
Bernadotte smörlåda från Georg Jensen kombinerar funktion med tidlös design. Tillverkad i rostfritt stål och porslin, passar den både moderna och klassiska kök. Perfekt för att förvara och servera smör, ost eller andra pålägg.

Det rektangulära ugnsfasta fatet från Georg Jensens Bernadotte-serie kombinerar en funktionell design med inspiration från den svenska designern Sigvard Bernadotte, som på 1930-talet moderniserade klassiskt hantverk med rena linjer och tidlösa detaljer. Fatet är värmetåligt och tål temperaturer upp till 300°C, vilket gör det idealiskt för både bakning, stekning och gratinering. Du kan använda det till allt från ugnsrätter och grönsaksfat till servering direkt vid bordet, och du kan vara säker på att fatet är ett praktiskt och stilfullt tillskott till köket. De rundade kanterna gör det lätt att hantera, och det robusta materialet säkerställer en jämn värmefördelning.

Förvara ditt socker i en elegant skål med sked från Georg Jensen! Oavsett om du föredrar sockerbitar eller strösocker kan du med Bernadottes vackra sockerskål servera dina gäster på ett elegant sätt. Det praktiska locket ser till att hålla smuts och damm ute, men har fortfarande designats med ett litet hål som tillåter skeden att alltid ligga redo till hands.
Redan 1938 lanserade Georg Jensen sitt samarbete tillsammans med prins Sigvard Bernadotte. Kollektionen, som fick sitt namn efter prinsen, kom att bli ett av företaget mest framgångsrika serier genom tiderna och har nu utökats med flera eleganta serveringsprodukter. Utmärkt av sitt Art Deco-mönster och skandinaviska formspråk är detta en kollektion som än i dag fungerar lika väl i det moderna som det klassiska hemmet.

Bernadotte brickan från Georg Jensen har ett elegant och minimalistiskt utseende, där handtagen skapar en vacker kontrast till brickans design. Brickan passar perfekt till servering och kan också användas som dekoration i köket.
Bernadotte kollektionen kännetecknas av sin räfflade design, som handtagen har, vilket ger en skandinavisk och tidlös prägel.

Ät en middag på kungligt vis med Georg Jensens bestickset. Setet innehåller matskedar L 19,7 cm, gafflar L 19,2 cm, knivar L 21,8 cm och större teskedar L 12,5 cm. Välj set om 4, 16 eller 24 delar.
Prins Sigvard Bernadotte utbildade sig vid Stockholms Kungliga Konstakademi 1929. Året efter såg han en utställning av Gunnar Asplund i Stockholm som markerade funktionalismens genombrott. Den påverkade Bernadottes egen stil, och han började införliva de funktionalistiska idealens elegans i sin egen design. Kort därefter inledde Prins Sigvard Bernadotte och Georg Jensen ett långt och givande samarbete där den nya funktionalismen blev centrum för en modern tolkning av silversmedsarbetet. Prinsens långa anknytning till Georg Jensen representerar ett annat kapitel i de skandinaviska formgivarnas rika historia. Bernadotte-kollektionen har i generationer varit och är fortfarande en favorit.

Skapa ett vackert dukat bord med hjälp av det räfflade porslinet från Georg Jensen, en del av Bernadotte-serien. Detta enkla fat passar perfekt till servering av diverse ingredienser och rätter då det presenterar maten på ett inbjudande och elegant sätt. Det vita porslinet bär det välkända räfflade mönstret och fatet tål dessutom maskindisk.
Bernadotte serveringsfat mäter 40,4 cm på längden, 19,4 i djup och 1,9 cm på höjden. Storleken gör fatet perfekt till flera olika rätter. Som namnet antyder är serien inspirerad av den funktionella designen med rena linjer, som från början designades i samarbete med svenska prins Sigvard Bernadotte.


Med inspiration från den svenska prinsen Sigvard Bernadottes mjölkkanna från 1938 har Georg Jensen formgivit denna eleganta karaff med art decó-design. Karaffen består av räfflat kristallglas som är blåst för hand och har en kork av stål med silikonpackning som håller karaffen lufttät. Med sin slimma form får den även plats i hyllan i kylskåpets dörr. Den vackra karaffen blir en fin detalj i hem med klassisk så väl som modern inredning.

Bjud över vänner och familj på en ståtlig middag som serveras på ett vackert bord. Bernadotte-porslinet från Georg Jensen är perfekt till detta då det har en tidlös och elegant design som passar in i alla skandinaviska hem. Porslinet har det välkända räfflade mönstret som ursprungligen skapades i samarbete med den svenska prinsen Sigvard Bernadotte.
Du är garanterad en modern elegans och hög funktionalitet som kommer göra sig väldigt bra på matbordet. Middagstallriken mäter 26 cm i diameter, 1,9 cm på höjden och det vita porslinet tål dessutom maskindisk.

