Köpa.se Logo
x
556 860
PRODUKTER
x
1 539
KATEGORIER
Arabia Sunnuntai mugg 35 cl, grön

Denna mugg från Arabia, ur Sunnuntai-serien, är en härlig färgklick för din fikastund. Den gröna nyansen är både trendig och tidlös, och passar perfekt för både kaffe och te.

235 kr

Muggar / koppar
Koppar
Porslin
Bagaren och KockenKöp produkten hos Bagaren och Kocken
Liknande produkter
Mainio mugg 30 cl, vinterblå
148 kr
Bagaren och Kocken

Den mångsidiga Mainio-servisen från Arabia adderar funktionell skönhet i alla kök. Den finns i flera färger, så att du elegant kan matcha och komplettera precis som du önskar. Den här muggen på 0,3 liter passar perfekt för varma drycker. Hela serien tål maskindisk, ugn och frys, vilket gör den till ett praktiskt val för både dukning, matlagning och förvaring.

Mugg med Änglavingar - Vit
179 kr
Partykungen
Vad smakar mer himmelskt än en god kopp kaffe på morgonen? Möjligtvis skulle väl det vara om kaffet serverades i den här vackra muggen! 

Mugg med Änglavingar är en vit mugg som som kommer i två varianter: med guldiga vingar, alternativt vita. Superfina och unika koppar som passar utmärkt som till exempel en romantisk present till din partner, eller som en omtänksam present till mamma på mors dag. 

  • Material: Porslin
  • Mått: 9 x 11 cm
  • Volym: 450 ml
  • Endast handdisk
  • Ej för användning i mikrovågsugn
  • Välj mellan guldiga och vita vingar
  • Antal: 1-pack
Sunnuntai Djup tallrik 17 cm
322 kr
Bagaren och Kocken

Arabias klassiska Paratiisi-serien kan i år fira 50 årsjubileum. Designklassikern skapades av Birger Kaipiainen för Arabia. För att fira detta sätts en annan av Kaipiainens designikoner i produktion: Sunnuntai - en serie så solrik som varje söndag bör vara. Denna charmerande djupa tallrik är endast en del av serien. Sunnuntai betyder söndag på finska och är en servis som designades av Kaipiainen 1971. Mönstret har et positivt uttryck som berättar om sin tid. Den vackra solgula färgen på servisen sprider glädje och söndagsstämning varje dag.

Arabia Sunnuntai tallrik 21 cm, grön
274 kr
Bagaren och Kocken

Den gröna tallriken i serien Sunnuntai från Arabia ger varje dukning en solig touch. Tallriken är tillverkad av högkvalitativt och slitstarkt vitroporslin och passar perfekt för snacks, frukost och tillbehör. Den tål maskindisk, ugn och mikrovågsugn – ett multifunktionellt alternativ, perfekt för vardagsbruk. Den livliga gröna färgen är säsongsfärgen för vår/sommar 2025, som är ett riktigt måste för alla slags dukningar.

Mugg 30 cl Northern Green
90 kr
Bagaren och Kocken

Snygg mugg i färgen Northern Green från Aida. Den rymmer 30 cl och är tillverkad i stengods. Raw serien har en touch av 70-tals nostalgi och kombinerar en rå och naturlig look med en enkel design i neutrala färger. Alla produkter är handgjorda och har därför en unik look.

 

Specifikationer:

- Material: stengods

- Rymmer 30 cl 

Mumin Mugg 30 cl Trogen Sitt Ursprung
224 kr
Bagaren och Kocken

Härlig mugg med motiv av Mumin från Arabia. 

I den fina serien Trogen sitt ursprung finns även en tekanna, skål, tallrik och en burk.

Ostindia Floris mugg + tallrik, grön
457 kr
Bagaren och Kocken

Set om mugg (40 centiliter) och tallrik (20 centimeter) i serien Ostindia Floris från Rörstrand – perfekt när du vill ha ett matchande set för vardagens frukostar och kaffestunder, eller skapa en hel servis av fänglande grönt att duka fram till familj och vänner. Setet är tillverkat av fältspatsporslin och tål både maskindisk och mikrovågsugn, vilket gör det till ett bra val för alla tillfällen. Det täta, gröna bladverksmönstret har en djärv dragningskraft och gör det enkelt att skapa vackra dukningar. Ett fint tillskott till ditt eget kök, men även en fin present till någon du tycker om.

Mix set mugg 0,3 liter, 5 st.
976 kr
Bagaren och Kocken

De fem muggarna i setet från Arabia har alla olika mönster designade av Esteri Tomula. Mönstren heter: Mustakukka(svart blomma), Sinimarja (blått bär), Marketta (Margerit) och Lehvästö med naturtema samt den mer grafiska Pyörre (virvel). Muggarna levereras i en presentförpackning och är därför utmärkta som gåva.

