använda för att få fram olika smaker och hitta just dina favoriter. Körsbärsträ och alträ ger en söt och aningen fruktig smak som passar extra bra till fågel, fisk, nötkött och fläskkött. Äpple ger en mild och aromatisk smak som passar bäst till fisk, lamm och fläskkött. Valnöt och ek ger båda en intensiv och rik smak som passar mycket bra till nötkött, oxbringa, fläskkött och ribs.

Om Köpa.se | info@kopa.se | © 2026 Köpa.se – Alla rättigheter förbehållna. | Ansvarsfriskrivning | Generella tips | Foton från Freedigitalphotos.net eller iStockphoto.