Duka upp ett elegant bord med Georg Jensen Bernadotte-tallrikar. Denna tallrik är tillverkad av vitt porslin och har en stilren design med räfflor på kanten som ger en fin kontrast till den släta ytan. Tallriken är en del av Bernadotte-serien, som är inspirerad av den svenska prinsen Sigvard Bernadotte, som var en av de första designstjärnorna hos Georg Jensen. Tallriken har en modern och minimalistisk look som passar både till vardag och fest. Tallriken har en diameter på 17 cm och tål maskindisk.

Smörlåda med lock i serien Nordic Vanilla från Broste Copenhagen, perfekt för att förvara och servera smör på ett snyggt sätt. Lådan är tillverkad av stengods med reaktiv glasyr, i en cremevit design med spräcklig mönster som ger en gedigen och hemtrevlig känsla på bordet. Tål maskindisk.

Lyxa till middagsdukningen med dessa exklusiva servettringar, designade av Sigvard Bernadotte. Den stilrena designen gör dessa servettringar till ett elegant inslag i dukningen.
Designern Sigvard Bernadotte (1907 - 2002) lyckades under sin långa designkarriär alltid fånga en oslagbar funktionell elegans som lyfte hans verk till en helt ny nivå. Detta har gjort Bernadotte´s serie till en av de mest framgångsrika i Georg Jensen´s historia.
Designer: Sigvard Bernadotte
Material: Rostfritt Stål

Låt en bit designhistoria flytta in på matbordet med Bernadottes salt- och pepparkvarn! Dessa två eleganta kryddburkar är en nytolkning av den ikoniska Bernadotte-kollektionen från Georg Jensen, som sedan sin lansering 1938 kommit att bli ett av företagets mest framgångsrika. Tillverkade av handpolerat stål ger kvarnarna ett stilrent intryck på middagsbordet och blir med sitt Art Deco-inspirerade mönster en sofistikerad detalj som gärna står framme mellan serveringarna.
Den ursprungliga kollektionen designades av prins Sigvard Bernadotte, vars förtjusande designer satte ett stort avtryck i skandinavisk designhistoria. Att serien efter 80 år fortfarande är populär går att förklara med den tidlösa kombinationen av Art Deco-stil och skandinavisk formgivning, som passar in i både det moderna och klassiska hemmet!
Specifikationer
Färg: Grå
Material: Rostfritt stål
Höjd: 8,8 cm
Omkrets: 3,2 cm
Tål ej maskindisk

Är det fest så är det fest. Till ett vackert bord hör ett vackert bestickset till, och denna såssked från Georg Jensen, designad av Sigvard Bernadotte, passar utmärkt till allt. Skeden är tillverkad i blankpolerat rostfritt stål och den har kollektionens klassiska mönster och art deco-look. En solklar vinnare på matbordet.

Förbättrad version med push stop: Den nya och förbättrade utgåvan är utrustad med push stop som förhindrar spill när man häller upp.
1938 var året då Prins Sigvard Bernadotte designade den innovativa mjölkkannan helt i silver. Den kanna blev sedan inspirationskällan till denna nya termoskannan som lanserades 2002. Trots att designen snart fyller 80 år behåller den fortfarande en plats i toppen av modern design. Bernadotte hade alltid i åtanke att skapa ett föremål där funktionaliteten var i fokus, och detta utan att tappa fokus för den estetiska elegansen.
Termoskannan klarar att hålla värmen i som minst 6 timmar. Den eleganta krompläterade kroppen ger både ett vackert utseende samtidigt som det gör att kannan blir lättare att rengöra. Kannan finns även i en mindre variant på 0,8 Liter.
Designern Sigvard Bernadotte (1907 - 2002) lyckades under sin långa designkarriär alltid fånga en oslagbar funktionell elegans som lyfte hans verk till en helt ny nivå. Detta har gjort Bernadottes serie till en av de mest framgångsrika i Georg Jensens historia.

Detta vackra och klassiska bestickset från Georg Jensen är en del av Bernadotte-kollektionen, designad av Sigvard Bernadotte som föddes som svensk prins men som sedan blev greve efter giftermål. Och både kärleken och romantiken från denna historia är tydligt förankrad i Bernadotte-besticken. Här i en dessertutgåva med klassiska ränder och skinande, blankt stål som utstrålar elegans och exklusivitet. Setet innehåller 8 delar, 4 gafflar och 4 knivar så att hela familjen eller gästerna alla får njuta av en läcker dessert.

Om Köpa.se | info@kopa.se | © 2025 Köpa.se – Alla rättigheter förbehållna. | Ansvarsfriskrivning | Generella tips | Foton från Freedigitalphotos.net eller iStockphoto.