Sunnuntai Kopp, 28 cl
247 kr
Bagaren och Kocken

Arabias klassiska Paratiisi-serien kan i år fira 50 årsjubileum. Designklassikern skapades av Birger Kaipiainen för Arabia. För att fira detta sätts en annan av Kaipiainens designikoner i produktion: Sunnuntai - en serie så solrik som varje söndag bör vara. Denna charmerande kopp är endast en del av serien. Sunnuntai betyder söndag på finska och är en servis som designades av Kaipiainen 1971. Mönstret har et positivt uttryck som berättar om sin tid. Den vackra solgula färgen på servisen sprider glädje och söndagsstämning varje dag. Koppen kan fås i flera storlekar.

Soptunna Mugg - Grön
149 kr
Partykungen
Att ha en rolig kaffemugg hemma eller på jobbet är ett enkelt sätt att liva upp stämningen på, bara du får syn på din mugg så kommer du att bli på gott humör! Denna läckra variant som ser ut som en soptunna är inget undantag och du kan vara beredd på många undrande blickar från vänner och kollegor.

Soptunna Mugg är en klassisk mugg i keramik som ser ut som en soptunna. Den tål diskmaskin och är rejäl till storleken, en helkul present till någon som redan har allt och som uppskattar roliga prylar! Kommer i blått och grönt, så välj den som passar dig bäst! 

  • Material: Keramik
  • Välj mellan blå eller grön
  • Mått: 14 x 12,9 cm
  • Volym: 410 ml
  • Tål maskindisk
Sunnuntai kanna, 0,4 liter, gul
446 kr
Bagaren och Kocken

Kanna i serien Sunnuntai från Arabia, som formgavs av designern Birger Kaipiainen år 1971. Serien har ett uttryck som strålar av positivitet och förmedlar känslan av en solig söndag. Den berättar historien om sin tid och har samma form som Arabias ikoniska Paratiisi-serie. Duka upp på bordet och låt den gula färgen ge dig söndagskänsla hela veckan. Kannan rymmer 0,4 liter och är tillverkad av vitroporslin. Tål maskindisk och mikrovågsugn.

Esteri mugg 30 cl. Palmikko
249 kr
Bagaren och Kocken

Unika muggar från Arabia, som är inspirerade från Finlands 100 år av självständighet 2017. Muggarna är enkla att kombinera med varandra och passar in i varje hem. Muggarna är tillverkade av porslin av högsta kvalitet och alla mönster är unika på sitt egna sätt.

Mugg med Änglavingar - Guld
179 kr
Partykungen
Vad smakar mer himmelskt än en god kopp kaffe på morgonen? Möjligtvis skulle väl det vara om kaffet serverades i den här vackra muggen! 

Mugg med Änglavingar är en vit mugg som som kommer i två varianter: med guldiga vingar, alternativt vita. Superfina och unika koppar som passar utmärkt som till exempel en romantisk present till din partner, eller som en omtänksam present till mamma på mors dag. 

  • Material: Porslin
  • Mått: 9 x 11 cm
  • Volym: 450 ml
  • Endast handdisk
  • Ej för användning i mikrovågsugn
  • Välj mellan guldiga och vita vingar
  • Antal: 1-pack
Spittoon 250 spottkopp 2,9 liter, grå
999 kr
Bagaren och Kocken

Fullända din Zalto-stil med den exklusiva Spittoon 250 spottkoppen. Vinglas från Zalto har blivit erkända av vinexperter och för vinsmakning världen över, därför är det ingen tvivel om att Zalto vinglasen är några av de bästa på marknaden. Spittoon 250 är därför ett ovärderligt redskap när du vill hålla den perfekta vinprovningen hemma.

Den är gjord av munblåst blyfri kristall och är unikt handgjord, därför kan det finnas små olikheter i designen. Den finns även i flera färger så att du kan sätta en vacker kulör till din eleganta dukning. Om du älskar designen så kan Spittoon 250 även användas som en dekorativ vas. På så sätt kan du fullända den exklusiva Zalto-stilen hemma.

Mumin mugg 0,4 liter, blå
289 kr
Bagaren och Kocken

Njut av dina favoritdrycker i denna charmiga mugg från Arabia. Muggen rymmer 40 cl och är tillverkad i porslin, vilket gör den både praktisk och elegant. Den är designad med det ikoniska Mumin-mönstret och ger en charmig och mysig atmosfär till din dryckesupplevelse.

Arabia Sunnuntai oval tallrik 25 cm, grön
502 kr
Bagaren och Kocken

Den ovala tallriken i serien Sunnuntai från Arabia ger en solig touch till alla slags dukningar. Tallriken är tillverkad av förstklassigt vitroporslin, ett tåligt material som klarar både maskindisk, ugn och mikrovågsugn. Den livliga gröna färgen är säsongsfärgen för vår/sommar 2025, som både är fin i sig själv och lätt att kombinera med annat porslin. Den mångsidiga designen gör tallriken till ett riktigt måste för både vardagsbruk och speciella tillfällen – perfekt för servering vid alla slags måltider.

Om Köpa.se | info@kopa.se | © 2025 Köpa.se – Alla rättigheter förbehållna. | Ansvarsfriskrivning | Generella tips | Foton från Freedigitalphotos.net eller iStockphoto.