
Ett set med sex eleganta ölglas från Georg Jensen, designade med inspiration från Sigvard Bernadotte. Glasen är tillverkade i kristall och har en räfflad design som ger ett sofistikerat uttryck. De passar utmärkt för att servera olika typer av öl och kan även kylas i frysen före användning.


Skapa ett vackert dukat bord med hjälp av det räfflade porslinet från Georg Jensen, en del av Bernadotte-serien. Detta enkla fat passar perfekt till servering av diverse ingredienser och rätter då det presenterar maten på ett inbjudande och elegant sätt. Det vita porslinet bär det välkända räfflade mönstret och fatet tål dessutom maskindisk.
Bernadotte serveringsfat mäter 40,4 cm på längden, 19,4 i djup och 1,9 cm på höjden. Storleken gör fatet perfekt till flera olika rätter. Som namnet antyder är serien inspirerad av den funktionella designen med rena linjer, som från början designades i samarbete med svenska prins Sigvard Bernadotte.

Njut av en läcker pasta tillsammans med familj och vänner. Gör serveringen extra exklusiv med hjälp av Bernadotte-skålen från Georg Jensen, som passar särskilt bra till just pasta, men även till risotto, soppa eller sallad. Den enkla, räfflade designen i vitt porslin tillför modern elegans på bordet.
Pastaskålen mäter 19,4 cm i diameter, 5 cm på höjden och har en kapacitet på 0,7 liter. Därutöver tål det fina porslinet maskindisk för enkel och smidig rengöring. Svenska prins Sigvard Bernadotte var en av Georg Jensen första samarbetspartners och han skapade en innovativ samt funktionell design med rena linjer. Bernadotte-serien har funnit sin inspiration i hans ikoniska silverdesign.

Servera dina läckra rätter med stil och elegans med detta serveringsset från Georg Jensens Bernadotte-kollektion. Setet är designat av Sigvard Bernadotte, som blev greve av Wisborg då han avstod från prinstiteln för att istället gifta sig med den icke-kungliga tyskan Erica Patzek. Serveringssetet präglas av kollektionens klassiska ränder och är tillverkat i blankt rostfritt stål som ger det ett traditionellt och vackert uttryck.

Set om sex stycken glas för likör eller snaps i kollektionen Sky från Georg Jensen. Sky-kollektionen kännetecknas av sitt runda och böljande formspråk och glasen blir ett elegant tillskott till varje bord. Perfekt när du vill kunna duka med stil och förhöja stämningen under härliga middagar med vänner. Glasen tål maskindisk men skonsam handdisk rekommenderas.


Med inspiration från den svenska prinsen Sigvard Bernadottes mjölkkanna från 1938 har Georg Jensen formgivit denna eleganta karaff med art decó-design. Karaffen består av räfflat kristallglas som är blåst för hand och har en kork av stål med silikonpackning som håller karaffen lufttät. Med sin slimma form får den även plats i hyllan i kylskåpets dörr. Den vackra karaffen blir en fin detalj i hem med klassisk så väl som modern inredning.

Vackra glas från Georg Jensen som garanterat kommer dekorera bordet. Dricksglasen är behagliga att hålla vid tack vare den räfflade designen, som också bidrar med ett elegant och unikt uttryck. Bernadotte-glasen har en låg höjd på 7 cm, mäter 8,4 cm i diameter och har en kapacitet på 25 cl. Det ingår sex glas i setet.
Dricksglasen är inspirerade av den svenska prinsen Sigvard Bernadotte, som var erkänd för sin nyskapande och praktiska design med rena linjer. Detta ses tydligt i Bernadotte-serien, som består av porslin och glas med en modern och stilren design som också är mycket funktionell. Seriens dricksglas är tillverkade i blyfritt kristallglas.

Servera din favoritöl i eleganta glas från Kosta Boda! Kollektionen Château är designad av den världsberömda och mångfaldigt internationellt prisbelönta formgivaren och glaskonstnären Bertil Vallien.
Volym: 41 cl (35 cl).
Höjd: 20,5 cm.
Dia: 6 cm.

Med mjuka, räfflade linjer känner vi igen Sigvard Bernadottes designprägel. Den ikoniska stilen är en vacker detalj på snapsglasen som är tillverkade av gnistrande kristallglas. Ett glas för snaps eller likör som du kommer vilja skåla med vid speciella tillfällen!
Här är det sex stycken inkluderade snapsglas. Perfekt för det lilla sällskapet.

Med sitt handpolerades stål blir det enkelt att lyfta dina buketter till en ny nivå tillsammans med Bernadotte-vasen från Georg Jensen. De räfflade linjerna blir en vacker kontrast mot dina färgglada blommor och skapar en slående inredningsdetalj. För oavsett om vasen står i fönstret, på vardagsrumsbordet eller är del av din förtjusande bordsdukning kommer denna pärla till danskt hantverk att bli ett blomstrande inslag som andas stil och elegans.
Ända sedan 1930-talet har Bernadotte-kollektionen varit populär i både det moderna och klassiska hemmet, mycket tack vare sin sofistikerade design. Den ursprungliga kollektionen designades av prins Sigvard Bernadotte och är uppskattad för sin förtjusande tolkning av Art Deco-stilen. Tillsammans med Georg Jensens skandinaviska design är resultatet en nästan odödlig designserie vars räfflade mönster kommit att bli ikoniskt och uppskattat av designälskare över hela världen.
Finns även tillgänglig i en mindre storlek.

Duka upp ett elegant bord med Georg Jensen Bernadotte-tallrikar. Denna tallrik är tillverkad av vitt porslin och har en stilren design med räfflor på kanten som ger en fin kontrast till den släta ytan. Tallriken är en del av Bernadotte-serien, som är inspirerad av den svenska prinsen Sigvard Bernadotte, som var en av de första designstjärnorna hos Georg Jensen. Tallriken har en modern och minimalistisk look som passar både till vardag och fest. Tallriken har en diameter på 17 cm och tål maskindisk.

Duka ett vackert och stilrent bord med hjälp av de skulpturella rödvinsglasen från Gerorg Jensen, en del av Sky-serien. Serien är designad av Aurélien Barbry och består av bartillbehör, så som shakers, måttbägare och korkskruvar, men också andra redskap till bordet av glas och porslin. Sky kombinerar användarvänlighet med funktionalitet genom ett skarpt utseende som gör sig bra i de flesta skandinaviska hem.
Det vackra rödvinsglaset har en kapacitet på 50 cl och sex glas ingår i setet. Dessutom mäter glaset 22,5 cm på höjden och 10,4 cm i diameter. Rödvinsglaset har en organisk form och är tillverkat i kristallglas.

Njut av en iskall cocktail eller bara ett kallt glas vatten i dessa fina glas från Georg Jensen. Sky-glasen är med sin låga design perfekta till alla typer av drycker. Glasen har dessutom en kapacitet på 8 cl och det ingår 6 st i setet, vilket gör det utmärkt till ett vackert dukat bord när du bjudit över vänner. Glaset mäter 8,6 cm på höjden och har en diameter på 10 cm.
Sky-serien är designad i samarbete med Aurélien Barbry och består av tillbehör till baren, så som shakers, ishink, måttbägare och korkskruvar. Produkterna har en elegant och organisk design som kombinerar funktionalitet med användarvänlighet.

Duka bordet med de vackra Sky-glasen från Georg Jensen, som passar perfekt till en flera olika drycker. Aurélien Barbry står bakom designen av kollektionen som består av bartillbehör, så som shakers, ishink, måttbägare och korkskruvar. Det höga glaset har en elegant och organisk form som ligger bekvämt i handen. Serie kombinerar dessutom användarvänlighet och mångsidighet med en modern design.
Sky dricksglas mäter 15 cm på höjden, 8,1 cm i diameter och har en kapacitet på 45 cl. Här ingår 6 glas, vilket gör setet perfekt när du har gäster över och ska duka bordet.

Om du letar efter en elegant och funktionell mugg som håller ditt kaffe eller te varmt, kan du inte gå fel med Georg Jensen Bernadotte-muggen. Dessa vita porslinsmuggar är inspirerade av den svenska prinsen Sigvard Bernadotte, som var en av Georg Jensens första designstjärnor. Muggarna har en minimalistisk och modern design med fina räfflor på ytan som ger ett bra grepp och refererar till tidig art deco-stil. Muggarna har också ett dubbellager som isolerar värmen och skyddar din hand från att brännas. Muggarna kommer i set om två och är perfekta att njuta av en kopp varm dryck med någon du tycker om.
Om Köpa.se | info@kopa.se | © 2026 Köpa.se – Alla rättigheter förbehållna. | Ansvarsfriskrivning | Generella tips | Foton från Freedigitalphotos.net eller iStockphoto.